Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja gazowa do poprawki dołożenie bufora 1000l i zbiornika na wodę użytkową


halk88

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Potrzebuje porady czy ta instalacja jest wykonana poprawnie, chodzi mi o połączenia między kotłem a sprzęgłem i dalej za sprzęgłem.

Link do zdjęć kotłowni

Ogrzewanie 100% podlogowka 

Kociol junkers cerapur smart zwb 28-5 plus zew.czujnik temperatury.

Mm100 zawor 3D 

Cw 100 w salonie 

1 sprawa to: Z lewej strony sprzęgła 2 krućce, w które za jakiś czas wepnę obieg z bufora 1000l który będzie rozgrzewany do 60-65 stopni. Bufor będzie rozgrzewany poprzez piec w budynku gospodarczym zawsze na weekendy ponieważ mam tam warsztat i w sobotę zawsze się pali po 12godzin temp 65 stopni do bufora będzie wpływać. 

Bufor połączyć bezpośrednio do sprzęgła pompa obiegowa i zawor zwrotny ? Czy lepiej przez weżownicę 3/4 cala 25m rura karbowana nierdzewna w buforze i do sprzęgła? 

2 sprawa to : mam zbiornik na wode uzytkową 180l z wezownicą rura karbowana nierdzewna 3/4 cala około 15metrow. Chciałbym zrobić tak że woda z pieca na opał stały przelatuje w pierwszej kolejności przez weżownicę w zbiorniku na wodę użytkową pozniej  wpada od góry do bufora a dołem z bufora leci do pieca w gospodarczym. 

Pytanie jak wpiąć zbiornik z wodą uzytkowa do instalacji ? Puścić przez piec gorąca wodę czy zastosować zawor 3 drogowy kulowy, który zasteruje przepływ za pomocą czujnika w zbiorniku np 43 stopnie to przyłączy i ominie kociol gazowy gdy spadnie poniżej 38stopni przełączy na kociol.? spacer.pngspacer.pngspacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój schemat wygląda tak

1 proszę o wskazówki gdzie naczynie przeponowe wstawić.

2 zasilanie do sprzęgła  zrobić bezpośrednio z bufora, wtedy będzie ciśnienie 1.5 Bara w buforze potrzebne będzie naczynie przeponowe ?

3 zasilanie sprzęgła z bufora zrobić poprzez weżownicę w buforze np. 25m rura karbowana nierdzewna 3/4 od góry do dołu  wtedy bufor będzie w układzie otwartym z piecem na węgiel. Zależy mi na tym żeby były jak najmniejsze straty na wezownicy zasilającej jeżeli były by małe to lepiej chyba zrobić poprzez weżownicę zasilanie A bufor w układzie otwartym .

Co o tym myślicie? 

20210107_104659.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten schemat do niczego się nie nadaje.

Popatrz jak to robią inni np Wolf:

153568588_wolfzbuforemikominkiem2.thumb.jpg.f8894dd0b7cdcaaa023bf235ea554e21.jpg468674773_wolfzbuforemikominkiem.thumb.jpg.1c4e4f46bf26b528c9c3430d184a7c5c.jpg

Na schematach jest jeszcze zaznaczona instalacja do solarów, której nie ma na rys.

Aby ciś zrobić musisz określić co chcesz i co masz.

PS

Nie wszystkie elementy z twojego postu muszą być użyte, większości nie powinno być.

Naczynie przeponowe do bufora będzie miało ponad 100l pojemności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz  instalacje ogrzewania podłogowego i chciał bym wykorzystać wodę z bufora do grzania podlogowki myślałem żeby doprowadzić obieg z bufora do sprzęgła wtedy kociol nie będzie grzal ale pewnie będzie kondensowal jak będzie wieksza temperatura z bufora niż w kotle gdy kociol będzie pracował nie wiem za bardzo jak to zrobić żeby było dobrze i żeby zostało wykorzystane całe ciepło z bufora...

Na schemacie Wolfa jest wszystko wpiete w powrót też tak myślałem ale wtedy zawor 3d musiał bym przenosić na powrót wolał bym tego uniknąć ponieważ bufor będzie grzany tylko w soboty może 3 x w miesiącu myślałem żeby dołożyć coś do tego co już mam założone. Mam też zbiornik na wode uzytkowa 180l z wezownicą myślałem żeby wpiac piec w weżownicę zbiornika c.w.u A z wezownicy do bufora A bufor do ogrzewania podłogowego.

Muszę coś też pokombinować z piecem żeby to tak nastawić by nie było taktowania bo teraz nagrzewa dom do 22.5 stopni wyłącza się podloga wychladza się i znowu nagrzewa. Wołał bym uniknąć tego wychladzania podłogi i ustawic kociol na minimum grzania ale jak najdłużej żeby pracował i tylko do grzewal ale to już inny temat.

20210103_192748.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaw 3-D w instalacji Wolfa nie ma odpowiednika w twojej instalacji , gdyż to zawór przełączający źródła ciepła - albo bufor albo kocioł gazowy.

Napisz w punktach co masz - jakie elementy i coś z tego poskładamy.

Twoje chęci czy zachcianki nie są istotne, to musi działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko zbiornik na wode uzytkowa 180l z wezownica. Bufor będę spawał będzie miał wymiary 100x50x 200wysokosc blachą 3mm nierdzewna, muszę wiedzieć przed spawaniem ile i jakie weżownice w mim umieścić. Instalacje będę robil w miedzi 28 i 22 A resztę muszę kupić bo nic nie mam zależało by mi na prostym rozwiązaniu.

Mam tylko rejestrator może się przyda ma 6 temperatur i 6 przekaźników bodajże ,

2 pompy grunfosa 

kilka zaworów zwrotnych 3/4cala 

zawor mieszajacy afriso tam 343 35-60st  3/4 cala.

Weżownicę będę robił z rury alarmowanie nierdzewnej dn16 czyli 3/4 różne odcinki mam od 15m do 25m

Myślałem nad tym żeby puścić zasilanie wody zimnej do bojlera  poprzez bufor np. Wezownica 15m. Woda by wtedy wpadala do bojlera już wstępnie podgrzana  A nie 12st tak jak z sieci. Bojler by wystarczył na dłużej .

Screenshot_20210107-161107_Samsung Internet.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura dn16 racja to nie 3/4 muszę sprawdzić dokładnie co za rury mam bo dawno temu były zakupione. 

Wiadomo że trzeba będzie zainwestować w ten zestaw to nie podlega dyskusji. Myślałem że to będzie prosta instalacja do zrobienia nie mam dużej wiedzy w takich schematach. Patrzę na te gotowe schematy junkersa ale jakoś nie do końca wiem co będzie najlepsze. Mam nadzieję że ktoś pomoże i nakieruje jak to zrobić żeby było dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda tak że dopiero 2 miesiące mieszkamy w nowym domu. Kociol z tego co zauważyłem grzeje między 36st A 45st zależy od pogody może. Mam problem bo kociol nagrzewa podłogę i wychladza kilka razy w ciągu dnia i jest często uczucie zimna czuć pomimo że w domu jest 22.5st od podłogi ciągnie takie uczucie zimna. Gdy nagrzeje podłogę do 25-26 stopnia w pomieszczeniu pokazuje 22.5st  to jest idealne ciekawi mnie czy jest możliwość tak ustawienia kotla żeby cały czas dogrzewal podłogę na niskich temperaturach zeby nie było tego wychłodzenia A nie raz zimno raz ciepło od podłogi 

Jaka moc to nie wiem za bardzo jak to określić  to się jakoś wylicza czy trzeba samemu dojść po obserwacjach pieca i temperatur zasilania i powrotu ?

Zastanawiam się po co jest ten zawor 3d mdieszajacy I sterownik mm100 skoro piec ma modulacje od 3.2kw do 28kw można ustawic np 40st zasilanie podłogę nagrzeje A zawor zawsze będzie otwarty na Maxa.  Kociol był ustawiony na początku przez serwisanta na start jakoś tam i grzal tak przez rok na czas budowy na 18st a pozniej jak dałem na 22.5 to zaczęły się cyrki. Grzal  szybko nawet przegrzewal i termostat afriso zabezpieczenie żeby nie poszlo na podłogę zbyt wysoka temperatura nastawiony na 45st rozlanczal wszystko bo za mocno grzal. Dopiero jak wprowadziliśmy  się to okazało się że nie tak grzeje. 

Mierze temperatury podłogi pirometrem i 26st to jest idealna temperatura posadzki żeby nie było tego wychladzania i znowu grzania ale jakoś trzeba to ustawic. Będę musiał poszukać kogoś z okolicy jakiegoś serwisanta może pomoże chodź wątpię w to trochę..

Zastanawiam sie właśnie nad przeróbką pieca koszt 600zl i bedzie 1 funkcyjny plus zbiornik do tego pewnie koło 1tys. Kociol mam dosyć blisko do łazienki więc nie czeka się długo na ciepłą wodę więc to jeszcze ujdzie ale grzanie to tak nie może być.

Muszę zrobić ten bufor i bojler zobaczę co mi to da i jakie będą z tego korzyści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka powinna grzać cały czas - obniż krzywą grzewczą na kotle gazowym lub w sterowniku sterującym zaw 3-D.

Zaw 3-D za sprzęgłem będzie potrzebny jak będzie zasilanie z bufora 

Kocioł 1F spali sporo mniej gazu, więc przeróbka może wyjść na zdrowie kieszeni, potrzeba tylko bojlera z dwoma wężownicami - jedna będzie grzana kotłem gazowym, druga kotłem na paliwo stałe, jak to już do uzgodnienia - albo wprost z kotła, albo z bufora.

Bufor w układzie otwartym wraz z kotłem na paliwo stałe, ciepło z bufora przekazywane do sprzęgła przez wężownicę i dalej na podłogę.

Taki schemat wielokrotnie był omawiany na forum , jest dobrze obcykany przez wykonawców i nie ma kłopotów z automatyką kotła.

I to wszystko.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tej krzywej grzewczej to nie wiem za bardzo jak to zrobić..czytam te instrukcje od pieca i od sterownika cw 100 i nie widzę tam jakiejś nastawy odnośnie krzywej grzewczej na kotle w ustawieniach nawet serwisowych tak samo na sterowniku. Moze po prostu nie wiem jak to zrobić. Na sterowniki jest tylko temp. Projektowa 45 i temp maksymalna 50St wtedy dogrzewa w ciągu 5 godzin i jest 26st podloga i w otoczeniu 22.5 i jest bardzo ciepło w łazience jest 28 podloga i 23 w pomieszczeniu. W lazience dałem rurki co 5-6cm A w całym domu co 10cm max może dlatego tak szybko dogrzewa. Jest też kilka innych ustawień jak możesz to zobacz na mój inny temat tam opisałem co jest nastawione.

Bojler w sumie mam rozebrany jeszcze i mogę wstawić dwie weżownicę w razie czego i zrobić to tak żeby był pionowy. Górna to kociol A dolna to piec. 

Omawiany pewnie i był ale jestem tu nowy i dopiero wszystko czytam.

20210107_222246.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik temp zewnętrznej  jest i jest podłączony do kotla . 

Ten bojler ma 180l może go zmniejszyć na 120l bo to trochę dużo do grzania czy zostawić?  Weżownicę zrobić po całej długości czy podzielić np od wiekszej polowy do góry kociol A od samego dołu do góry piec.  

Po co grzać całe 180l ?  Na dwie dorosłe osoby i małe dziecko trochę dużo wody. Nie będzie piec w tedy duzo palił na podtrzymanie ?

Izolacje zbiornika chce zrobić z armafleksu 5cm pianka kauczukowa będzie dobra ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.