Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Buderus GB072 - różnica pomiędzy zadaną temperaturą zasilania a rzeczywistą


Emirek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Kocioł Buderus GB072-20, sterownik RC310, 100% grzejniki + głowice termostatyczne, sposób regulacji - pogodówka (temperatura zewnętrzna z punktem początkowym)
Moje pytanie dotyczy różnicy pomiędzy temperaturą zasilania zadaną a temperaturą rzeczywistą. Jaki parametr w sterowniku/kotle należy zmienić aby zmniejszyć tą różnicę? Aktualnie różnica ta sięga u mnie do 5 (6?) stopni C - np. temp. zadana 37 stopni C, rzeczywista 42. Rozumiem, że zmniejszenie tej różnicy spowoduje częstsze załączanie i wyłączanie kotła. Czy zmniejszenie tej różnicy może mieć wpływ na zużycie gazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że tak masz jak piec pracuje na najmniejszych obrotach.

Najczęstszą przyczyną jest za duża temperatura wody powracającej do pieca. A to jest spowodowane niemożnością odebrania energii, która produkuje piec przez grzejniki/podlogowke.

Możesz:
- zwiększyć temperaturę w domu
- poczekać na mrozy
- kupić mniejszy piec.

Jak ta temperatura przekroczy 7stC (parametr) to piec się wyłączy.

Wysłane przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, gbbsoft napisał:

Rozumiem, że tak masz jak piec pracuje na najmniejszych obrotach.
(...)
Możesz:
- zwiększyć temperaturę w domu
- poczekać na mrozy
- kupić mniejszy piec.
 

Dokładnie tak. Przy takich temperaturach na zewnątrz jak obecnie, kocioł pracuje z minimalną mocą. Wygląda na to, że muszę poczekać na mrozy. :) Temperatura w domu 21-21,5 stopnia C i wyższej nie potrzebuję, no i kotła też nie planuję wymieniać.
Myślałem, że może bawiąc się ustawieniami, chociażby interwałem temperaturowym dla wyłączenia i ponownego załączenia palnika (funkcja serwisowa 2.3C), można spowodować, że różnica temperatury zadanej i rzeczywistej będzie mniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zwiększyć interwał czasowy do 30 minut. Ja tak miałem, jak nie miałem sprzęgła (przy sprzęgle lepiej wrócić do 10 minut). Będzie Ci się na dłużej wyłączał.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję zwiększyć ten interwał czasowy. Ale zarówno przy interwale czasowym jak i temperaturowym jest zastrzeżenie, że "Przy podłączeniu systemu regulacyjnego nie jest wymagane dodatkowe ustawienie na kotle. System regulacyjny optymalizuje to ustawienie". Jak to rozumieć? Czy mając podpięty sterownik RC310 to on de facto ustawia te parametry wg jakiegoś zadanego algorytmu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, gbbsoft napisał:

To się zmienia w RC310, w menu serwisowym.
 

Niestety nie widzę tych ustawień w RC310. Ostatnie widoczne w danych kotła to maksymalna temperatura ogrzewania. Nie wiem czy wynika to z typu kotła (Buderus GB072-20 V.2), czy z jakichś wcześniejszych ustawień.
1.jpg.58bb4ae6cce7b5d60c26dc806cb3a423.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Przyzwyczaiłem się. 🙂 Po prostu ten typ tak ma. Przewymiarowany kocioł. Dzisiaj pewnie wziąłbym 14 kW, który przy obecnych temperaturach na zewnątrz też by taktował. Chociaż z drugiej strony 24 kW przy grzaniu c.w.u. i 5-6. domownikach też ma swoje zalety.
Moc dla c.o. mam przez cały sezon ograniczoną do 8 kW
i to wystarcza, a kocioł i tak przez 90% czasu pracy hula na minimalnej mocy (25%). Temperatura w domu w okresie grzewczym 21-21,5 stopnia C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czystej ciekawości przy takim kw pieca jaką minimalna mocą rusza ?  I ile M2 do grzania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie nie mogę pojąć nowej mechaniki pieca 🤦‍♂️. Ciężko mi zrozumieć to że piec daje temp. zadana np 36 a rzeczywista rośnie o te +6 i piec sie wył. Zamiast zejść z 17%mocy na min14%.(30 kWmax) A później dziennie palnik statuje po 80-100x.tragedia. Zmniejsze krzywą to i tak to samo się dzieje. Np z 31 zadanej robi się 37 i znowu wył piec. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj termometr na powrocie wody do pieca i badaj przyrost temperatury na piecu.

Mój system raportuje mi temp na powrocie. Minimalny przyrost mam 5stC. Mniej nigdy nie zauważyłem. Wiec jeżeli odbiór ciepła jest mniejszy niz 5stC, to ogólna temperatura wody w obiegu będzie rosła i w końcu piec się wyłączy...

Wysłane przy użyciu Tapatalka





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno pytanie do gbbsoft. Korzystam z twojego poradnika do ustawiania krzywej i mam pytanie bo piszesz żeby wpływ pomieszczenia ustawiać po prawidlowym ustawieniu k.grzewczej. To mam całkiem wył. Wpływ pomieszczenia czy zostawić na standardowych 3k?. Zauważyłem że jak dam duży pływ pomieszczenia to piec ładnie koryguje temp. Zadana i dzisiaj przy - 0.5 chodził ciągle przez 2h. Jak zmniejsze to piec zaczyna taktować 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz ja stosuje taka metodę (z wlaczonym wpływem pomieszczenia)
- obserwuję temperaturę w pomieszczeniu (np w ciągu nocy)
- jeżeli ciągle niedogrzewa to podnoszę koniec krzywej, jeżeli ciągle przegrzewa to opuszczam koniec krzywej
- jeżeli jest powyżej 0stC na dworzu, to podnoszę lub opuszczam początek krzywej, jak będzie poniżej 0stC to koniec
- jeżeli widzę, że próbuje dogrzać, próbuje i próbuje ale niedogrzewa o x stC, to liczę z proporcji podniesienie koniec krzywej tak, aby w punkcie aktualniej temperatury zewnętrznej podnieść krzywą o 2*x stC.

Czyli jak nie dogrzewa o 0.4stC i na zewnątrz jest 5stC, to podnoszę początek krzywej o 1stC... ( 0.4*2*4/3). 4/3 wynika z proporcji zakładając, że krzywa rozciąga się od +20 do - 20 (temperatury zewnętrznej).

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze może być przypadek, że wpływ pomieszczenia jest tak fajnie ustawiony, że poprawnie koryguje i temperatura w pomieszczeniu dochodzi do ustawionej. Wtedy można obliczyć o ile wpływ pomieszczenia koryguje krzywą (różnica w temperaturze w pokoju między zmierzoną a zadaną razy wartość wpływu pomieszczenia razy 1 dla podlogowki lub 3 dla kaloryferow). Dalej z proporcji można obliczyć o ile podnieść koniec krzywej aby w punkcie bieżącej temp. zewn. podnieść krzywa o x stC, czyli o tyle o ile wpływ pomieszczenia ja koryguje.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

W każdym przypadku po zmianie trzeba zweryfikować, czy całość zachowuje się lepiej, zgodnie z tym co chcieliśmy uzyskać.

Ps. Ale jak piec jest za duży do potrzeb, to nic nie pomoże korygowanie krzywej... Trzeba czekać, aż temperatura na zewnątrz spadnie i piec przestanie pracować na minimalnej mocy...

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdź w info, informacja systemowa i tam jest kod trybu pracy.

Z instrukcji obsługi wypisałem sobie takie tryby:
200 grzeje
201 grzeje cwu
202 czeka 10 minut
203 może grzać, ale nie ma zapotrzebowania
204 za niskie zapotrzebowanie w stosunku do tego, co może dać piec
270 Kocioł zwiększa moc
283 start palnika
323 Bład komunikacji BUS
357 Odpowietrzanie

Może to cos ci powie...


Wysłane przy użyciu Tapatalka


Jak zadana jest 31 a powrotu 30, to ja też bym nie grzał, bo po co? Przecież wystarczy wode przez piec przepuścić i będzie prawie temperatura zadań.

Jak powrotu jest 30 a minimalne podniesienie temperatury przez piec to (przykładowo) 8stC, to na wyjściu będzie 38, więc daleko od zadanej, pewnie dlatego nie grzeje...

Wysłane przy użyciu Tapatalka









Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam wyżej popełniłem błąd.

Dla krzywej od - 20 do +20, temperatura +5 nie jest w 3/4 odległości tylko w 25/40 czyli 5/8, czyli trzeba pomozyc przez 8/5 a nie 4/3...

W 3/4 jest temperatura +10stC.

Wysłane przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.10.2021 o 20:53, pudz1988 napisał:

Ja u siebie nie mogę pojąć nowej mechaniki pieca 🤦‍♂️. Ciężko mi zrozumieć to że piec daje temp. zadana np 36 a rzeczywista rośnie o te +6 i piec sie wył. Zamiast zejść z 17%mocy na min14%.(30 kWmax) A później dziennie palnik statuje po 80-100x.tragedia. Zmniejsze krzywą to i tak to samo się dzieje. Np z 31 zadanej robi się 37 i znowu wył piec. 

Ja mam kocioł 14 kw z minimalną 2.1 kw i też nie może zejść z mocą palnika do minimum 14%, zadana jest 26-27 w taką pogodę a rzeczywista nie schodzi poniżej 28C.

IMG_20211012_114915.jpg

IMG_20211012_114904.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak 100% podlogowka, może coś w tym jest jak kolega gbbsoft napisał rok temu nie może obnizyć i mocy i temperatury kotła bo nie ma gdzie tego oddać... U mnie mały domek 100m2 11 pętli 2 rozdzielacze. Wszytko idzie z kotła. 

Umnie serwis zielony 1 mówił żeby sobie ustawić sterowanie temperatura pomieszczenia bez pogodynki a drugi że ten kocioł nie zejdzie z mocą niżej niż 22-24% taki mam serwis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.