Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Buderus GB072 + RC310 - Pomoc w ustawieniu pracy kotła.


MistX

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,


Mam problem z ustawieniem pracy kotła w domu i proszę o pomoc. Widziałem kilka tematów związanych z tym problemem, lecz do każdego też widziałem indywidualne podejście.
Diagnoza:

W skrócie:
Kocioł "taktuje"(o ile używam tego określenia poprawnie) i nie grzeje domu.
Opis:
Kocioł po resecie działa przez ok 30 min i pracuje poprawnie (grzejniki się nagrzewają, podłogówka działa).
Następnie wyłącza się i uruchamia co parę minut, rozgrzewając się przez minutę i znów się wyłącza. Grzejniki i podłogówka nagrzewają się na kilka sekund i stają się znów zimne. W pokojach jest zimno. Kocioł potrafi uruchomić się do 100/120 razy na dobę w ten sposób nie nagrzewając w ogóle domu.
Temperatura w domu nie podnosi się powyżej 18C.

Opis instalacji:
Kocioł Buderus Logamax plus GB072 - 24KW
Regulator RC310
Sterownik Logamatic MM100
Zasobnik na wodę Logalux S100/5
Pompa Wilo-Para 25/7 50/SC
Czujnik zewnętrzny "pogodynka" - Tak
Sprzęgło hydrauliczne - Nie

Dom nowy, 2019 rok koniec budowy. Ok 140 m2 z garażem. Ocieplony 20cm styropianem, dach docieplony wełną 15cm.
Zasilanie instalacji bateria przydomowa na propan.

Dwa obiegi grzewcze:
Obieg grzewczy 1 - Piętro - grzejniki w 5 pomieszczeniach plus podłogówka w łazience
Obieg grzewczy 2 - Parter - wszędzie ogrzewanie podłogowe - włączając garaż i kotłownie.

Opis bieżacy konfiguracji:

Informacje systemowe(parę chwil po "zaskoku" pieca):
Obieg grzewczy 1:
Ustawiona temp. pom: 23.0 C
Zmierzona temp. pom: 18.4 C
Zmierzona temp. zasilania: 59.9 C
Tryb pracy: Ogrzew.

Obieg grzewczy 2:
Ustawiona temp. pom: 23.0 C
Zmierzona temp. pom: 18.5 C
Zmierzona temp. zasilania: 39.7 C
Tryb pracy: Ogrzew.

C.W.U (urchomione w dniu dzisiejszym)
Temperatura zadana: 44C
Zmierzona temp: 50.9

Informacja sytemowa:
Starty Palnika: 14982
Czas pracy palnika:524H
Kod Trybu pracy: 0A / 202

Dane instalacji:
Zainst. czunik sprz. hyd: Nie
Konfig c.w.u na kotle: Zaw 3d
Min temp zew = -15
Tłumienie: Tak:
Typ Budynku: Średni

Dane Kotła:
Char. Wykreślna Pompy: Delta P2
Czas wybiegu pompy 3min
Ogrzew: wł
Maks temp ogrzew: 67C

Obieg grzewczy 1:
Obieg grzewczy zainst - Kocioł
Sposób regulacji - Wg t zew
Moduł obsługowy RC310
System grzewczy - Grzej.
        Ustaw krzywą grzania:
        Temp projektowa: 60C
        Maks temp zasilania - 65C
        Wpływ pomieszczenia - 3K
        Korekta temp pomieszczenia - 0K
Oposób obniżenia - Red.
Grzanie stałe poniżej - wył
Ochrona przed zam. - Zew.
Temp gr. ochr p zamarz. - 5C
Widoczny we wsk. stand. - Tak

Obieg grzewczy 2:
Obieg grzewczy zainst - Moduł
Sposób regulacji - Wg t p.
Moduł obsługowy RC310
System grzewczy - Podł
Oposób obniżenia - Red.
Grzanie stałe poniżej - wył
Ochrona przed zam. - Zew.
Temp gr. ochr p zamarz. - 5C
Miesz.- Tak
Czas pracy zaworu - 120s
Podn. zaworu miesz - 3K
Widoczny we wsk. stand. - Tak
Tryb oszcz. pompy - Tak
Wykr otwartego okna - Wył.
Charakterystyka PID - średnio

Menu Serwisowe:

Kocioł/Palnik:
Palnik - moduł
Moc maks/nom. - 24kw
Moc minimalna 31%
Rzecz moc palnika - 0%
Zawór paliwowy 1 -zam.
Płomień - Nie
Prąd jonizacji 0.0
Wentylator: Wy
Temp zadana kotła: 65C
Temp rzeczywista kotła:29.9C
Maks temp wyłaczania: 67C
Pompa c.o - 41%
Temperatura zewnętrzna 2.9C
Temp zew. tłumiona - 2.9C
Starty palnika: 14982
Czas pracy palnika - 524H
Czas pracy instalacji - 2608H.

Obieg grzewczy 1:
Temp zail - wartośc zadana 65.0C
Status - Ogrzew.
Wart.rzecz.temp. zasilania 28.9C
Wart. zadana temp. pom 23C
Status - R.roz
Wartość rzecz.temp.pom. 18.5C
Wpływ pomieszczenia 9K
Pompa C.O - 41%
Zawór 3 drogowy - Ogrzew.

Obieg grzewczy 1:
Temp zail - wartośc zadana 42.0C
Status - Ogrzew.
Wart.rzecz.temp. zasilania 29.7C
Wart. zadana temp. pom 23 C
Status - R.roz
Wartość rzecz.temp.pom. 18.5C
Pompa obiegu grzewcz. wł
Status pompy - z ciepł.
Pozycja zaworu - 80%


Gdyby brakowało jakiegoś parametru proszę dajcie znać.
Mam nadzieję, że nikogo nie przerazi długość posta :)

Liczę na waszą pomoc!
Z góry dziękuję!

Pozdrawiam,
Patryk
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dwa moduły RC310?

Dlaczego obieg 2 jest wg temperatury pomieszczenia?

Ps. Coś musi być nie tak hydraulicznie. Może zdjęcia zrób wszystkich urządzeń dla kolegów. Zresztą 24kW na 100m2 to za dużo.

Wysłane przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedź!

Nie, mam tylko jeden moduł RC310. 

Czujnik jest w salonie z podłogówka - pewnie to jest powod dlaczego obieg 2 jest ustawiany wg temp pomieszczenia. 

Niestety nie miałem bezpośredniego wpływu na wybór pieca (Deweloper to montował). Jutro dołączę zdjęcia urządzeń. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się poddaje. Nie mam pojecia jak działają 2 obwody, z jednym mieszaczem i jednym kontrolerem. (co nie znaczy, że to jest źle)

Ps. Jakbyś przełączał 2 obwód na sterowanie wg temp. Zewn, to ustaw temperaturę projektowa w krzywej grzania nisko (np 40stC), bo to podlogowka.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gbbsoft Dziękuję bardzo za odpowiedzi i zainteresowanie tematem.

Rozwiązanie znalazł serwisant - powiedział, że nigdy czegoś takiego w życiu nie widział.

Zapchany kamyczkami (dosłownie!) był filtr na zaworze tuż przed piecem i kawałek instalacji przed nim. Piec próbował znaleźć temperaturę powrotu, nigdy jej nie dostał, nagrzewał się, przegrzewał i wyłączył. Za minutę dwie, próbował robić to samo. Zator był tak duży, że przepływy były minimalne i ciepła woda nie dostawała się do pieca.

Pozdrawiam,
Patryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Mam podobny zestaw - taki sam kocioł i sterownik, ale większy zbiornik na CWU (Galmet 197 L) oraz sprzęgło hydrauliczne. Co prawda uruchomienie instalacji nastąpiło 2 tygodnie temu, a na zewnątrz jest stosunkowo ciepło (noc 5-12, dzień 15-20), ale mogę już wyciągnąć pewne wnioski.

Wiem, że pisałeś o ciągłym włączaniu i wyłączaniu kotła, ale ilość startów palnika (14982) przy czasie jego pracy (524H) mnie zszokowała! To daje średnio ponad 28 załączeń na godzinę pracy, albo inaczej, że po załączeniu palnika pracuje on średnio przez 2 min i 5 sek. Ja mam aktualnie 126 startów na 66 godzin pracy palnika, co daje niecałe 2 załączenia na godzinę, albo średnio trochę ponad 31 min pracy palnika. Zastanawia mnie w tym temacie, jak żywotne są palniki. Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć? Szczególnie mnie interesuje w takim Buderusie GB072 🙂

Co do sprzęgła hydraulicznego, to mój instalator powiedział, że daje oszczędności w zużyciu gazu, bo dzięki niemu kocioł efektywniej pracuje.

Zastanawiam się ile razy Ci podgrzewa wodę w ciągu doby. U mnie przy 5 osobach wodę podgrzewa około 5 razy dziennie. Jedno podgrzanie to około 1/3 m3 zużytego gazu i mogę pobrać około 50 litrów tylko ciepłej wody. Tu na pewno pomaga ustawienie podgrzewania do 60 stopni C i mieszacz, który wypuszcza ze zbiornika ciepłą wodę o temperaturze 45 stopni.

O ogrzewaniu na razie się nie wypowiadam, bo za krótko działa i daleko do zimy 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Dzięki za odpowiedź, i przepraszam za brak aktualizacji tematu.

Problemem był... kamień w instalacji... Tuż przed piecem, na filtrze zebrał się kamień - wręcz gruz - z instalacji wodnej. Zakładam, że musiał się tam dostać podczas montażu samej instalacji. Przez to kocioł się dusił i odpalał bo temperatura powrotu nigdy nie została osignięta, gdyż przepływy nie były wystarczajce.

Konieczne było podwójne czyszczenie filtra - raz przy przeglądzie, drugi raz tydzień później gdy znów kamień napłynął.
 

Póki co piec pracuje sprawnie. Jego najoptymalniejsza konfiguracje będę testował w tym sezonie.

Pozdrawiam,
Patryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie mam ustawione grzanie wg temperatury pomieszczenia i w tym momencie nie ma możliwości zmiany temperatury lato/zima. Ten parametr jest dostępny tylko przy grzaniu wg temperatury zewnętrznej.

Cyrkulację posiadam, ale na razie jest całkowicie wyłączona, bo wychodzi, że jest raczej zbędna, a tylko wyciąga ciepłą wodę ze zbiornika.

PS. Uzupełniłem w profilu dane mojej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie 'wg temperatury pomieszczenia' jest typu 'włacz/wyłącz'.

http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.php?page=Tryby+sterowania+RC300+lub+RC310+bez+pogodowki

 

No to ci się włącza i wyłącza... 🙂

Zmniejsz temperaturę zadana dla pieca. (parametr: "Maks. temp. ogrzew")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gbbsoft Dzięki za linka.

Tak właśnie chciałem, w tym jeszcze ciepłym czasie, żeby się włączał i wyłączał. Oczywiście opcję modulacji mam włączoną. Jak spadną temperatury, to zobaczę jak się będzie zachowywał i w razie czego będę kombinował z krzywą grzewczą.

Przy tych startach to nurtuje mnie tylko żywotność palnika, czy ktoś się orientuje ile Buderus wytrzymuje startów? Czy ma to w ogóle znaczenie dla zużycia kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Instalację z kotłem gazowym mam od około miesiąca, a od kilku dni temperatury zewnętrzne są rzędu 0 - 10°C i zaczynają wychodzić sytuacje, w których kocioł nie działa tak jakbym chciał. Mam kilka pytań odnośnie logiki działania systemu Buderusa:

  1. Na jakiej podstawie kocioł się włącza i wyłącza?
    Mam ustawione grzanie wg temperatury pomieszczenia (grzanie 22°C, obniżenie 21°C), serwisant powiedział, że kocioł będzie się załączał 0.5°C poniżej, a wyłączał 0.5°C powyżej zadanej temperatury pomieszczenia. Niestety w większości przypadków jest to 0.2°C poniżej/powyżej.
  2. Rano potrafi grzać porządnie (45°C na kotle) przez kilka godzin aż do tych nieszczęsnych 0.2°C powyżej zadanej temperatury, a potem jak zaczyna taktować to grzeje już na 35-38°C. Efektem jest częste włączanie i wyłączanie (mniej więcej raz na godzinę). Nie jest to tragedia, ale gdyby grzał z taką histerezą, jak mówił serwisant, to pewnie byłoby sporo lepiej.
  3. Jaki mają związek, czym się różnią "Maks. temp. ogrzew." (Dane kotła) i Maks. temp. zasilania (Obieg grzewczy)? Serwisant ustawił większą maksymalną temperaturę zasilania dla obiegu grzewczego, niż maksymalna temperatura, jaką może podać kocioł na zasilanie.
  4. Czy w trakcie grzania grzejników, jeśli kocioł przełącza się na tryb grzania CWU i potem wracając do grzania grzejników, to ma jakiś czas postoju? Czy jest możliwość, żeby w ogóle nie wyłączał palnika tylko zmienił obwód grzania z CWU na CO?

Do opisu instalacji z mojego profilu dodam, że obieg grzewczy posiada własną pompę ze sterownikiem, który na podstawie temperatury z czujnika podłączonego do sprzęgła hydraulicznego włącza ją lub wyłącza. Dlatego w sterowniku RC310 nie ma ustawionego czujnika sprzęgła hydraulicznego.

Do danych kotła dodam, że moc maksymalna została ograniczona do 15 kW.

Poniżej ustawienia z mojego RC310:

buderus_gb072_ustawienia_rc310.jpg.aa14413daefdb133403079e7b6831eb0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, colin503 napisał:

> Jaki mają związek, czym się różnią "Maks. temp. ogrzew." (Dane kotła) i Maks. temp. zasilania (Obieg grzewczy)? Serwisant ustawił większą maksymalną temperaturę zasilania dla obiegu grzewczego, niż maksymalna temperatura, jaką może podać kocioł na zasilanie.

 

Jakbyś miał więcej niż jeden obwód, to "Maks. temp. ogrzew." dotyczyłoby pieca, a "Maks. temp. zasilania" każdego z obwodów. Jak masz jeden i to bez mieszacza (termometru) na obwodzie to wartość mniejsza zapewnie się liczy.

 

34 minuty temu, colin503 napisał:

> Czy w trakcie grzania grzejników, jeśli kocioł przełącza się na tryb grzania CWU i potem wracając do grzania grzejników, to ma jakiś czas postoju? Czy jest możliwość, żeby w ogóle nie wyłączał palnika tylko zmienił obwód grzania z CWU na CO?

 

 

 

Nigdy mi się nie zdarzyło, aby przy włączaniu lub wyłączaniu CWU piec się nie wyłączył. 

 

PS. Jak masz jeden obwód to spróbuj trybu "Regulacja temp. pom. z mocą" http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.php?page=Tryby+sterowania+RC300+lub+RC310+bez+pogodowki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzień dobry,

mam piec Buderus gb072 20 kw piec ma ustawioną temp komfortową 20,5 stopni i temp obniżenia 19,5. Ustawiony jest na czujkę zewnętrzną, krzywa grzania ustawiona na 70 stopni, sterownik rc310. Problem polega na tym, że przy ustawionym harmonogramie piec się włącza i dogrzewa do temp komfortowej 20,5 stopnia i wszystko ok natomiast gdy wskakuje czas temp obniżonej wcale się nie włącza - temp w pomieszczeniu spada do np. 18 stopni a grzejniki zimne pięć się nie włącza. Proszę o wskazówki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.