Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Szum z ogrzewania podłogowego


Mario88

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich 

Ze skrzynki rozdzielacza podłogowego w moim domu  nie da się nie usłyszeć szumu, który niesie się szczególnie na salon, który znajduje się po drugiej stronie ściany, na której znajduje się rozdzielacz. Usterkę zgłaszałem już dwukrotnie u instalatora, który problemu nie widzi, ale gdzie nie czytam to powtarza się opinia ze instalacja ogrzewania podłogowego powinna być bezgłośna.

 Instalacja jest odpowietrzona. 

W kotłowni bosh condens gc9000iw, jest sprzęgło hydrauliczne i dwie grupy pompowe ESBE GRA I GDA: jedna z mieszaczem na podłogówkę, druga bez mieszacza na obieg grzejników, obie posiadają pompy wilo yonos para 25/60,

są niezbędne moduły, kocioł widzi dwa

obiegi grzewcze, można nimi sterować niezależnie.

Z grupy pompowej podłogówki, bo to mnie interesuje, idzie  rura pex 25 zasilająca i powrotna  DN 20 do jednego rozdzielacza ogrzewania podłogowego i tylko tam., długość rur: zasilających i powrotnych Ok 8m. 

Jest 9 obiegów. 8 pętli jest mniej więcej równej długości do Ok 65mb, oprócz łazienki, tam pętla ma 52mb- łazienka ma 7,5m2. 

Pompę mam ustawione na stałą różnice ciśnienia i drugi biegi to daje mi przepływ na pętlach w okolicy 1.2 l/min i zasadzie tyle wystarcza,łazienkę ustawiłem 2 l/mln, a salon przykładowo musiałem ustawić 0,8l/min bo było za ciepło- są tam aż 4 pętle, a  w zasadzie wciąż za ciepło jest bo 23 stopnie to moim zdaniem zbyt dużo na salon.Kocioł jest sterowany pogodowo- przy takiej pogodzie jest teraz w podłogę idzie 30 stopni. W domu jest ciepło.

Moim zdaniem szum ma swoje źródło zaraz za grupą pompową, niesie się rurą zasilającą na rozdzielacz i stamtąd na pętle w salonie zauważalnie i mnie intensywne na pętle brzegowa w sypialni. Gdy ustawie wyższy bieg na pompie to szum jest bardziej słyszalny. Na pierwszym biegu osiągnę przepływy Ok 0,6l/min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury PEX 25 są za małe na 9 obiegów grzewczych ,Pompa też za mocna, ale z drugiej strony pompa 25/40 mogłaby nie dać rady.

Co można zrobić:

spróbować podmienić pompę 25/60 zamienić na 25/40 - może dać efekt, ale nie musi

zmniejszyć przepływy w pętlach = zmniejszone przepływy w rurach zasilających jednocześnie podnieść temp zasilania + ew zmiana pompy

najprostsze kupić zatyczki do uszu

najtrudniejsze wymienić rury zasilające na większe średnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu trzeba na słuch zrobić regulację , pętla nigdy nie grzeje na całej długości, zawsze jest spadek temp na końcu zasilania.

Minimum to 0,6-0,7l, ale to dla ciebie za mało , ustaw na ok 1-1,5 przy max odkręconych rotametrach i zacznij skręcać aby instalacja cichła ,

jak się wyciszy to podnieś temp wody aby była wymagana temp pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy na maksa odkręconych rotamtrze(ach) szum jest mniejszy.

Od początku monitorowałem instalatorowi, ze rura dn 20 może być za mała, dostałem odpowiedz ze on takie robi u wszyskich na tyle obwodów i jest git.

Czy  przy pętli w łazience, która ma 50 pare metrów jest sens ustawienia przepływu 2 l/min ? 


Jak się nie uda tego wyciszyć to majster będzie musiał rury wymienić;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem pompę między pierwszym a drugim biegiem, rotametry są praktycznie wszystkie na maksa odkręcone, przepływy na pętlach są ustawione nawet i na 0,6 l/min, łazienka 1,5 l/min, fakt, instalacja wyciszyła się, ale słychać ja cały czas, najbardziej w pokojach gdzie jest najwiecej pętli, ich największe zagęszczenie. Co ciekawe, Nie zauważyłem ani zmiany temperatury posadzki ani powietrza w pokojach gdzie dokonałem zmniejszenia nastaw, także temperatura zasilania zostaje taka jak była 

Chce dopiąć temat wymiany rur, bo instalacja nie działa w moim przekonaniu w sposób poprawny, bo nie komfortowy dla mnie.

 Na co wymienić pex 32 czy 40, a może rura stabi Glass 32 bądź. 40?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PEX25 powinien przenieść przepływ do ok 750l/h - czyli przy 9 obiegach powinien przenosić przepływy w pętlach ponad 1,2l a w łazience to i nawet 1,5l

Tyle mówi teoria, ale nie powinno się  to przenosić na pętle podłogi.

Jeżeli się przenosi to tak jak pisze Kolega @tomekbmoże być problem z rozdzielaczem tzn z rotametrami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję pierwsze wyczyścić rotametry, wykręcając je z belki i sprawdzić czy nie ma jakiś zanieczyszczeń na końcu rotametru . Jak odkręcisz na maksa wszystkie rotametry to czy szum ustępuje całkowicie czy tylko trochę jest ciszej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zero jest u góry, dolna belka jest zasilaniem, tak ja instalator założył bo zrobił za niska ,,jamę” i belka z rotametrami by się nie zmieściła na gorze. Pod względem hydraulicznym nie ma to podobno znaczenia.

Wykrecenie rotametru ogranicza szum ale go nie elimnuje, problem jest tam gdzie rur jest ułożone duzo, salon i sypialnia, to spore metrażowo pomieszczenia, w łazience nawet jak nastawa była 2 l/min to takiego szumu nie było. Co jedno jeszcxe zanotowałem to ze 2 pętle ja ustawie przepływ tak 0,8 l/min i mniej to pływak skacze delikatnie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłem teraz przepływ sumaryczny na godzinę, nawet wg ,,starych” nastaw czyli przepływ tak:  salon 4 pętle x1l/min, sypialna dwie pętle x 1 l/min, kuchnia 1l/min, klatka schodowa 1,5 l/mi łazienka 2 l/min=10,5 l/min x 60=630 l/h, skoro pex 25 obsłuży 760l to teoretycznie mam jeszcze zapas bezgłośniej pracy.

Co instalacje wycisza to przełączenie pompy wg ciśnienia proporcjonalnego, ale nawet jak puszczę ja na 3 bieg to jej wydajność jest mizerna- pozwala to na przepływ max 0,4l/min na pętlach. 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to , że jak rotametry są czyste wewnątrz i nic tam nie blokuje tależyka to masz trochę za mały przekrój przyłączy , gdyby było większe to powinno to pracować na najniszym biegu . Wg mnie przyłącze powinno być fi 25,6 mm otwór wewnętrzny rury .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.