Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ochrona powrotu przez bojler,a zawór 4d z siłownikiem


Konradjanusz

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, mam takie pytanie ponieważ testuję ochronę powrotu przez obieg cwu, tylko teraz zastanawiam się nad pracą zaworu 4d z siłownikiem czy ustawić go po prostu na tryb ręczny i pełne otwarcie? Czy ustawić na jakieś wskazanie od 1-10 w trybie ręcznym? A może zostawić automat na siłowniku?

Czy spalanie będzie istotnie większe? Ustawiłem na piecu 58 nastawy 10/40,dmuchawa 40%. 

Czemu tak próbuję, ponieważ kiedy grzało normalnie to zawór szalał na instalacji i czasem było tak że na grzejniki szło 36 stopni, nie mógł się wysterować przy ochronie powrotu ustawionej na 40 stopni. Na piecu było 65 stopni, na instalację miało iść od 50-45 stopni, dom niedogrzany dom nagrzany, Czasy przerwy zaworu stosowałem różne, 5,10,20,25,40,60,120 sekund czas pracy staly tj 1 sekunda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dogrzewam powrót po przez cwu. Zawór 4D pracuje automatycznie z siłownikiem sterowany pogodowa za pomocą krzywej grzewczej.

Nie mam problem u osiągnięciem zadanej temperaturu na układ, a zawór pracuje płynnie.

Po pierwsze wyłącz ochronę powrotu w sterowniku, bo i tak jak na stałe pracuje pompa cwu to powrót będzie ciepły, a zawór nich pilnuje temperatury na układ.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temu który wymyślił ochronę powrotu przez sterownik należą się "dyby". Jeśli instalacja nie jest "spaprana" sterownik nie musi pilnować temp. powrotu, to powinno być zrobione z tzw urzędu. Jak na zasilaniu mamy np. 60^C i jest za mało aby temp. powrotu była 50^C należy zadaną podnieść na 65^C, jak dalej za mało, to 70^C. Najprostsze wyjście to pompa kotłowa na powrocie 4D i po problemach. Temat tak wiele razy wałkowany że aż głupio pisać o tym w nowych tematach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Oldek tak ok. przy ciaglej pracy jest jak piszesz ale to opcja "ochrony powrotu" może byc wykorzystana np. przy rozruchu kotla i ladowaniu bufora czy wygrzewaniu domu itd. generalnie w sytuacji kiedy jest dlugi odbior ciepla czesto wiekszy niz moc kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.