Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena wykonania instalacji C.O- podłogówka


scrimpy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.  

Jestem nowy na forum ale od dłuższego czasu czytam różne tematy i zaciekawiła mnie kwestia wykonanej przezemnie instalacji C.O. Prosiłbym o ocenę. 

Od przeczytanych/obejrzanych poradników już kręci się w głowie. 

Kocioł kondensacyjny ACV Kompakt HRE eco 18 Solo.

Budynek parter plus pietro 140m2 powierzchni ogrzewanej, wszytsko w podłogówce. Jeden rozdzielacz na parterze, drugi na piętrze 

Instalacja wykonana w następujący sposób: 

Kocioł poprzez wbudowana pompę zasila wykonany przezemnie bufor/sprzęgło (stalowa rura fi 100 o ile dobrze pamiętam długości 120cm), z którego są  wyjścia na 2 rozdzielacze oraz grzejnik w garażu i drabinkę w łazience (opis kolejności wyjsc na zdjęciu poniżej). Następnie w kazdej skrzynce rozdzielacza są pompy Wilo ktore zaciągają sobie ciepłą wode z tego sprzęgła i puszczają juz w pętle. Pompy w rozdzielaczach poprzedzone są zaworem mieszającym Afriso 561 z regulacją zakresu temp 20-43 stopni.

Oczywiście na wyjściu z pieca jest też elektrozawór sterowany przez automatykę kotła decydujący czy ciepla woda ma isc na instalacje C.O czy na zagrzanie bufora C.w.u.

Poniżej zdjęcia instalacji:

IMG_20190713_142622.thumb.jpg.080a49cc52ffb8b7693f7a566f9605ca.jpg

 

IMG_20190702_203647.thumb.jpg.a9f832611c2b24686d1c0a4220dcc19c.jpg

 

IMG_20190507_174306.thumb.jpg.6c0ff4dfe760e7b5b60971ddeed2be5b.jpg

Na piecu ustawienie 35stopni, dogrzewa wtedy bufor do ok 40 stopni, a na zaworach w rozdzielaczach ustawione aby szło w podłogę ok 25-28stopni.

Proszę o ocenę czy takie rozwiązanie jest poprawne lub czy jest coś co powinienem zmienić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze że aktualnie instalacja zasilana jest z z butli 33kg propan. W grudniu zużyłem 5 butli w ciągu miesiąca. Czy to duże zużycie? Temperatura w domu to ok 21-22 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz to zweryfikować, ale jak masz bufor to sprzęgło chyba nie potrzebne. 

W tym sprzęgle po co tyle króćców zasilających i powrotnych? Musisz sprawdzić czy wymiary sprzęgła tj. odległości króćców są prawidłowe? 

Jakie średnice mają rury zasilajace i wychodzące z bufora? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam bufora, jest tylko to sprzęgło. Od góry po lewej stronie 4 wyjścia na obiegi grzewcze a na dole powroty z tych obiegów. Jest ich az tyle bo sa 2 rozdzielacze podłogówki oraz jedno wyjście na grzejnik w garażu. Jedno wyjście jest nieużywane. 

 

To sprzęgło jest zrobione na wzór gotowego sprzęgła z firmy Afriso, z tym ze powroty na dole sa bardziej oddalone od zasilen zeby chłodna woda z powrotu nie mieszała się aż tak bardzo z ciepłą dochodzącą z kotła.

Przykładowe gotowe sprzęgło:

i-afriso-zestaw-mieszajacy-ze-sprzeglem-hydraulicznym-bps-955-dwa-czlony-bez-mieszania-pompy-wilo-para-sc-90-10-9095510.jpg.caec27fbad40c8ba15fbe5d17bcaf96d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak na pierwszym zdjęciu. Po lewej stronie jest to sprzęgło (na ktore w pierwszym poście powiedziałem sprzęgło/bufor). Bufor cwu jest oddzielnie, zaraz poniżej kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, nie chodzi mi o cwu. Chciałem prosić o ocenę czy wykonana instalacja C.O jest poprawna, czy ewentualnie cos zmienić, poprawić aby zuzycie gazu bylo jak najbardziej ekonomiczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz zawory termostatyczne w rozdzielaczach to będziesz musiał do nich chodzić co chwilę, aby zmieniać temp. w podłodze. 

Na powrotach z rozdzielaczy powinny być zawory zwrotne. 

Kocioł powinien być sterowany w zależności od temp. zewnetrznej i on powinien ustalać temp. w obiegach podłogi. 

Grzejniki drabinkowy zasil z grzałki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslalem o tym zeby te zawory w rozdzielaczach wymienić na jakieś zawory elektryczne zeby mogly współpracować jakoś z pogodynka od pieca, bo teraz jest tak jak mówisz, ręcznie musze przestawiac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrezygnuj z zaworów term. w rozdzielaczach. Ustaw kocioł, aby chodził pogodowo, ustaw przepływy i będzie w miarę.

Mając sprzęgło powinieneś mieć kocioł, który ma czujnik temp. sprzęgła.

Albo siłowniki na pętle ogrzewania, plus czujniki temp. w pomieszczeniach, ale do podłogówki to nie za bardzo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może na ta chwile wystarczy jak te zawory termostatyczne w rozdzielaczu odkręcę na max? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na najdłuższych pętlach ok 1,2 na krótszych ok 1,5-2. Pompa na średnim biegu. Jest jeszcze kwestia taka ze woda w tej instalacji zrobiła się ruda i śmierdzi. Czy to może być dlatego ze caly czas chodzi na niskiej temperaturze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja działa 1.5roku, nie plukalem jej jeszcze, mam zamiar zrobić to po sezonie grzewczym. Tak aktualnie wyglądają rotometry.

Przeplyw na najwyższym biegu w granicach 2l na każdej pętli.

16096999881797542163038888406827.thumb.jpg.f9c54a38d501f2bbf1fe80b32067e889.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze że pompki w rozdzielaczach są podłączone na stałe do zasilania, ręcznie ustawiam bieg na pompie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.