Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przejście z węgla na pellet w 10letnim domu - czy instalacja jest odpowiednia


mobopx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Po sezonie grzewczym przymierzam się wymiany węgla na pellet. Przed wizytą speców od instalacji i audytu chciałbym pokazać Wam schemat z prośbą o jego analizę i podpowiedzi co muszę w nim zmienić, dołożyć, przełożyć przed wymianą źródła ciepła. Dodam tylko, że w posiadaniu domu jestem od miesiąca i na schemacie udało mi się zamieścić tylko to co widoczne. Nie mam pojęcia o przebiegu instalacji w podłodze, ścianach itp. Od poprzedniego właściciela wiem, że obieg CWU jest przygotowany pod cyrkulację, wystarczy zamontować pompę...

Aktualne źrodło: Seko 17,5kW, 10 letni.

To mój pierwszy schemat. Bądźcie wyrozumiali ;) 

 

 

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli instalacja jest zbudowana tak jak na schemacie to musisz ją wymienić praktycznie w całości, nawet bez wymiany źródła ciepła.

Cwu zasilane z zaworu 4d, podłoga i grzejniki na tym samym obiegu. To niema prawa działać dobrze... O pompie na powrocie już nie wspomnę.

Ps. Z węgla rezygnujesz bo chcesz być bardziej ekologiczny bo nie ekonomiczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Darekgra napisał:

podłoga i grzejniki na tym samym obiegu

W rozdzielni do podłogówki, którą mam na tylnej ścianie kotłowni nie mam termostatów, od górnych 2 obiegów, więc zakładam, że rury idące w podłogę zasilają cały dół na jednym obiegu, te z sufitu - górę (zgodnie ze schematem) - choć 100% pewności nie mam. 

42 minuty temu, Darekgra napisał:

Ps. Z węgla rezygnujesz bo chcesz być bardziej ekologiczny bo nie ekonomiczny?

Wygodniejszy, a czy ekonomiczny? ...wyjdzie w praniu. 

Nie mam jeszcze żadnego pomysłu. Dopiero zaczynam zgłębiać temat. 

 

Jeszcze dopytam:

Na zdj 3 zaznaczyłem przelew pomiędzy z CWU do CO. Do czego to służy?

Z naczynia wyrównawczego idzie rurka, która wygląda jakby była podłączona do wody z sieci. Czy to jest możliwe?

 

 

 

 

1609185853316.jpg

1609185853295.jpg

1609185853337.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie 1 pompo rozdzielacza od czego jest?

Ten przelew to wg schematu miejsce napełniania instalacji CO wodą sieciową.

Od zbiornika wyrównawczego to powinna być rurka ale do kanalizacji poprowadzona.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Darekgra napisał:

To zdjęcie 1 pompo rozdzielacza od czego jest?

Podłogówka parter.

Podłogówka na piętrze ma osobne 2 termostaty. Czy one wychodzą z tej rozdzielni ze zdjęcia (wtedy byłyby na 1 obiegu) - nie mam pojęcia. Spróbuję jutro jakoś to sprawdzić. 

 

11 minut temu, Darekgra napisał:

Ten przelew to wg schematu miejsce napełniania instalacji CO wodą sieciową.

To jest wykonane poprawnie?

 

11 minut temu, Darekgra napisał:

Od zbiornika wyrównawczego to powinna być rurka ale do kanalizacji poprowadzona.

Z opowieści wiem, że nie ma połączenia naczynie-kanalizacja, stąd moje pytanie. Nie widziałem tego naczynia jeszcze na oczy (trudny dostęp)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napełnianie instalacji powinno być wpięte bezpośrednio w powrót do kotła a jest za zaworem 4d...

Tak jak pisałem wcześniej instalacja do generalnej przebudowy zwłaszcza jeśli chcesz na pelet wymienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, mobopx napisał:

To jest wykonane poprawnie?

 

1 minutę temu, Darekgra napisał:

Napełnianie instalacji powinno być wpięte bezpośrednio w powrót do kotła a jest za zaworem 4d...

i brak zaworu zwrotnego.

 

51 minut temu, mobopx napisał:

1609185853316.jpg

 

a te zawory termostatyczne od grzejników to co robią przy tym rozdzielaczu, zapewne podłogówki?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu niema co kombinować tylko wycinać. :(

Jeśli jest możliwość kucia to zbudować odrębny obieg grzejnikowe i odrębny podłogowy, no i oczywiście zasilanie bojlera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Gonzo19 napisał:

a te zawory termostatyczne od grzejników to co robią przy tym rozdzielaczu, zapewne podłogówki?

Stan zastany ;) 

15 minut temu, Darekgra napisał:

Jeśli jest możliwość kucia

W obrębie kotłowni jak najbardziej. Po za już nie bardzo.

@Gonzo19

@Darekgra

co polecacie na początek? wybrać piec z jakimś dedykowanym schematem i próbować dostosować do niego instalację? kotłownia jest mała, bez wodotrysków, więc jak trzeba kuć to firma będzie kuć. póki co muszę obrać jakiś kierunek, zrobić kosztorys itp. mam na to miesiąc (dofinansowanie).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....najpiewr to sam sobie policz ile potrzebujesz energii na ogrzewanie plus cwu, polecam stronę cieplowlasciwe.pl,
I zastanów się, czy bardzo chcesz pakować się w taką zadymę!
Wybór kotła, to na samym końcu....
Ja swego czasu wstawiłem bufor i paliłem w śmieciuchu od góry, prawie zero dymu i było ok.
Przejście na pelet kosztowało by mnie prawie 23 tyś i rocznie pelet za ok. 4- 5 tyś. Zrezygnowałem.
Sąsiad obecnie wstawił bufor 1000 l i walczy z fotowoltaniką, plus taryfa G12. Wyliczył, że w najgorszym wypadku wyjdzie na zero.
Jak masz dobrze ocieplony dom, to dwa razy się zastanów!
Lepiej zainwestuj w docieplenie i rekuperację.
Albo gaz z flaszki, jak nie masz gazu z rury.
Wszystko zależy od zapotrzebowania budynku na energię.

Powodzenia
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.