Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wkład owalny do komina z czopuchem fi 160cm


Ramage

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z wykonawcą wkładu do komina. Mam piec na pellet z czopuchem fi 160mm. Więc powierzchnia wylotu spalin z pieca ma 20.1cm. Wykonawca mówi że jego wkład owal o wymiarach 21x10cm jest do fi 170mm. Prostokąt bez owalu daje nam powierzchnię wylotu 21cm. Boję się, że to będzie za mały wkład, bo nie wiem jak bardzo zaokrąglone są rogi. Przesadzam, czy coś ja źle rozumuję? Ogólnie upierał się, że będzie dobrze, niby daje gwarancję i taki wkład ma na stanie, a inny wymiar będzie musiał zrobić. Zaproponowałem, że chcę tą gwarancję na papierze, że będzie dobrze. To podziękował mi za zlecenie i ugadaną pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkład 1mm grubości ze stali 1.4404 , mam taki średnicy 110mm do palnika 15 kW i jest ok. Ważne by był RCK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam owalny 150x100 mm, kocioł 15 kW i RCK ma co robić  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjście spalin z kotła mam 10 cm.

Jakiej mocy masz kocioł? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, radik81 napisał:

Jakiej mocy masz kocioł? 

Nie ważna moc, ważna historia - pewnie węglowy kocioł z palnikiem zamienionym na pelletowy, jak to u nas bywa. Stąd absurdalna średnica czopucha, jak na kocioł pelletowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dobierając średnicę komina korzystałem z tego kalkulatora;

http://www.dinoflame.com/srednica#subpage_header

i jest chyba OK bo trzeci sezon i nic się złego nie dzieje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@radik81 Mam na pellet 12kw, słyszałem że nie może być mniejszy wkład niż średnica czopucha/wulotu spalin z kotła. Jak podajecie wymiary wkładu to warto dodać właśnie ten czopuch do heiztechnik nie mogę się dodzwonić i już sam nie wiem jak to zrobić i czy wymiar 21x10 nie będzie za mały jeśli jest czopuch fi 160.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, radik81 napisał:

Ja mam owalny 150x100 mm, kocioł 15 kW i RCK ma co robić  ;)

Wkradł się błąd a nie mogę już edytować. 

Ja mam owalny 150x100 mm kocioł 12 kW i RCK ma co robić. 

@Ramage według mnie 21x20 będzie OK. Kotły pelletowe to nie kotły na węgiel, przy pellecie nie muszą być takie średnicę komina jak przy węglu. Praktycznie wszystkie włoskie czy duńskie kotły na pellet maja wyjścia spalin nie większe jak 10 cm. Podejrzewam, że Twój kocioł to typowa konstrukcja na węgiel z dołożonym palnikiem na pellet stąd taka średnica czopucha.

Może jeszcze ktoś inny się wypowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy dzień po dłuższej przerwie, więc chłopacy z działu infolinii serwisowej mają co robić. Do Ciebie pewnie też oddzwonią, jeśli dzwoniłeś na któryś z numerów serwisowych.

Według mnie taki przekrój komina powinien wystarczyć.

Należy pamiętać że wielkość przekroju to nie wszystko. Wpływ na poprawne działanie komina ma jeszcze jego wysokość, sposób podłączenia kotła do komina (ilość kolan i długość odcinków poziomych), wyprowadzenie komina ponad kalenicę, nadmuch o kotłowni, tzw. zetka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem właśnie dodać, że zetka obowiązkowa, nawet jak komin będzie 200x200 a nie będzie doprowadzone powietrze z zewnątrz do kotłowni tzw. zetką to "komin nie da rady". Zetka powinna być fi 160.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Heiztechnik Już oddzwonili i to podobno powinni wiedzieć właśnie instalator wkładu, ale tu raczej mój "specjalista" wszystko na oko bierze. Będę jeszcze dzwonił do was, bo zrobiłem zetkę. Ustawiłem kocioł, że praktycznie większość czasu jest duży, ładny płomień. Problem pojawia się w momencie rozpalania jak również gdy zbliża się do temperatury zadanej. Płomień ledwo lub wcale nie wystaje z palnika na niższych poziomach pracy i ma problem z osiągnięciem temperatury zadanej na włączonej pompce z obiegiem wody w kaloryferach.

@radik81 Jest zetka, dorobiona. Kanalizacyjna 160. Problem będzie z RCK bo dla specjalisty to "wymysł producenta kotła" i nie mam zbytnio jak go dodać w momencie dorobienia wkładu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam RCK zamontowane w wyczystce. Możesz go zamontować też na czopuchu jeśli wyczystkę masz nisko.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do RCK wystarczy jeszcze jeden trójnik w kotłowni i tak komin trzeba rozkuć, RCK musi być w tym samym pomieszczeniu co kocioł i dolna krawędź minimum 40cm nad podłogą, w węglowej kotłowni miałem nad czopuchem a przy pellecie mam poniżej i służy jako (ewentualna) wyczystka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkową zaletą RCK jest też to, że oprócz "dbania" o prawidłowy ciąg kominowy osusza komin. U siebie jeszcze nie zauważyłam kondensatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja montowałem coś takiego i do tego RCK20201228_145802.jpg.f32ba57c6c4f17a29b0933b9fdb7e2c1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam gdzie zamawiałem wkład mogą zrobić na wymiar, z tego co pamiętam to brałem u nich ten element trochę dłuższy tak aby pasowło to do RCK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Koledzy, jakiej średnicy powinienem wybrać wkład do komina do kotła laguna w którym wylot spalin jest fi100. Ja mam komin z cegły, o przekroju 270x150, najpierw myślałem o owalu, ale jak by faktycznie fi100 czy 130 wystarczyło to po co iść w koszty, co by nie było to jest prawie połowa ceny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co mówi DTR kotła, jeśli nie ma specjalnych zapisów w instrukcji to ja bym wstawił 100mm stal 1mm grubości gat. 1.4404 i komin zasypał perlitem (lepsza opcja) lub keramzytem i zamknął od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź okrągły 120mm z gatunku jak pisał @RedEd czyli 1.4404 gr. 1mm + RCK z nastawą na 10Pa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. tak zrobię, nie wiem jeszcze czy nitować te rury, oraz czy obsypywać, bo z tego co zalecają to raczej nie bo wkłady muszą pracować. Ważne żeby w nieocieplonej części (poddasze)ocieplić sam komin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.