Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki piec wybrać ?kocioł gazowy


Zbych37

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

przymierzam sie do usuniecia tzw .kopciucha .Uzywany tylko w zime na cieplo w domu i ogrzewanie cieplej wody.Jest to spiete z kolektorami .Do ogrzania jest ok 110m2 .

Kolektory maja baniak ok .300litrów .Uzywane glownie latem  wiadomo gdy jest slonce.Jaki kocioł gazowy wybrac?sa rozne kotly.Dwufunkcyjne,kondensacyjne itd.NIe znam sie na tym.Byl na wstepnej rozmowie montazysta i polecal montaż pieca firmy Termet. Jest to dla mnie ogolnikowe .CHcialbym zeby ktos mi napisal ,ze w Twoim przypadku polecam taki i taki ,bo ma to i to .Na takiej zasadzie.Co montazysta kazdy poleca inne firmy: Vailant,Termet,Botie,Wolf,Viesmann,Buderus itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie trudno polecić jaki konkretnie kocioł będzie odpowiedni. Jest wiele czynników zależnych np. serwis, wiedza serwisanta, jakość materiałów z jakich jest wykonany kocioł, automatyka sterująca i jeszcze wiele innych. Radziłbym zwrócić uwagę na zakres modulacji oraz z czego wykonany jest wymiennik pierwotny kotła. Przeważnie jest to stosunek ok. 1:5 lub 1:10 mocy minimalnej i maksymalnej, co w zupełności wystarcza do wydajnego ogrzewania pomieszczeń i wody w trakcie całego roku. Przykładowo kocioł charakteryzuje się zakresem mocy od 2,8 kW do 21 kW. Oznacza to, że będzie on pracował z mocą 3, 4, 6 aż do 21 kW w zależności od potrzeb. Większy zakres modulacji to oczywista korzyść dla kupującego, gdyż umożliwia on płynną i bardziej oszczędną regulację parametrów pracy urządzenia. Kotły o niskiej mocy minimalnej np. 2,8kW są droższe od kotłów z mocą minimalną np. 5kW, 6kW.

Przykład

kocioł firmy "x" 2,8 - 21,6 kW cena około 8000-9000 po rabatach

kocioł firmy "x" 4,2-21,7 kW cena około 6000-7000 po rabatach

kocioł firmy "x" 7,2-20,1 kW cena około 4000-5000 po rabatach

Jeśli masz dobrze ocieplony dom i niskie zapotrzebowanie ciepła to może weź pod uwagę pompę ciepła powietrze/woda.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobór kotła zależy również od rodzaju instalacji tzn czy np.sa same grzejniki czy układ mieszany grzejniki + podlogowka.Jak same grzejniki to Termet jest dobrym wyborem Dobra jakość za rozsądna cene.Powiem tak gdybym miał kupować kocioł dla siebie to bez wahania wybrałbym Termeta.Jezeli nasz same grzejniki i kupisz bardziej wypasiony kocioł czyt.bardziej rozbudowana automatyka to po prostu jej nie wykorzystasz=przerost formy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie ogrzewanie samych grzejników.W opinii kominiarza doczytałem ,ze ma być zamknieta komora spalania zastosowana.Ogladalem kotly TErmet i jedno co mi się nasuwa na myśl to Gold albo Crystal II .Czy warto to spinac z baniakiem 300litrow z kolektorow czy jak to zrobić?bo piece sa 1 i 2 funkcyjne i jeszcze jaka moc wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie na rynku są kotły kondensacyjne i z definicji są kotłami z zamkniętą komorą spalania. Przy doborze kotła kierujemy się również danymi technicznymi systemu spalinowo-powietrznego są różne rozwiązania 60/100, 80/125, 80/80. Zależy jaki masz szacht kominowy jego długość, przekrój. Jedne rozwiązania są np. do 5m inne do 30m. Automatykę dobierasz do Twoich potrzeb. W Twoim wypadku standardowe sterowanie pogodowe na jeden obieg grzejnikowy z możliwością sterowania zasobnikiem ciepłej wody i ewentualnie cyrkulacji ciepłej wody. Kocioł 1 funkcyjny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowe grzanie solarami wymaga bojlera z dwoma wężownicami, ale pewnie takowy masz.

Natomiast będziesz do kotła potrzebował wkładu kominowego, najczęściej koncentrycznego.

Ja polecałbym termeta golda, moc 25kW 1F.

Jakbyś wybierał kocioł 2F to musisz być przygotowany na ograniczenia poboru ciepłej wody z kilku źródeł na raz, oraz większego sumarycznego zużycia gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O taka konkretna odp mi wlasnie chodzilo.teraz pytanie co daloby mi oprócz większego wydatku np. zakup kotla droższego innej firmy bardziej markowej ?czy srodek jest lepszy jakościowo ,trwalszy ?nie chodzi mi o funkcje dodatkowej kotlow których nie wykorzystam tylko tylko lepsze części ,materialy uzyte do produkcji .Wiem ze to nie jest na cale zycie ,ale mam konkretnie dofinansowanie i czy pojscie w drogi piec oszczędzi mi w latach wolniejsza wymiane na kolejny piec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku kotła o podstawowych funkcjach i obiegu grzewczym CO wyższa cena niezbyt się przekłada na jakość zarówno samego kotła jak i serwisu.

Często te najdroższe są serwisowane za dużo większe pieniądze przez mniej kompetentnych serwisantów.

Przy przeglądach okresowych gwarancja się wydłuża często do 7 lat, bez przeglądów gwarancja to 1-2 lata, ale tu trzeba dobrze przeczytać warunki gwarancji.

Często kotły markowe mają gorsze parametry modulacji niż Termet.

Materiały są podobne lub nawet od tego samego dostawcy.

Moim zdaniem nie warto przepłacać za merca lub BMW jak po bułki można jeździć KIA lub fiatem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej takich slow uzyl Pan który będzie to u mnie montowal.Powiedzial ,ze wazny jest później serwis gwarancyjny i pogwarancyjny Wlasnie dostepnosc serwisantow i ich liczba .Proponuje mi Pan dolaczyc do pieca 1f zasobnik?czy  spiac to z kolektorami ?

Dodatkowo tez wlasnie była mowa o częściach tak na przyszlosc,ze wlasnie Termet nie będzie drogi w serwisowaniu na przyszlosc w porównaniu do zachodnich marek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to dokładnie tak to wygląda przy mojej instalacji .tak jak na  rysunku ewentualnie mogę zrobić fote ,ale jak na schemacie.jesli chodzi o ekonomie to lepiej ogrzewac ten baniak 300litrow czy dokupić zasobnik powiedzmy 120litrow ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.