Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co + Cwu, Prośba O Komentarz, Czy To Zadziała?


marexy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Planuję samodzielnie wykonać instalację wodną i centralnego ogrzewania. Prosiłbym o ocenę i komentarze do schematu instalacji. Nie jestem hydraulikiem więc pewnie będzie trochę poprawek ;-)

 

Instalacja będzie pracowała w podpiwniczonym domu z poddaszem. Powierzchna parteru i poddasza to w sumie ok 200m2, piwnica nie będzie ogrzewana.

 

Wybrałem kocioł Viessmann Vitopend 100 razem z zasobnikiem Vitocell o pojemności 150l. Dzięki temu powinienem mieć zapewnione sterowanie, pompę, zawór trójdrożny i naczynie przeponowe w obiegu CO.

 

Grzejniki PURMO dobrałem proporcjonalnie do powierzchni pomieszczeń, założyłem stratę 100W/m2 i na tej podstawie wybrałem typy i rozmiary.

 

Orurowanie:

- od kotła do pierwszego rozdzielacza w piwnicy będzie zrobione w miedzi 22m,

- od głównego rozdzielacza do rozdzielaczy na poziomach to rura KISAN 25mm

- od rozdzielaczy na parterze i poddaszu do grzejników to rura KISAN 16mm

 

Z rzeczy nietypowych które planuję zrobić to zamontowanie wszystkich zaworów w piwnicy, nawet tych przed rozdzielaczami na parterze i półpiętrze. W ten sposób będą dostępne w jednym miejscu będę je mógł z dwa razy w roku zamknąć i otworzyć żeby się nie zastały.

 

Będę wdzięczny za fachowe uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO wykonane prawidłowo ,na schemacie brakuje odpowietrzników automatycznych na rozdzielaczach CO (parter i piętro).

oblicz pojemność wodną układu CO ,bo może się okazać że naczynie przeponowe zamontowane w kotle ma zbyt małą pojemność (Wystarcza na około 140 l).Podam ci orientacyjne pojemności :grzejniki ok3,5l/mb jednej płyty ,rur cu 22 i pex 25 ok 0.3l/mb rura pex 16 ok 0.1 l/mb.

Błąd w instalacji CWU . naczynie przeponowe od CW i zawór bezpieczeństwa montuje się przed zasobnikiem (pomiędzy króćcem zasobnika ,a zaworem),czyli z kolektora ZW najpierw zawór odcinający potem zwrotny ,następnie zawór bezpieczeństwa i nacyzynie przeponowe. Brak cyrkulacji CWU ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sawo, dzięki za komentarz.

Przeliczyłem objętości płynów:

- w grzejnikach będzie ok 97 l

- w pionach ok 19 l

- w przewodach rozprowadzajacych 30 l.

 

W sumie daje to 146 l. Jest na styk więc dodałem naczynie przeponowe do obiegu grzewczego, plus odpowietrzniki do rozdzielaczy.

Pozatym, zgodnie z twoimi sugestiami zmieniłem układ ciepłej wody. Dodałem również cyrkulację choć nie jestem przekonany do jej stosowania i pewnie jej nie wykonam.

 

Załczam poprawiony schemat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podłączenia cyrkulacji to na zasobniku jest krócieć i tam należy ją wpiąć, sterownik kotła nie obsługuje niestety pompy cyrkulacyjnej (można zastosować jeden z dostępnych na rynku zegarów typu włącz-wyłącz). Do kompletu proponuję zamontować termostat pokojowy vitotroll 100 UDT (tygodniowy), co da trochę wększy komfort użytkowania(termometr nie musi być viessmanna może być inny tańszy). Przy tym kotle cała instalacja może być z tworzywa ( oczywiście odpowiedniego dla instalacji C.O) temperatura wody w trybie grzewczym ograniczona do 84 st C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak, rzeczywiście na zasobniku jest złącze do powrotu z cyrkulacji, więc poprawiłem schemat. Dodałem też sterowanie do kotła i przy okazji do pompy CWU.

 

Przeglądając forum znalazłem niezł pomysł na sterowanie pompą CWU. Sterowanie posiada zegar i uruchamia się tylko w określonych godzinach, dodatkowo wyłącza się gdy temperatura w danym punkcie przekroczy np 35st C co znacznie skraca czas pracy pompy :-).

 

Mimo tych zalet nie widzę uzasadnienia dla cyrkulacji. Według mnie dodatkowe rury, złączki, izolacja, pompa, straty ciepła będą kosztowały więcej niż te kilka litrów wody które zleci zanim popłynie ciepła woda.

 

Z innej beczki bo im dłużej się nad tym zastanawiam tym więcej mam pytań.

 

Mam u siebie bardzo twardą wodę, czy mogę napełnić nią instalację? Czy szukać czegoś innego w stylu woda destylowana albo borygo?

post-9836-1253534243_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz stosować wodę uzdatnioną! Co zastosować? Zależy ile gotówki chcesz na to przeznaczyć. Cena wachać się będzie od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Ostatnio modna jest odwrócona osmoza (najptańszy zestaw w Castoramie to koszt ok 500 zł). W ofercie rynkowej jest spory wybór urządzeń. Czy można stosować płyny? W instalacjach solarnych się stosuje, tylko czy warto w CO? Policzyłeś pojemność układu to w wyszukiwarce znajdziesz koszt płynów. Ja zastosowałbym jednak urządzenie zmiększające na dopuszczaniu wody do instalacji, a na wejściu zimnej wody zestaw odwróconej osmozy (warto chronić wszystkie odbiorniki przed osadzaniem kamienia). Co do zalet i wad cyrkulacji cwu to zależy od wielkości instalacji i zużycia wody. Gdy w jednym pionie mamy zbiornik cwu i odbiorniki a odległość do najdalszego odbiornika nie jest wieksza niż .....(i tu mały problem jedni będą twierdzidzć że 5 inni że 7 czy 8 m) można nie stosować cyrkulacji. Twój wybór i twoje pieniądze, albo trochę wyższe koszty budowy (pompa + rury + sterowanie) i większy komfort albo niższe koszty budowy a potem trochę zimnej wody do kanalizacji. Przy eksploatacji zasobnika cwu nie zapomnij o okresowym przegrzewaniu (legionella!!!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulację robi się dla komfortu a nie oszczędności .Weź pod uwagę przykład : do kranu masz ok 10 mb rury fi 25 ,po otwarciu kranu CW musisz spuścić ok 3 l wody ,przy umywalce i przeciętnym przepływie 3l/min ,masz minutę oczekiwania na CW ,nie wydaje mi się żeby to było komfortowe.przy cyrkulacji CW masz po kilku sekundach.JAk chcesz ograniczyć straty zamontuj termostat +zegar sterujący pmpą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem to odwrócona osmoza wymaga płukania solanką do regeneracji filtra. W mojej okolicy nie ma kanalizacji, a opróżnianie szamba jest bardzo drogie (ok 180PLN za beczkowóz 10m3) :-/. Obawiam się że regeneracja filtrów poprzez płukanie będzie generowała sporo wody i tym samym konieczność częstego opróżniania szamba :-/. Myślałem jedynie o jednokrotnym napełnieniu instalacji CO wodą destylowaną (w hurcie pewnie poniżej 0,5 PLN za litr) nie wiem tylko jak to wpłynie na instalacje (rury plastikowe, grzejniki stalowe i rozdzelacze mosiężne).

 

Co to znaczy okresowe przegrzanie zasobnika CWU? bo nigdy o czymś takim nie słyszałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legionella .temat modny w ostatnich latach ,w skrócie chodzi o podgrzewanie wody w zasobniku np raz na tydzień 70 st ,w celu dezynfekcji termicznej .w temperaturach 40-60 st może dojsć do rozwoju bakteri ,dlatego zaleca się tę dezynfekcję.

Do zmiękczania wody w instalacji CO można zastosować filtr montowany na rurze z wkładem zmiękczającym wodę koszt ok 60-100 pln ,wkład zawiera polifosfaty zmiękczające wodę ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legionella .temat modny w ostatnich latach ,w skrócie chodzi o podgrzewanie wody w zasobniku np raz na tydzień 70 st ,w celu dezynfekcji termicznej .w temperaturach 40-60 st może dojsć do rozwoju bakteri ,dlatego zaleca się tę dezynfekcję.

 

Nie zaleca tylko wymaga. I nie moda tylko przepisy.

 

2. Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać uzyskanie w punktach czerpalnych wody o temperaturze nie niższej niż 55 °C i nie wyższej niż 60 °C.

 

2a. Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać przeprowadzanie ciągłej lub okresowej dezynfekcji metodą chemiczną lub fizyczną (w tym okresowe stosowanie metody dezynfekcji cieplnej), bez obniżania trwałości instalacji i zastosowanych w niej wyrobów. Do przeprowadzenia dezynfekcji cieplnej niezbędne jest zapewnienie uzyskania w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 70 °C i nie wyższej niż 80 °C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy warto do wody w instalacji CO dodać inhibitor? Jeżeli tak, to jaki polecacie do tego układu?

Cięzko polecać konkretny środek, obowiązuje zasada "każda sroczka..." czyli wszystkie są najlepsze. Jeżeli w twojej okolicy jest problem twardej wody to warto rozwiązać go kompleksowo, bo to nie tylko problem z kotłem ale całą instalacją wodną. Rozwiązań idealnych nie ma, a to co zrobisz zależy od twoich możliwości finansowych, ale warto trochę pieniędzy zainwestować i mieć wodę "zdatną do picia"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam po przerwie. Dla uzupełnienia tematu załączam zdjęcia z wykonanej instalacji. Zrobiłem ją już w listopadzie ale dopiero teraz mam trochę czasu aby pokazać.

 

W czasie wykonywania zrobiłem kilka zmian:

1. Zmieniłem średnice rur CO pomiędzy głównym rozdzielaczem a rozdzielaczami na piętrach z 25mm na 20mm. Facet w sklepie twierdził do zasilenia 4 grzejników na rozdzielaczu wystarczy średnica 20mm, no i mnie przekonał.

2. Aby nie zrobić zbyt dużego tłumienia zaraz za kotłem, główny rozdzielacz wylutowałem z kształtek miedzianych. Wyjście z kotła 28mm potem trójniki 28-20-28. Wszystkie zawory zamiast przy rozdzielaczach na piętrach są w kotłowni. Powinno ułatwić okresowe zamknięcie o otwarcie zaworów tak aby się nie zastały.

3. Przy wykonywaniu ciepłej i zimnej wody darowałem sobie rozdzielacze. Główne rury poprowadziłem średnicą 20mm i odejścia do kranów 16mm. Zamiast dwóch obwodów zrobiłem trzy (na piętrze są rozbite na 2 odrębne)

4. Przygotowałem orurowanie do cyrkulacji ale z uwagi na brak funduszy nie zamontowałem jeszcze pompy. W sumie to jeszcze nie wiem jak rozwiązać problem trzech obiegów i jednej pompy ;-)

post-9836-1262901517_thumb.jpg

post-9836-1262901532_thumb.jpg

post-9836-1262901551_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś stosował czujkę ruchu do sterowania pompą cyrkulacyjną do CWU?

Można by ustawić załączenie na 1 minutę po wykryciu ruchu. Pomysł wygląda na bardziej funkcjonalny niż zegar sterujący i w dodatku tańszy.

bardziej funkcjonalny???????????? tańszy na pewno. Ciekawe gdzie ją umieścisz żeby nie działała w przypadku krzątania się np w kuchni bez korzystania z ujęcia wody?? Nie znam aż tak inteligentnej czujki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najpierw zastanów sie czy cyrkulacja cos poprawi w twojej sytuacji skoro rozdzieliłes cwu przy zasobniku na 3 obwody potem bedziesz dumał jak sterowac pompa

 

 

Masz trochę racji, rozdzielenie instalji w dalszym punkcie i doprowadzenie do niego cyrkulacji byłoby efektywniejszym rozwiązaniem. W moim przypadku przeważyła chęć utrzymania kluczowych elementów instalacji w jednym punkcie no i łatwość wykonania. Dodatkowo dom w zamyśle ma być adaptowalny. Obecnie funkcjonuje jako całość ale w przyszłości kiedy dzieci się usamodzielnią i wyprowadzą będzie można podzielić go na niezależne mieszkania i dorabiać do emerytury wynajmem ;-). Wtedy będzie łatwo założyc liczniki na osobne obwody i mieć cała kontrole w jednym miejscu.

 

 

 

bardziej funkcjonalny???????????? tańszy na pewno. Ciekawe gdzie ją umieścisz żeby nie działała w przypadku krzątania się np w kuchni bez korzystania z ujęcia wody?? Nie znam aż tak inteligentnej czujki

 

Planowałem umieszczenie czujki w łazience. Kuchnia jest najbliżej zasobnika (3m) więc cyrkulacja nie odgrywa tu tak dużej roli.

Cały czas myślę że rozwiązanie z czujką jest funkcjonalne bo działa w momencie potrzeby. Wydaje się być również najtańsze w wykonaniu i eksploatacji. Programując sterownik wszystkich sytuacji nie przewidzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze sterowaniem pompy cyrkulacyjnej jest ciagle problem albo za długo pracuje albo nie wtedy kiedy potrzeba

kazdy jakos to rozwiazuje po swojemu raz lepiej raz gorzej

czujnik ruchu w łazience ma ta zalete ze nie trzeba pamietac o uruchomieniu układu

ale wada jest ze załaczy za kazdym razem jak kogos zobaczy np. dzieci biegaja w kółko tu i tam

a do łazienki wchodzi sie wiele razy nie koniecznie jest potrzeba odkrecac ciepła wode jak sie cos ma zaniesc przyniesc pozamiatac itd .

mniej wygodny ale bardziej ekonomiczny to załaczac przyciskiem przekaznik czasowy kiedy wiem ze trzeba odkrecic wode

takich szczególnych przypadków mozna znalesc wiele i kazdy na swój sposób musi wybrac co wydaje sie korzystniejsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.