Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocynk w instalacji CO Ocynkowana beczka jako bufor ciepła.


Alewalneło2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. w internecie krążą różne plotki i mity na temat tego, że nie stosuje się ocynku do instalacji CO, ponieważ rzekomo powoduje korozję stali, jest to prawda czy mit? Bo niby jak aktywniejszy chemicznie Cynk może powodować korozję żelaza??

Pytam się bo ocynkowane beczki na olx są tanie i myślę z niej zrobić bufor ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korozji nie powoduje inaczej po co by go stosowano. Warstwa ocynku odkleja się od ścianek w temperaturach powyżej 60 stC i tyle po warstwie ochronnej stali. To fizycznie wygląda jak galareta i lubi zatykać filtry itp.
To jak wyjaśnić opracowania wg. których rury stal ocynkowana w temperaturze powyżej 60stopni koroduje szybciej niż stal czarna?

Wysłane z mojego TA-1021 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę wypowiadał się w temacie oddziaływań chemicznych metali ani tym bardziej "wyjaśniał opracowania", które chyba same powinny nim być. Nie mam takich ambicji.

Wiem co się dzieje z warstwą ocynku w wysokich temp., wiem, że nie zaleca się ich w ogrzewnictwie i to mi wystarcza. Skoro znasz te opracowania, to chyba tam argumenty jakieś padają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam i wiem czym ta korozja jest spowodowana i dlaczego PN zabrania stosowania ocynku w ogrzewnictwie. Po prostu zadałem retoryczne pytanie ponieważ napisałeś, że nie powoduje korozji a wg badań jednak nie do końca.

Wysłane z mojego TA-1021 przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyżej 60stC następuje przebiegunowanie złącza Zn-Fe i w efekcie uwalnianie jonów żelaza. Innymi słowy następuje korozją elektrochemiczna i pocienianie ścianek. A przynajmniej ja to tak rozumiem

Wysłane z mojego TA-1021 przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby się chemicznie zgadza, ale niejedną rurę ocynk w CO widziałem, niejedną wycinałem, robiłem gwinty i nawet te 20 letnie nie odbiegały grubością od tych czarnych. Ocynku na nich rzecz jasna już daaaawno nie było.

Ale bufora z ocynku bym nie ryzykował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak a pro po ocynku.

Ktoś to jeszcze gdzies stosuje? W jakim celu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej w sklepie bo nie ma innego wyboru :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze miliony rur ocynkowanych w Polsce, często kilkudziesiecioletnich. Czymś trzeba to naprawiać, gdy zacznie się woda sączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, PioBin napisał:

A tak a pro po ocynku.

Ktoś to jeszcze gdzies stosuje? W jakim celu?

Rury wody pitnej są z ocynku, instalacje p.pożarowe i hydrantowe też.

Ogólnie instalacje zimnej wody użytkowej, gdyż cynk jest dopuszczony do kontaktu z wodą pitną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, sambor napisał:

Rury wody pitnej są z ocynku, instalacje p.pożarowe i hydrantowe też

P.poz i hydranty faktycznie robia w ocynku. Brak stalego przeplywu to i mniej problemow. Do zimnej jest dopuszczony ale wszedzie sie (nie)nadaje.

U siebie ocynk z zimnej pitnej wyrzucilem z tego samego powodu jak nizej.

Z ocynkiem na zimnej jest taki problem:

IMG_20170920_132845.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od jakości wody. We Wrocławiu zawsze były odżelaziacze, nawet w XIX wieku, przez co większość domów na mojej ulicy nadal ma ocynkowane instalacje z początku ubiegłego wieku. Ale już na blokowiskach w Jelczu rury tak pozarastały po kilkunastu latach, że woda wogóle nie leciała z kranu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszesz. Ale dla przykladu w PEXie takie cos nie ma szans sie zrobic. Mosiądz nie wiem ale u mnie podobnie czysty, kwasowka i nierdzewka rowniez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, PioBin napisał:

Ale dla przykladu w PEXie takie cos nie ma szans sie zrobic.

Ostatnio rozbieralem moja pierwsza instalacje C.O  wlasnie z pex skrecanego . I co fajne a zarazem ciekawe to to że cały trójnik był zapchany . Nie wiem czym coś go obroslo że prześwit znikł .  I Tak wcześniej byl filtr i to prawidlowo zamocowany . Jednak 12 lat dzielnie służyła ta moja konstrukcja .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, FAFAŁ napisał:

cały trójnik był zapchany

Mowiłem o rurce (PEX). W kolanku/trójniku chyba nikiel siedzi albo jescze cos innego. Filtr nic nie daje. 

Sukces pex czy nierdzewki polega ze nic sie nie klei do nich. Jest gładki i w razie nalotu odpada.

A gdy powierzchnia wewnetrza mocno porysowana/zniszczona to wtedy nic nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja tylko to trzeba czymś połączyć i tu już jest lipa bo wklada się coś w tego pex'a .

Sama rura jak najbardziej wyplukac i nowka sztuka . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.12.2020 o 09:13, berthold61 napisał:

A tak z ciekawości po jakim czasie ta beczka się rozerwie pod wpływem ciśnienia ? przecież to blaszka jak puszki od śledzi .

W instalacji otwartej panuje ciśnienie lekko większe od atmosferycznego więc się nie rozerwie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czyli podsumowując ocynkowana  beczka nie nadaje się na bufor ciepła z tego względu, że jest ocynkowana i nawet pomalowanie od wewnątrz nic nie da po i tak odpadnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.