Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w doborze kotła na pellet - dom lata 90te.


PawełGDA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów, 

Stoję przed dokonaniem modernizacji ogrzewania domu, w którym mieszkam. Sytuacja spowodowała, że niestety w pierwszej kolejności będę wymieniał kocioł, pozostałe elementy ( drzwi, okna, ocieplenie) w późniejszym czasie. Byłbym wdzięczny za pomoc w doborze odpowiedniego kotła. Poniżej krótka charakterystyka:

1)  Dom:
Lata 90te, piętrowy z nieużytkowym poddaszem i garażem  bryle. Pomorskie. Ściany szczelinowe, z 7 cm styropian od zewnątrz. Na pewno sporo mostków. Strop na poddaszu 25 cm wełny., strop w garażu nieogrzewanym nieocieplony.  Okna 2 komorowe, wentylacja grawitacyjna. Powierzchnia parter plus piętro = ok. 120m2.  Według szacunkowych obliczeń z ciepłowałście.pl - 11 187kwh/m2 roczne zużycie energii, 5.2kw max moc grzewcza,  125kwh/m2 rocznie jako roczne zapotrzebowanie na energię.

2) Obecna instalacja grzewcza - 9 letni piec zasypowy przewymiarowany 16kw. Miedziane rurki,  7 grzejników płytowych stalowych plus jedna drabinka w łazience bez zaworów termo, naczynko wzbiorcze na poddaszu, bojler CWU 140l. Zużycie opału - 2,5 t. węgla, 10mp drewna.

3) Plany termomodernizacyjne idące w parze z wymianą kotła - 5-8 cm wełna skalna na stropie w garażu, ocieplenie ścian szczelinowych na parterze, wymiana okien na 3 komorowe na parterze.

Podłączenie gazu w teorii jest możliwe, lecz praktycznie będzie wiązało się z wielkimi pracami, aby doprowadzić rurociąg bezpośrednio do budynku, co z poziomu ekonomicznego jest kiepskim pomysłem. Posiadam miejsce na przechowywanie Pelletu, a schodzenie do kotłowni raz na jakiś czas nie jest dla mnie problemem. 

Pod uwagę brałem kilka różnych kotłów - RTB Blackstar 12kw, Pellux compact 12kw, Heitztechnik One 11 kw (bliskość serwisu), Laguna P12 ( nie jestem przekonany czy jeszcze jest w produkcji, widziałem jedynie 18 wzwyż). 

Szukam opcji najmniej awaryjnej, dobrze współpracującej ze sterownikiem pokojowym, która będzie miała w porządku automatyczny system czyszczenia.  Dodatkowo chciałbym spiąć w instalacji bufor ciepła z otwarciem możliwości posiadania kominka w salonie. 

Czy jesteście w stanie doradzić mi co do kotła, instalatora i magika hydrauliki aby spiąć wszystko w całość? Chciałbym zamknąć się w 20 000 ( kocioł, instalacja, zawory termo itp) co w przypadku RTB chyba będzie ciężkie ;-) jeśli są inne opcje godne polecenia to również będę wdzięczny za pomoc. 

Pozdrawiam
Paweł


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo już zostało powiedziane o tych kotłach, które wymieniasz. Kolejna pisanina, to powielanie praktycznie tego samego. Nikt za ciebie decyzji nie podejmie, więc musisz przysiąść i poczytać. Na pierwszej stronie jest też wymieniony kocioł slimko. Poczytaj, choćby o podejściu serwisu do tych kotłów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz zamiar zainstalować bufor to:

-moc pieca nie ma znaczenia, może być i 18 czy 20kW.

-Sterownik pokojowy zbędny chyba że dasz oddzielne obwody, sterowniki itp do każdego pomieszczenia co przy grzejnikach to przerost formy nad treścią. Ale kto bogatemu zabroni. Zwykłe głowice termostatyczne załatwią sprawę każdego pomieszczenia. 

 

Kocioł na pellet i bufor to super sprawa. Bez bufora już niekoniecznie.  Dla grzejników 500-800litrow.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem ? od głowicy kocioł się nie wygasi a od termostatu tak , u mnie często jest taka sytuacja że na zewnątrz jest mrozik a słoneczko pięknie świeci to chata się dogrzeje przez okna a kocioł stoi parę godzin , a tak to by się odpalał od histerezy dogrzewając siebie , poza tym jest podgląd na kocioł , na temperatury  bez włączania Econetu jest możliwość obniżyć sobie temperaturę do spania , można obniżyć temperaturę mieszacza po osiągnięciu zadanej pokojowej , a w okresach przejściowych dopiero robi robotę , nie każdy ma bufor .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Gonzo19 napisał:

Jak masz zamiar zainstalować bufor to:

 

To zmienia postać rzeczy .)))

Coś mnie przymuliło wczoraj sorki .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cytat

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Gonzo19 napisał:

przerost formy nad treścią

Przerost formy nad treścią to jest pakowanie bufora gdzie się da. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gonzo19 napisał:

drobiazg :)

 

Ale nie mając bufora(zresztą z buforem to obowiązkowo) to i tak lepiej zamontować grupę mieszającą i sterowanie pogodowe wraz z głowicami niż wyłączać kocioł od termostatu. Sterowanie pokojowe zdaje egzamin przy gazie itp.

Dlaczego tak uważasz ? Poniżej sterowanie z głowicami + termostat + obniżenie nocne , nawet tak mały wycinek pokazuje, że bez bufora  z termostatem da się utrzymać dość stabilną temperaturę a odpaleń nie ma więcej niż 7-8 na dobę 

1.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gonzo19przecież to Ty napisałeś , że kocioł pelletowy z buforem to super sprawa a bez bufora już niekoniecznie, więc sugerujesz w swojej wypowiedzi rozwiązanie dobre albo niekoniecznie.

Bufor ma uzasadnienie gdy kocioł jest mocno przewymiarowany , bo namówił nas na taki handlowiec

Mamy wystarczającą ilość miejsca na takiego klamota w kotłowni

Chcemy połączyć kilka źródeł ciepła np kominek z płaszczem , grzałki + pellet

Ale nie jest niezbędnym elementem kotłowni z kotłem na pellet

A sterownie na podstawie termostatu jest bezcenne w okresach przejściowych i skuteczne w całym sezonie tylko trzeba odpowiednio to wykorzystywać. 

Termostat nie musi kontrolować tylko jednego pomieszczenia , może kontrolować np piętro + parter i wyliczać średnią , albo kontrolować pokój gdzie jest dużo okien a drugi czujnik w holu bez okien i na podstawie średniej uruchamia kocioł.

Wolę to niż wachlowanie siłownikiem mieszacza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.