Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palenie od góry pytanie


Rekomendowane odpowiedzi

Teoretyczne tak. Można. Ale po małej przeróbce. Warunek nr 1 to przerobienie drzwiczek górnych czyli dorobienie klapki PW by doprowadzić powietrze .Lepiej się prowadzi proces spalania. Warunek nr 2 to przerobienie dolnych drzwi by mały zawiasy z góry. Wówczas mogą się otwierać uchylnie. Ma to znaczenie bo następny krok to montaż miarkownika ciągu. Aby zamontować mufke pod miarkownik, potrzeba spuścić wodę i ją wspawać . Jeśli to nie wchodzi w grę, musisz zorganizować sterownik np. UNSTER albo inny , taki z nadmuchem. 

Inna para kaloszy to paliwo. Jeśli palisz węglem coś mogę podpowiedzieć. Jeśli drewnem to nie pomogę bo nie używam tego paliwa. Może inni coś doradzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, paliłem tak kilkanaście lat. Podobno na ruszcie wodnym może pozostać niedopał, ale nigdy tego nie zaobserwowałem, nawet paląc kęsami Silesia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie zimny na początku, ale w czym to przeszkadza? Nic mi nie zgniło przez te lata, choć kocioł był niby prowizoryczny i żadnej ochrony powrotu nie miał. Wbrew pozorom ogień dość szybko dochodzi na dół, bo spalaja się części lotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruszt wodny nie jest żadną przeszkodą. Paląc od góry , kocioł wolniej dochodzi do zadanej. To jeden minusik. Drugi to potrzeba rozpalania . U mnie 2x na dzień co 12 godzin. Warunek to przeróbka kotła jak pisałem wcześniej.

Co znaczy normalne palenie? Od dołu nie jest normalnym paleniem. Normalne palenie WYŁĄCZNIE od góry. Nie smrodzisz bo spalasz 90% węglowodorów , nie ma sadzy. Stalopalnosc jest wyższa. Nie gonisz co dwie godziny. A temperaturę jaką zadasz,  taką osiągniesz. Gwarantuję. Tylko potrzeba wiecej czasu bo początkowo spala się mniej węgla. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno także można spalac od góry. Jednak nadal potrzeba przerobic kocioł. Co do szczegółów co do palenia drewnem , może ktoś z palących doradzi co do techniki. Ja nie używam.

 

 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich kotłów nie ma w piątej klasie , więc nowego nie kupisz , zasypowy kocioł z piątą klasą to na dziś dolniak z palnikiem  ceramicznym , do tego trzeba bufor .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie . Metoda spalania od  góry nie łapie się w piątej klasie , jak by tak było to producenci za pewne by taki kocioł skonstruowali .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale przecież chciałeś używać tego no name co masz;) Stąd nasze rady. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś zasypowiec GS tylko i wyłącznie jako używka z rynku wtórnego. Zastosowanie, do czasu określonego przepisem, po którym w rejonie Twojego zamieszkania nie zacznie obowiązywać Uchwała Antysmogowa. W Małopolsce np. do 01.01.2023.

Nowego nie kupisz bo jest zakaz produkcji i sprzedaży tych kotłów.

Jeżeli chcesz kupić nowy kocioł to wyłącznie może to być DS do węgla i drewna lub HG tylko do drewna. Aby spełniały wymogi 5 klasy i ecodesign, potrzeba zakupić i zamontować dodatkowo bufor, czyli zasobnik ciepła bo tylko taką konfigurację dopuszczają przepisy poducentów kotłów oraz Ustawy.

Wyższa półka to kotły podajnikowe na ekogroszek lub peletowe .

Można pokusić o gaz lub FV.

Hejka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak...masz rację.Stary nawyk.:) Ale to miał być mój ostatni w tym temacie post:) Luzuje majty:))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź masz dwa posty wyżej. Wszystko masz wytłumaczone. Jaka inna metoda odpalania? W GS możesz TAK robić. W DS NIE. Cała filozofia. 

Wejdź sobie na CzysteOgrzewanie. Wszystko tematycznie jak na tacy. 

Nie chcesz jednak palić od góry ale nurtuje cię odwrotne zapalanie....Wymiekam. Poczytaj wątek który sugerujemy i potem wróć z pytaniami. Ale zapewniam że gdy zgłębisz temat, zostaniesz oświecony. Masz wszystko w poście nr 19. Trafnego wyboru i zadowolenia z nowego kotła Ci życzę. Hejka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.