Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regulacja mieszacza podłogówki


ChrisTom

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

W swojej instalacji mam taki mieszacz  firmy Meibes: (model Thermix ???)

mieszacz.thumb.jpg.00defbe761bc8fc23b3bbad53d7f908d.jpgmieszacz_zboku.thumb.jpg.3b9504c42cef318f4d9a93f8ce02f01a.jpg

Niestety nie mam do niego instrukcji.

Mam pytanie czy można regulować w nim minimalny dopływ wody z kotła?

W przypadku, gdy na kotle mam wysoką temp (>60 st), mieszacz puszcza na podłogę zbyt  gorącą wodę, gdy jest już w pozycji minimalnej, "zamkniętej".

z góry dziękuję

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dziękuję za zainteresowanie się sprawą

Pompa, chodzi na 2 biegu, na 1 jest jeszcze większy kłopot.

Pod mieszaczem mam takie zawory:

zawory.thumb.jpg.e68be0aa980469e7a0c5ae9ba9867cbd.jpg

Mam przykręcić zasilanie podłogi?

Mi chodzi o zwiększenie bazowego udziału wody z powrotu w wodzie zasilającej (albo ograniczeniu wody z kotła)

Udało mi się znaleźć dokument do modelu podobnego, i tam na 10 stronie jest mowa o regulacji bypassu

https://www.piec24.pl/files/1944804166/file/Thermix.pdf

ale może mi w złym kościele dzwoni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kręciołki to właśnie ten bypaas czyli zawór nadmiarowo-upustowy różnicy ciśnień.

Pozwala na ustawienie ciśnienia dyspozycyjnego mieszacza w przypadku zbyt dużej pompy.

U ciebie jest raczej problem ze zbyt dużą podażą gorącej wody - przykręć na próbę ten zawór przed mieszaczem,

docelowo musi być inny, kulowym nie wyregulujesz  tak jak trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej problemu nie było? Z rysunków i opisu DTR wynika, że tam są dwa bypassy, osobno dla obiegu pierwotnego i wtórnego. Oba fabrycznie zamknięte. One nie powinny mieć wpływu na regulację temp obiegu wtórnego. 

Poza pytaniem co ten mieszacz obsługuje, zapytam czym jest zasilany (jakim kotłem, z jaka pompą, czy są inne obiegi poza mieszaczem).

Jak od strony zasilania mieszacza jest za duża "podaż", to logika podpowiada zmniejszenie wydajności pompy pierwotnej (kotła) lub otwarcie bypassu obiegu pierwotnego. Opcjonalnie domontować zawór nadmiarowo upustowy przed mieszaczem.

Każdy zawór mieszający ma określoną wartość tzw. przecieku (nie są to zawieradła szczelne). Być może w sytuacji ograniczonego przepływu po stronie wtórnej (np. zamknięte siłowniki na pętlach), pompa kotła napiera na tyle, by woda gorąca przeszła szczeliną "zamkniętego" zawieradłem zasilania i przy małym przepływie w kierunku podłogi fałszywie podnosi wskazania temp obiegu wtórnego. Taka teoria.

Pytanie, czy obecny problem wpływa istotnie na pracę układu mieszacza (podłogi). Może podniesiona temp zmierzona na mieszaczu nie dociera do rozdzielacza? Sprawdzałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za obszerny wpis. Już opisuję jak sprawa wygląda w szerszej perspektywie. Instalacja jak i cały dom mają 16 lat. Podczas budowy nie było innej możliwości podpięcia się do gazu jak butla gaspolu (drooogi gaz). Ze względu na koszty, przez te lata kocioł służył tylko do grzania CWU, a do ogrzewania domu używałem kominka z DGP.  Więc od strony technicznej ten 16 letni kocioł jest w niezłym stanie.

W tym roku udało się podpiąć do gazu ziemnego i to jest pierwszy tak naprawdę prawdziwy sezon grzewczy dla instalacji.

Kocioł to jednofunkcyjny Vitopend 100 WHE0 z zasobnikiem o nieszczęsnej minimalnej mocy 10,5kW. Dom jest ogrzewany klasycznie na tamte lata: u góry (75m2) grzejniki (zasilane pompą z kotła), na dole podłogówka (70m2) zasilana z pokazanego wyżej mieszacza wpiętego zaraz za kotłem, siłownik mieszacza jest sterowany bezpośrednio Eurosterem 11m.  Z mieszacza woda idzie na rozdzielacz, gdzie są 4 pętle z założonymi głowicami zamykającymi, których nie używam, są ciągle w pozycji otwartej.

Ponieważ suma wszystkich odbiorników liczona z grubsza to 13-14kW (i to przy założeniu że głowice na grzejnikach otwarte) to kocioł włączał i wyłączał się co 4 min. Dorobiłem własne sterowanie zakładając czujniki temp na zasilanie kotła, zasilanie zasobnika, przekaźniki włączające/wyłączające kocioł i mieszacz oraz sensory podające temp na dole i piętrze.

Dzięki temu wiem, kiedy kocioł się wyłączył, przełączył na CWU itd. i mogę wtedy odpowiednio działać.

I zamiast tzw. taktowania, udało mi się osiągnąć taką pracę kotła:

1934736454_pracakota.thumb.png.eee151e8d912bc45851b7db2e373bdbb.png

i taką temp. na górze:

temp_gora.thumb.png.b9ba35062d51b0279dce76df6f8caa5b.png

 

Pozostaje kwestia mieszacza. Pracuje w minimalnym zakresie regulacji. Ustawioną mam temp 32 st wody w podłogę z 2 st histerezy, ale jeśli temp na kotle rośnie w okolice 60 st to zasilanie podłogi rośnie już do 38 i mieszacz już jej nie zbija, bo jest już w pozycji zero. Dlatego wtedy wyłączam mieszacz, czyli odcinam duży odbiornik ciepła co powoduje szybszy wzrost temp na kotle i szybsze jego wyłączenie (co widać na wykresie).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czego podpięta jest pompa mieszacza? Do Eurostera? 

Kocioł masz z wysoką mocą minimalną i jak sam piszesz szybko podnosi temperaturę. Moim zdaniem nie można dopuścić do wyłączenia pompy mieszacza i należy ustawić niską temp załączenia pompy (25 i histereza pompy 10). 

Trzeba się też pobawić parametrem "Dynamika" w Eurosterze, raczej w kierunku wysokiej. Histerezę mieszacza ustawiłbym na 1.

Wszystko powyższe pod warunkiem, że pompą rządzi Euroster.

Ewentualnie musiałbyś opisać logikę Twojego sterowania dodatkowego. 

Podstawowa rzecz to ciągła praca pompy mieszacza. Jeśli przesterowanie temp następuje tylko przy dużych temp kotła, to zwiększ dynamikę pracy siłownika. Najwyżej pobuja trochę ampiltuda temperatury podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Eurosterze poustawiałem temp, która ma iść w podłogę, histerezę (2 niżej się nie da), niską temp zasilania, od której ma się włączać pompa, dynamikę sterowania itd. Niestety ten sterownik jest durny i producent nie udzielił mi odpowiedzi co z tym fantem zrobić. O co chodzi:

Pomimo temp. na zasilaniu poniżej zadanego progu on dalej wysterowuje siłownik (pomimo że pompa jest wyłączona!!!)

Jaki jest efekt?

1) Kocioł przełącza się z CO na CWU

2) Temp na rurze zasilania spada, pompa się wyłącza a on dalej otwiera zawór !!!

3) Kocioł po zakończeniu CWU przełącza się z powrotem na CO i wali temp w podłogę przy 100% otwartym mieszaczu, który oczywiście nie zdąży się w kilka sekund zamknąć.

4) Działają procedury awaryjne i jest wyłączana pompa mieszacza

Dlatego dołożyłem do tego eurostera przekaźnik (jest w nim taka możliwość) zwarcie/rozwarcie i dołożyłem m.in taki kaganiec:

1) Jeśli zacznie wzrastać temp na powrocie zasilania zasobnika  -> tzn że kocioł przełączył się na CWU -> wyłącz przekaźnik od CO i przekaźnik od mieszacza -> mieszacz się zamyka i wyłącza

2) Jeśli temp na na powrocie zasilania zasobnika  spadnie poniżej zadanego progu (ustawiłem 45C) -> tzn że skończyło się grzanie CWU -> sprawdź czy temp w pomieszczeniach nadal są poniżej zadanego dolnego progu -> jeśli tak to odpal CO i mieszacz

Ponadto kilkanaście innych reguł , np. wykrywające "taktowanie": Czyli jeśli temp zasilania zacznie spadać pomimo włączonego przekaźnika CO (bo kocioł się wyłączył), to wyłącz CO, ustaw timer i po jego upłynięciu włącz ponownie CO jeśli jest potrzeba grzania.

Jak nie ma potrzeby to czekaj, aż temp w pomieszczeniach znowu spadną poniżej progu. I tak dalej.

 

ha.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kolego sterowanie to Ty masz ogarnięte. Wiesz i rozumiesz działanie układu i algorytmy potrafisz zbudować. 

A wracając do problemu wyjściowego interesuje mnie co by się stało, gdybyś w sytuacji wysokiej temp kotła zostawił ten mieszacz w pozycji zamkniętej i pracującej pompie. Czy ten wzrost temp za mieszaczem będzie się pogłębiał, czy w końcu się doreguluje i siłownik zacznie się otwierać?

Może wywal ten układ mieszania i wstaw mieszacz termostatyczny, a sterowanie temp wewnętrzną to masz już opracowane i można będzie dawkować wodę do podłogi pulsacyjną pracą pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten mieszacz jest wprost podłączony do kotła, czy jest dodatkowa pompa między kotłem a mieszaczem np ta na grzejniki?

Jeżeli jest taki montaż to niestety zawór 3-D będzie pracował w funkcji rozdzielania dla pompy kotłowej i mieszania dla pompy w mieszaczu i dlatego przebija temp.

trzeba albo połączyć pompy równolegle albo dać na zasilanie mieszacza zawór dławiący o którym pisałem kilka postów wstecz.

Najpierw trzeba by wyłączyć pompę z kotła albo ją mocno przytłumić i sprawdzić pracę mieszacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ChrisTom napisał:

Kocioł to jednofunkcyjny Vitopend 100 WHE0 z zasobnikiem o nieszczęsnej minimalnej mocy 10,5kW. Dom jest ogrzewany klasycznie na tamte lata: u góry (75m2) grzejniki(zasilane pompą z kotła), na dole podłogówka (70m2) zasilana z pokazanego wyżej mieszacza wpiętego zaraz za kotłem, siłownik mieszacza jest sterowany bezpośrednio Eurosterem 11m.  Z mieszacza woda idzie na rozdzielacz, gdzie są 4 pętle z założonymi głowicami zamykającymi, których nie używam, są ciągle w pozycji otwartej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, jak napisałem wyżej mieszacz jest wpięty zaraz za kotłem, poza pompą w kotle jest tylko pompa w mieszaczu, jest jeszcze cyrkulacyjna do CWU, ale to osobna historia

wpiecie_mieszacza.thumb.jpg.2d221096084d253c26bfdf218450d1fe.jpg

 

Ze wstępnych obserwacji:

pompę w kotle dałem na I i na mieszaczu na I, temp dalej rosła

ale gdy zostawiłem w kotle pierwszy bieg, ale na mieszaczu dałem na II (na rotametrach na rozdzielaczu mam wtedy przepływy ok 2l), to gdy ręcznie "zamknąłem" zawór na mieszaczu to przy temp zasilania 66 st, miałem 29 st w podłogę. Więc pozytywnie :)

Bardzo Wam dziękuję za pomoc, jeśli pojawią się nowe spostrzeżenia po dłuższej obserwacji, dam znać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Poniżej wykres temp na na rurze zasilania z kotła, jaki mam obecnie po zmianach prędkości pomp w kotle i mieszaczu. W mieszaczu dałem jednak na pierwszy i odkręciłem trochę rotametry na rozdzielaczu i jest ok. Zastanawia mnie jeszcze ten garb ze wzrostem temp. pomiędzy grzaniami (kiedy pompa w kotle nie pracuje)

Przed:1913105487_pracakota.thumb.png.2357609ca42e71890609d51ed2bbeed6.png

Po zmianach:

wykres_kotla.thumb.png.9ee500c3fefad4e364b8c9f2510e757b.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.