Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palenie od góry w kozie


PabloTP

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,
Mam kozę wstawioną na budowę. Do tej pory standardem który znałem było palenie od "dołu". Od jakiegoś czas zaczynam palić od góry. Na dole grube polana drewna, później coraz mniejsza frakcja. Generalnie ogień idzie od góry w dół. 
Powiedzcie mi proszę jak w przypadku palenia od góry ustawić dopływ powietrza, tak żeby to palenie było najbardziej efektywne. ??
Czy dopływ powietrza od dołu na być otwarty(mam na myśli uchylone dole drzwiczki), czy ma być średni dopływ powietrza ?
Koza jest wyposażona w szyber, identyczna sytuacja czy ma być otwarty na przelot czy przymknięty.
Czy mogę prosić o wasze doświadczenie w tej materii. 

Z góry dzięki

P. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

 Ja kozę rozpalam od góry , potem gdy jest żar dokładam drewna tylko z jednej strony przesuwając żar na drugą. 

To metoda krocząca . Krótko mówiąc raz lewej raz prawej , nigdy nie dokładam na wierzch bo zadymę bym zrobił na całą okolicę.

Taką metodą można utrzymać stałopalność. A powietrzem reguluje tylko podczas rozpalania . Szybra z tyłu kozy czyli na podłączeniu komina nie mam i nikt nie powinien mieć.  Spalanie regulujemy dopływem powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zaskoczę Was opalanie drewnem daje radę ?
Opalam głownie dębiną i drewnem które zostało na budowie.
Przy tych dużych mrozach( -16 na początku stycznia dokładałem także węgla) -Dodatkowo dokupiłem 10 worków węgla -orzech.

Do kozy dołożyłem radiator, który sprawił, iż cały "system" jest bardziej efektywny . Ciepło z radiatora rozprowadzam za pomocą wentylatora. 
Średnia temperatura na budowie 12- 16 st( nawet przy dużych mrozach).dodam, iż dom nie jest jeszcze ocieplony( ściana 24 cm z Porothermu. Ocieplony jest tylko dach wełną mineralna 30 cm. 
 

234.1.jpg

123.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś kozę obłożyć cegłą,jakąś akumulacje można w ten sposób uzyskać; albo kilka cegieł na blat. Koza ogrzewa głównie konwekcyjnie, trochę odzyskasz ze spalin,ale można zapiąć jeszcze radiacje od cegieł,zawsze to coś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.