Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Długie nagrzewanie pieca, niestabilny płomień, zwęglony pellet


Damian93

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od sierpnia jestem użytkownikiem kotła Metal Fach Slim Pellet mini 15kw. Dom z dwiema kondygnacjami, z początku lat 90, ocieplony. Ok. 200m z czego ogrzewane jest 140m, stare grzejniki od dużej pojemności wodnej sztuk 11, do tego jedna kratka łazienkowa, wodę puki co dogrzewam na starym piecu kaflowym więc kocioł nie ma jest obciążony grzaniem CWU. Największy problem jest z rozgrzaniem pieca jak i grzejników, zajmuje to jakieś 3-4 godzin zanim piec osiągnie temperaturę zadaną, a na grzejnikach robi się odpowiednio ciepło. Hydraulik podczas robienia instalacji powiedział że dużo wody i dlatego piec nagrzewa się dosyć długo, to rozumiem ale 4 godzin to jest chyba jednak moim zdaniem zbyt długo. Drugi problem to zwęglone grudki pelletu, opisałem problem serwisowi Metal Fach jednak ci nie wysilili się zbytnio i napisali aby zmniejszyć nadmuch, myślę że problem nie leży w pellecie bo kumpel pali tym samym w Defro i spala wszystko na pył. Na dodatek widzę cały czas na wyświetlaczu sterownika skaczący płomień od 100% do 15%. Kocioł na 9 godzin swojej pracy przepala 20kg pelletu. 

Sterownik - ecoMAX860P

Tryb pracy - FL4.thumb.jpeg.d7022de6b327bdd349d6633052f513f7.jpeg

Temperatura zadana - 65

Temperatura mieszacza - 45

Tryb pogodowy - OFF

Wentylator wyciągowy - OFF

Pompa CO z 6 biegami i trybem auto - ustawiony tryb auto

Załączenie pompy CO - 45

Zawór 3 drogowy - ustawiony na 4

Temperatura powrotu - 50

Histereza powrotu - 5

Temp spalin - 90-125

Na koniec dodam że serwis poradził aby ustawić zakres pracy mocy w trybie FL między 100% a 60%, mimo to piec przy osiągnięciu temperatury nie potrafi się utrzymać i po ok 5min temperatura spada i pracuje dalej na 100% mocy. Jeśli kogoś zainteresuje mój problem z góry dziękuje.

2.jpeg

3.jpeg

5.jpeg

1.jpeg

8.jpeg

6.jpeg

7.jpeg

9.jpeg

10.jpeg

11.jpeg

12.jpeg

13.jpeg

14.jpeg

15.jpeg

16.jpeg

17.jpeg

18.jpeg

20.jpeg

Dsg.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj podnieść temperaturę załączenia pompy na 55-56 stopni. Masz siłownik zaworu, bo podajesz temperaturę mieszacza, ale jednocześnie mówisz, że zawór ustawiony na 4? Trochę to niejasne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój pierwszy problem powiązany jest z drugim problemem , spalasz pelet nie efektywnie co widać w popielniku .

Musisz dobrać odpowiednie dawki paliwa do danej mocy i odpowiedni nadmuch , na razie widać ze za dużo paliwa Ci sypie i nie nadąża się spalać to i płomień przytłamszony i słabiej grzeje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, cezar76 napisał:

Spróbuj podnieść temperaturę załączenia pompy na 55-56 stopni. Masz siłownik zaworu, bo podajesz temperaturę mieszacza, ale jednocześnie mówisz, że zawór ustawiony na 4? Trochę to niejasne. 

Ok podniosę pompę do 55, a co do zaworu to Hydraulik mówił że mogę skręcać zawór jeśli temperatura na grzejnikach jest zbyt niska lub jest za gorąco w domu, jednak ostatnio zauważyłem że gdy skręciłem zawór na 2 to kocioł rozgrzał się po 50min. Sorry że piszę takie dziwne rzeczy, ale przesiadka z kopciucha z lat 90 na pelletwca tak jak z malucha na mercedesa.

12 minut temu, Kordjano napisał:

Twój pierwszy problem powiązany jest z drugim problemem , spalasz pelet nie efektywnie co widać w popielniku .

Musisz dobrać odpowiednie dawki paliwa do danej mocy i odpowiedni nadmuch , na razie widać ze za dużo paliwa Ci sypie i nie nadąża się spalać to i płomień przytłamszony i słabiej grzeje .

Ok spróbuje przestawić "wypełnianie cyklu", zastanawiam się czy może nie pomógł by tutaj wentylator wyciągowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo rozumiem ideę takiej instalacji, jaką posiadasz. Po co ten zawór różnicowy? Hydraulik zostawił na wszelki wypadek, żeby w razie co, grawitacja działała? Jeśli tak, to chyba nie takimi niedużymi średnicami rur. Mam wrażenie, że coś jest nie tak z samą instalacją, ale nie jestem hydraulikiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u ciebie to tam działa , ale u mnie aby zmniejszyć ilość podawanego pelletu to musze zwiększyć kaloryczność paliwa np z 5kwh na 5.4kwh wtedy sterownik mniej paliwa sypie .Jest jeszcze test podajnika który określa jego wydajność na danym pellecie , sterownik z kąś musi wiedzieć ile czasu ma kręcić podajnikiem a ile stać . 

Zawór różnicowy to tak ze starych nawyków i przyzwyczajenia dają starzy instalatorzy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę kolega ma średnice rur jak i u mnie :-) Kwestia jest taka sama jak w temacieo HT, musisz obniżyć mu podawanie

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od początku kiedy hydraulicy zaczęli robić instalację było widać że się bardzo spieszą, nie wiem ile na ogół trwa wykonywanie instalacji ale oni uwinęli się w 12 godzin, także czy się do tego odpowiednio przyłożyli to i ja wątpię. A co do podawania pelletu to i tego próbowałem ale za każdym razem gdy obniżę podawanie to płomień maleje i spada temperatura kotła, szukałem też "test podajnika" w sterowniku bo wiem że hydraulik robił to gdy uruchamiał kocioł, ale nie idzie tego znaleźć, ktoś kiedyś pisał na tym forum że chyba dopiero przy powrocie do ustawień fabrycznych można zrobić test podajnika ale nie jestem pewien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam inny sterownik, więc nie jestem wyrocznią w tym temacie. W plumie test wydajności podajnika można zrobić przy wyłączonym sterowniku (ale podłączonym do prądu). Przy wygaszonym palniku wprowadź sterownik w "stan czuwania" i wtedy poszukaj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Damian93 na zdjęciach widzę dwie pompy:

Jedną od CO  druga od CWU.

Czy jest trzecia pompa ochrony powrotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

g69 No właśnie nie ma pompy na powrocie pieca, nie rozumiem czemu nie dali tej pompy 

Strzeliłem fotkę dzisiaj z rana, w palniku nie dopalony pellet i trochę popiołu na skraju paleniska. Ostatnio wydłużyłem czas wypalania pelletu przy wygaszaniu z 12min na 14min i nadal coś zostaje

5C47F9C4-7F72-4CB8-9BAF-BC66C964F8F8.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem do ustawień fabrycznych i w porównaniu z poprzednimi ustawieniami w serwisie nie było jakieś dużej różnicy w ustawieniach. Jedyne dwie rzeczy które mnie zastanawiają to nie wyświetla mi nigdzie temperatury spalin, a druga sprawa ze miałem włączone ogrzewanie CWU zauważyłem przez chwile ze temperatura powrotu do kotła była w granicach 55 stopni, gdy wyłączyłem grzanie CWU to temperatura powrotu spadła do 20 stopni, możliwe to jest ze pompa od CWU działa jako ochrona powrotu ? 80B041D5-33EC-4821-A678-8A31854AAC4D.thumb.jpeg.eeaa0dfc7d4cbea5b3c7143ba63d5418.jpegZawór trzy drogowy skręciłem na 2, temperaturę załączeniu pompy ustawiłem na 55 stopni, piec w godzinę czasu doszedł do zadanej temperatury  

E7848B64-5C89-442F-9A69-91DEE79B74A9.jpeg

91662510-9476-46CA-BC8F-3D04F9C2B71D.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Damian93 pompa CWU pracując wraz z pompą CO będzie chronić powrót kotła przed niską temperaturą.

W takiej sytuacji trzeba uważać na wodę w kranie gdyż będzie bardzo gorąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super dzięki za rozjaśnienie, tylko cały myk polega na tym ze wode obecnie grzeje w kuchni na stary piecu kaflowym, a CWU postawiłem na przyszłość aż mi się skończy drzewo w szopie, i teraz pytanie czy napełnić zbiornik CWU wodą i zakręcić zawór aby nie puszczało wody z kranów ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mając taki nie dopalony pelet

1. pytanie czy jest on rozrzucony po całym popielniku czy znajdował się w jednym miejscu na kupce pod palnikiem a ty przed zrobieniem zdjęcia tej kuwety na popiół rozgarnoleś ten niedopalony pelet?

2.Czy masz zamontowany czujnik temp spalin powinien on znajdować się zaraz na wylocie z kotła. Może hydraulik nie zamontował. Jest on dosyć delikatny kabel z tego czujnika nie może być pozaginany. 

3. Na jednym z zdjęć sterownika miałeś podawanie na 5.5 i przerwę podawania na 14 jest to  bardzo dużo zmień na 4 s podawanie przerwę na 18s. 

I jeszcze obroty wentylatora  informacja że masz ok 60% obrotów niewiele nam mówi poszukaj w sterownikiu jakie masz obroty min. maks   te 60% to obroty z tego zakresu min max jakie masz ustawione.

Do tej dawki peletu  jaka napisem powyżej obroty powinny być ok  670 obr/min.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jaka jest wydajnośc podajnika? Jest temat na forum gdzie kolega ma taki sam kocioł jak Ty... Mam taki kociol ale 10kw. U mnie wypelnie cyklu to 30%, czas cyklu to 20s. Tryb FL. Wydajność podajnika to 8kg. W trybie standard to bedzie 5.6 sekund podawania i 14,4 przerwy.

Coś mi sie wydaje że po zmierzeniu wydajnośći podajnika tam wypelnienie cyklu bedzie 17% ale mogę sie mylić. Musisz mi podać dane to Tobie oblicze. Wygas kocioł, zdejmij spiro, tryb reczny (taka biala raczka w menu jest tylko wtedy gdy kocioł jest wygaszony a sterownik pokazuje tylko godzinę), puść test podajnika na 6 minut to co wyleci pelletu zważ i pomnóż x 10 (pellet lap oczywiscie do jakiegos worka foliowego a nie na podłoge). Bedziemy wiedzieli ile podaje na godzinę. Podasz mi tą wartość to podam Tobie optymalne wypelnienie cyklu.

Chyba, że cie to przerośnie to czekaj na serwis 2 tygodnie.

Następnie jak podam wypełnienie cyklu...

Zrób radykalne zmniejszenie nadmuchow i serwis ma racje - zbyt mocno dmuchasz lub zbyt duzo pelletu podajesz.

Zacznij od 100 procent mocy na 30 procent nadmuch i schodz o dwa procent na każdym progu. 

Na temat instalacji się nie wypowiadam. 

W MetalFach jest procentowo pokazana szybkość dmuchawy a nie obrotowo. Aby wiedzieć jaka ma dmuchawę musi odkręcić dwie śrubki od góry palnika i opisana jest dmuchawa. Następnie wejść na stronę producenta i zobaczyć z jakimi szybkościami chodzi wentylator.

Jak będziesz dobierac nadmuch to płomień ma wyglądać tak. Ja mam sondę lambda i ona ustala 9 procent tlenu na 100 procent mocy a 13 na 30procent mocy. Takie wartości są dobre! Ten kocioł potrafi pięknie spalać pellet. Zdjęcie niżej.

Poszukaj tematy w których sie wypowiadałem... tam tez jest duzo informacji... wejdz na moj profil.

Minimalny czas pracy podajnika 2 zrób 12s to ten podajnik w palniku.

Screenshot_2021-01-04-13-23-37-956_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2021-01-04-13-23-43-582_com.android.chrome.jpg

received_305723437547006.jpeg

IMG_20201213_144023.jpg

Dla wszystkich którzy tego nie wiedzą. (kalkulator od kolegi patrol oblicza te wartosci które podaje!) ale muscie znac wydajnośc podajnika!

Wytłumaczę wam jeszcze co to jest czas cyklu i wypełnienie cyklu. W ustawieniach serwisowych macie czas cyklu np 20s a wypełnienie cyklu to 50procent. To oznacza że kocioł na 100 procent mocy sypie 10s pellet a 10s jest przerwy. Sam oblicza na poszczególnych progach ile ma sypać pelletu proporcjonalnie. Generalnie czas cyklu ustawiony jest raz i tego się nie rusza. Koryguje się tylko wypełnienie cyklu. W ustawieniach standardowych bierze tylko czas podawania i czas przerwy pod uwagę. Czyli np podawanie 5s. A przerwa to 15s (5+15.=20s czasu cyklu). Czyli to w ustawieniach Fuzzy Logic oznacza to samo co 25 procent wypełnienia cyklu. To jest matematyka panowie. Nic na oko. Jeżeli znacie wydajność podajnika np 8kg na godzinę a pellet ma kaloryczność 4.7kj. to czas podawania wynosi 5,4. A przerwy 14,6s aby osiągnąć 10Kw mocy palnika. Dlatego tak ważne jest przeważnie pelletu... Oni tego nie wprowadzili bo uważają że to jest zbyt trudne dla użytkowników ale każdy pellet inaczej się sypie. I generalnie te ustawienie powinno być zmieniane po każdej zmianie pelletu. Wtedy zmieniacie sobie tylko wypełnienie cyklu np z 20 na 23 i wiecie że kocioł osiąga zadana moc. Oczywiście zakładając że pellet ma 4.7 kaloryczność a może mieć więcej np 5.0 jak Olimp. Wtedy wypełnienie cyklu będzie mniejsze np 18procent. Są sterowniki gdzie wpisujecie wydajność podajnika a podawanie zmieniacie kalorycznością paliwa. Czyli jak wpisują 6 to mniej sypie. Jak wpiszą 3 to więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik plomienia będzie raczej ok ale mozesz na niego zerknąć. dwie sruby od góry z obudowy palnika. Zdejmujesz osłonę. Czujnik plomienia jest na czerwonym kabelku od góry. Odkrecasz srubę i wyjmujesz. 2 minuty zabawy.

Po filmiku widać ze zbyt mocno dmuchasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzięki panowie za zainteresowanie ale w chwili obecnej jestem za granica i jeśli chodzi o ustawienia to raczej w tym momencie nie wyjdzie żebyśmy coś zdziałali, serwisant był ustawił kosmiczne ustawienie 9s podawania, 14s przerwy, nadmuch 38%. Oczywiście ustawienie standardowe kocioł dobija do 75 wyłącza i czeka aż spadnie o 17 stopni histerezy. Obniżyłem podawanie do 7,5 sekund, co prawda nie ma już tyle nie dopalonego pelletu ale mam wrażenie ze on nadal nie dopala, tylko to co spada z palnika przy czyszczeniu dopala się w popielniku. Taka moja teoria. Jeśli chodzi o instalacje to serwisant mówił ze brak pompy na powrocie, i brak sprzęgła może powodować wysokie spalanie. Dodatkowo trzeba czyści zbiornik na pellet, bo na samym spodzie zbierają się duże ilości pyłu (troci) i właśnie ten pył blokuje dojście pelletu do sruby która zabiera pellet z dna zbiornika i zamiast podajnik ma sypać przez piec sekund to sypie przez trzy sekundy. No i jeszcze nie wiem czemu ale nie polecał ustawienia w trybie FL, tylko w standardzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywaj trybu ktory tobie odpowiada. Napisałem Tobie jak mozna obliczyć moc. Jeżeli obecnie sypiesz 7,5s na 14s przerwy to masz 21.5s czas pracy.

W trybie Fuzzy Logic jak zmienisz w ustawieniach serwisowych czas pracy na 21.5 to wypelnienie cyklu mozesz wpisać 34 prawie 35 a to jest zbyt duzo ale to będą ustawienia lustrzane z trybu standard.

 

Wypelnienie cyklu powinno być ok. 30 procent od czasu pracy 20s.

Czyli obecnie powinno być ustawione 6s podawania i 14s przerwy w trybie standard.

Nie chcesz/nie możesz zważyć wydajności podajnika to sobie zgaduje proporcją.

Zbiornik znany temat co 3,4 pelne załadunki trzeba wyczyscic jezeli uzywasz pelletu który ma duzo proszku. Ja uzywam lavy ktora tego nie ma duzo.

Jeżeli serwisant tak ustawił kocioł to sam masz odpowiedz... albo zapraszasz go jeszcze raz albo zmieniasz sam. Plomien tez tobie pokazałem mniej więcej jaki musi być. Niektórych rzeczy nie da sie zrobić na odległość. 

Dla mnie tryb standard jest lepszy i polecany w okresie letnim kiedy kocioł grzeje tylko ciepłą wode. Nie wiem jak u Ciebie ale w MetalFach w tych sterownikach tryb standard nie ma Histerezy H1 i H2 wiec nie potrafi modulować - on idzie na max mocy do zadanej i sie wygasza. Tryb Fuzzy Logic potrafi dojsc do zadanej i sie trzymac temp na kotle jak mu stworzysz odpowiednie warunki. Moduluje tak moca aby trzymać temp na kotle. Masz mniej rozpalen na dobę a przy twojej instalacji to skarb ale musisz miec prawidłowo dobrany kocioł do odbioru ciepla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autograf89, No właśnie gdyby w trybie standard kocioł trzymał ciepło przez dwie trzy godziny i znowu się rozpalał to było by fajnie, a tu dochodzi do zadanej temperatury i po 20min załącza się z powrotem. Nie wiem czy się sugerował serwisant ale jego ustawienia są nie warte wydanych 300zl. Szkoda ze nie mam modułu internetowego wtedy próbował bym ustawień które ty sugerujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.