Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Układ Zamknięty I Otwarty Proszę O Ocene Schematu I Poprawe


krzys2410

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich mam problem z podłączeniem pieca węglowego do gazówki działającej w układzie zamkniętym. do ogrzania jest 170 m2 i zamierzam wstawić piec węglowy o mocy 19 KW (czy taki wystarczy?)

proszę o ocenę mego schematu i o poprawę. dokładnie chodzi mi o to czy ten układ będzie działał bez prądu i czy jak wygaśnie piec węglowy to zadziała gazówka (oczywiście jak będzie prąd)

post-9747-1252858228_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWU będzie podłączone z pieca gazowego jak na razie bez żadnych modyfikacji.

 

 

zawór kulowy ma służyć jako zabezpieczenie przepływu w razie jak zabraknie prądu i wyłączy się pompa, wtedy mam nadzieję że, zawór kulowy otworzy się i będzie dalej przepływ i nie zagotuje wody.

Jak jestem w błędzie proszę o pomoc w jaki sposób to podłączyć jakie zawory i gdzie w którym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisie "zawór kulowy" masz na myśli zawór różnicowy? Jako że grawitacyjnie i tak to nie ma szans to proponuję powrót CO do "gazówki" i do wymiennika rozdzielić trójnikiem a zasilanie CO przez zwory zwrotne z "gazówki" i przez pompę z wymiennika. Do zabezpieczenia pieca możesz użyć zawór schładzający który zacznie dopuszczać wodę gdy temp. pieca przekroczy wartość krytyczną. Jeszcze coś musisz zrobić z bojlerem bo zysk na tym rozwiązaniu może być duży ale pod warunkiem że pompka pieca nie wyrzuci Ci całego ciepła z niego jak Ty będziesz sobie słodko spał. Proponowałbym dać go grawitacyjnie przy piecu ( jeżeli możesz dać go z 1m nad piecem ) lub na osobnej pompie z zaworem zwrotnym i sterownikiem solarnym który włączy tą pompę tylko wtedy gdy temp. pica będzie wyższa od temp. bojlera. Co do mocy pieca to moim zdaniem trochę mała chyba że masz dobrze ocieplony dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem jeszcze o tym że trzeba elektrycznie układ spiąć tak żeby gazówka nie włączała się na CO gdy pracuje piec a termostat pokojowy zgłosi zapotrzebowanie. Trzeba równolegle do pomp wymiennikowych podłączyć stycznik który w czasie ich pracy przerwie obwód regulatora pokojowego gazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
witam wszystkich mam problem z podłączeniem pieca węglowego do gazówki działającej w układzie zamkniętym. do ogrzania jest 170 m2 i zamierzam wstawić piec węglowy o mocy 19 KW (czy taki wystarczy?)

proszę o ocenę mego schematu i o poprawę. dokładnie chodzi mi o to czy ten układ będzie działał bez prądu i czy jak wygaśnie piec węglowy to zadziała gazówka (oczywiście jak będzie prąd)

 

Szkoda że nie opisałeś schematu działania tego układu ( ..i co to jest ten podłużny prostokąt m. węglem a gazem ? ) Ja mam odwrotnie , piec węglowy a chcę sprzęgnąć w układ piec gazowy . Ale na pewno wszystko już działa i masz sprawdzone jakie refleksje ? ...czy taki układ się sprawdził ? Pozdrawiam: [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ten schemat drugi poprawiony jest OK ! Czy sa jakies zastrzezenia,

 

Na układzie wtórnym proponuję pompę przenieść przed wymiennik i podłączyć w następującej kolejności: powrót z grzejników > trójnik do naczynia przeponowego > trójnik z zaworem bezpieczeństwa > zawór z filtrem > pompa > wymiennik > zawór > zasilanie grzejników. Zbędny jest zawór zwrotny, ponieważ po stronie wtórnej jest tylko jedna pompa. Po stronie pierwotnej jako odgałęzienie od rury bezpieczeństwa pierwszy obieg na wymiennik w następującej kolejności: zawór z filtrem > pompa > zawór zwrotny > wymiennik > zawór > powrót do kotła. Drugi obieg także jako odgałęzienie od rury bezpieczeństwa w kierunku zbiornika CWU w następującej kolejności: zawór z filtrem > pompa > zawór zwrotny klapowy > zbiornik CWU > zawór > powrót do kotła. W obiegu pierwotnym zbędny jest zawór bezpieczeństwa, ponieważ naczynie otwarte zabezpiecza kocioł przed wzrostem ciśnienia. Zawór zwrotny klapowy umożliwi grawitacyjne podgrzewanie ciepłej wody użytkowej np latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. W przypadku wyłączonej pompy CWU pompa ładująca wymiennik może "wyciągać" ciepło ze zbiornika. Opory hydrauliczne mogą być większe w kotle niż w wężownicy zbiornika a jak wiadomo woda popłynie szybciej tam gdzie ma mniejsze opory. Odległością się nie martw u mnie z wyjścia kotła do zbiornika mam około 7 mb rury miedzianej 28. Grawitacja działa pięknie, pamiętaj aby tylko spadki były takie by odpowietrzanie następowało przez naczynie wyrównawcze. Na Twoim miejscu odcinek pionowy rury z wyjścia kotła na długości np 1 metra wykonałbym z rury o średnicy takiej jak przyłącza kotła. Pompy zapewne będą przyłączane na 1 cal wiec zastosuj trójniki redukcyjne np 1 1/2 cala na 1 cal jeżeli kocioł ma przyłącze półtora cala. Za drugim takim trójnikiem (do drugiej pompy) możesz zredukować np do 1 cala ale nie mniej i dalej do naczynia. Grubsza rura bezpośrednio przed dwoma pompami zapobiegnie zjawisku kawitacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.