Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

@Popcorn1widzę żeś ogarnięty w tych tematach. Jak dobrze rozumiem przy dojściu do limitu kagańca, sterownik obniża modulację, by temperatura spalin spadła poniżej limitu. Czy ustawienie limitu np. na te 120 stopni będzie problematyczne dla kotła? Problematyczne w sensie, że może mieć kłopot z dojściem do temperatury zadanej? Dopowiem, że u mnie mała SV200 z wymiennikiem 12 KW, więc powierzchnia odbierania ciepła jest całkiem spora w stosunku do mocy palnika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana w algorytmie stabilizacji spalin.
  Teraz gdy spaliny przekroczone zatrzymuje się podajnik oraz nadmuch spada do wartości ustawionej jako         minimum. (Wentylator -> MIN MOC WENTYLATORA)

Edytowane przez FAFAŁ
Wrr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=60211]Popcorn1[/mention]widzę żeś ogarnięty w tych tematach. Jak dobrze rozumiem przy dojściu do limitu kagańca, sterownik obniża modulację, by temperatura spalin spadła poniżej limitu. Czy ustawienie limitu np. na te 120 stopni będzie problematyczne dla kotła? Problematyczne w sensie, że może mieć kłopot z dojściem do temperatury zadanej? Dopowiem, że u mnie mała SV200 z wymiennikiem 12 KW, więc powierzchnia odbierania ciepła jest całkiem spora w stosunku do mocy palnika. 
Jeżeli chodzi o czujnik spalin to nie bierze udziału w procesie spalania jak przekroczy tylko schodzi z modulacją, jak ktoś ma zapalarke to wtedy się przydaje tylko przy rozpalaniu. Reszta opowieści to mity.

Wysłane z mojego M2007J17G przy użyciu Tapatalka

  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już koledzy pisali wyżej, sterownik zmniejsza modulację. Więc według mnie nie należy za bardzo zmniejszać temperatury spalin.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej bym był za tym że modulacja jest pauzowana/pomijana w tym czasie . Sterownik zatrzymuje podawanie i z nadmuchem schodzi do ustawionej wartości . Po czym wraca na modulacje i goni dalej . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Oldek napisał:

Tak na mój rozum. Jeśli czujnik temp. spalin nie jest dołączany do wersji podstawowej czyli 02E, to jest on zbędny dla pracy sterownika. Ot, taka funkcja wyświetlania tej temp. za 70 zł. 😉 

Jak założysz czujnik temp.spalin to sterownik chodzi płynniej i masz mniejsze straty kominowe. Z tym że przez pierwsze godziny pracy będzie "głupiał" póki się nie zaadoptuje. 

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak robiłem swoje testy odnośnie wplywu świadomości  że się posiada taki czujnik na proces spalania . To czytałem tu że samo jego bycie wyostrza modulacje . Mi wyszło że czujnik nie ma wplywu na proces spalania i to mu bardzo świetnie wychodzi . Dodam jeszcze że skzp nie ma nauczania maszynowego ani innej funkcji adaptacyjnej . Więc niczego się nie nauczy i do niczego nie będzie się adaptowal . Smutne jednak prawdziwe 🙂

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat w sterowaniu kotłem, to wolę algorytmy  deterministyczne, może być i fuzzy logic (bo zdaje się że tak był/jest reklamowany). To mi nie przeszkadza i wcale nie jest smutne.

Co do sztucznej inteligencji, to jeżeli sieć jest wyuczona to ok, ale jak miałaby się douczać w trakcie działania, to chyba nikt by się nie odważył wstawić tego do kotłowni. Połączy się ze Skynetem (tzn. internetem), dojdzie do wniosku że ma dosyć takiej roboty i zrobi swojemu właścicielowi ciepło w domu. ZA ciepło. ;-))))

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca. Bynajmniej w wersjach około  1,9x. Jak kupiłem ster w wersji bez czujnika i po czasie go dokupiłem to w momencie podłączenia co chwilę mi odcinał dmuchanie ( przekroczyłem temp. zadaną ) ale już następnego dnia pomimo jeszcze większego poboru ciepła ( zimniejsza pogoda ) ładnie modulował. Jaki z tego morał? Prawdopodobnie ster się adoptował 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mu dam inteligencję i myk paluchem w dwustan 🙂

 

IMG_20211018_131250266_HDR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie aktualnie wygląda to tak. Jeszcze za ciepło, a z modulacją nie mam co schodzić, bo przy tak słabym powietrzu, bragger "dosypuje" sporo węgla. W środku zdjęcia załączyło się grzanie CWU. Za to teraz siłownik ma co robić, żeby utrzymać stałą temperaturę na CO przy tak zmieniającej się temperaturze kotła. W zasadzie wygląda jak u ciebie w dwustanie, tylko nie leci na 100%. No i po spalinach widzę, że przydałoby mu się czyszczenie.skzp02.thumb.jpg.4796d211d73915e1e33049b8f2c2e191.jpgk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, udzieli mi ktos info. czy ta funkcja jest pokazywana na panelu dodatkowym ?

- zmienny czas podawania w zależności od mocy. W PALNIK -> PODAJNIK mamy teraz parametry CZAS    PODAWANIA MIN oraz CZAS PODAWANIA MAX. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W panelu pokojowym nie ma informacji o wyliczonym czasie podawania.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz ,szkoda ze nie ma zas mozna powiedziec ze niedociagniecie jak z czasem pracy podajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne że pokazuje się na sterowniku głównym. Na panelu moim zdanie. taka informacja jest zbędna.
Osobiście bym wolał by panel i sterownik pokazywał dodatkowy wykres dla Temp zewnętrznej, pokojowej i boilera. Aktualnie są tylko: kotła, spalin, zaworu i moc kotła.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram lepiej wykres temperatury zewnętrznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli potrzebne są takie dane, to proponuję poczytać sąsiedni wątek o SKZP02.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wiem że to dyskusja o SKZP-02 ale że puki co, nie ma jeszcze osobnego forum o SKZP-05 a wiem że kilku bywalców tego forum ma już piątkę to pozwolę sobie zapytać tutaj. Czy próbował ktoś połączyć panel pokojowy PS-43-01 z tym sterem? Walczyłem wczoraj cały wieczór z tym tematem (różne wersje oprogramowania) i niestety nic z tego. Panel wyrzuca alarm: Brak komunikacji. Dodam że sprawdzałem połączenia testerem i wszystko wydaje się w porządku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę podzielę się informacjami w ustawieniu kotła.Mam kocioł 25 kw, ustawiony na 10 kw (przewymiarowany na 100% - teraz wystarczył by 14 kw) .Chodzi tak już jakiś czas bez problemu w modulacji ciągłej.Prawidłowy kopczyk ,powietrze,czysty deflektor  itd.Jeśli ktoś z kolegów tu szanownych coś by chciało dodać w tej pracy kotła to jak najbardziej piszcie.Wyciągłem 10 kw ale niżej już nie da rady.Czemu aż tak nisko, a to dlatego że chciałem wypłaszczyć jeszcze wykres choć i tak miałem na 16 kw dobrze a zarazem sprawdzić czy da się ustawić te 10 kw.Po dobraniu powietrza do modulacji zjechałem z wykresem i trochę ze spalinami.Było jeszcze trochę za dużo groszku na palniku .Zobaczcie sami i napiszcie swoje zdanie co o tym sądzicie.Trochę zdjęć poniżej z ustawieniami.Zauważcie z wykresów ,że temperatura kotła trzyma się na 56.8* we wszystkich  12h,to chyba jest dobrze.

20211026_184457.jpg

20211026_184506.jpg

20211026_184631.jpg

20211026_184605.jpg

20211026_184707.jpg

20211026_184715.jpg

20211026_184724.jpg

  • Lubię to 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to się mówi:
,,Koniec wieńczy dzieło"...  a pamiętam Twoje początki 😉
dla chcącego - nic trudnego 👍

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jockey.Tak ja też pamiętam początki ,było ciężko a nawet myślałem że instalacja jest żle zrobiona .Nawet piwo stało na kotle a drzwiczki z kotła otwierały się jednym palcem he he he.Skzp-02 robi też swoje,ale trzeba go zrozumieć i poznać. Póżniej cierpliwość zostaje wynagrodzona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak wygląda sprawa z pompą kotłową? Czu jest sens montażu tego typu rozwiązani. Na szybko, śmię twierdzić że nie koniecznie .pewny stwierdzenia  zr to zbędny wydatek przy modernizacji kotłowni bo zsuważyłem ze powoduje to zakłucenia w pracy mieszacza aby zapewnić temperaturę obwodu grzejnikowego na rządany pułapie. W chwili załączenia pompy kotłowej wzrasta  radykalnie temp.  za mieszaczem i jest problem z osiàgnięciem temp. zadanej . Moze jakieś sugestie osnośnie ustawień bo to tak na szybko takie mam   spostrzeżenia. Sama pompa ma uzasadnienie jeżeli chodzi o pracę piec, ale w chłodne dni ważne też jest aby grzejniki miały stałą temp.  a tu jest problem  bo mieszacza szaleje zamykając i otwierając się .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.