Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Potencjał podajnika miałem 15,7 po przesypie wyszło 16,3. To teraz co zrobić z powietrzem bo przy 15,7 było super. Zwiększyć czy zmniejszyć? Obserwacja płomienia nie wychodzi w grę bo to rynna stalkota. Przy tej rynnie jak mam ustawiony płomień żeby nie kopcilo to spalanie większe o ponad 3 kg na dobę. Jak delikatnie kopci jest ok. Przy tej temp wychodzi mi spalanie 12kg na dobę. A jak palą wasze ,,diesle,, jak jest na plusie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslalem ustawienia wentyla 4d, w ekranie wentyla sa na dole   VVV1   VVV2  i tam ustawienia pracy wentyla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, DarekDaro76 napisał:

Potencjał podajnika miałem 15,7 po przesypie wyszło 16,3. To teraz co zrobić z powietrzem bo przy 15,7 było super. Zwiększyć czy zmniejszyć?

Nic nie zmieniaj bo to tylko informacja do przeliczania przez sterownik spalania dobowego .

Edytowane przez goro79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy następnych workach może potencjał różnic sie w druga stronę tak wiec jeżeli masz coś ciekawszego do roboty to zostaw to i ciesz się ze się dobrze pali Ew zmień na 16 kg a powietrze zostaw i wtedy zobaczysz jak z dokładnością , naprawdę nie da rady trafić co do grama bo granulacja sie zmienia a i często w worku tez nie ma deklarowanych kilogramów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DarekDaro76 A co się stało że coś się dzieje . Może komin traci na ciągu z racji ocieplenia ? Sam też już krece kaloriami bo lekko brudzi na czarno . 

Edycja i zapytanie . Tak się zastanawiam czy brager by coś tu podzialal i poradził by sobie z slabnacym ciagiem ?

Druga sprawa rck . To by się przydalo w razie nocnego spadku temperatury i poprawieniu ciagu . Przez co by nie wypalalo kopca nad ranem . 

Ktoś ma jakieś pomysły / przemyślenia/ doświadczenia ?

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem wiem też to mam już w piwnicy ta kupe zeliwa ?

Ale  tak pytam czy właśnie cieplo nie pogorszylo ciągu przez co kopcenie się zwieksza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to coś ? teraz siedzi retorta okragla zwykla fajka termo-tech (chyba dobrze nazwe napisalem ) dmuchawa 70 i powiem Ci nie chce wracac pamięcią do tamtych czasów . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, DarekDaro76 napisał:

Potencjał podajnika miałem 15,7 po przesypie wyszło 16,3. To teraz co zrobić z powietrzem bo przy 15,7 było super. Zwiększyć czy zmniejszyć?

Zwiększając potencjał zmniejsza się ilość podawanego opału, więc i powietrza należy ująć.

Tak jak koledzy pisali, przy niewielkich różnicach w potencjale nie trzeba zmieniać powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, FAFAŁ napisał:

Sam też już krece kaloriami bo lekko brudzi na czarno . 

Edycja i zapytanie . Tak się zastanawiam czy brager by coś tu podzialal i poradził by sobie z slabnacym ciagiem ?

Druga sprawa rck . To by się przydalo w razie nocnego spadku temperatury i poprawieniu ciagu . Przez co by nie wypalalo kopca nad ranem . 

Ktoś ma jakieś pomysły / przemyślenia/ doświadczenia ?

Zrobiło się cieplej na dworze, spadło zapotrzebowanie na ciepło ze strony instalacji, kocioł zszedł na niższe moce, a przy niższej mocy zawsze proces spalania jest gorszy, do tego dochodzą właściwości węgla, jak trafi się taki kopcący, to na niskich mocach może smolić i wtedy warto przemyśleć odstawianie się kotła. Poniżej pewnej granicy praca na mocy min. nie jest ekonomicznie opłacalna.

Co do RCK: on jedynie może ciąg kominowy obniżać, tzn nie pozwala, aby ciąg w kominie wzrastał powyżej określonego przez Ciebie poziomu.

Jeżeli nie ma dużych wiatrów i mrozów, to RCK zazwyczaj sobie "śpi", oczywiście wszystko zależy od konkretnego komina, aktualnych warunków zewnętrznych i nastaw RCK. Jak kominiarz będzie u Ciebie chodził, to poproś o zmierzenie ciągu w kominie i będziesz wiedział, jaki ciąg masz normalnie.

Piszesz, że na niskich mocach zaczyna Ci smolić i opada kopiec, to w takim przypadku. moim zdaniem, Brager nie pomoże, bo gdy kopiec zacznie opadać, to tlenu w kominie pojawi się jeszcze więcej, a to z kolei wpłynie na dorzucanie dodatkowej porcji paliwa, czyli przy tym samym powietrzu będzie więcej węgla, czyli będzie bardziej kopcić...

Ale to wszystko jest, jak to się mówi: palcem na wodzie pisane, jak nie spróbujesz i się nie przekonasz, jak to jest rzeczywiście u Ciebie, to nie będziesz wiedział ?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jockey chyba myslimy podobnie . Rck pozwolilo by mi dać teraz wiecej powietrza za dnia by się lepiej palilo , bo czasem jak jest bardzo cieplo to dymek potrafi iść przez pracującą dmuchawe . Dla tego jak pogodowy pokaze 26 to go gasze . I tak sobie myślę tylko nie wiem czy rck jest tak czuły i pozwoli na to . By dniem mocniej pchac w komin A noca już rck by utrzymal ciąg . Właśnie samo przekonanie za sześć paczek troche slabo wyglada ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@FAFAŁ Jedna podstawowa sprawa: RCK nie spowoduje CI wzrostu ciągu kominowego, ani go nie poprawi, RCK jedynie może ciąg kominowy obniżać, tzn nie pozwalać, aby ciąg w kominie wzrastał powyżej określonego przez Ciebie poziomu.

Edytowane przez Jockey
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli bragera ?

Teraz, Jockey napisał:

aby ciąg w kominie wzrastał powyżej określonego przez Ciebie poziomu

I to by mnie ratowalo . Można w tedy mocniej dmuchac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwól kociołkowi się odstawić. Ustaw minimalną modulację przy której działa ci wszystko dobrze. Kup i zasyp "słabiutki" węgiel, tak z 24MJ/kg. Aktualnie zrezygnowałem z Lwa (27-29) i zasypałem go starym Skarbkiem (26), który na niskich mocach pali się bez generowania sadzy. Ale jak temperatura będzie się trzymać na takim poziomie, to już czeka węgiel Mocny który ma 24MJ.

Jeżeli dym ci idzie przez pracującą dmuchawę to sprawdź komin i rurę która idzie do komina. Jeżeli jest ok, to jak napisałem podbij minimalną modulację, żeby wentyl wygenerował ci większy ciąg.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to wszystko testowalem ? to nie  problem który teraz się pokazal . Odstawienie powoduje wylot spalin przez dmuchawe . Też nam nawiew do tego osobny komin wentylacji . I to ogólnie działa . Tylko jak się cieplo robi to cug stoi . Pierwsze co kupie rck . Dzięki za rady .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli przy odstawieniu kotla dym wychodzi cez dmuchawe,jest wiekszy cug w kominu wentylacyjnym,niž kotlowym.Regulator ciag ci nie wyrobi,tylko wyciagowy wentylator.Ten ale przy odstawieniu nie dziala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.02.2021 o 05:52, DarekDaro76 napisał:

Przy tej temp wychodzi mi spalanie 12kg na dobę. A jak palą wasze ,,diesle,, jak jest na plusie? 

Pali jak pali, kreśli jak se kreśli ?

IMG_20210226_085402.jpg

IMG_20210226_085436.jpg

IMG_20210226_085425.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, FAFAŁ napisał:

Ja to wszystko testowalem ? to nie  problem który teraz się pokazal . Odstawienie powoduje wylot spalin przez dmuchawe . Też nam nawiew do tego osobny komin wentylacji . I to ogólnie działa . Tylko jak się cieplo robi to cug stoi . Pierwsze co kupie rck . Dzięki za rady .

To w takim razie jak ci napisali już, masz za słaby ciąg w kominie spalinowym i RCK ci nie pomoże. Dym powinien zostać wyciągnięty, a nie wracać się. Pogadaj z kominiarzami, bo to się może przykro skończyć. Może jakaś nasada kominowa?

Czasami się tak zdarza, że komin nie ciągnie. Ale to może raz do roku i jest to z powodu pogody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mkwapisz trzeba pilnowac . Bo rozmowa może zaskutkowac zakazem a tego nie chce . Ale koniec offtopu już mam nakreslony plan działań . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszła u mnie aktualizacja do testowej wersji 2.46 (takie przygotowanie pod bragera). Najbardziej uciążliwą częścią to jest ten reset sterownika. Mam pozmieniane w cholerę parametrów. Siedziałem chyba z godzinę, zanim je wszystkie przywróciłem. Ten programator mógłby przed aktualizacją ściągnąć z  pamięci ustawienia. Potem reset ustawień do fabrycznych i wrzucenie parametrów po kabelku z powrotem na sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.