Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Przy zaworze možno trzymac dowolna temp. kotla,mysle,že tež sterowanie glowicami bedzie dužo ladniejsze przy pogodowke z wiekszym komfortom ciepelnym.Gdybym mial dac 3d do powrotu,i/lub zasilania,namontowalbym rowno zamiast tego 4d i kotlowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Szymek00 napisał:

No myślę właśnie czy wydawać kasę na zawór... Czy co robić

Do wiosny jeszcze trochę czasu zostało. Porozmawiaj z instalatorem, może doradzi inne rozwiązania. Poproś o pomoc na Forum o instalacjach. Weź wszystkie za i przeciw. Zrób kalkulację wydatków i na koniec podejmij na spokojnie decyzję. Najważniejszy jest twój komfort w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Szymek00 Jeżeli w każdym pomieszczeniu ma być taka sama temp. na grzejnikach  ( np.35st.C ) a w bojlerze cieplejsza ( np. 60 st.C ) to zawór ma sens.

Ja mam zwykłą instalację i termostaty. Nie będę nic zmieniał. Zapytasz dlaczego? Otóż termostatami reguluję w każdym pokoju taką temp. jaka mi odpowiada.  Jedyny minus ( dla  niektórych bo dla mnie nie )  to jak jest cieplej to nie równa kreska na wykresie :) Mi to nie przeszkadza

Oczywiście każdy ma własne podejście do tematu. Jedyna rzecz to trzeba pamiętać o jak najniższej delcie. Ja mam blisko kotła bojler na tej samej pompie co reszta instalacji ( pompa włączona na stałe ) więc delta max 1,5 st.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym filmie jest co nieco, jak działa zawór 3D termostatyczny w ochronie powrotu, jak można obniżyć temp zasilania CO bez zaworu xD, na wszystkich grzejnikach głowice oraz 3D termostatyczny na obiegu podłogi

 

  • Przydało się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za rozjaśnienie tematu ?  Przeróbka banalnie prosta w mojej instalacji, a że i tak będę dokładał pompę CWU, to i zawór też przy okazji może zagości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Hitower napisał:

Na rysunkach nie uwzględniłem zaworów zwrotnych.

NowaNotatka_07022021_125025.thumb.jpg.16d089c780e2e446f3c0c3e377bb8739.jpg

NowaNotatka_07022021_125025_1.thumb.jpg.5eca1390e4f98aca6a99a7156ca02897.jpg

NowaNotatka_07022021_125025_2.thumb.jpg.45e2545f9062da498b0e404ca883a5c9.jpg

Czyli cale klu w ogrzewaniu, to priorytet powrotu a nie CO w domu...?

Super ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, PrzeMal napisał:

Czyli cale klu w ogrzewaniu, to priorytet powrotu a nie CO w domu...?

Super ?

Może nie zrozumiałeś działania zaworu temperaturowygo. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie minimalnej temperatury, w tym przypadku temperatury powrotu. Zawór możemy kupić z różnymi nastawami wstępnymi, od 40 do 55. Pełne otwarcie zaworu następuje 10'C wyżej. Stosując go montaż 4d traci sens. Jest jeden minus takiego rozwiązania. Temperatura zadana kotła musi być zawsze wyższa od nastawy zaworu, w przeciwnym razie zawór nie pozwoli na przepływ wody przez układ CO.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba że instalator wstawi tam np. zawór ATM z Afriso, który jest nastawny. Nie wiem czy w ogóle producent przewidział takie jego zastosowanie. Ja mam ATV 55C. Ochrona powrotu w ten sposób praktycznie zapewnia ci, że nigdy temperatura nie spadnie poniżej tej na którą jest ustawiony zawór. Ale dodatkowo potrzebne jest sterowanie temperaturą która idzie na grzejniki lub podłogówkę. I tam trzeba użyć wtedy kolejnego zaworu 3D z pompą, albo założyć odpowiednią grupę pompową. Albo zrobić tak jak ma @Jockey z termostatami na wszystkich grzejnikach i sprzęgłem w postaci rury. Ale i tak musi przez zawór obniżyć temperaturę która idzie na podłogówkę.

Tylko że odchodzimy od tematu tego wątku i za chwilę admin nam znowu po łbie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mkwapisz napisał:

Chyba że instalator wstawi tam np. zawór ATM z Afriso, który jest nastawny. ?

Tylko że odchodzimy od tematu tego wątku i za chwilę admin nam znowu po łbie da.

Dokładnie, zawór nastawny zalatwia sprawę.

Przecież to jest na temat... ?

2 godziny temu, Hitower napisał:

Może nie zrozumiałeś działania zaworu temperaturowygo. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie minimalnej temperatury, w tym przypadku temperatury powrotu. 

Nie mam zaworu, powrót mam o temp mniejszej o ok 5)6°C nawet w największe mrozy. Doskonale wiem jak działają te zawory, jednak Ty nie zrozumiałeś mojego pytania lub celowo od niego uciekasz. Powrót zabezpiecza kocioł i jedynie (albo aż) wspomaga proces spalania, ale nigdy nie był klu w ogrzewaniu. Jak go nie zabezpieczysz to domu nie ogrzejesz?  Jak już wspomniałem, bez zaworów też można zabezpieczyć w miarę stałą temp powrotu. U mnie jest to 45°C ale nigdy nie zauważyłem by do tej temp zeszło, nawet przy wszystkich odbiornikach ciepła, pracujacych na maxa.

IMG_20210208_223432.jpg

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, PrzeMal napisał:

Dokładnie, zawór nastawny zalatwia sprawę.

Kolego przeczytaj dokładnie posty powyżej, lub zastanów się nad tym co piszesz.

Dla wyjaśnienia. Kolega Szymek00 zastanawia się nad zamontowaniem 4d na instalację w której są tylko grzejniki wyposażone w termostaty.

Zawór nastawny ATM 20-43 stosuje się do obniżenia temp. na podłogówkę, ATM 35-60 stosuje się do obniżenia temp. wody na wyjściu z CWU. Zawór z nastawą wstępną ATV stosuje się do ochrony powrotu. Wkłady w tym zaworze są wymienne. Jak już wcześniej napisałem

W dniu 8.02.2021 o 19:41, Hitower napisał:

Temperatura zadana kotła musi być zawsze wyższa od nastawy zaworu, w przeciwnym razie zawór nie pozwoli na przepływ wody przez układ CO.

Dlatego należy z rozsądkiem dobierać temp. zaworu.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2021 o 19:41, Hitower napisał:

Może nie zrozumiałeś działania zaworu temperaturowygo. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie minimalnej temperatury, w tym przypadku temperatury powrotu. 

Nie mam zaworu, powrót mam o temp mniejszej o ok 5)6°C nawet w największe mrozy. Doskonale wiem jak działają te zawory, jednak Ty nie zrozumiałeś mojego pytania lub celowo od niego uciekasz. Powrót zabezpiecza kocioł i jedynie (albo aż) wspomaga proces spalania, ale nigdy nie był klu w ogrzewaniu. Jak go nie zabezpieczysz to domu nie ogrzejesz?  Jak już wspomniałem, bez zaworów też można zabezpieczyć w miarę stałą temp powrotu. U mnie jest to 45°C ale nigdy nie zauważyłem by do tej temp zeszło, nawet przy wszystkich odbiornikach ciepła, pracujacych na maxa.

@ Hitower

Nadal nie odpowiedziałeś co jest klu w CO...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, PrzeMal napisał:

Doskonale wiem jak działają te zawory, jednak Ty nie zrozumiałeś mojego pytania lub celowo od niego uciekasz. Powrót zabezpiecza kocioł i jedynie (albo aż) wspomaga proces spalania, ale nigdy nie był klu w ogrzewaniu. Jak go nie zabezpieczysz to domu nie ogrzejesz?

Czy chodziło ci o pytanie?

W dniu 8.02.2021 o 08:55, PrzeMal napisał:

Czyli cale klu w ogrzewaniu, to priorytet powrotu a nie CO w domu...?

Nie pisałem, że temp. powrotu ma priorytet przed temp. CO, tylko przy zastosowaniu na powrocie zaworu temperaturowego może być ograniczony przepływ wody przez odbiorniki. Przykład.

Zawór 55' pełne otwarcie 65' temp. kotła 58 jest przepływ na odbiorniki. A co się stanie gdy na kotle będzie np. 50'. Ja to wiem, ty również. Ale ktoś może nie znać zasady działania takiego zaworu i będzie się zastanawiać dlaczego ma zimne grzejniki skoro na kotle jest 50'

Uważam, że niema sensu dalej ciągnąć tego tematu, skoro obydwaj wiemy o co chodzi.

Życzę ciepła w domu i niskiego spalania.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież wiadomo wszem i wobec, że bez 3D termostatycznego chałupę się ogrzeje, bo do nie tak dawna takie rzeczy nie były stosowane w domowych instalacjach CO i obecnie teraz też są stosowane w znikomym pewnie procencie....

Samochodem też da się jeździć bez termostatu, tyle że silnik będzie ciągle niedogrzany

Jest wiele rozwiązań układów CO i każdy jest dobry dla użytkownika, jeśli spełnia oczekiwania domowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie dlatego w zeszłym roku przerabiałem instalację (jeszcze grawitacyjną na rurach 6/4", na której był zawór 3d i obejście z zaworem kulowym, zresztą z powodu nierównej pracy sterownika) i kazałem dorzucić kolejny zawór 3d ATV z pompą na małym obiegu, żeby zabezpieczyć powrót. Od tego czasu SKZP chodzi jak malina i praca pieca się wyrównała. Nie mam skoków modulacji, mniej spieków (albo prawie wcale), mniej sadzy i pewnie mniejsze spalanie. Tego ostatniego się oczywiście nie zweryfikuje, no taki mamy klimat.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może ktoś z was ma Defro Eko 15 ze sterownikiem skpz02? Walczę z ustawieniami od listopada.

Edytowane przez przemo79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, DarekDaro76 napisał:

Pomóżcie obliczyć skalę... Jeżeli powietrze jest ustaw 7-42 a Skala 10-90 to ile to będzie bez skali? 

Patrz na palnik żeby nie dymiło i czysto spalało i nie kombinuj. Za chwilę będziecie dmuchawę z trzema miejscami po przecinku ustawiać :-) a potencjał na wadze jubilerskiej mierzyć.

Edytowane przez altoro
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.