Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Jednak trendy z czasem się zmieniają, kiedyś to się tutaj chwalili, kto zejdzie ze spalaniem poniżej 10kg/dobę w sezonie, a teraz prześcigają się kto więcej spala luz.gif

Może i dla wielbicieli sejsmografu na wykresie też nadejdą lepsze czasy i nastanie moda na większe zygzaki wink.gif

Edytowane przez Jockey
  • Lubię to 2
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehe. Za chwilę ktoś zalicytuje 150 kg/doba, a w stopce Co ogrzewasz ? Hala magazynowa. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o tym popiole? Te kawałki na pierwszym zdjęciu to nie dopalony węgiel? Jakimi parametrami pozbyć się niedopałków? Jakie będą objawy zawyżonej kaloryczność w sterowniku, nie będzie utrzymywać żaru i zgaśnie?

0a0ebe135ce5f0cfmed.jpg

 

21f4061de0600421med.jpg

Edytowane przez chudybws
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Oldek demokracja jest, każdy może mieć własne zdanie i może je wyrazić w tym wątku (przynajmniej do czasu, dopóki moderator nie wpadnie wink.gif&key=7540bd3c5f73162920548e5a73a )

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w temacie...

Taki wykres jest ok? Czy ta niebieska linia życia powinna być prosta? Te piki to oczywiście CWU nastawione na 48 st z histerezą 8 st.

wykres.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.01.2021u mnie sterownik pokazywał spalanie dobowe ponad 90 kg ?

Opał który aktualnie się spalał to mieszanka owies jęczmień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, chudybws napisał:

Co sądzicie o tym popiole? Te kawałki na pierwszym zdjęciu to nie dopalony węgiel?

Tak ze zdjęcia to trudno określić, spróbuj to przełamac i zobaczysz, jeśli w środku będzie jasne, to jest spalone, a jeśli ciemne to niedopał.

Taki popiół jak ten co pokazałeś jest charakterystyczny dla niektórych węgli. Po wypaleniu są właśnie takie łupki, łuski lub tzw. "popcorn"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym sezonu zima slaba.Najmniej u nas bylo -8 -9° ,52Kg.Sterownik pokazuje spalanie 1Kg przy 5KW tzn.lekko ponad 10kw w tym sezonu.Grzejniki mam wiekszosc z žaberkami wiecej do kwadratu.Ciekawe jest jak srednia moc(spalanie) rosnie proporcjonalno do wzrastu temperatury CO szybko do 40Kg i potym juž pozwala,najprawdopodobniej zwiazane z rosnaca sprawnosc kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ByCygano napisał:

Dnia 18.01.2021u mnie sterownik pokazywał spalanie dobowe ponad 90 kg ?

Opał który aktualnie się spalał to mieszanka owies jęczmień.

U mnie 23kilo pokazal ster najwięcej.

Samym owsem i jęczmieniem palisz bez węgla?

Na jakim palniku?

Edytowane przez Stempos1980
Auto korekta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stempos1980

Tak, bez wegla.

Na palniku do utylizacji wszelkiego opału o opłakanej sprawnosci, no ale taki został mi w mojej niewiedzy sprzedany. Jego imę to Rynna a marka Stalkot.

Edytowane przez ByCygano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Jockey napisał:

Jednak trendy z czasem się zmieniają, kiedyś to się tutaj chwalili, kto zejdzie ze spalaniem poniżej 10kg/dobę w sezonie, a teraz prześcigają się kto więcej spala luz.gif

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
00:25 / 01:00
LIVE
 
An error occurred. Please try again later
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tap to unmute
Learn more
 
 
Advertisement
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Może i dla wielbicieli sejsmografu na wykresie też nadejdą lepsze czasy i nastanie moda na większe zygzaki wink.gif

Nie dawno o tym pisałem, to mnie próbowano zjeść i wmówić mi że mam źle ustawiony sterownik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje  mi się że kolega Jockey pisał to bardziej pod humorem dla kolegów niż na poważnie.Niestety ja twierdzę PrzeMal że im łagodniejsze wykresy to lepsze spalanie i nie muszą być bardzo płaskie.Dobrze jest wtedy dobrane paliwo-powietrze itd z wyregulowaną instalacją np pompy itd.Nie będę się powtarzał bo dużo tu było na forum pisane o tym.Wiem że każdy ma swoje zdanie, a Ty masz takie, a ktoś jeszcze inne,SKZP-02 doskonale sobie daje rade z pracą kotła tylko trzeba trochę czasu poświęcić aby nie było gór i dolin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Mam kolejną propozycję usprawnień do sterownika:

1) możliwość aktywacji obniżonej temperatury po zadziałaniu regulatora pokojowego (0/1) tak by pompa dalej pracowała ale piec grzał na niższą temperaturę (to taki pseudo sterowany zawór 4D gdy ktoś go nie ma)

2) możliwość aktywacji minimalnej modulacji gdy piec nie ma odbiorów i dogrzewanie do zadanej temperatury na tej minimalnej modulacji (lub na drugim osobno ustawianym zakresie modulacji). To pozwoliłoby na spokojne wypalenie złoża redukując przegrzewanie pieca oraz dałoby więcej czasu by w razie czego zareagować na ponowne włączenie od regulatora pokojowego (u mnie najmniejsza przerwa między wyłączeniem a ponownym włączeniem to ok 30 minut przez co jak piec leci na pełnej modulacji bez odbiorów to zdąży się odstawić nim pojawi się nowy sygnał co czasem powoduje nadmiarowe nawęglenie nie mówiąc już o ciągłym przegrzewaniu wody w piecu jak nie ma odbiorów a minutę wcześniej piec 50 kW pracował np na 75% mocy)

Oczywiście jak poprzednio oferuję swój czas pro bono i mogę sam dodać te modyfikacje o ile ktoś dopuści mnie do kodu źródłowego (mogę podpisać NDA itd).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dorzucę od siebie żeby ponieść maxymalną temperaturę pogodówki przy której wyłączy pompy CO i CO2. Zamiast pogodówki mam wpięty czujnik temperatury podłogówki do podglądu online. Czasami jak wyłączę pompę od podłogówki to temperatura skacze do 41° (czujnik przed pompą) i wyłącza obie pompy CO uniemożliwiając zbicie temperatury i wszystko stoi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Mage napisał:

Hej,

Mam kolejną propozycję usprawnień do sterownika:

1) możliwość aktywacji obniżonej temperatury po zadziałaniu regulatora pokojowego (0/1) tak by pompa dalej pracowała ale piec grzał na niższą temperaturę (to taki pseudo sterowany zawór 4D gdy ktoś go nie ma)

2) możliwość aktywacji minimalnej modulacji gdy piec nie ma odbiorów i dogrzewanie do zadanej temperatury na tej minimalnej modulacji (lub na drugim osobno ustawianym zakresie modulacji). To pozwoliłoby na spokojne wypalenie złoża redukując przegrzewanie pieca oraz dałoby więcej czasu by w razie czego zareagować na ponowne włączenie od regulatora pokojowego (u mnie najmniejsza przerwa między wyłączeniem a ponownym włączeniem to ok 30 minut przez co jak piec leci na pełnej modulacji bez odbiorów to zdąży się odstawić nim pojawi się nowy sygnał co czasem powoduje nadmiarowe nawęglenie nie mówiąc już o ciągłym przegrzewaniu wody w piecu jak nie ma odbiorów a minutę wcześniej piec 50 kW pracował np na 75% mocy)

ad.1 Nawet jak obniżysz temperaturę o kilka stopni, a pompa będzie stale pracować, to i tak temp. w pomieszczeniach będzie przekroczona. Załóż termostaty na grzejnikach, a pompę włącz na stałe.

ad.2 Chcesz aby sterownik pracował w Pid, a następnie na stałej modulacji. Sterownik utrzymuje wysoką modulację a później minimalną. Z zewnętrznego regulatora dostaje sygnał 1/0 grzej/nie grzej, dlatego modulacja skacze. Musisz zapewnić stały odbiór ciepła. Załóż termostaty na grzejnikach. Dodatkowo przy tak dużej instalacji trzeba zadbać o dogrzany powrót. Rozwiąże go pompa kotłowa lub zawór termostatyczny i pompa CO na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hitower mam głowice na grzejnikach ale jak grzeję w trybie ciągłym bez regulatora to spalanie mam o ok 10 kg większe dziennie niż jak grzeję na regulatorze dla tego chciałem zastosować pół środki.

Co do zapewnienia stałego odbioru to właśnie to chcę zrobić punktem 1 - stały odbiór ale na niższej temperaturze (Tak jak przy sterowaniu zaworem 4D jak ktoś ma siłownik i ustawiony w SKZP) przez co temperatura w domu nie powinna aż tak wzrosnąć a może nawet się ustabilizuje (głowice temu pomogą).

Punkt 2 to raczej sposób prowadzenia spalania w przypadku włącz / wyłącz lub ogólnie w przypadku odłączenia odbiorów - piec nie powinen w tedy gonić pełną parą do zadanej temperatury bo to z natury paliwa spowoduje przegrzanie nie ważne jak szybko zacznie hamować po jej osiągnięciu. Moim zdaniem jak nie ma żadnego aktywnego odbioru z jakiegokolwiek powodu to piec powinien zejść do zadanej modulacji "minimalnej" dla takiego stanu rzeczy i spokojnie się dokulać do zadanej temperatury albo wręcz od razu dążyć do wygaśnięcia z "myślą", że resztkowy żar i ciepło dogrzeją wodę do wymaganej zadanej. W ten sposób piec by się nie przegrzewał a jednocześnie na palniku nie zostawałaby kupa żaru która w następnym cyklu byłaby przesypywana do popielnika bo nowy cykl nawęglania itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ustaw spalanie jak ma byc,instalacja tež i nie bedzie kupy žaru i zamiast tego kupa osczednionego nie zmarnowanego opalu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Mage napisał:

mam głowice na grzejnikach

Czyli masz termostaty na grzejnikach? 

Jeżeli tak, to skoki modulacji i podwyższone spalanie spowodowane jest zalewaniem kotła przez zimną wodę. Zanim czujnik zareaguje na spadek temp. kotła jest on cały zalany zimną wodą z układu i dlatego takie skoki modulacji. Jeżeli masz termostaty na grzejnikach to 4d jest zbędny. Potrzebny jest zawór termostatyczny na powrocie. Nie będzie skoków temperatury, spalanie spadnie. Jedynie wydłuży się nieco czas nagrzewania pomieszczeń.

Uwierz. Zapewnienie stabilnej temp. powrotu to podstawa do niskiego spalania. Zgodzę się z tym, że stała praca pompy CO lub CWU dla zapewnienia ochrony powrotu podnosi spalanie. Dlatego powinien być krótki obieg tzw. kotłowy. 

Jeżeli nie chcesz inwestować w instalację możesz obniżyć temp. na kotle i ograniczyć max modulację. Kocioł będzie dłużej dochodzić do zadanej, a pogodówką podnieść temp. kotła gdy przyjdzie mróz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Hitower napisał:

Jeżeli masz termostaty na grzejnikach to 4d jest zbędny. Potrzebny jest zawór termostatyczny na powrocie.

Czy możesz wkleić schemat takiego rozwiązania ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam dylemat  z zaworem 4drogowym.. w tej chwili nie posiadam... Planuje założenie wiosną..

 8grzejnikow na 5ciu głowice termostatyczne

 Ok 110m2 dom 

W tej chwili jedna pompa na zasilaniu... Brak.kotlowej i cwu .. ale mają być założone na wiosnę wlasnie... A waszym.zdaniem zawód 4drogowy ma sens ..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pochłaniacz napisał:

Czy możesz wkleić schemat takiego rozwiązania ? 

Na rysunkach nie uwzględniłem zaworów zwrotnych.

NowaNotatka_07022021_125025.thumb.jpg.16d089c780e2e446f3c0c3e377bb8739.jpg

NowaNotatka_07022021_125025_1.thumb.jpg.5eca1390e4f98aca6a99a7156ca02897.jpg

NowaNotatka_07022021_125025_2.thumb.jpg.45e2545f9062da498b0e404ca883a5c9.jpg

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Szymek00 napisał:

Też mam dylemat  z zaworem 4drogowym.. w tej chwili nie posiadam... Planuje założenie wiosną..

 8grzejnikow na 5ciu głowice termostatyczne

 Ok 110m2 dom 

W tej chwili jedna pompa na zasilaniu... Brak.kotlowej i cwu .. ale mają być założone na wiosnę wlasnie... A waszym.zdaniem zawód 4drogowy ma sens ..?

Załóż pompę CWU, kotłową i termostaty na pozostałe grzejniki, wtedy 4d będzie zbędny.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.