Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

@Kijasr czyli z wentylatora z czujnikiem usunięte cewki, prądu nie ma a czujnik liczy obroty magnesu, teraz dopiero na spokojnie przeczytałem, obejrzałem i zrozumiałem, dobry pomysł, można by się pobawić kiedyś przy czasie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, glibo napisał:

po zmianie ekogroszku (niby premium 28MJ ) mam problem z jego ustawieniem popiół ma spieki koksowe i żużlowe ;/

obecne ustawienia :

wentylator : 6-26

powietrze :27-94

do dmuch :0

opóźnienie powietrza: 8

korekta : 3%

Moc kotła 25kW

modulacja : 10-70

Spieki koksowe + żużlowe = za dużo paliwa i powietrza.

Zwiększ kaloryczność o 1Mj

Obniż powietrze dla 10% mocy

Od ilu % startuje dmuchawa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już taki wynalazek jest w techu miałem wypieprzyłem po roku uzytkowania tragedia mam zwykłego skzp2 i już 4 sezon bez zaglądania popiół pył. żeby się nie okazało że przerost treści na formą zbędny bajer. rzekomo to ma mierzyć  ciąg kominowy i na jego podstawie regulować obroty dmuchawy tak jest w techu.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.T.z.n. moj regulator ciagu wlasnorecznie zrobiony zastapi ta turbinke,dosyc dziwow juž z lambda.+ turbinke juž wygasialo by w kotlu.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę żeby ktoś opublikował to na forum, ale na kanale Timela na  YT jest filmik dotyczący wersji sterownika 2.45. Chyba się skuszę na aktualizację, bo strasznie denerwuje mnie sposób wychodzenia z trybu grzania CWU, gdzie odłącza się pompa, a piec dalej wali na dużej modulacji, a potem z powodu przegrzania modulacja leci prawie na minimum. Nie mam zapalarki, nie mam bragera więc to byłby  w zasadzie jedyny powód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po 24h. z softem 2.45 wróciłem do 2.37. Na 2.45 nie zauważyłem - zmiana w algorytmie modulacji - po przekroczeniu temperatury zadanej szybciej zmniejsza moc.
Może coś źle mi się wgrało bo z 2.43 nie miałem problemów. Przy 2.45 po przekroczeniu zadanej modulacja b. szybko spadała do minimalnej zadeklarowanej i wracając z przebicia ta minimalna moc nie wzrastała do czasu spadku temp. do zadanej. Więc ponownie kocioł musiał wejść na wysoką moc, przebijał zadaną, schodził na minimalną moc itd, itp. Wzmocnienie mocy przy spadku temp. powrotu na maxa nie miała wpływu na wzrost modulacji. Może coś mi się źle wgrało, nie nadpisywałem 2.45 bo do aktualizacji muszę sterownik odpiąć od kotła i podłączyć do kompa stacjonarnego. Chciałem być na bieżąco z aktualizacjami bo zdaję sobie sprawę że ewentualne nowe "wodotryski" w sterowniku będą już robione do ver. 2.45. Ustawienia fabryczne przywracałem, licznik paliwa kasowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odtatnia testowa po wielu bojach ogarnieta . Ale było trudno tak że chwilowo oszczedze sobie wgrywania aktualizacji 

IMG_20210128_054848351.jpg

IMG_20210128_072228617.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Oldek napisał:

Ja po 24h. z softem 2.45 wróciłem do 2.37. Na 2.45 nie zauważyłem - zmiana w algorytmie modulacji - po przekroczeniu temperatury zadanej szybciej zmniejsza moc.
Może coś źle mi się wgrało bo z 2.43 nie miałem problemów. Przy 2.45 po przekroczeniu zadanej modulacja b. szybko spadała do minimalnej zadeklarowanej i wracając z przebicia ta minimalna moc nie wzrastała do czasu spadku temp. do zadanej. Więc ponownie kocioł musiał wejść na wysoką moc, przebijał zadaną, schodził na minimalną moc itd, itp. Wzmocnienie mocy przy spadku temp. powrotu na maxa nie miała wpływu na wzrost modulacji. Może coś mi się źle wgrało, nie nadpisywałem 2.45 bo do aktualizacji muszę sterownik odpiąć od kotła i podłączyć do kompa stacjonarnego. Chciałem być na bieżąco z aktualizacjami bo zdaję sobie sprawę że ewentualne nowe "wodotryski" w sterowniku będą już robione do ver. 2.45. Ustawienia fabryczne przywracałem, licznik paliwa kasowałem.

Wiesz, ten problem dotyczy każdego sterowania.

Wchodzą poprawki, one oczywiście mają się sprawdzać na większości układów, ale nigdy nie będzie tak,że na wszystkich.

Wyłącz wszystkie dodatki (dodmuchy, stabilizacje etc) i dalej kwestia czasu, aby dograć pod swój kocioł, domek, paliwo. Możliwe,że starszy soft był lepiej ucelowany w Twoje paliwo i jak tylko trafi się inny węgiel, to tu też ładnie pójdzie. U mnie na 2,45 chodzi fajnie jak mam stały przepływ przez cwu, ale jak pracuje wg nastawy bojlera i współpraca z termostatem, to też się to rozjeżdża, ale wynik spalania jest lepszy. Coś za coś

W dniu 27.01.2021 o 11:12, audilhr napisał:

Już taki wynalazek jest w techu miałem wypieprzyłem po roku uzytkowania tragedia mam zwykłego skzp2 i już 4 sezon bez zaglądania popiół pył. żeby się nie okazało że przerost treści na formą zbędny bajer. rzekomo to ma mierzyć  ciąg kominowy i na jego podstawie regulować obroty dmuchawy tak jest w techu.

 

ooo też nie lubię jak dochodzi za dużo rzeczy, bez których można się obyć. To wszystko jest fajne, jak jest nowe a po latach robią się schody i dochodzą zgadywanki.

Mam z wyjściem na hallotron. ale nie zmierzam montować, wystarczy,że idzie już z bca na małej korekcie +,-2% i na pellecie. To i tak już jest dodatkowy gadżet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponowię moje pytanie z przed lat.

Co ma wam dać prosta/minimalnie falista modulacja na wykresie?

Co to jest za owczy pęd za idealnym wykresem? Mam soft. 2.27 (2019-09-17) spalanie na poziomie od 10 do 12/16kg na dobę w zależności od temp zewnętrznej, w domu średnia to od 21/22.5°C a ogrzewam jakieś 80/90m²

Do kotłowni wchodzę tylko dołożyć do zasobnika i wygarnąć syf z pieca a raz na mc go oczyścić i na prawdę w czambuł zachodzę o co wam chodzi, z tymi waszymi labolatoriami kotlowymi...

Naprawdę ważne jest to, jaki jest wykres a nie ile pali? W chacie sie wam nudzi ? A tak z ciekawości zapytam o wasze urządzenia pomiarowe do mierzenia ciągów, składu spalin, badanie pyłów wylatujących z kominów, obrotomierze do wentylatorów, czujnik wlotu powietrza do palnika ⁉️ ??? 

Mój wykres wg was to pewnie herezja ? ale moje samopoczucie to po prostu poezja gdy w fotelu popijam whisky i delektuję się jej wieczornym smakiem i ciepłem z grzejniczków, zamiast żyć w kotłowni w syfie i smrodzie ???

Pozdrawiam ?

IMG_20210128_130259.jpg

  • Lubię to 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to dlaczego? Odpowiedź jest prosta: bo tak to już w tym życiu jest, że jeden lubi pierogi, a drugi jak mu śmierdzą nogi

Trzeba też wziąć pod uwagę, że nie każdy lubi mieć syf i smród w kotłowni wink.gif

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, altoro napisał:

Każdy ma inne upodobania, jeden woli blondynki inny brunetki, tak samo w kotłowni i niech tak pozostanie.

A uważasz że go mam jesli nie kombinuję jak koń pod górę ?

Nie ma czystej kotlowni gdy mamy syfiasty opał, a tym jest tzw "eko" ? groszek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PrzeMal To co masz to wygląda właściwie jak praca dwustanowa. Pewnie to automat ale woda miesza się grawitacyjna.
To że masz ciepło to niczym jak my. Pokaż nam tylko swój kocioł na wymienniku bez czyszczenia po 7 dniach. My pokażemy swój i sobie porównasz.
Załóż sobie jakąś pompę by mieszało wodę w kotle a zobaczysz ile opału zaoszczędzisz.
Osobiście między tech st480 bez Pid a timelem mam zauważalna różnice. Wcześniej cały zasobnik 110kg starczał mi przy obecnych temp na ok 6-7 dni. Teraz na 8-9 dni. Natomiast przy mrozach -15 było 4 dni jest 5.
W skali sezonu to min 500zl mi zostanie w kieszeni.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Przemyslaw85 napisał:

@PrzeMal To co masz to wygląda właściwie jak praca dwustanowa. Pewnie to automat ale woda miesza się grawitacyjna.
To że masz ciepło to niczym jak my. Pokaż nam tylko swój kocioł na wymienniku bez czyszczenia po 7 dniach. My pokażemy swój i sobie porównasz.
Załóż sobie jakąś pompę by mieszało wodę w kotle a zobaczysz ile opału zaoszczędzisz.
Osobiście między tech st480 bez Pid a timelem mam zauważalna różnice. Wcześniej cały zasobnik 110kg starczał mi przy obecnych temp na ok 6-7 dni. Teraz na 8-9 dni. Natomiast przy mrozach -15 było 4 dni jest 5.
W skali sezonu to min 500zl mi zostanie w kieszeni.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka
 

A na co mi inna praca skoro ta jest efektywna i nie stwarza kłopotów?

Powiadasz że mam jeszcze jedną pompę kotłową zakładać? Ciekawe założenie...

Może jeszcze całą kotłownie przerobić?

Moje CO pracuje w obiegu zamkniętym, na wymienniku, ze wzgl na podlogowkę.

Spalam za 2.5 tyś zł węgla ROCZNIE, a nie na sezon więc dziękuję za wszelkie wskazówki, pozostanę przy swoim doświadczeniu. Zadałem proste pytanie ale widzę że moralizatorów i racjonalizatorów mojej kotłowni będzie jeszcze wielu ? szczególnie tak jak Ty butnie się wypowiadających jakby wszystkie rozumy pojedli...

Miłego czasu w kotłowni życze ?

@altoro ale ja do Ciebie nic nie pisałem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w dniu dzisiejszym pogodówka testowała siłownik jak na zrzucie.

@PrzeMalz przodu fale z tyłu wcale, zrób siusiu i się nie podniecaj na widok wykresów z prawidłowego sterowania kotłem. Nie potrafisz lepiej ustabilizować pracy kotła niż to co pokazałeś, Twoja sprawa, ale nie mniej frustracji z tego powodu że ktoś potrafi to zrobić. 

2021-01-28_160231_wojszym2244.usermd_net.png.88c70578a93a7f64ad9e85ad16a98908.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, PrzeMal napisał:

Co to jest za owczy pęd za idealnym wykresem? Mam soft. 2.27 (2019-09-17) spalanie na poziomie od 10 do 12/16kg na dobę w zależności od temp zewnętrznej, w domu średnia to od 21/22.5°C a ogrzewam jakieś 80/90m²

 

2 godziny temu, PrzeMal napisał:

Spalam za 2.5 tyś zł węgla ROCZNIE, a nie na sezon więc dziękuję za wszelkie wskazówki, pozostanę przy swoim doświadczeniu.

Nie mam idealnie prostych kresek. Moje wykresy możesz zobaczyć kilka stron wcześniej.Dla porównania.

Soft 2.38Z. Spalam węgla za 2,7 tys. rocznie. Temperatura w domu 21-22,5'C, ale ogrzewam 200 m2. Wcześniej mając piec zasypowy przy tych samych temperaturach w domu spalałem 6t miału za 3 tys.

Czasami warto poświęcić trochę czasu na dopracowanie procesu spalania. Czasami można sporo zaoszczędzić na ilości spalonego opału. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Oldek ja i frustracja ???

Zobacz moj nr softu a nastepnie swoj, po której to już zmianie ?

I mi piszesz frustracja?

Siusiu sam musisz czesto oddawać, bo jak sie tak.na patrzysz w ten łogień ... ???

Ideą sterownika jest rozpalić i mieć cała resztę w d...e a nie prace doktorskie pisać na temat ktory walkujecie dzień w dzień. Dziwie sie ze producentowi jeszcze się chce, bo Kamilka już pogonił producent kotła ?. Bylem kiedys na tym forum często, co wynikało tylko z wady palnika i nie możności skonfigurowania kotla ze sterownikiem, bylo to w 2016/2017r. Już wowczas dziwiłem sie o co chodzi maniakom od wykresu 

Otwieram piec jest siwo, spalanie prawidlowe/zadowalajace, na palenisku ok i to jest wyznacznikiem prawidłowej pracy kotła, a nie gówniany prosty wykres, ktory ma tylko zasygnalizować gdy coś się wysypie... Dlatego zadałem proste pytanie, na które po za wycieczkami osobistymi, żadnej merytorycznej odpowiedzi nie otrzymalem ???

No cóż, ja ogarnąłem wszystko w pierwszym sezonie w ciągu 4 miesięcy. Widzę że niektórzy po 4/5 latach nadal mają z tym problem ???

Bawcie się dalej ja wolę zabawę w co innego, bo ognisko ma mi służyć a nie ja jemu ??

3maj się ?

@Hitower widocznie mnie stać na rozrzutność ? super że masz takie wyniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, marcin napisał:

Proszę o dyskusję na temat.

@marcin Staram się dowiedzieć o co chodzi. Z jednej strony @PrzeMal pisze że piec działa super, z drugiej strony na instalacjach narzeka na to jak u niego to wszystko działa. Nie wiem czy chce się dowiedzieć co może poprawić, czy też tylko się tu z ludzi nabija, że starają się to spalanie ustabilizować. Sterownik chodzi mu w cholerę i zachwyca się jak jest dobrze. Problemem raczej jest jego instalacja, ale na tamtym forum też chyba ostatecznie nie posłuchał rad. Jeżeli ma podłogówkę i grzejniki to wystarczy instalacja z poniższego filmu. Ja bym jeszcze założył regulację 3d temperatury która idzie na grzejniki i nie wiem po co ten zawór na obwodzie do bojlera. Oczywiście wariant z piecem stałopalnym.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.