Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Przemyslaw85 napisał:

Witam wszystkich. Na chwilę obecną mam sterownik st480 bez pid. Zakupiłem skzp-02 ale dopiero po zakupie zauważyłem że nie ma czujnika temp podłogówki a sam sterownik nie za bardzo ma to w konfiguracji.
W aktualnym sterowniku czujnik podłogówki jest jedynie jako forma zabezpieczenia tzn by wyłączyć pompę gdy zostanie przekroczona temperatura na nią i jak temp kotła jest mniejsza niż 40 stopni.
Podłogówka moja to 3 małe pętle a zadana temp jest pilnowana przez termostat z kapilara zaraz obok czujnika tempratury podłogówki.
Pytanie jak efekt włączenia/wyłączenia pompy uzyskać przy pomocy sterownika timel?
Jeśli nie da rady teraz to super by było gdyby nowa wersja oprogramowania pozwoliła zmienić np czujnik temperatury pokojowej (którego nie będę używał z racji na zakupiony panel) zamienić właśnie na czujnik podłogówki.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka




 

Ja rozwiązałem ten problem wykorzystując czujnik pogodowy. Podłączyłem ten czujnik na rurkę za pompą na podłogówkę i w ustawieniach wpisałem, żeby przy temperaturze 39* wyłączała się pompa CO2. Jest to zabezpieczenie, jakby uszkodził się zawór 3D termostatyczny i wzrosłaby temperatura na podłogówkę. Przy okazji mam podgląd na temperaturę jaka idzie na układ. Można jeszcze użyć termostat przylgowy, zamocować go na rurce za pompą, ustawić na nim temperaturę wyłączenia, a styki podłączyć do sterownika do zielonego wejścia zezwalającego na pracę pompy CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat czujnik pogodowy będę wykorzystywał ale ten czujnik przylgowy to jest faktycznie rozwiązanie.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.02.2020 o 19:42, TomekBrz napisał:

Soft opracowywany do obsługi kilku obwodów CO zostanie zaimplementowany także w naszym SKZP-02. Obsługa dodatkowych obwodów w SKZP-02 będzie możliwa po dołożeniu dodatkowego modułu. 

Czy w tej kwesti coś się wydarzyło ?

Czy dalej skzp-02 obsługuje tylko jeden mieszacz ?

Edytowane przez ByCygano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Przemysław85.

Napisałeś.

11 godzin temu, Przemyslaw85 napisał:

Zobacz specyfikację st480.
Obsługuję on 4 pompy (CO, CWU, cyrkulacja i podłogówka) jak i 3 czujniki temperatury (CO, CWU, podłogówki ) tyle że nie ma on funkcji pid




 

Pytanie. Jak aktualnie sterownik odczytuje temp. kotła.

Jeśli zakupiłeś skzp, to w instrukcji jest przykładowy schemat podłączeń. 

Pompa CWU pod gniazdo CWU, 4d steruje temp podłogówki. Wtedy pompa podłogówki pod gniazdo CO1, natomiast pompa na grzejniki pod gniazdo CO2.

Temperaturę na grzejnikach regulujesz włączając lub wyłączając pompę lub termostatami na grzejnikach.

Pamiętaj, 4d ma dwa kierunki przepływu. Aby poprawnie pracować muszą być 2 pompy. Jedna na zasilaniu CO druga na powrocie z 4d do kotła (pompa kotłowa), lub rury na krótkim obiegu min. 1,5".

W twoim przypadku możesz zamontować na podłogówkę zawór mieszający 3d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam "I ja dołączyłem do grona użytkowników SKZP-2" Może opisze sytuacje z czym się borykam : kocioł Defro EKR 10Kw 140 metrów  ogrzewania same grzejniki bez CWU , dwa sezony palenia na dwu stanie sterowniku DK System od tygodnia testuję SKZP-2 , problemu ze spiekami czy sadzą brak przysłowiowe siwo w kotle, na dzień dzisiejszy spalanie około 9,5 kg doba , potencjał podajnika przy tym kotle dziwny 28,3 Kg ale nie chce być inaczej eko bobrek mieszanka z kolumbijskim "Dopalam nieudany zakup z zeszłego sezonu " , wszystko niby ładnie tylko jedno ale nie mogę ustabilizować modulacji , chodzi to prawie jak w dwu stanie (trapezowo  wykres idzie z przewagą minimum mocy) dodam że nie mam ochrony powrotu , trzeba będzie po sezonie niezwłocznie  dołożyć za zaworem 4D , zawór bez siłownika , instalacja stara około 100litrów w obiegu, grzejniki aluminiaki , i tu moje pytanie czy ktoś posiada podobny kocioł i mógł by coś podpowiedzieć , jak choć trochę ustabilizować modulację ? kocioł nie jest przewymiarowany , choć nawet przy mrozie -15  nie przekroczyłem 7 Kw mocy , przy obecnej pogodzie średnio 2,5 kw wystarcza . Modulację zablokowałem  15/70% jak było na sto to grubo przebijał zadaną i się odstawiał , przy takich nastawach przebija zadaną ze 2 stopnie i tak na minimum stoi z 15 minut , potem wchodzi w modulację szybko temp zadana opada osiąga maksimum  modulacji 70% z 5 minut jest max i znów spadek do minimum , przydługawy opis ale inaczej się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień modulacje na 9-40 ,obserwuj jakiś czas  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Max81 napisał:

tylko jedno ale nie mogę ustabilizować modulacji , chodzi to prawie jak w dwu stanie

przydał by się pomiar powrotu . sprawdź czymś jaką masz temperature . I możesz odkręcić jeden najbliższy grzejnik bardziej lub zdjąć głowice . 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak tak próbowałem już modulacji 5/45 ale jak dam tak nisko to się groch wypala , aby utrzymać uczciwy żar na tym palniku 15% to minimum , myśle że do puki nie będzie obiegu kotłowego to tak będzie pracował na niskich mocach , bo już np przy średnim zapotrzebowaniu na poziomie 3,5 Kw moduluje już wężykiem 20/45% , przy odbiorze poniżej 3Kw już trapezowo od minimum do max , no ale zimy nie zrobię aby palić powyżej 3Kw pogoda jaka jest to jest niestety . Co do powrotu to temperatura 27 stopni za mieszaczem 4d na grzejniki obecnie idzie 32 st , kocioł wcale się nie poci nic się nie wykrapla zero smoły sadzy i spieków tak że strachu o korozję nie mam choć oczywiste że tak nie powinno być , instalator niby młody znany lubiany powiedział że jak będą problemy to dołoży pąpe  na powrocie , rację miał że się nic nie poci , przy dwu stanie przez 2 sezony tak pracowało ale teraz przy SKZP2 widać że tak na małych mocach nie pójdzie , ale teraz nie sposób coś robić w pełni sezonu, trzeba będzie przeboleć . Czy ktoś może się orientuje jaki to jest palnik w tym Defro EKR 10Kw nigdzie nic nie znalazłem co to za palniczysko jest .

Zapomniałem dodać że głowic żadnych nie mam na grzejnikach tylko zwykłe zawory , ale i tak reguluję tylko zaworem 4D ewentualnie jakiś kaloryfer się przytłumi ale bardzo żadko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Max81 napisał:

Więc tak tak próbowałem już modulacji 5/45 ale jak dam tak nisko to się groch wypala

to trzeba ustawić powietrze dolem by nie bylo wypalania . Nie ma potrzeby blokować go dołem zbyt wysoko , ster będzie miał potrzebe nich zejdzie do 5 . Co do reszty chyba wiesz ze pompa musi być na powrocie z 4D .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Max81 napisał:

Witam "I ja dołączyłem do grona użytkowników SKZP-2" Może opisze sytuacje z czym się borykam : kocioł Defro EKR 10Kw 140 metrów  ogrzewania same grzejniki bez CWU , dwa sezony palenia na dwu stanie sterowniku DK System od tygodnia testuję SKZP-2 , problemu ze spiekami czy sadzą brak przysłowiowe siwo w kotle, na dzień dzisiejszy spalanie około 9,5 kg doba , potencjał podajnika przy tym kotle dziwny 28,3 Kg ale nie chce być inaczej eko bobrek mieszanka z kolumbijskim "Dopalam nieudany zakup z zeszłego sezonu " , wszystko niby ładnie tylko jedno ale nie mogę ustabilizować modulacji , chodzi to prawie jak w dwu stanie (trapezowo  wykres idzie z przewagą minimum mocy) dodam że nie mam ochrony powrotu , trzeba będzie po sezonie niezwłocznie  dołożyć za zaworem 4D , zawór bez siłownika , instalacja stara około 100litrów w obiegu, grzejniki aluminiaki , i tu moje pytanie czy ktoś posiada podobny kocioł i mógł by coś podpowiedzieć , jak choć trochę ustabilizować modulację ? kocioł nie jest przewymiarowany , choć nawet przy mrozie -15  nie przekroczyłem 7 Kw mocy , przy obecnej pogodzie średnio 2,5 kw wystarcza . Modulację zablokowałem  15/70% jak było na sto to grubo przebijał zadaną i się odstawiał , przy takich nastawach przebija zadaną ze 2 stopnie i tak na minimum stoi z 15 minut , potem wchodzi w modulację szybko temp zadana opada osiąga maksimum  modulacji 70% z 5 minut jest max i znów spadek do minimum , przydługawy opis ale inaczej się nie da.

Kolega zaproponował zmniejszenie modulacji. Z górą się zgadzam, ale minimum już niekoniecznie. Jak nie będziesz miał efektów, to spróbuj minimalną modulację podnieść do góry. Ja jak podniosłem dół z 18 do 25% to piec się uspokoił. Jak sterownik zejdzie z modulacją do minimum, a jest to za nisko, to temperatura będzie spadać szybciej i sterownik zacznie zwiększać modulację, ale ma więcej do nadrobienia i dochodzi do max. Jak przebije zadaną temperaturę to będzie schodził do minimum i tak w kółko. Po podniesieniu minimum temperatura będzie spadać wolniej i piec przy zwiększaniu modulacji zdąży dogrzać układ i nie będzie się za bardzo rozpędzał. Jaką masz ustawioną moc palnika?

42 minuty temu, Max81 napisał:

Więc tak tak próbowałem już modulacji 5/45 ale jak dam tak nisko to się groch wypala , aby utrzymać uczciwy żar na tym palniku 15% to minimum , myśle że do puki nie będzie obiegu kotłowego to tak będzie pracował na niskich mocach , bo już np przy średnim zapotrzebowaniu na poziomie 3,5 Kw moduluje już wężykiem 20/45% , przy odbiorze poniżej 3Kw już trapezowo od minimum do max , no ale zimy nie zrobię aby palić powyżej 3Kw pogoda jaka jest to jest niestety . Co do powrotu to temperatura 27 stopni za mieszaczem 4d na grzejniki obecnie idzie 32 st , kocioł wcale się nie poci nic się nie wykrapla zero smoły sadzy i spieków tak że strachu o korozję nie mam choć oczywiste że tak nie powinno być , instalator niby młody znany lubiany powiedział że jak będą problemy to dołoży pąpe  na powrocie , rację miał że się nic nie poci , przy dwu stanie przez 2 sezony tak pracowało ale teraz przy SKZP2 widać że tak na małych mocach nie pójdzie , ale teraz nie sposób coś robić w pełni sezonu, trzeba będzie przeboleć . Czy ktoś może się orientuje jaki to jest palnik w tym Defro EKR 10Kw nigdzie nic nie znalazłem co to za palniczysko jest .

Zapomniałem dodać że głowic żadnych nie mam na grzejnikach tylko zwykłe zawory , ale i tak reguluję tylko zaworem 4D ewentualnie jakiś kaloryfer się przytłumi ale bardzo żadko.

Pomaga w takich sytuacjach zmniejszenie mocy palnika. Wcześniej był post w którym kolega miał palnik 32 kW a w sterowniku ma ustawione 20 kW. Jeżeli przy ustawieniu 32 kW sterownik zwiększy moc o 10% to moc palnika zwiększy się o 3,2 kW, a przy ustawieniu 20 kW moc palnika zwiększy się o 2,0 kW, wtedy piec będzie się wolniej rozgrzewał i nie będzie dochodził do max modulacji, nie będzie mocno przebijał zadanej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max81.   Ustaw dobrze potenjał podajnika .(łatwiej ustawić kocioł).

Wzór:  https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/34148-sterownik-kotla-skzp-02-ustawienia-porady/page/764/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to prawda że jak by lepiej się ma sprawa gdy zablokowany np na dole na 2Kw owszem jest stabilniej,  trzeba mi jeszcze posiedzieć trochę przy tym bo co chcieć po dwóch tygodniach testów , nim dojdę co i jak to trochę zejdzie , a widzę że nikogo nie ma z takim kociołkiem jak mój bo kotłem to go nazwać nie można . Oczywiście kolego Fafal że nie ma dwóch zdań co do dodatkowej pompy obiegowej , ale nie teraz no wybaczcie w środku sezonu. potencjał nie chce być inny przy tym co teraz idzie 28,3 ale jak pisałem pale mieszanką 50/50 bobrek z kolumbijskim co mogę powiedzieć o kolumbijskim : twardy wydajny ale nie koniecznie wysokokaloryczny powiecie jak twardy a nie kaloryczny , ano właśnie ? nie daje płomienia nie żarzy się na jaskrawo czerwono tylko ciemno wiśniowo nie daje to wysokiej temperatury za to bardzo długo się spala a popiołu praktycznie nie ma nic , temu tylko w mieszance idzie dobrze , paliłem 100Kg samego kolumba efekt taki że kocioł dobija godzinami do zadanej , ogólnie nie polecam chyba że do grzania wody w lecie pewnie by się to sprawdziło . A do Kolegi leskoc palnik ustawiłem 10 Kw mniej nie można bo minimum to 10Kw w sterowniku . a palnik to najstarsi indjanie nie wiedzą a może nie chcą powiedzieć co to jest za typ w  DefroEKR 10Kw czerwonym, z tego co wiem to jest to 3/12Kw okrągły żeliwny zwykła fajka świder bez przeciwzwoja , reduktor jakiś niemiecki , nie narzekam na jego pracę nawet z lekkim miałem pal całkiem OK choć otwory powietrzne trochę zmodyfikowałem bo w oryginale zbyt ochoczo wypalał od strony dmuchawki a nie chciał się imać grochu po przeciwnej stronie ale to już ogarnięte w pierwszym sezonie , dmuchawa to WPA117.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest jakoś tragicznie skomplikowane dołożenie na powrocie z 4D pompy kotłowej. Myślę że mając wszystko co potrzeba hydraulik w 1h upora się z montażem. Przynajmniej tak było u mnie, ale dostęp do zaworu 4D mam "swobodny"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dojście jest do 4D ale dorwij teraz machera w sezonie , ja to sam zrobie ale na prawdę nie uśmiecha mi się teraz grzebać przy tym , a tu Koledzy ma być ATAK zimy za kilka dni kotły przewymiarowane odetchnął pełną piersią a szyte na miarę ciężej popracują ale gdzie ta zima i w jakim rejonie kto to wie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 ja mam , jak wysterować : dmuchawa pracuje od 20%/55% i po sprawie resztę korektami zrobisz  SKZP-02 Powietrze z wersjach 2.35 i nowszych wpisz ten adres i na youtube masz jak na tacy co i jak 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ustawione w skali 1/100% a w palniku 20 /45% dla palnika 10Kw przy modulacji 5,5Kw powietrze na poziomie 31% to aż nad to a reszte doregulowujesz, przyciskasz na dole te trzy strzałki i masz następną strone korekty i ustawiasz jak ma być najlepiej dla twojego przypadku ja nie napieszę jak ma być bo każdy pożeracz ekogroszku inaczej potrzebuje wiatru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja rowniez korzystam z obnizenia ,ustawiam na cala noc o 3 stopnie jest lepiej spac ,gdzies z tydzien temu   ustawiłem programator czasowy od CWU,i tu jest tak ze 2 obnizenia nie działaja razem,obnizenie cwu skutkowało tym ze obnizenie CO nie działało mimo ze strzałka pokazywała obnizenie mozecie sobie to sprawdzic u siebie,niewiem czy to jest bład czy tak ma byc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bym dał 50% dajmy przy 5Kw to mam wichure na palniku WPA117 jest za duża do kotłów 10Kw przy 10Kw to max powietrze 40% i to za dużo , ale raz tylko wypróbowałem 100% mocy bo nie mam gdzie nawet upchnąć tych 10Kw przy dzisiejszych zimach nie rozganiam więcej jak 5Kw 

Ustaw i obserwuj ja dałem 1/100 ,20,45

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, przemo79 napisał:

Czyli ustawić 20-55 i 5 95?

Tak, jeśli 20-55 jest OK. Przy tym należy pamiętać np. w korektach czy w dodmuchach 1% to teraz 3%. Inaczej jeśli dla skali 1-100 miałeś dodmuch np. 5%, teraz aby to utrzymać potrzeba 15%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.