Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

@gaizka2

Na dany palnik i kocioł najpierw zobacz jak się to zachowuje, tj korekcja na 0 , zobacz jak masz tlen na 20+30%mocy i zobacz co jest na 90-100%mocy. Jak to ustalisz, koryguj delikatnie powietrzem i dopiero ustaw korekcję tak ok. 3 do 6 zależy od zestawu i paliwa jakie masz.

Całkiem fajny film informacyjny na watku z BCA zrobił kolega Jockey, zobacz, powinno Ci pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierwszej wylacz korekte analyzatora,lub ustaw 1,zobaczyc + - na korekte .Obserwuj jake sa %O2 i dla tego ustaw poczatkowe dla 100 i 30.Obserwuj spalanie,kopczenie,kopczyk,popiol,roznica O2 na tej samej mocy przy spadku i wzrastu mocy(to pomože znalezc,jesli gora lub dol brakuje,lub jest nadmiar powietrza)  i dosteruj nadmuchy i poziom O2 gorny i dolny.Na koniec možno laborowac delikatnie z korekta nadmuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra zacznijmy od początku.
Po założeniu analizatora i zmianie softu włączyłem analizator ustawiłem wstępnie tlen
30% - 13
100% - 7

Powietrze ustawiłem tak samo jak bez analizatora gdzie mi się wszystko ładnie paliło tj .

Min 7%
Max 18%

Modulacja

10-100 %

Nie wiem co zmienia i co daje parametr w opcji wentylator " napowietrzanie " ? Co tu ustawić jak to wplywa na całość.


Zauważyłem że kocioł po osiągnięciu temperatury zadanej tj 60 ' dlugo jeszcze moduluje na wysokich mocach oraz gdy korekta włączona to zwiększa moc wentylatora . Przez co przebija mocno temperaturę nawet o 7 stopni .

Analizowałem tlen na mocy 30 oraz 100 przy wzroście i spadku,

30% tlen 10.9-11.2
100 % tlen 7.2 -8.4

Przy czym jak dłużej pochodzi ( 10-13 min ) to spada do 0-3% .

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczytac tlen na mocach nie možliwe zaraz.Trzeba tam pochodzic ok.godzine do stabilizacji i dobrania nadmuchu do odpowiednego kopczyka.Nawet u mnia na 100% nie zwiekszam O2 ponad 10 max. nadmuchom,dopoki nie wypali sa totalno kopczyk.Jest to krzystalowa kula,mam ustawione 12 :-)

13/7 to optymizmus.I ten watek nie o tym.

@gaizka2Nie wiem co zmienia i co daje parametr w opcji wentylator " napowietrzanie " ? Co tu ustawić jak to wplywa na całość.

Jesli w "nadmuchu " ustawiasz jak poprzednio,w "dmuchawe" ustawisz 1-100.W ustawieniu "dmuchawa" možne "wyciac" kawalek,w ktorym bedziesz ustawiac napowietrzanie w "nadmuchu" 1-100.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, 8010 napisał:

Już dawno pisałem żeby była wersja podstawowa sterownika dla przeciętnego użytkownika i rozbudowana dla chętnych. 

Ja wgrywałem niektórym starsze softy żeby nie mieli problemów z obsługą. Osobiście  używam wersji v 2.17 i dla mnie wystarcza.  

Gdyby nie popiół i zasypywanie raz w tygodniu zasobnika to bym nie wiedział że mam piec w piwnicy.

Po co dwa softy. Wystarczą dwa tryby pracy: standard i wtedy sterownik ukrywa część ustawień: możesz np modyfikować przesyp, kaloryczność, moc pieca itd.  oraz ekspert, który działa tak jak teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie do końca precyzyjnie się wypowiedziałem ale dokładnie o to mi chodziło . Pisałem już o tym dawno temu.  Masz absolutną rację. wystarczy w trybie podstawowym ( standardowym ) pozostawić stare parametry a pozostałe "wyzerować" i ukryć. Dla chętnych, młodych i ambitnych zrobić tryb expert.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam retorte i wg mnie opcja stabilizacji wszystko mi psuje. Przebija zadaną dość znacznie, dlatego mam na zero

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mkwapisz, @8010 przecież nikt Was nie zmusza do wgrywania nowego oprogramowania, nikt Was nie zmusza do testowania nowych funkcji, które według Was są nie potrzebne.

Są aktualizacje do podajnika ze ślimakiem - ŹLE.
Nie ma aktualizacji do podajnika tłokowego - ŹLE.
Czego by w Timelu nie zrobili to dla Was wszystko jest złe.

  • Nie zgadzam się 2
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bryan64coll to jest sugestia do Tomka. Co do Timela nie mam problemów tylko niektórzy którym montowałem c.o. 

P.S.

Mieszkam kilka km od Timela i nie mam pretensji do nich tylko daję do myślenia programistom bo użytkowników mamy w różnym wieku i różnym intelektem.

Gdybyś czytał dokładnie to wiedział byś o czym piszę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie może po zdrowko2.gifdla spokojności wink.gif

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie wciskam tylko montuję to co zakupili.

Po drugie to bardzo dobry i bezproblemowy sterownik a w podstawowym sofcie jest wystarczający dla przeciętnego zjadacza chleba.

Po trzecie to forum ma na celu pokazywanie wszystkich za i przeciw.

Po czwarte wydaje mi się że jesteś jeszcze świerzakiem w niektórych kwestiach związanych z tymi tematami.

@Jockey Twoje zdrowie. Szacunek za YT. Miło się ogląda. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robog jak Ci odwali węża to się nie polapiesz z trzy dni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, bryan64coll napisał:

@mkwapisz, @8010 przecież nikt Was nie zmusza do wgrywania nowego oprogramowania, nikt Was nie zmusza do testowania nowych funkcji, które według Was są nie potrzebne.

Są aktualizacje do podajnika ze ślimakiem - ŹLE.
Nie ma aktualizacji do podajnika tłokowego - ŹLE.
Czego by w Timelu nie zrobili to dla Was wszystko jest złe.

Jak by to napisać, a gdzie ja coś takiego wspomniałem? Ja się bardzo cieszę z aktualizacji. Chodzi o to, że w sterowniku pojawia się mnóstwo dodatkowych funkcji i zwykli zjadacze chleba, a nie ci co siedzą pół dnia w kotłowni i patrzą na wykresy ;-)), się po prostu w tym gubią. Dlatego napisałem, że cześć z nich powinno dać się ukryć. Producenci pieców dostarczając sterownik czasami nie chcą, żeby użytkownik zmieniał ustawienia. Po to są w nich różne menu serwisowe. Sterownik ma zostać włączony i działać przy minimalnej uwadze właściciela.

A większość ludzi na tym forum to tzw. "dłubacze". Siedzą, analizują, zmieniają i cieszą się jak coś wyjdzie. To całkiem fajne i relaksujące zajęcie. A jak mają problem, to przynajmniej jest miejsce gdzie mogą dostać poradę.

U mnie na piecu oryginalnie był ST48 z techa. Ale brakowało mi mnóstwa funkcji związanej ze sterowaniem pompami, siłownikiem itd. To wszystko wymagało dokupienia zewnętrznych modułów. I taki otwarty na konfigurację sterownik jak SKZP02 był dla mnie idealny.

Edytowane przez mkwapisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam pytanie u was też przekłamuke czujnik temperatury ?

Od nowosci miałem korekte -1,5 stopnia, i wskazywał ok, dziś wracając autem pokazywało -5,5, zachodzę do kotłowni a tam -3,5, zerkam ma rtęciowy termometr na płocie prawie -6, czyżby aż tak było cieplej dla czujnika, który wisi na północnej ścianie budynku i osłoniety jest od obecnych podmuchów z południowego wschodu ?

Przestawiłem korekcje czujnika na -3,5, co będzie zawyżał. U Was takie coś występuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż obok czujnika zwykly termometr i wtedy sprawdzaj.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie do 0°C błąd jest niezauważalny. Poniżej 0°C robię korektę  -2. Nie mam wygórowanych wymagań do czujnika za 3 zł. A na foto cztery elektroniczne czujnik w jednym miejscu. Kto odgadnie który jest najbliżej prawdy :)

temp.thumb.jpg.d3b894629e4bd042e022412f1926b5de.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc z ustawieniami bo już nie mam sił. Wygląda jakby groszek nie chciał sie spalić zmniejszam i zwiększam powietrze i nic z tego. Jak sie pali to żar jest taki klejacy pozniej robi sie czarny i niechce sie to juz spalic. Co z tym zrobic? Kilka fotek 

20201202_164532.jpg

20201202_164450.jpg

20201202_164443.jpg

20201202_164435.jpg

20201202_164429.jpg

20201202_164521.jpg

20201202_164507.jpg

20201202_164421.jpg

20201202_164401.jpg

20201201_151949.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Mirekkss napisał:

Proszę o pomoc z ustawieniami bo już nie mam sił. Wygląda jakby groszek nie chciał sie spalić zmniejszam i zwiększam powietrze i nic z tego. Jak sie pali to żar jest taki klejacy pozniej robi sie czarny i niechce sie to juz spalic. Co z tym zrobic? Kilka fotek 

20201202_164532.jpg

20201202_164450.jpg

20201202_164443.jpg

20201202_164435.jpg

20201202_164429.jpg

20201202_164521.jpg

20201202_164507.jpg

20201202_164421.jpg

20201202_164401.jpg

20201201_151949.jpg

U mnie taka breja była jak miałem ustawione powietrze na 32. Zwiekszylem do 48 i.... 

16069270456444940995690874840291.jpg

Ps. Dorzucam parę desek na awaryjny ruszt stąd te małe grudki. Jsk bez drzewa to popiół prawie jak z papierosa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Od 3 miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem tego sterownika. Większość ogarnąłem z pomocą tego forum, za co bardzo wielkie DZIĘKI. Dzisiaj jednak zauważyłem ciekawą rzecz. Mam ustawioną na piecu temperaturę 60*, a dzisiaj mam na sterowniku 60,7*. Zmiana ustawienia temperatury jest co 1*. Czy ktoś wie skąd to się wzięło? Jak zmieniam temperaturę to wartość zmienia się o 1*, a te 0,7* pozostaje.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.