Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Spieki - mniejsza dawka paliwa podana do żaru łatwiej się spala, więc i nadmuch powinien być wtedy mniejszy, bo większy stosunek żaru do nowej  dawki paliwa, to łatwiejszy proces podgrzania i odgazowania węgla.

Domy jednorodzinne to nie stanowiska badawcze, gdzie kotły pracują na mocach nominalnych. Dla zwykłych domów, producenci palników i kotłów powinni poprawić proces spalania właśnie na niższych mocach, bo tu jest najgorzej, a w zwykłych gospodarstwach domowych mała moc jest najczęściej rozwijana przy obecnych zimach.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Jockey napisał:

Dla zwykłych domów, producenci palników i kotłów powinni poprawić proces spalania właśnie na niższych mocach,

Bardzo dobra myśl. Jest jeszcze jeden aspekt jeżeli chodzi o palniki na ekogroszek a mianowicie zbyt duża rozpiętość w mocach palników.

1. Najczęściej stosuje się palniki np. 12-25kw Powinny być z mniejszą rozpiętością.

2. Często widzi się kotły np. z dobranymi zbyt dużymi palnikami. 

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość palników to nadaje się tylko do dwustanu i lepiej wtedy nie mieć analizatora żeby się nie denerwować , No z tymi źle dobranymi mocami to niestety smutna prawda , jeden typ palnika np 15-25 montowano w piecach od 12 do 25 kw , tylko zmieniano ustawienia w sterowniku 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, 8010 napisał:

Bardzo dobra myśl. Jest jeszcze jeden aspekt jeżeli chodzi o palniki na ekogroszek a mianowicie zbyt duża rozpiętość w mocach palników.

1. Najczęściej stosuje się palniki np. 12-25kw Powinny być z mniejszą rozpiętością.

2. Często widzi się kotły np. z dobranymi zbyt dużymi palnikami. 

 

Ta uwaga raczej dotyczy wcześniejszej sytuacji przed 5klasą, wówczas taka była tendencja, wynikała z różnych rzeczy

Tu m.in. te wszystkie większe palniki żeliwne brucery, burnery, appmd, pż marki żeliwny, większe batory itd. plus kwestie z obrotowymi jak dobrane z zapasem do kotła.

 

Obecnie przy ED to taki SV200 wielkiego zapasu ponad moc kotła nie ma a retorty - temat rzeka. Retorty na siłę sa pudrowane i kombinowane aby przeszły. Myślałem,że ludzie to zrozumieją widząc choćby ten poziom tlenu. Retorty powstały przed przepisami o 3klasie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No szanse na coś lepszego niż SV200 są raczej  niewielkie, ja bym chętnie wsadził tą najmniejsza svke do swojego pieca mimo że palnik niby do 12kw a piec teoretycznie 16kw , ale mi by wystarczyło jakby te 10-12 kw udało się z tego wyciągnąć , więcej bym nie potrzebował nawet przy minus 25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spacer.pngspacer.pngWitam

Mam u siebie problem z ilością podawanego pelletu przez podajnik podczas pracy pieca .Jaka wartość zmienić by zmniejszyć dawkę pelletu ?

W necie wyczytałem iż aby podnieść wydajność podajnika ,lub zwiększyć kaloryczność pelletu co zrobiłem i bez efektu .Na palenisku mam za dużo pelletu przez co nie spala się on dobrze i niespalony spada do popielnika lub po prostu zadusza płomień.

Piec Heat Matix  Burner 18 Kw

bojler CWU  300 litrów

Dom 120 m/kw ocieplony

cały dom podłogówka CO z pieca zasila Rozdzielacz 8 obw z Grupą Pompową

 

 

 

 

 

 

IMG_20201118_182413.jpg

IMG_20201118_182421.jpg

IMG_20201118_182527.jpg

IMG_20201118_182519.jpg

IMG_20201118_182503.jpg

IMG_20201118_182454.jpg

IMG_20201118_182433.jpg

IMG_20201118_182556.jpg

Edytowane przez Rozia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze; dlaczego taka różnica w temp. powrotu i zasilania

Drugie; korekta podawania na  "0" i dopiero wtedy możesz zacząć oszukiwać kaloryczność 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego taka różnica miedzy zasilaniem a powrotem to nie wiem  .Ogólnie to piec nie chodzi cały czas ,częściej jest w stanie czuwania jak pracy.

korekta podawania na  "0"- CZYLI potencjał podajnika ???

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie najważniejsze jaki to ma typ palnika ? Jak zwykła retora to palenie peletem raczej nie jest rozsądne

A potencjał to zrobić tak jak wszyscy , na zgaszonym piecu włączyć podajnik na 10 min i to poda pomnożyć przez 6 i będzie przybliżony potencjał , później w toku użytkowania pewnie wyjdzie jakaś korekta na poziomie 4/6 % , a kaloryczność pelletu to coś ok 17mj , daj zdjęcie palnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może chodzi o pellet Varmo, to na bank jest zbyt duży potencjał wpisany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie musi być zawór  3d. Wystarczy baypas lub pompa kotłowa albo bojler blisko pieca i temp.powrotu będzie. U mnie mam bojler i instalacje na 1 pompie i różnica jest ok.1st.C

U rodziców gdzie nie ma cwu założyłem baypass z zaworem minimalnie otwartym i różnica mąż 2-3st.C

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, 8010 napisał:

jak nie masz czujnika  ( lub jest wyłączony ) to w jaki sposób ma sobie zmierzyć? Oczywiście że nie pokazuje

Tylko u @pochłaniacz pokazuje 320 i stąd moje pytanie. Sterownik po prostu powinien wyłączyć ten czujnik i jego wskazanie a nie pokazywać taką idiotyczną wartość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wskazuje 320st.C. to sterownik biorąc  pod uwagę  takie dane też będzie głupiał prawdopodobnie. Ster sam nie wyłączy sobie czujnika. On ma za zadanie brać pod uwagę jego wskazania i odpowiednio reagować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik jest wyłączony. Aż poszedłem sprawdzić bo nie myślałem o tym wcześniej nawet. Muszę w końcu kupić ten przybytek dobroci, i wtedy będzie kolorowo na wykresie. Na wyświetlaczu mam jeszcze informacje, że spaliny są wyłączone, i to by się zgadzało, bo właściwie nie kopci:D 

 

 

20201119_201655.jpg

20201119_201947.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy  jaka moc i jaki kocioł. Generalnie im niższa temp. spalin tym więcej ciepła oddane do kotła. 

Jeżeli kocioł chodzi np. na 10 procent mocy to nie będzie nigdy wysokich spalin. 

Dużo  zależy też od umiejscowienia czujnika, jego czystości, od tego czy jest w kapilarze czy bezpośrednio w czopuchu, od długości jaką musibpokonać dym w kotle itp.

To tak  po  krótce. U mnie  aktualnie 63 st. 

20201119_205204.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak osiagasz takie temperatury dla cwu i tak małą różnicę miedzy zasilaniem i powrotem

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler przy piecu jest bardzo blisko. Do tego najzwyklejsza instalacja.  Wszystko na jednej pompie która chodzi non stop.

Najczęściej sukces tkwi w prostocie ;)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Male pytanko do @Jockey i @Oldek Bedziem grzebac w weekend w kotlu przy montažu bca.Jest senzowne zarowno pogrzebac sie troche glebszej i poszlifowac na slimaku czesc tego przecizwoja(lub jak sie to nazywa-ten antislimak) ktora mieli wegiel?Odczuwalem w rogu retorty stale jemny,kiedy zasypalem tylko grubym i powietrze nie dobro  przedmucha tym..Pomoglo u was jakos?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie @bercus koniecznie, ale nie szlifuj przeciwzwoju, tylko tę część zwoju, która łączy się z przeciwzwojem.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta czesc,gdzie sa slimky stykaja i jest to wykonczone na styk z rura i pcha z obydwuch stron.Obserwowalem u znajomego na nowym batorym i tam juž liepjej zrobione,tylko kawalek walu z takim calom do wyzruczenia wegla.Zprobuje tež tam cos wynalazc,pozwolic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler przy piecu jest bardzo blisko. Do tego najzwyklejsza instalacja.  Wszystko na jednej pompie która chodzi non stop.
Najczęściej sukces tkwi w prostocie ;)
Czyli ta jedna pompa pracuje jako kotłowa i cwu ? Ale na obieg na dom masz kolejną pompe mam rozumiec . O tej co wspomnialeś wyzej ?

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.