Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

JA mam mały kocioł 9kW, więc o 4 w nocy grzeję na pełnej mocy w priorytecie bojlera, a w dzień chodzi tylko ogrzewanie. Walka na pompach równoległych, kryzowanie przepływów i inne bzdety nic nie dały, tylko szarpało kotłem i zaworem 4d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czeskim foru polecane bylo pompka cwu na min i przykreczany zawor obiegu do pozwolnego grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.11.2020 o 20:11, glibo napisał:

Czemu po przekroczeniu temp sterownik przechodzi w czuwanie po krótszym czasie niż jest ustawione? mam ustawione na 65 min a wyłączył się wcześniej? co mam zle ustawione

15-11.jpeg

 

W dniu 15.11.2020 o 20:14, Jockey napisał:

Temp kotła przekroczyła temp zadaną o 5C.

a czy da sie podwyższyć temp przekroczenia zadanej o więcej niż 5'C 

jest temperatura przekroczenia w menu "PRACA" zmieniłem na 10'C ,ale bez zmian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czeskim foru polecane bylo pompka cwu na min i przykreczany zawor obiegu do pozwolnego grzania.
Jest w tymś jakaś ekonomia umnie jak ktoś wezmie np. prysznic temperatura spada z 15 stopni i jak jade na wolnym dogrzewani tak jak opisujesz trwa to kilka godzin a to tylko jedna kompiel . Adekwatnie np do 2 czy nawet 3 z rzedu moze dogrzewac nawet pewnie z 10 h na dobe .

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest raczej wynik zbyt nisko położonego czujnika, więc zalewa go zimna woda, choć w zasobniku jest jeszcze sporo ciepłej.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam dokladnie zamontowany jakieś 30 cm od dna bojlera ale to tylko dlatego wlasnie aby bylo jak najwięcej gorącej wody . Jesli np na dole.mam 50 to u gory jakieś 5 stopni więcej . Dlatego tak mam ponieważ jechalem wlasnie na twojej metodzie raz na 24 h wlanczał sie bojler na dogrzanie do zadanej . Ale straszne zawirowania na kotle sie robią

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawirowanie jest mniejsze-strzał zimnej wody na powrocie przez kilka sekund nie wychłodzi pół tony blachy, bądźmy poważni. To internetowa fobia prostych kresek. Lepiej chłodny kaloryfer kilkanaście minut we śnie, niż kręcenie zaworem w dzień. Zresztą wszystkie pompy ciepła i większość gazówek tak działa. Również spalanie jest nieco mniejsze w tej metodzie.

Edytowane przez HarryH
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompe masz na maxa na cwu ?

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@8010 
Wiesz.. z natury zawsze wybieram mniejsze zło..

Nie drażni mnie ten temat tak bardzo abym sterownik wrzucił z groszkiem na palnik, ale wspominam o tym na forum, w końcu od tego chyba jest nie? Nie mam zamiaru też Tomkowi i ekipie zawracać tyłka takimi problemami telefonicznie..
A pozatym z tego co widzę kontakt maja z nim tez chłopaki z forum, więc może coś napomną przy tak zwanej okazji..

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, HarryH napisał:

To internetowa fobia prostych kresek.

Prawie każdego ta fobia dopadła...tylko nie mnie ;-)

Ja mam prawie prostą ale nie zwracam na nią uwagi. Moja zasada jest prosta - prosta instalacja bez udziwnień, stała temp.na kotle i termostaty na grzejnikach. Mam w każdym pokoju taką temp. jaką chcę a spalanie nie najwyższe.

Im więcej kombinujesz tym mniej śpisz spokojnie. Jeżeli schłodzisz instalację w nocy, to rano musisz ją gonić więc co zaoszczędzone w nocy to wydanie za dnia. Termostat na chwilę się załącza i wyłącza gdy tego potrzeba, bojler grzeje się na bieżąco więc tak na prawdę nie zabiera ciepła z instalacji gdy nie jest pobierana cwu. 

Tak jak @HarryH napisał: "fobia prostych kresek " niektórych porwała. na koniec dodam, że Ci którzy nie mają sterownika z grafiką nawet nie myślą o kreskach, tylko siedzą w ciepłym domu przed tv a nie w kotłowni przed RTG :-)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze dopasowałem liczbę żeberek kaloryfera i wyrzuciłem prawie wszystkie głowice, niech sobie kocioł oddycha swobodnie :-) Reszta-jak piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Natben napisał:

Koledzy pytanko . Jakie macie sposoby dogrzewania cwu . Szybko na szybkich obrotach pompy i zawirowannia na kotle czy raczej wolno aby stabilne dla kotła było ale chyba długotrwałe  .

Powoli bez drastycznych skoków modulacji np z 15 do 100 i późniejszym wypalaniem z dymkiem co ster napchal na palnik . Ja wole go potrzymac (palnik zboczuchy ) w zakresie 30-60 niż by ruszym na maksa przez chwile . Wszystko zależy od instalacji od tego jak woda jest sterowana . Po moim ostatnim tuningu polegajacym na założeniu pompy przewalowej widać jak duzy ma wplyw oszukanie stera na spalanie . Niby powrót zimny się robi a jednak ster nie idzie w tryb gonić zadana bo jest blisko niej.

Na foto jest rozchwiany troche bo już byla jedna kompiel :)  To dla mnie się sprawdza . Na prostej instalacji,z baniakiem blisko kotla . Który gdy nie ruszany jest jak maly bufor i lagodzi fale a zaś gdy jest jego zlad ruszony sam generuje fale . 

IMG_20201117_070532463.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki koledzy za wyczerpujące info . A jakie wasze zdanie na temat temp zadanej na kotle bo widze ze niektorzy utrzymuja 60 inni 50 stopni . Jakies oponienie spostrzerzenia na ten temat

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Natben to żeś wymyślił :) 

Jedni mowio 70 minimum bo kotly gnijo inni mają 50 i też żyją . Ważne by sypać suchy groch i z małą ilością siary A kociol będzie zdrowy jak pacjenci na narodowym :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 40 st. od 2004 roku. Najważniejsze:

- suchy opał

- powrót z jak najmniejsza różnicą względem zasilana  ( u mnie 1 st.C )

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.11.2020 o 21:25, Natben napisał:

Koledzy pytanko . Jakie macie sposoby dogrzewania cwu . Szybko na szybkich obrotach pompy i zawirowannia na kotle czy raczej wolno aby stabilne dla kotła było ale chyba długotrwałe  .

Ja ustawiłem pompkę CWU na 2W, praktycznie na minimum i sprawdza się dobrze. Zwiększanie mocy tej pompy w zasadzie nie wpływa znacząco na dogrzanie wody w zbiorniku. Kiedyś pomierzyłem nawet czasy. A co do spadku temperatury, to moje dziecię kąpiąc się bez problemy obniża temperaturę z 50 (bo do takiej grzeję) na 30. Czujnik jest dokładnie w środku zbiornika 200L.

Co do twojego drugiego pytania, to teraz mam ustawione na 60C. Ale przed modernizacją kotłowni miałem poniżej 50C i jak napisał @8010 by utrzymać jak najmniejszą różnicę temperatur. Aktualnie delta u mnie to  niecałe 3C

A tak wygląda potrójne grzanie wody + końcowa faza dogrzewania tuż przed wyłączeniem pompy CWU. Chyba wrócę tutaj do trybu czasowego, bo jak wszyscy siedzimy w domu to woda leje się bez opamiętania.

IMG_20201117_214239.thumb.jpg.e44b043d81baf008e57e4a69fc0ae35f.jpg

W tym momencie działają 3 pompy: CO, CWU i kotłowa

IMG_20201117_214351.thumb.jpg.073ca12674d26024b8afadca48d01417.jpg

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz włączone obniżenie temperatury kotła , przejrzyj instrukcję .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Panowie dzisiaj robię upgrade softu z 2.36 na 2.42. Jakieś sugestie przed zmianą, poza oczywiście spisaniem parametrów? Licznik paliwa trzeba skasować, żeby prawidłowo działał z tego co czytałem na stronie TIMEL. 

Druga całkiem odrębna sprawa. Mam dwa oddzielnie obiegi CO. CO1 za zaworem 4D to grzejniki sterowane czujnikiem temperatury (umieszczony na piętrze) oryginalnym od sterownika, na grzejnikach zawory. CO2 to podłogówka (parter) zasilana przed zaworem 4D, rozdzielacz z mieszaczem i zaworem z kapilarą. Aktualnie obydwa obwody są włączone na stałe, ale problem mam taki, że w domu jest za ciepło, ustawione na CO1 mam 22°C a cały czas mam 22,5-23°C, mimo, że 4D się nie otwiera. Problemem jest pewnie pracująca cały czas podłogówka na dole, która grzeje cały dom. Na dole na oko mam jakieś 24,5°C. Czy warto spróbować na CO2 podłączyć termostat pokojowy, żeby odłączał podłogówke? Martwi mnie duża bezwładność podłogówki w tym przypadku. 

PS czy jest możliwość zastąpić czujnik temperatury, który był w zestawie czymś co wyświetli temperaturę przy okazji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej zmniejsz temp na zasilaniu podłogi, przy takich warunkach zewnętrznych jak teraz, to nie potrzeba więcej jak 26 - 28C na zasilaniu i obserwuj, jak będzie za ciepło, to jeszcze odejmij stopień na zasilaniu i dojdziesz do oczekiwanych przez Ciebie efektów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4d mimo zamknięcia i tak delikatnie będzie puszczać , brak lub złe zamontowany zawór zwrotny tez swoje robi , u mnie pomogło dopiero wyłączanie pompy po osiągnięciu temp , oczywiście krzywe grzewcze itp tez są ustawione i histerereza na poziomie 0.2 stopnia , No ale nie wszędzie się to będzie sprawdzać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jockey Zawór jest niby na zasilaniu, ale kapilara do powrotu przyczepiona i zawór aktualnie jest na jakieś 29° ustawiony, natomiast termometr, który jest na belce zasilania podłogówki pokazuje jakieś 36-38°C. Sugerować się w takim razie temperaturą na termometrze czy na powrocie podłogówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.