Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Kijasr napisał:

Przecież sonda nie musi cały czas pracować, po ustawieniu palnika ją wyciągam z czopucha i wyłączam.
 

Jakoś nie tak wyobrażam sobie takiego działanie tego ustrojstwa. Myślę że sonda jest na stałe w czopuchu i w zależności od chwilowego pomiaru zmienia zachowanie wentylatora. Jeśli jest coś kombinowane w tym temacie w Timelu, to myślą na wykorzystaniu samej sondy, a algorytm napiszą sobie sami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę do twórcy Pana Tomka, czy nie moglvy zrobić jednej funkcji dodatkowej a mianowicie DEZYNFEKCJA ZBIORNIKA CWU? Tak by po naciśnięciu załączało się automatycznie grzanie zbiornika CWU na okres 2 godzin z temperatura 70 stopni, a szczytem marzeń bylo by zaplanowanie np co miesiąc w danym dniu o danej godzinie dezynfekcji zbiornika CWU. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musiał byś trzymać ponad 70 na piecu żeby  ogrzać bojler. Jak tak bardzo ci zależy  to ustaw w programie czasowym  70 st. na kotle :)

Jak używasz wodę z bojlera  w miarę regularnie do mycia to egzema nie grozi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja aby nagrzać bojler do temp. powyżej 70°C potrzebuję na kotle temp. powyżej 80°C. Jakieś błędy czujników i odległość kotła od bojlera zapewne grają tu także rolę, nie weryfikuję tego. W tym sezonie raz spalając na ruszcie awaryjnym drewno trzymałem na bojlerze ponad 70°C przez kilka h. Wymaga to dużo czasu, uwagi, ostrożności, ale najgorsze że bez czteropaka. Gdybym miał to robić na grochu to z pewnością zastosowałbym sposób kol. @8010. Ten temat był już ruszany w tym wątku i jeśli dobrze pamiętam to @TomekBrz miał tą funkcję wprowadzić w czyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale że sterownik opanuje pracę kotła nie jest zapamiętane raz na zawsze dane. To może być zapamiętane dla ciągłej pracy. Jeśli stosujesz jakieś wyłączania pompy CO czy kotłowej to tak jakby po ich załączeniu sterownik musiał uczyć się od początku prowadzić kocioł. A że modulacja załącza się wcześniej nie jest żadnym problemem, widocznie czuje dużo wcześniej że temp. zadana 60°C spadnie dużo poniżej tej temp.

To w tej pompie kotłowej nastaw, wł gdy zbędna->0,  Minimalna temp. powrotu 75, reszta może zostać.

Edytowane przez Oldek
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.10.2020 o 20:16, wilk30 napisał:

Tak wygladaja pompy u mnie na dole pompa kotlowa w srodku CO niebieska CWU. Czujniki zamowilem juz

IMG_20201003_194650.jpg

Jeśli chodzi o tą pompę na dole pod wymiennikiem to ona ma pracowac non stop . Ok moze mieć start np od 40 ale później jak w kotle sie rozpali ma pyrkac caly czas . Nie obchodzi Cię temp powrotu , nawet gdyby wymiennik odbieral całą moc to nie zaszkodzi ewentualnie bieg wyżej ( tylko to już trzeba sprawdzić organoleptycznie )

Ta pompa ma chodzic non stop co tez spowoduje prace kotla na modulacji i nie przebijaniu zadanej . I też nie stosuj przynajmniej na początku zadnych funkcji ochrony powrotu / wzmocnień modulacji . Załącz ją na stałe i się wszystko uspokoi .

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie wczesnie mialem tak ze jak przebijalo temp zadana z 55 na 60 piec sie odstawial pompa cwu wylaczala sie jak osiagnela temp  zadana w tym przypadku 46st pompa co narazie jest wylaczona nie grzeje. A ta pompa kotlowa wlaczala sie jak bylo 59 bo tak ustawialem i bylo dobrze bo kociol potrafil stac 6-8h bez zalaczania, tak ustawialem dzieki temu oszczedzalem prad bo pompy sie wylaczaly.

Edytowane przez wilk30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak to ma działać normalnie ? 

Wymiennik to dwa obwody :jeden pierwotny drugi wtórny instalacji . Oba obwody wodne nie mieszaja się . Cieplo jest przekazywane przez wymiennik. A Ty teraz modzisz start stop obwodu pierwotnego po co ? Jesli tam woda nie krąży samoczynnie to jest to co najmniej strzał w kolano .

Chcesz oszczędzić wstaw pompy elektroniczne :) tą puść na stałe a w gratisie dostaniesz czystość w kotle :) 

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak komuś żal prądu do ogrzewania to czegoś  nie kumam. Może kocioł wygasić . Prosto i tanio. 

Dobrze że nie masz pompy ciepła bo tam 4 sztuki chodzą non stop.

Więcej  wydasz na prąd i opał jak będziesz skakać tymi pompami. A najlepiej to załóż jeden obieg na 1 biegu. Najwyżej ostatnie grzejniki będą chłodne. Ale na to też jest sposób.  Wystarczy golf, kalesony i ciepła kołdra :))

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro moge przyoszczedzic na pradzir e to czemu mam sie stosowac do zalecen twoich. Po pierwsze to nie post jest o tym jak zminimalizowac pobor pradu wiec daruj juz swoje moraly. Co, jak gdzie, na co, po co. Temat byl o zalaczaniu sue modulacji pomimo temp ktora byla i tak wyzsza niz zadana i trzymajmy sie tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8010 legionella to nie egzema mylisz pojęcia, myślę że Twoja rada jest nie na miejscu. Jednak wolałbym by dodano te funkcje w sterowniku a najlepiej by szło zaprogramować dezynfekcje czasowo np raz na 2 tygodnie przez 2 godziny 70 stopni. Ty może nie dbasz o zdrowie swoje czy rodziny ale inni tak. Myślę że więcej jest tu osób zainteresowanych taka funkcją. Dlatego prosiłbym Pana Tomka o dodanie takiej funkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wilk30 napisał:

Temat byl o zalaczaniu sue modulacji pomimo temp ktora byla i tak wyzsza niz zadana i trzymajmy sie tego.

Po pierwsze to jest sterownik z pid oraz dwustanem , jego podstawowa funkcja pracy to pid . Chcesz by szybko przechodzil w czuwanie daj mu kilka minut lub minutę "czas przekroczenia (czy jakos tak )" sam też sie uspi jak przebije O ileś tam stopni . Jest instrukcja do dokladnych informacji . On ma pracować caly czas , cały czas ma modulowac mocą by zniwelować straty jakie nastapia na instalacji / cwu .  Robisz wielki błąd odcinając mu pompke . To jest kocioł węglowy nie jakis pitu pitu palniczek na pelet czy gaziutek czy ropke czy coś (bez urazy bo nie O to chodzi peletowcy i gazowcy:) . 

Na palniku masz żar sporo zaru a Ty chcesz pstryk stop ! I ma być równo gladko . Zatrzymaj "tira " w miejscu tak to można porównać . Schodki beda i nic z tym nie zrobisz realizując dalej filozofię wylaczenia pompy na obiegu kotlowym .

 

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę że dobrym rozwiązaniem opcji pracy pompy kotłowej byłaby delta zasilania i powrotu, np "Załącz gdy delta >4st"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Amanda wszystko fajnie dobrze gdyby tam nie było wymiennika , a on se tam jest .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale miałem na myśli "w ogóle", nie omawiany przypadek.

W tym przypadku pompa jest "o mało co" kotłowa, bardziej wymiennikowa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Oldek napisał:

Ten temat był już ruszany w tym wątku i jeśli dobrze pamiętam to @TomekBrz miał tą funkcję wprowadzić w czyn.

Miało być wprowadzone wiele rzeczy ale niestety wsparcie dla tego sterownika się powoli kończy...  :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Amanda napisał:

Ok, ale miałem na myśli "w ogóle", nie omawiany przypadek.

A to można sobie ustawić minimalna powrotu tj jakaś tam różnicę i to by dzialalo . Sam sobie teraz zrobiłem tuninga z taką dodatkową pompą . Chociaż mam inną instalacje i moje rozwiązanie polega na pompie mieszajacej wode w kotle , podpięcie jest pomiedzy wyjściem na termometr a wejściem gdzie sie dopuszcza wody . Efekt taki jest że lekko szarpnie modulacja po czym już nie pozwala mu iść w pełną moc . Wczesniej mając jedną pompe ster potrafil pójść w pełną moc. Teraz z tą pompka gdy pracuje dziala tak bardziej gladko . Jeszcze musze podzialac z tym ale póki co efekt jest całkiem zadawalajacy .

Na foto widac jak pompa ruszyla

IMG_20201006_081224381.jpg

IMG_20201006_081245805.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie u mnie ster ustawiony w pid i chodzi mi o to bo moze ktos nie czytal wczesniej, piec po osiagnieciu temp zadanej i podbiciu o 5st wylacza sie przechodzi w stan czuwania i tu jest ok i gdy temp z 55st spadnie do np 53,6  to zalacza sie modulacja a wczesniej zalaczal sie jak temp spadla do 49,9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to nazywasz praca w pid to luzik :)

IMG_20201005_214322.jpg

To jest zwykle schodkowanie spowodowane brakiem odbioru temperatury z kotla .

Masz ograniczoną modulacje (kaganiec)

Ster się zrywa po czym jest hamowany. Na tym wykresie nie wiadac ani chwili by ster pracowal w modulacji . Ogólnie jest taki dwustan 0-15%.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.