Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Między białym ogniem jak ze spawary a przerzucaniem węgla do popielnika wg moich obserwacji różnica w spalaniu wynosi poniżej 1kg/dobę, więc to 400 na rok między palnikiem ustawionym na wprawne oko a sondą widzę bardzo słabo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HarryH raczej 320-350kg dla kotłów ok.15kW. 400kg jest realne ale dla większych mocy kotłów. Im większy kocioł, tym krótszy czas zwrotu.

Godzinę temu, Amanda napisał:

A RS232 czy RS485?

Nawet przy podłącznym module internetowym można zapewne wpiąć extra moduł od tego lub innego ustrojstwa, kwestia oprogramowania.

Sygnał jest wypuszczany po rezystancji aby nie trzeba kombinować i rzezbić z protokołami Modbus czy RS232 czy RS485. Producent nie zamyka się tylko na swoje wyroby i daje nieodpłatną możliwość skorzystania czy to przez Timel czy PROND czy inną chętną firmę.

 

Dane rezystancji do wykorzystania są podane w tabeli w instrukcji obsługi analizatora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaka jest zależność afr-sprawność? Przecież dla gazu to jest parę procent między granicami zapalności, a dla węgla będzie mniej, bo na oko widać dość dobrze jakość po kolorze płomienia. Poza tym co po regulacji na "promile", jak nacisk na slimak i segregacja frakcji daje ładne kilka %różnicy w dawkowaniu między pełnym i prawie pustym bunkrem. O różnicach w granulacji i składzie eg między workami nie wspomnę.

Edit-z tą rezystancją dopiero przeczytałem. Ciekawe jaka trwałość tej sondy w węglowych spalinach.

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Granice 320-350kg szacowali przy testach i współpracy z ich odbiorcą na kotle z retorta moc zestawu 15kW.

Na oko jak mawiało paru mądrych ludzi, to ludzie w szpitalu umierają.

Oczywiście, że mówimy o gramach w skali doby. Za dużo tlenu, to większe spalanie sprawa dość prosta i oczywista.

Sam mam swój profesjonalny analizator do krótkich testów. Zawsze robiłem tak, że zakup nowej partii, krótkie podłączenie i tyle. To urządzenie daje mi stały podgląd na zawartość tlenu w spalinach i dzięki temu wyregulowalem lepiej palnik. Nie widział bym tego bez podglądu na tlen w spalinach. Jak długo wytrzyma? Cóż zostało skonstruowane do ciągłej pracy i podglądu w kotłach na paliwa stałe. Skonstruował to doktor z politechniki poznańskiej zajmujący się od lat zagadnieniami procesów spalania. Resztę musi zweryfikować czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pieklorz napisał:

Sygnał jest wypuszczany po rezystancji aby nie trzeba kombinować i rzezbić z protokołami Modbus czy RS232 czy RS485.

Ok, ale mi chodziło bardziej o rozwiązanie podłączenia do SKZP gdzie nie ma dedykowanego wejścia do podłączenia takiego czujnika (chyba że wykorzystując zamiennie z którymś z dotychczasowych czujników)

Przy okazji, przydałaby się możliwość podłączenia czujnika np pokojowego czy pogodowego, bezprzewodowo - gniazdo SKZP->WiFi    <---> WiFi->czujnik. Może coś na ESP286?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Pieklorz napisał:

tlen w widełkach 4,7-5,8%....

Na to pozwala mi mój palnik oraz spalane w tej chwili paliwo. Wyjsciowo tlen był w widełkach 8-10...

No i ile mniej pali przy tak dużej różnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HarryH o oszczędnościach myślę że nie ma co mówić tu moim zdaniem chodzi o zautomatyzowanie całego procesu. Podłączasz, ważysz wpisujesz moc kotła i cieszysz się czystością w kotle i rozsądnym spalaniem. Typowe rozwiązanie dla Kowalskiego, on na pewno odczuje różnice. 

Warunek jak zwykle instalacja. 

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Amanda napisał:

Ok, ale mi chodziło bardziej o rozwiązanie podłączenia do SKZP gdzie nie ma dedykowanego wejścia do podłączenia takiego czujnika (chyba że wykorzystując zamiennie z którymś z dotychczasowych czujników)

Przy okazji, przydałaby się możliwość podłączenia czujnika np pokojowego czy pogodowego, bezprzewodowo - gniazdo SKZP->WiFi    <---> WiFi->czujnik. Może coś na ESP286?

Nie wiem jaki plan będzie z tym miał Tomek. Skoro nie ma innych wyjść(wejść jak kto woli) to testowo korzystać można z danego istniejącego, a co dalej z tym fantem wyjdzie zależy od chęci firmy Timel.

 

Radiowe czujniki myślę, że jeszcze tej jesieni będą, podłączysz je w wyjście pilota RJ11 nadajnik jest przelotowy więc nie będzie to kosztem panelu PS-43. Tu także po testach decyzję podejmuje firma i jej właściciel. Sam trzymam za ten projekt kciuki i liczę na wdrożenie w tym roku, to rozwiązanie na obecne czasy.

Harry mówiłem że gramy. Teraz to.pogoda taka, że odpala się, gaśnie na ileś godzin, myślę, że ciężko to też ocenić w skali sezonu, bo rok do roku pogoda jest nieco inna. Wiem, że jestem do przodu, nie prowadzę statystyk rocznych i nie chodzę do kotła z wagą. W moim przekonaniu urządzenie jest przydatne bardziej jak gadżety internetowe, ale to prywatna opinia i masz prawo mieć inne zdanie.

 

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg tego filmiku oszczędności są, a w komentach potwierdza to dr z polibudy :-) zwróćcie też uwagę, że to zużywa 15W i nie wolno tego wyłączać. Niby nic, ale niektórzy wymieniają dla tych 15W pompki:-) 

Może się zrzucimy po 5 dych i każdy potestuje przez tydzień:-)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, robinet napisał:

Zywotność 1 do 3 lat i śmietnik.

Prorok jakiś czy wróżka?

Ja nie wiem ile będzie chodzić, założyłem i zobaczę. Projektant twierdzi, że prawidłowo eksploatowana sonda ma trwałość 120000h a to jest jakieś 5000dni.. nie wiem czy tak będzie i nie wychodzę też z założenia, że śmietnik, raczej wymiana samej sondy.

Mam swój profesjonalny analizator marki Kigaz sama wymiana cel elektrochemicznych po ich zatruciu wraz z serwisem i kalibracją jest droższa jak to całe urządzenie...

Tak jak mówię ja prędzej bym wydał 590zl na taki analizator jak 449zl na moduł internetowy, ale każdy ma prawo do własnego zdania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moduł internetowy można "ominąć", co prawda nie mam możliwości zdalnej zmiany parametrów sterownika ale odczyt i owszem - mały linux i ... działa :)

Co do analizatora - poczekam na rozwój "wypadków" ale raczej jestem za i na tak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki element w zasadzie pozwoliłby na sterownik typu plug&play. Minimalna liczba parametrów do ustawienia. Reszta dzieje się automatycznie. Jak w przyszłości elektronika byłaby w samym sterowniku to byłoby ekstra. Teraz można dołożyć zapalarkę, więc dlaczego i nie sondę. Co do komunikacji, to myślałem że na tym zielonym złączu jest rs485, ale oznaczenia AB są od czujnika pokrywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy BCA-02 ? Jakoś mi się nie wydaje. Podrzuc może linka czy nie mylisz z innym produktem dedykowanym do większych kotłów.

Mój stan wiedzy jest taki, że teoretycznie element pomiarowy ma żywotność 120000h, zakładam,że warunki w domach dalekie od idealnych i wychodzę z założenia, że przeżyje 3lata a każdy kolejny rok od 4eksploatacji będzie dla mnie ogromnym bonusem.

Dla mnie takie teoretyzowanie to jak z żywotnością zapalarek w pelletowych czy ile kto na klockach hamulcowych pojedzie. Takie bicie piany na zapas. Wyjdzie w praniu ile będzie żyło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Czy ktoś z was orientuje się może jaki typ wtyczki jest używany do czujników temperatury?

Mam czujniki po starym sterowniku i chciałbym je dodać ale nie chciałbym robić jakiegoś pająka tylko zarobić właściwe konektory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem różnic pomiędzy na oko a urządzeniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Popcorn1 napisał:

To nie ten wtyk, nasz ma średnicę 9mm, a ten 12mm. Przewijało się to zapytanie już w tym wątku, ale aby Ci oszczędzić czasu w przeszukiwaniu wkleję link gdzie ja kupiłem.

https://sklep.avt.pl/gniazdo-wtyk-na-panel-c01-2pin-l-43-6mm-fi-pinow-1-5mm.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Pieklorz napisał:

Przy BCA-02 ? Jakoś mi się nie wydaje. Podrzuc może linka czy nie mylisz z innym produktem dedykowanym do większych kotłów.

Mój stan wiedzy jest taki, że teoretycznie element pomiarowy ma żywotność 120000h, zakładam,że warunki w domach dalekie od idealnych i wychodzę z założenia, że przeżyje 3lata a każdy kolejny rok od 4eksploatacji będzie dla mnie ogromnym bonusem.

Dla mnie takie teoretyzowanie to jak z żywotnością zapalarek w pelletowych czy ile kto na klockach hamulcowych pojedzie. Takie bicie piany na zapas. Wyjdzie w praniu ile będzie żyło. 

BCA 01 ma w opisie żywotność elementu pomiarowego więc myślałem że tu jest tak samo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.