Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie właśnie wgrałem nowy soft 2.37... Reaktor przygotowany do sezonu 2020/2021 lecimy z tematem  pozdrawiam 

IMG_20200925_184143.jpg

Edytowane przez opiol89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktokolwiek montował ten sterownik w Defro z podajnikiem ABM z automatycznym rewersem? Jeśli tak, to jaki potencjał podajnika wyszedł? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dopiero co zakupiłem sterownik i jeszcze go nie podłączyłem, ale mam kilka pytań dotyczących go:

1. jest tryb lato podczas działania automatycznego? mam zawór 3D na powrocie + pompe co za nim, oraz drugą pompę CWU i zastanawia mnie czy będzie to dobrze działało, w sensie czy będę mógł grzać sam bojler czy pójdzie też na kaloryfery, ponieważ mam jeszcze 4 kaloryfery żeliwne bez głowic termostatycznych
2. rozumiem że jeśli mam zawór 3D bez silownika to sterownik oprócz ograniczonej funkcjonalności nie będzie tym faktem niezadowolony?
3. czy w ogóle dobrze jest mieć zawór 3D na powrocie czy powinien być na zasilaniu?

Sorry za głupie pytania ale jestem początkującym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.1 - jest

- bez zapoznania się ze schematem instalacji nie można udzielić wiążącej odpowiedzi

ad. 2 - nie będzie

ad.3 - wszystko zależy od tego, czemu ten zawór ma służyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, manx napisał:

Przecież potencjał zależy od eko.

Ja mam na sobianek lew 28.5

Trzeba ustawić początkowy potencjał z przesypu. Dla każdego ekogroszku jest inny (a nawet dla różnych partii tego samego). Na pewno zależy od frakcji i chyba mocy węgla. Tego ostatniego nie jestem pewien, bo mocniejsze groszki jakoś zawsze są drobniejsze (i chyba cięższe). U mnie zanotowany rozrzut jest od 20 (stary Skarbek 2018, bardzo gruby i suchy) do 24 kg (KGM 29, bardzo drobny i wilgotny).

Jak na YT są testy groszków, to u testera jest zawsze suchy jak wiór i tak gruby, że strach o podajnik. Jak ja kupuję, to zawsze jest wilgotny i drobny. No ale taki żywot zwykłego konsumenta, a nie testera na YT ;-)

8 godzin temu, orzeszko1994 napisał:

Witam, dopiero co zakupiłem sterownik i jeszcze go nie podłączyłem, ale mam kilka pytań dotyczących go:

1. jest tryb lato podczas działania automatycznego? mam zawór 3D na powrocie + pompe co za nim, oraz drugą pompę CWU i zastanawia mnie czy będzie to dobrze działało, w sensie czy będę mógł grzać sam bojler czy pójdzie też na kaloryfery, ponieważ mam jeszcze 4 kaloryfery żeliwne bez głowic termostatycznych
2. rozumiem że jeśli mam zawór 3D bez silownika to sterownik oprócz ograniczonej funkcjonalności nie będzie tym faktem niezadowolony?
3. czy w ogóle dobrze jest mieć zawór 3D na powrocie czy powinien być na zasilaniu?

Gratuluję, będzie Pan zadowolony ;-). Przygotuj się na spędzenie pierwszego miesiąca przy piecu. Taki magnetyzm.

Ad1. Nie ma tzw. antystopu pomp. Latem przydałoby się okresowo włączyć pompę CO, żeby się nie zastała. Dla mnie straciło to trochę na znaczeniu, bo latem wyłączam sterownik i piec całkowicie (ale pompy i tak przydałoby się uruchamiać). Piec odpaliłem dopiero teraz. Oczywiście samą CWU można grzać.

Ad2. Będziesz chodził do pieca ustawiać temperaturę na CO.

Ad3. Ja mam dwa takie zawory 3D. Jeden reguluje temperaturę, która idzie na grzejniki, a drugi termostatyczny na małym obiegu, do zabezpieczenia temperatury powrotu pieca. Zobacz na YT filmy Afriso. Pokazują schematy różnych instalacji.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten przesyp to zmienia się nawet w czasie opróżniania zasobnika - pierw obsypuje się miał i drobnica i przesyp jest większy, a następnie zostaje gruba frakcja, dosuszona jeszcze przez nadmuch gorącego powietrza do zasobnika, i przesyp maleje. W technice to się nazywa ciężar nasypowy. 

Na marginesie założyłem to wczoraj siostrzenicy, u siebie mam K1Pv4 - zobaczymy jak się spiszą.  Kocioł identyczny, węgiel identyczny. Oryginalny sterownik zalany w powodzi, więc kupiłem  po taniości ten. 

 

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, HarryH napisał:

Na marginesie założyłem to wczoraj siostrzenicy

Bierz coś na nogi bo się nachodzisz :) 

 chociaż  największą jego wadą jest ten nieszczesny przeplyw /pompa kotlowa/jakas ochrona powrotu . Jak nie będzie cyklicznie zalewany zimnym powrotem to da się go szybko ogarnąć .

9 godzin temu, orzeszko1994 napisał:

2. rozumiem że jeśli mam zawór 3D bez silownika to sterownik oprócz ograniczonej funkcjonalności nie będzie tym faktem niezadowolony?

W sumie jak puscisz mu na instalacje np 40 i będziesz miał na grzejnikach glowice to do póki ta ilość "ciepla" zawarta w tych 40 stopniach styknie nie trzeba będzie nic zmieniac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, FAFAŁ napisał:

Bierz coś na nogi bo się nachodzisz :) 

 chociaż  największą jego wadą jest ten nieszczesny przeplyw /pompa kotlowa/jakas ochrona powrotu . Jak nie będzie cyklicznie zalewany zimnym powrotem to da się go szybko ogarnąć .

Kolega chyba opacznie zrozumiał - k1pv4 działał idealnie, ale z powodu zalania wymieniłem siostrzenicy na tańszy skzp. U mnie zostaje K1Pv4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie jak puscisz mu na instalacje np 40 i będziesz miał na grzejnikach glowice to do póki ta ilość "ciepla" zawarta w tych 40 stopniach styknie nie trzeba będzie nic zmieniac.
Tu się kolega myli każdy sterownik z pid potrzebuje stały przepływ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, HarryH napisał:

Kolega chyba opacznie zrozumiał - k1pv4 działał idealnie, ale z powodu zalania wymieniłem siostrzenicy na tańszy skzp. U mnie zostaje K1Pv4.

:) O to chodzilo że tam mozesz (oby nie) się nachodzic.

 

3 minuty temu, Kijasr napisał:

Tu się kolega myli każdy sterownik z pid potrzebuje stały przepływ.

Staly w sensie ? Ok ja to rozumiem tylko w czym ten 3D mu zaszkodzi ? Wiadomo bez kontroli przez sterownik nie będzie tam ekstra , tylko w czym ma mu to przeszkodzic . Pusci iles tam wody na C.O A reszta w kociol tak mi się zdaje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, FAFAŁ napisał:

:) O to chodzilo że tam mozesz (oby nie) się nachodzic.

Na razie jest odwrotnie, Tech na 3.6.3. włączasz i działa (mam go drugi sezon), a tu jednak rzeźba jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staly w sensie ? Ok ja to rozumiem tylko w czym ten 3D mu zaszkodzi ? Wiadomo bez kontroli przez sterownik nie będzie tam ekstra , tylko w czym ma mu to przeszkodzic . Pusci iles tam wody na C.O A reszta w kociol tak mi się zdaje :)
Do zaworu 3d też jest pompa przewalowa ale na baypasie.
Harry tech jest fabrycznie ustawiony pod twój kocioł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, FAFAŁ napisał:

 

Staly w sensie ? Ok ja to rozumiem tylko w czym ten 3D mu zaszkodzi ? Wiadomo bez kontroli przez sterownik nie będzie tam ekstra , tylko w czym ma mu to przeszkodzic . Pusci iles tam wody na C.O A reszta w kociol tak mi się zdaje :)

Czyli rozumiem że jeśli nie mam głowic na 4 kaloryferach to jeśli temp zadana będzie 55 to na kaloryfery pójdzie 55, więc żeby mieć 45 muszę mieć temp 45 co nie jest zbyt dobre dla pieca, jeśli się mylę to mnie popraw :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, orzeszko1994 napisał:

Czyli rozumiem że jeśli nie mam głowic na 4 kaloryferach to jeśli temp zadana będzie 55 to na kaloryfery pójdzie 55, więc żeby mieć 45 muszę mieć temp 45 co nie jest zbyt dobre dla pieca, jeśli się mylę to mnie popraw :) 

Nie to możesz ustawić recznie . Niestety stale recznie się nie utrzyma ta temperatura która ustawisz . Ten zawor miesza wejscie z wyjściem wody z kotla i tyle ile ustawisz mu w "proporcji" tyle da na instalacje .

Wiec mozesz ustawić zadana np 55 a zaworem tak zmieszac że na C.o wyjdzie 45 . Tylko bez silownika sterownik np nie odkreci bardziej przeplywu z zasilania czy zmniejszy by utrzymac te zadane 45 . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

52 minuty temu, Kijasr napisał:

Tu się kolega myli każdy sterownik z pid potrzebuje stały przepływ.

Mam pytanie. W mojej instalacji odejście do ochrony powrotu jest przed pompą, a zabezpieczenie poprzez regulowany zawór termostatyczny. W całym domu pozakładane termostaty na grzejnikach, instalacja na dwóch rozdzielaczach wraz z bojlerem dwupłaszczowym (brak osobnej pompy cwu). Do sterownika dostałem również sterownik pokojowy, nie jest podłączony.

Lepiej pozostawić tak jak jest czy zgodnie z powyższym, zdjąć (albo dać na maxa) termostaty i założyć czujnik pokojowy, aby nim regulować temperaturę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, FAFAŁ napisał:

Nie to możesz ustawić recznie . Niestety stale recznie się nie utrzyma ta temperatura która ustawisz . Ten zawor miesza wejscie z wyjściem wody z kotla i tyle ile ustawisz mu w "proporcji" tyle da na instalacje .

Wiec mozesz ustawić zadana np 55 a zaworem tak zmieszac że na C.o wyjdzie 45 . Tylko bez silownika sterownik np nie odkreci bardziej przeplywu z zasilania czy zmniejszy by utrzymac te zadane 45 . 

Aha czyli tak jak było do tej pory tylko ci powiem ze do tej pory słabo zdawało to egzamin ponieważ liczyłem że jak ustawie zawór np na 1 to będzie to odczuwalna różnica między 1 a 10 a jest może 2 lub 3 stopnie na zasilaniu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.