Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

W moim przypadku sprawdza się praca ciągła (czyściej i ekonomicznej), ale też nie ma co wariować ;). Poniżej zapotrzebowania 1.5kw przechodzę na tryb pracy interwalowy.

Ja osobiście uważam że praca dłuższa z mniejszą mocą będzie bardziej ekonomiczna niż "pierdzielnięcie" z całą mocą.

Edytowane przez energotop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zmieniłem wartość max. modulacji z 50% na 100% co widać na wykresie wyżej, wcześniej wykres temperatury był bardziej zbliżony do prawej strony zdjęcia. Chyba wrócę do poprzednich ustawień (50%) - nie ma wtedy takich skoków temp. na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widac że na 50% lagodniej rysuje A jaką masz moc kotła?

Edytowane przez energotop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W podtrzymanie przeszedł nad literą P w SPALINY. Moc min 0.3kw max 6kw. Moc palnika 10kw Burner-s 16kw po modyfikacjach.

A koncentrujesz się na spalaniu bez odstawiania tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Po to kupilem ten sterownik ;). Jest czyściej i ekonomiczniej. Ale oczywiście bez przesady. Poniżej pewnych mocy utrzymywanie pracy ciągłej jest bardzo nieekonomiczne.

Z tego co się orientuje Twój sterownik też ma takie założenia...

Popełniłem "czeski błąd". Powinno być 0.5kw zamiast 0.3kw.

Edytowane przez energotop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A spalanie węglogroszku na 0,3kW czy na 0,5kW to jest ekonomia ,dla kieszeni ,kotła czy palacza (czytaj powietrza ,którym oddycha).

 

Bo moim zdaniem to jest ukryta praca w podtrzymaniu dla ładnego wykresu.

W ręcznym/dwustanie  ty decydujesz z jaką mocą pyka kocioł nawet na niskich mocach kocioł nie zejdzie niżej najwyżej się odstawi,  to sztywne nastawy .

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzac na wnętrze kotła i ilość spalonego węglogroszku to ekonomia dla powietrza, kieszeni i kotła ;). Bo kiedy palnik najbardziej syfi? ;). Jak sie odstawia i jak startuje. A od kiedy podtrzymanie jest ekonomiczne? Podanie paru gr wegla dla żaru na zimny palnik. Jaka tutaj jest sprawność? Ja tutaj tez decyduje. Bo równie dobrze mogę ustawić moc min.40% ale po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widac że na 50% lagodniej rysuje A jaką masz moc kotła?

Piec 20kW - "trochę za duży".

W domu cały czas 21st.C. 

podłogówka działa cały czas na ~31st.C, natomiast jak temp. w domu spada włączają się grzejniki.

średnie spalanie około 14kg/24H, palę czarną perłą 635zł/tona

Skleiłem kilka zdjęć:

post-61123-0-42002800-1446044422_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ze jestem tu nowy witam wszystkich.Post ma już troche czsu ale spróbuję .

Mam tomela skzp -02 i mam pytanko właściwie dwa

1-siłownik zaworu trójdrogowego łącze pod zworki co1 lub co2 ???? jak tak to jak bo z siłownika wychadzą 3 kabelki

2- mam programator bezprzewodowy pokojowy ,jak go podłaczyć i czemu w trybie interwałowym gdzie podajnik mam wyłączony paląc na palenisku dodatkowy

(kocioł Witkowskiego ) podajnik co jakiś czas sie załancza?

Prosze o jakąs podpowiedz bo zima blisko .

Pozdro wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj mkdugi

Siłownik zaworu podłącz pod gniazdo opisane jako "SIŁOWNIK MIESZACZA" (3 pinowe zielone gniazdo). Opis na str. 8 instrukcji.

  Z - zamykanie, O - otwieranie . N - przewód neutralny

 

Bezprzewodowy regulator podłącz właśnie zamiast zworki obwodu CO1 lub CO2 w zależności pod który obwód masz podłączoną pompę CO.

Pamiętaj jednak, że stosując zewnętrzny regulator będziesz sterował tylko pompą (włącz gdy styk zwarty, rozłącz gdy rozwarty).

Jeśli masz siłownik i zawór mieszający, to lepszy efekty (bardziej płynna regulacja) osiągniesz stosując oryginalny czujnik temperatury pokojowej od SKZP-02.

Ograniczeniem jest oczywiście to, że jest to czujnik przewodowy.

Co do podajnika  - napisz czy masz tłok, czy ślimak i jaką masz wersję oprogramowania.

 

pozdrawiam Tomek

 

p.s. oczywiście Timela a nie Tomela :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witak TomekBrz

 

Jaką mam wersje oprogramowania to dam znać wieczorem ,bo jestem na etapie przeprowadzki dopiero i w domku nie mieszkam jeszcze i tak szczerze powiedziawszy nie miałem czasu jeszcze usiąśc przy kotle z flaszką wódy i go wybadać:)

 Kocioł jest na tłoku  dwupaleniskowyEko  Raps II

 

ps. wiadomo Timel po.....o mi sie

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dzisiaj schodzę do pieca i patrzę że jest sygnał od regulatora bezprzewodowego do grzania , a piec nie reaguje w  jest w stanie czuwania , myślę przewody ,jest dobrze , wszedłem w ustawienia cwu i zwiększyłem nastawę temp cwu ,ruszyła pomka cwu (mam ustawiony priorytet), wróciłem do nastawy poprzedniejpompka cwu wyłączyła się ,a załączył się tryb grzania.

 

Czy są "jakieś" dodatkowe warunki grzania od regulatora ,wcześniej nie zauważyłem takiego zachowania (soft 1.76)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Pief

1. Czy wykorzystujesz tylko zewnętrzny regulator radiowy, czy jest też podłączony czujnik temperatury pokojowej od SKZP ?

2. Czy pompka CO pracowała ?  Sam sterownik może być w czuwaniu i jednocześnie może pracować pompa CO. Jest tak, gdy temp. na kotle jest większa od zadanej np. po wyjściu z grzania CWU, jeśli jest priorytet i podniesienie temp. kotła.

 

pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Podłączony jest zewnętrzny regulator radiowy i steruje pracą kotła . Jest też podłączony czujnik temp pokojowej do skzp.

2. Pompka co nie pracowała , sterownik był w stanie czuwania i temp na kotle była większa od zadanej.

 

Aby nie powtórzyła się podobna sytuacja jakie jest rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Wobec tego powinno zawsze być OK.

Być może odbiornik radiowy nie odebrał rozkazu z reg. pokojowego. Gdyby się to zdarzyło jeszcze raz, to proszę wejdź w diagnostykę -> wyjścia. Są tam 2 żółte kontrolki, które pokazują stan wejść (Zezwolenie CO), zobacz czy jest na 1 (zwarte)

 

pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. Poobserwuje.

 


Jeśli masz siłownik i zawór mieszający, to lepszy efekty (bardziej płynna regulacja) osiągniesz stosując oryginalny czujnik temperatury pokojowej od SKZP-02.


 

 

Czy te lepszy efekty (bardziej płynna regulacja) - możesz coś więcej napisać , czy naprawdę warto przejść na czujnik temp pokojowej.

Musiałbym pruć ściany pod kabel z poddasza na parter (świeżo po remoncie)  , a moze  czujnik temp pokojowej - bezprzewodowy :D  to byłoby coś

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik pokojowy  - bezprzewodowy pojawi się  prawdopodobnie w ofercie w przyszłym roku.

Ze sterowaniem zewnętrznym regulatorem chodzi oto, że włączamy / wyłączamy pompę, co oznacza zalanie kotła zimną wodą co jakiś czas.

Przy pracy z mieszaczem sterowanym reg. pokojowym można płynnie zmieniać temp. czynnika , więc pompa może pracować na stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie dopala to musisz skorygować zakres pracy wentylatora. Można też zmniejszyć dawkę % podawanego paliwa ale to powinna być juz kosmetyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bbela tak jak napisał kolega energotop, spróbuj zwiększyć powietrze maksymalne.

 

Jeśli nie dopala Ci węgla w retorcie, może to być też spowodowane nieszczelnością samej retorty (część powietrza dmucha na zewnątrz zamiast do środka paleniska)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj mkdugi

Siłownik zaworu podłącz pod gniazdo opisane jako "SIŁOWNIK MIESZACZA" (3 pinowe zielone gniazdo). Opis na str. 8 instrukcji.

  Z - zamykanie, O - otwieranie . N - przewód neutralny

 

Bezprzewodowy regulator podłącz właśnie zamiast zworki obwodu CO1 lub CO2 w zależności pod który obwód masz podłączoną pompę CO.

Pamiętaj jednak, że stosując zewnętrzny regulator będziesz sterował tylko pompą (włącz gdy styk zwarty, rozłącz gdy rozwarty).

Jeśli masz siłownik i zawór mieszający, to lepszy efekty (bardziej płynna regulacja) osiągniesz stosując oryginalny czujnik temperatury pokojowej od SKZP-02.

Ograniczeniem jest oczywiście to, że jest to czujnik przewodowy.

Co do podajnika  - napisz czy masz tłok, czy ślimak i jaką masz wersję oprogramowania.

 

pozdrawiam Tomek

 

p.s. oczywiście Timela a nie Tomela :D

Witaj TomekBrz

Nareszcie mam troche czasu żeby posiedzieć przy kotle .Powiedz mi ...Mam regulator z Beretty  ,Wychodzą 4 kabelki 2-czarne ,1 brąz , 1 nieb.  Mam 2 pompy ,jedna obsługuje  kaloryfery ,  druga podłogowke  i jak to teraz podłączyć.

I zakupiłem już ten siłownik ,3 kabelki , podłączyłem tak jak pisałeś .Jak sterować samym siłownikiem...?

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Beretty - nie wiem, nie znam.

reszta:

pompę podłogówki podłącz pod CO1, pompę kaloryferów pod C02. W menu mieszacz zaznacz "aktywny" na 1.

Ustaw temperatury w menu obwodu CO1.

Ręcznie możesz poruszać siłownikiem mieszacza z menu DIAGNOSTYKA -> WYJŚCIA  (po wpisaniu hasła administratora)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mam pytanie czy przewiduje się rozbudowę sterownika o wyjście alarmowy  (przekaźnikowe lub Open colector) w celu mozliwości sygnalizacji na zewnątrz np alarmu lub awarii.

Przykładowo podłaczeni do modu GSM w celu inforacji o problemie lub do systemu alarmowego budynku?

 

Nie wiem jak inni ale widzę równiez potrzebę wejścia awaryjnego podanie sygnału na które spowoduje wygaszenie kotła. W sytuacji gdy mamy zanik napięcia Sieci i podtrzymanie zasilania z UPS w celu bezpiecznego wygaszenia kotła.

Edytowane przez mcmab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.