Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie podłogowe - jaki jest najlepszy cykl grzania?


Grzesiekz182

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,posiadam kocioł Termet ecocondens gold plus 20KW w całym domu ogrzewanie podłogowe dom nowy dobra izolacja drugi sezon grzewczy jak powinienem grzać podłogówka ma dużą bezwładność opiszę jak to wygląda u mnie.

Mam sterownik pokojowy i sterownik pogodowy jeżeli na sterowniku mam zadaną temp.21 stopni wtedy kocioł grzeje około 2-3 godziny temp.na kotle około 30-33 stopnie krzywa grzania 3,5 potem kocioł się wyłacza i jest przerwa około 8-10 godzin gdy tem.spadnie w pomieszczeniu kocioł znowu się włacza i grzeje 2-3 godziny wydaje mi się że wtedy komfort ciepła nie jest tak dobry ponieważ temp.wody w podłodzę wychładz się po paru godzinach.

Teraz zmieniłem żeby kocioł pracował w odstępach około 3 godzin tak żeby woda w podłodzę nie wystudzała się za bardzo na sterowniku pokojowym ma ustawione kocioł grzeje 1 godzinę potem ma przerwę 3 godziny  12-17-22-3-7 kocioł pracuje w tych godzinach to jest 5 godzin na dobę odczuwalny komfort cieply jest dużo lepszy ale czy tak powinno być z tego co wiem to ogrzewanie podłogowe powinno pracować cały czas ale u mnie nie zabrdzo się to sprawdza jeżeli kocioł pracowałby cały czas miałbym w domu saune proszę o wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz krzywą grzania na 1.0 i po jednej lub 2 dobach koryguj bo 3.5 to tak na moje oko trochę za ostro czyli nieekonomicznie

Aha - można korygować też parametrem P22 ale przy podłogówce to chyba nie będzie potrzebne

Ja u siebie wczoraj  ustawiłem krzywą 1.0 i korektę P22=10 , ale to na grzejnikach i obserwuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pracuje prawie cały czas z mocą około 3kW - pobór gazu na liczniku około 0,3m3 na godzinę.

Wyłącza się rzadko

 Temperatura na zasilaniu grzejników  38*C (u mnie o 10st. podniesiona parametrem P22)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie zmieniłem PO3 moc kotła na 25 ale umnie przy temp.grzania 30-33 stopnie na kotle na godzine mam około 0,6m3 więc o połowę wiecej niż u ciebie czy masz zadaną temp.na sterowniku w pokoju?

Jak u ciebie wyglada cykl grzania ile kocioł pracuje ile czasu ma przerwę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocy lepiej bez urządzenia pomiarowego nie ruszać...

Natomiast zmieniłem P14=20  i P18=80 - zawory mi szumiały, teraz jest ciszej

Przerwy teraz są rzadko ale ich nie notuję, nie mam zaprogramowanych cykli grzania tylko dzień=21*C i noc=20,5*C na termostacie pokojowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam sobie odpowiedziałeś....

Ja nie mam podłogowego ale jak czytam to ludzie ustawiają poniżej 30*C

A ile?  Jak czytam z wykresu to przy 1.0 powinieneś mieć około 27~28*C . Przytrzymaj dobę i popatrz jak często Ci się wyłącza.

No i zużycie dobowe obserwuj, to dużo mówi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Grzesiekz182 napisał:

czy jeśli ja mam tylko ogrzewanie podłogowe to 30-33 stopnie na kotle jest za duże?

Jak w miarę  dobrze policzona i wykonana podłogówka to dla obecnych temp powinna być temp wody w podłodze ok 26-27C.

Dużo też zależy od izolacji budynku, ale na pewno nie 33C w podłodze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem,dom jest dosyć dobrze zailozowany i długo trzyma ciepło jak kocioł nie pracuje 8-10 godzin to woda w podłodze się wychładza nie wiem czy kocioł powinien pracować non stop czy miec tak długie przerwy,teraz zmieniłem krzywą na 1.0 ale przy uruchomieniu się kotła wyskakuje L3 zrobiłem krzywą na 1.5 teraz grzeje 29 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem jeśli ustawię krzywą na 1.00 i kocioł się włacza wyskakuje L3 na wyswietlaczu przy starcie na kotle jest tem.30-33 stopnie potem schodzi do 28 stopni czyli tak jakby startował z za duża mocą i włacza sie L3 czy mogę zmienić parametr P01 moc startowa jest fabrycznie na 40 czy jeśli zmniejszę np do 20-30 to czy wtedy kocioł będzie startował z mniejszą mocą i nie wyskoczy L3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od stanu kotła i przepustowości komina, tak w wielkim skrócie.

Ja mam 1,5m komina przez ścianę i nie ma żadnego problemu z zapłonem przy 20%, możesz spróbować obniżyć obserwuj jak będzie przebiegał zapłon, jeżeli nie będzie niepokojących odgłosów typu wybuch lub długi zapłon to będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam rurę puszczona przez scianę,zmieniłem parametr P01 na 20 bo był ustawiony na 40 to chyba za dużo teraz kocioł normanlnie odpalił i nie wykoczyło L3 krzywa ustawiona na 1.00 temp.na kotle 28 stopni jutro zobaczę ile spalił gazu na godzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróć do fabrycznej mocy startowej

I nie kombinuj z parametrami mocy jeżeli nie masz czym zmierzyć!

Podałem jakie mam ostatnie nastawy - zużycie gazu za ostatnią dobę przy temperaturze +9*C  odczytane z licznika  - 3,2 m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli PO1 zrobić na 40 tylko jak tak było to właczało sie L3 tak jakby kocioł startował z za dużą mocą przy krzywej 1.00 spalanie na godzinę około 0.35m3 co mam zrobić żeby była krzywa 1.00 ale żeby kocioł normanlnie odpalał przy starcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też początkowo kilka razy L3 się włączyło ale później przestało.

To nie jest awaria jak wyczytałem tylko normalna funkcja wychładzania kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jozefg1 napisał:

Wróć do fabrycznej mocy startowej

I nie kombinuj z parametrami mocy jeżeli nie masz czym zmierzyć!

Za nastawy mocy kotła odpowiadają parametry pracy wentylatora P04 min i P05 max i dla regulacji tych wymagany jest analizator spalin.

P01 odpowiada za moc startową i są to% mocy max kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok u mnie było P04  na 15 zmieniłem na 12 przy krzywej 3.5 wszystko było ok ale jak zmieniłem krzywą na 1.00 to wtedy wyskakiwał L3 może P04 zrobić na 15?a co z parametrem P03 jak miałem na 99 zmieniłem na 30 i wszystko było ok,teraz kocioł grzeje mi 27 stopni akyualnie jestem w domu i sprawdzam ile pali gazu na godzinę wychodzi 0,26m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przywróć ustawienia P04 i P05 tak jak ustawił serwisant na analizator,bo źle to wpływa na wymiennik i może doprowadzić do jego zniszczenia.

Moc na CO możesz ograniczyć,ale kocioł i tak sam dąży do jak najmniejszej mocy potrzebnej w danej chwili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jesteś zadowolony z komfortu cieplnego to jak najbardziej może tak pracować. Wszystko zależy od budynku, niektóre wymagają ciągłego grzania bo moment robi się zimno w odczuciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tych 5.30 godziny przerwy trochę w domu jest chłodniej wczesniej miałem ustawione godzinowo 1 godzinę kocioł grzał 3 godziny przerwy komfort cieplny lepszy ale krzywa była na 3.5 kocioł grzał 30-34 stopnie więc mało ekonomicznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że aktualna krzywa to 1.0 ?

To może spróbuj zejść jeszcze trochę niżej, tak po 0.1 na dobę, może uda się wydłużyć czas grzania bez nadmiernego taktowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.