Skocz do zawartości
saguro

Kocioł i sterowanie 100% podłogówka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Prośba o poradę lub wymianę doświadczeń. Otóż kupuję od dewelopera małego szeregowca 50m2 na parterze i 50m2 na piętrze. Na dole będzie 40m2 otwartej przestrzeni, a na górze 4 małe pokoje po 10m2. Ogrzewanie całe na dole podłogówka, na piętrze grzejniki w pokojach oraz podłogówka w łazience. Kocioł jaki ma być to Die Dietrich MCR Home 24T z zasobnikiem SR100, sterowanie pogodówką oraz dedykowanym regulatorem. Rozłożona instalacja pod rekuperację (rekuperator muszę sam dokupić). Zapotrzebowanie na ciepło Q = 6,30 kW (60/40ºC)

Prosiłem o zmianę ogrzewania na całe podłogowe a w łazienkach podłogówka oraz po jednym grzejniku elektrycznym. Rozdzielacze, po jednym na parterze i piętrze, bez pomp, mieszaczy i siłowników. Chciałbym zmienić też kocioł na niższą moc. Myślałem o:

- Junkers Cerapur Smart ZSB 14-5c

- WHBS 14kW

- Bosch CONDENS GC2300iW 15P 

- Termet ECOCONDENS GOLD PLUS 20 (tu trochę gorzej z serwisem)

Oczywiście do wszystkich zasobniki 100-120litrów (myślę, że dla 4 osobowej rodziny to wystarczy)

Myślę też o sterowaniu, będzie pogodówka więc kocioł będzie sterowany przez czujnik temp. zewnętrznej, natomiast chciałbym dokupić jeden regulator (na parter, pomieszczenie 40m2), który będzie obsługiwał aplikację na smartfonie.

Czy lepiej kupować regulator dedykowany z kotła, czy lepiej np. Salusa (seria smart home)? Czy oba działają na takiej samej zasadzie włącz/wyłącz?

Czy jest sens zakładać siłowniki na rozdzielacze i dokładać regulatory do 4 małych pokojów?

Co myślicie o kotłach? Oprócz Termeta, który ma tani serwis i części

Dzięki i pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Zachęcamy do wpłat dla Oliwii:

Zmiana kotła to obowiązek, powinna być minimalna moc kotła ok 2-3kW.

Najlepszą opcją dla podłogi jest grzanie non stop , trzeba tylko dobrać odpowiednią krzywą grzewczą na kotle.

W wybieranym kotle patrz jaka może być wybrana najniższa temp pracy, są kondensaty, która pracują od 25C i takie że pracują od 40C.

Tych drugich unikaj.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, saguro napisał:

- Junkers Cerapur Smart ZSB 14-5c

Trochę słabsza pompa niż Bosch.

- WHBS 14kW

Nie znam

- Bosch CONDENS GC2300iW 15P 

Fajny kocioł, mocniejsza pompa niż Cerapur Smart, okrojony z rzeczy, których nie potrzebujesz.

- Termet ECOCONDENS GOLD PLUS 20 (tu trochę gorzej z serwisem)

Dobry wybór na taki prosty układ.

Myślę też o sterowaniu, będzie pogodówka więc kocioł będzie sterowany przez czujnik temp. zewnętrznej, natomiast chciałbym dokupić jeden regulator (na parter, pomieszczenie 40m2), który będzie obsługiwał aplikację na smartfonie.

Czy lepiej kupować regulator dedykowany z kotła, czy lepiej np. Salusa (seria smart home)? Czy oba działają na takiej samej zasadzie włącz/wyłącz?

Jeden dedykowany regulator do kotła + czujnik temp. zewnętrznej (do Termeta regulator Open Therm)

Czy jest sens zakładać siłowniki na rozdzielacze i dokładać regulatory do 4 małych pokojów?

Absolutnie nie.

Co myślicie o kotłach? Oprócz Termeta, który ma tani serwis i części

Spoko kotły, proste do prostych instalacji (albo 100% grzejniki albo 100% podłogówka).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przy termecie, jak dasz sterownik cr11011 masz w zasadzie trzy mozliwosci wysterowania samej podłogówki:

1) sterowanie na podstawie temp. Wewnetrznej poprzez algorytm PID. Ustawiasz tylko temp. Max i min i kocioł sam reguluje temp. w zaleznosci od tego jak daleko ma do zadanej temp. pomieszczenia (spoko opcja jak masz drabinki w łazienkach na obiegu podłogowym bo czujesz ze są ciepłe)

2) regulacja na podstawie czujnika temp. zewnętrznej (krzywa grzewcza)

3) regulacja na podst. Temp. Zewn., wewnętrznej, z kompensacją (ta opcja jest spoko ale musisz najpierw "wbić" się idealnie z krzywą grzewczą.

Do tego dochodzi mozliwość ustawienia tygodniowego harmonogramu dla c.w.u. i c.o.

Edytowane przez KubaSko

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuje Panowie za komentarze, z wszystkich na pewno coś wyniosę. Mam jeszcze pytanie, czy z kotła wychodzić rurą 32 do rozdzielaczy, czy 25 wystarczy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• Przez jurekd
      Witam wszystkich na forum. Mam problem z wyborem pieca gazowego, a właściwie z wyborem jego mocy. Instalator oraz projektant przyłącza gazowego z uporem twierdzą że moc dla mojego domu (150m2) powinna być min. 20KW. I tu moje pytanie, po przeczytanie wielu forów okazuje się że wielu użytkowników kotłów gazowych ma problem z przewymiarowanymi kotłami (za duża moc). Dla przykładu mój znajomy wbrew opiniom instalatora i projektanta zamontował piec BUDERUS GB-072 20KW +160 l zasobnik  do powierzchni domu 350m2. A na informacje że mam mieć tą samą moc pieca  po prostu mnie wyśmiał . Czyli potwierdził to co wyczytałem na niejednym forum, czyli jak dla mnie wystarczyłby piec o mocy 14KW (mowa o BUDERUSIE GB072 14 AKW ku temu się skłaniam ) plus zasobnik 150l. Czy ktoś na forum mógłby potwierdzić czy mój wybór kotła 14KW byłby słuszny. Dodam tylko że do tej pory używałem piec na Eko-groszek (25KW, sądzę że również przewymiarowany), spalam rocznie około 5ton węgla, dom myślę w miarę ocieplony (ściany- od wewnątrz kratówka Kozłowice 30 cm dalej 10 cm styropianu (2x po 5cm  na przekładkę i na zewnątrz cegła 12 cm )   , stropy- Akerman na strychu ocieplony 12 cm styropianu skosy na poddaszu żelbeton ocieplony wełną 30 cm, okna drewniane z szybą U=1,1).    Proszę  o wasze przemyślenia , opinie a może  ktoś ma taki piec? Na razie jestem na etapie robienia projektu , także mam jeszcze trochę czasu na podjęcie decyzji jaki kocioł .                                                                                                                              Będę wdzięczny za rady . pozdrawiam                                                                                                                                  
    • Przez KonradM
      Dzień dobry-wieczór
      Na wiosnę planuje wymianę c.o. ze starej "grubej" żeliwnej instalacji na całkowicie nową plus kocioł gazowy .Instalacja będzie w miedzi grzejniki(i tylko grzejniki) zostaną dobrane do kubatury domu(pomieszczeń).Dom 150 metrów kwadratowych z lat 70 ocieplony styropianem 15-20cm całość powierzchni ogrzewanej jest na wysokim parterze natomiast "nad" jest kondygnacja ogrzewana osobno oddzielne mieszkanie. Prośba o polecenie modelu pieca i czy warto dołożyć zasobnik na c.w.u. obecnie wodę użytkową ogrzewa łazienkowy Junkers. Jeśli chodzi o instalację i jej wymianę zdaje się na firmę ją wykonującą jednak co do kotła to chciałbym poznać opinie o piecach od ich użytkowników. Z góry dziękuję:)
    • Przez Zagazowany
      Witam serdecznie wszystkich Forumowiczów.
      W marcu rozpoczynam budowę domu parterowego, 140m2 użytkowych, ocieplenie 15 lub 20cm styropianu. Ogrzewanie podłogowe bez grzejników.
      Proszę mądrzejsze ode mnie osoby o uwagi co do mojego planu w kontekście instalacji C.O. / C.W.U.
      -Piec jednofunkcyjny kondensacyjny, z modulacją ok 4-16KW
      Pierwszy dylemat, jaki piec - marka, model? Termet - słyszałem krytyczną opinie na temat serwisu ale podobno dobre i tanie kotły. Vaillant - drogie części ale serwis blisko. Immergas - sprzeczne opinie.
      -Zasobnik na wodę użytkową (ok. 140l ?) z możliwością podłączenia grzałki elektrycznej - planowana instalacji PV  w przyszłości
      -"Cyrkulacja na żądanie ?" - w zaprogramowanych godzinach lub po włączeniu światła w łazience nastąpi wymuszony obieg ciepłej wody do kranu.
      Tutaj napotykam drugi dylemat. Mam dwie łazienki, pierwsza sąsiaduje z kotłownią, najdalej od kranu będzie jakieś 3,5m w linii prostej i nie wiem czy tutaj warto zastosować ten wymuszony obieg. Czy wylana zimna woda kranem będzie miała tak znikomą ilość, że to bez sensu? Druga łazienka jest w dalszej odległości i tutaj nie mam już wątpliwości.
      -Możliwość podłączenia w przyszłości zasobnika (np. Galmet) na wodę C.O. z zastosowaniem grzałki elektrycznej i wykorzystywania przyszłej darmowej energii z PV.
      Co sądzicie o takiej instalacji? Jaki wybrać kocioł i jakie urządzenia peryferyjne (zasobnik  pompy)?
      Pozdrawiam!

• Przez StesiU
      Witam wszystkich,
      Jakiś czas temu pomogliście mi w wyborze peleciaka do nowo budowanego domu. Biovert z KIPI od Witka sprawuje się po dziś dzień.
      Teraz stoję przed wyborem kotła do drugiego domu i znowu potrzebuje pomocy.
      Charakterystyka budynku dostępna pod linkiem:
      https://cieplowlasciwie.pl/wynik/ah9t 

W domu obecnie tzw śmieciuch który dobrze sobie daje rade na te ok 100m2 ale zdrowie mieszkańców domu nie pozwala już na jego dalszą obsługę. Tym bardziej że kotłownia usytuowana jest w dość niskiej, ok 160cm wysokości, piwnicy. 
      Instalacja w domu po modernizacji na rurkach miedziowych. Wszędzie grzejniki aluminiowe, w sumie 7 szt. Dom nie jest w żaden sposób ocieplony. Stolarka okienno drzwiowa nowa.
      Ciepłowłaściwe podpowiada kocioł ok 17KW. Podobnie hydraulik.

Biorę pod uwagę:
      1. Kocioł na pellet SlimKo 16kW – cena ok 13 500 (cena uwzględnia transport oraz dodatkowy panel pokojowy i moduł internetowy),
      2. Kocioł na pellet Lumo Bio Max PLUS 15 – cena zbliżona (cena uwzględnia transport oraz dodatkowy panel pokojowy i moduł internetowy),
      3. Kocioł na pellet Witkowski 16 kW SMART 5 – cena 11 700 (cena uwzględnia transport oraz dodatkowy panel pokojowy i moduł internetowy),

Bardzo ogranicza nas wysokość pomieszczenia stąd takie a nie inne modele.
      Oczywiście jestem otwarty na inne propozycje. Jednak to KIPI do mnie przemawia bo znam i nie narzekam ale…
    • Przez norbi522
      Witam mam do wyboru dwa kotły gazowe który był by waszym zdaniem lepszy? 
      -Buderus Gb172i 14kw 
      -Vaillant VC 20CS/1-7 exclusive 20kw 
      Dom 125m ogrzewanie podłogowe w całym domu bez żadnych kaloryferów. Do tych dwóch producentów mam najbliższy serwis.
      Cenowo wychodzi praktycznie to samo i dlatego mam dylemat. Buderus ma minimalny zakres mocy od 2kw zaś Vaillant od 2,8 tylko pytanie czy wogle kocioł kiedy kolwiek będzie pracował na tak niskiej mocy i czy 2kw a w 2,8kw to jest duża różnica która odbije się na rachunkach ??

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.