Skocz do zawartości
digitalMode

Pompa ciepła pod C.O. - jaka?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Proszę o pomoc w doradztwie jaka PC pod samo C.O. wybrać. Zaznaczam ze interesuje mnie nie droga PC, fajnie by było zmieścić się ze wszystkim w 12-15tyś. Moc jaka z wyliczeń wyszła na zapotrzebowanie mojego domu to 6kW, nowy dom 160 pow. zabudowy, 110m2 użytkowej na parterze + poddasze w przyszłości grzane same grzejniki wiec zatem pewnie będę potrzebował bufora? W tym przedziale cenowym jedynie cenowo odpowiadają typy monobloki ale możne ktoś coś innego był by w stanie polecić. Inwestycja na terenie Podkarpacia. Mile widziane oferty.
PC monoblok Haier? Nie droga a dobra?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niech kolega weźmie pod uwagę to że wiekszość pomp traci ok połowę swojej mocy przy dużych mrozach. A napewno już taki Haier. I zwyczajnie zmarzniecie w domu. Do monoblocka trzeba zastosować układ pierwotny z glikolem i wtórny. Ze sprzęgłem. Bo rury CO z wodą wyprowadzone do monobloka mogą po prostu zamarznąć. Rozwiązanie druciarskie i upierdliwe. Sprzęgło samo w sobie może generować już stratę. Można zastosować bufor. Ale najważniejsze jest to jaka temperatura idzie na grzejniki. Jezeli w największe chłody idzie więcej niż  45 stopni to trzeba wymienić grzejniki na o wiele większe. Żeby mozna było je zasilać własnie wodą o niższej temp. Inaczej można pójść finansowo z torbami.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na chwilą obecną grzany będzie tylko parter podłogówka po całości a poddasze w przyszłości grzejniki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Trener40

Dopóki nie masz wiedzy jaką będziesz musiał puszczać temp wody na grzejniki ( poddasze) aby zapewnić komfort cieplny , to PC sobie odpuść. 

Ewentualnie trzeba by było policzyć jaki jest tam dokładny metraż do ogrzania  i jakiej wielkości masz tam grzejniki, bo rozumiem, że jakieś grzejniki już tam są zamontowane. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 godzin temu, Outsider napisał:

Niech kolega weźmie pod uwagę to że wiekszość pomp traci ok połowę swojej mocy przy dużych mrozach. A napewno już taki Haier. I zwyczajnie zmarzniecie w domu. Do monoblocka trzeba zastosować układ pierwotny z glikolem i wtórny. Ze sprzęgłem. Bo rury CO z wodą wyprowadzone do monobloka mogą po prostu zamarznąć. Rozwiązanie druciarskie i upierdliwe. Sprzęgło samo w sobie może generować już stratę. Można zastosować bufor. Ale najważniejsze jest to jaka temperatura idzie na grzejniki. Jezeli w największe chłody idzie więcej niż  45 stopni to trzeba wymienić grzejniki na o wiele większe. Żeby mozna było je zasilać własnie wodą o niższej temp. Inaczej można pójść finansowo z torbami.

Ale warte aby zaoszczędzić tak z 10 tys zł no chyba że ktoś leży na forsie to 10 tysi w tą czy tamtą  a co tam , ludzie to tylko kilka litrów glikolu i tyle .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Poddasze nie jest użytkowe puki co i nie wiem kiedy będzie a powierzchnia to jakieś 35m3 użytkowego i jest tylko sama instalacja wypuszczona na grzejniki nie duza powierzchnia wiec temp 45C wystarczy na grzejniki. Miałem palić kotłem zasypowym ale zrezygnowałem stad decyzja na PC i będzie ona współgrała z FV 4.2kw na takie rozwiązanie się zdecydowałem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

PV 4,2kWp to starczy na pompę gruntową na pewno nie na powietrzną.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rachunki za prąd w okresie grzania (zimowym) nie musza wychodzić na zero. A na pewno znacznie niższe będą  zwłaszcza ze tylko grzane będzie w zimniejsze dni.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na pompę powietrzną trzeba mieć PV 5 kWp a skoro na przeciętny nowy dom potrzeba PV 3-4 kWp na bieżące zużycie a masz 4,2 to nie spodziewał bym się jakichś rewelacji z tą pompą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja wiem ze każdy chwali to co ma, ale ja już podjąłem decyzje ze to będzie PC i przy FV to nie będą bóg wie jakie rachunki. I zapotrzebowanie FV na PC  nie jest rzędu 5kwp.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podjąłeś dobrą decyzję. PV da ci ponad 4000 kWh rocznie. Trzeba odliczyć zużycie prądu w domu  a pozostałością pomniejszoną o 20 procent będzie można zasilić PC.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zbierając oferty na PC jednak będę musiał zwiększyć budżet do około 23tys. Monobloka bym kupił taniej z robocizna ale nie polecają mi sprzedawcy nie wiem dla czemu skoro jest prostszy w montażu a jedynie co to zabawy z glikolem. Puki co mam najlepszą oferte na splita 7kw Panasonica seri J.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A co ci ma powiedzieć że mało zarobi na tym ? im droższe tym większą kasę można skubnąć .

• Zgadzam się 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na YT są relacje PV+PC obejrzyj sobie co ile zużywa żebyś się nie zdziwił.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak bym sugerował się relacjami z YT to wogóle bym budowy nie zaczynał. Wiadomo koszty jakieś będą ale na pewno nie tak znaczne po za sezonem grzewczym.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• Przez ai3
      Witajcie,
      Niedawno musiałem trochę pogrzebać przy podłogówce, mianowicie pociły się dwa przepływomierze które wymieniłem plus zainstalowałem grzejnik łazienkowy na przygotowanej wcześniej linii. Dopuściłem wody do instalacji, ciśnienie na zegarze przy buforze jest dobre i stałe, zakładam, że po takich pracach powinienem teraz odpowietrzyć instalację. Szczególnie, że w jednym z pokoi jest zdecydowanie chłodniej niż w innych. Przegrzebałem internet i wiem że należałoby zamknąć wszystkie linie poza jedną i włączyć maksymalne obroty pompy obiegowej. Problem w tym, że u mnie źródłem jest pompa ciepła (dokładnie Nibe F1255), pompa obiegowa jest zintegrowana w niej i nie mam dostępu do sterowania obrotami (lub nie umiem go znaleźć).
      Przesyłam zdjęcia bufora oraz rozdzielni z prośbą o poradę co zrobić by ten jeden pokój również był ciepły.

• Przez kejno
      Postanowiłem zmodernizować system grzewczy w domu na PC powietrze-woda i zastanawiam się nad wyborem mocy pompy. 
      Podstawowe parametry domu: 
      parterowy + poddasze użytkowe, rok budowy 2008, powierzchnia użytkowa 122m2 + 18m2 garaż w bryle budynku, po podłodze 155m2, brak piwnicy
      Ocieplenie: 
      ściany: gazobeton + styropian 12cm, dach: wełna 25cm, okna: szyby podwójne
      Ogrzewanie: 
      piec elektryczny Elterm 12kW, grzejniki konwektorowe w całym budynku o łącznej mocy 9500W (w standardzie 55/45/20), zbiornik CWU z wężownicą 140 l
      oraz kominek z DGP. 
      taryfa G12r, strefa klimatyczna I (Gdańsk), 5 osób. 
      Chciałbym zastąpić piec elektryczny PC, aby ograniczyć zużycie prądu i rzadziej używać kominek. 
      W związku z tym, że ogarniam elektronikę i jakieś zdolności manualne są oraz lubię mieć zrobione "po swojemu" chciałbym podejść systemem gospodarczym i dlatego po różnych analizach zdecydowany jestem na rozwiązanie monoblok, który to umożliwia. 
      Waham się pomiędzy wyborem pompy Haier 8kW lub 11kW. Według różnych kalulatorów zapotrzebowanie na ciepło budynku wynosi około 9kW. I teraz pytanie czy pompa 8kW wystarczy? 
      Wiem, że PC powinna mieć długie cykle pracy i dlatego lepsze jest (i przez większą część roku) jest aby pracowała w swoim nominalnym trybie i była z mocą 'akurat' niż była przewymiarowana. 
      Pozostała część planu to: 
      - mały bufor 100-150 litrów, zalany glikolem, zasilany przez pompę ciepła (brak ryzyka zamarźnięcia przez brak prądu)
      - wymiennik ciepła pomiędzy buforem a resztą instalacji CO opartej na wodzie. 
      - ogrzewanie zbiornika CWU poprzez wężownicę przez zawór trójdrożny z PC 
      - dodatkowa grzałka do bufora w przypadku gdyby moc pompy nie starczała. 
      - ewentualnie dodatkowy obieg pomiędzy buforem a zbiornikiem cwu aby zoptymalizować pracę pompy w tańszej taryfie - sterowany różnicą temperatur między zbiornikami (zaworami) w danych przedziałach czasowych 
      Czy ciągły cykl pracy np. przez 3h dla pompy jest wystarczający aby działała efektywnie? 
      Ostatni punkt może odpadnie ze względu na plan założenia PV na dachu.
    • Przez torq1906
      Witam,  w związku z obowiązkiem wymiany kotła węglowego do 2022 roku czas się rozglądnąć za wymianą na coś bardziej ekologicznego i rozważam dwie opcje kocioł gazowy albo pompa ciepła.
      Ogrzewana powierzchnia budynku to około 200m2, średnio ocieplony zbudowany na początku XXI wieku, ze ściany trójwarstwowej,  pustak żużlowo-betonowy  19cm styropian z frezem 5cm cegła dziurawka 12cm, poddasze użytkowe ocieplone wełną mineralną 15cm. Obecnie do ogrzewania spalane jest 4-5 ton węgla przy czym te 5 to zdarzyło się maksymalnie raz gdzie było kilka tygodni poważnych mrozów. W bliżej nieokreślonej przyszłości będzie na pewno docieplony. Instalacja wewnątrz budynku w miedzi z grzejnikami płytowymi typu 22.  Sieć gazową mam na działce jednak nie mam zrobionego przyłącza. A co do pompy ciepła widziałem mieszane opinie odnośnie tego czy jest w stanie grzać tak żeby nie chodzić w zimie w kurtce :D  to prawda czy po prostu ktoś miał spapraną robotę ?  Dodam, że przy ewentualnym rozwiązaniu z pompą ciepła zastanawiam się nad instalacją fotowoltaiczną.  Nie ma również możliwości zmiany grzejników na podłogówkę, ewentualnie w grę wchodzi tylko wymiana grzejników na  nieco większe. 
      Pytania: 
      Jakie są przybliżone koszty instalacji i eksploatacji pompy ciepła lub kotła gazowego ?
      Czy macie jakieś inne propozycje odnośnie sposobu ogrzewania ? 

• Przez AplusHOUSE
      Zatrudnię Hydraulika z doświadczeniem / Montera C.O. / Montera Instalacji Sanitarnych / Montera Wentylacji / Pomocnika Hydraulika

Praca od zaraz w Błoniach (5 km od Wrocławia) lub przy wyjazdach krajowych lub przy wyjazdach zagranicznych (Niemcy, Austria, Holandia) z systematycznymi zjazdami do domu i zakwaterowaniem w miejscu prowadzenia budowy.
      Dla najlepszych zarobki 8 000 zł lub więcej.

Zadania ::
      - wykonywanie instalacji systemów sanitarnych, grzewczych, wentylacyjnych,
      - prace przy montażu budynków szkieletowych, modułowych oraz hybrydowych według projektów wykonawczych i warsztatowych.

Wymagania ::
      - doświadczenie zawodowe min. 2 lata,
      - precyzyjność i dokładność,
      - umiejętność czytania rysunku technicznego,
      - umiejętność pracy w zespole.

Oferujemy:
      - stałą umowę na pełny etat lub samozatrudnienie,
      - pracę na miejscu
      - pracę dobrymi narzędziami w bezpiecznym środowisku BHP,
      - pracę w niszowej specjalizacji, przy innowacyjnym produkcie o najwyższej jakości na najlepszych materiałach.

Kontakt :
      e-mail :: job@aplushouse.eu; tel. +794 564 998

Kim jesteśmy?
      A+House to ultra-nowoczesna architektura, innowacyjne rozwiązania, pasja oraz ekologiczne materiały podsumowane sloganem „Innowacje w zgodzie z naturą!” najlepiej charakteryzują.

Pod marką A+house skrywa się innowacyjna pracownia architektoniczna z własnym działem produkcyjnym oraz wykonawczym, która specjalizuje się w projektowaniu oraz wznoszeniu nowoczesnych, innowacyjnych budynków szkieletowych, modułowych oraz hybrydowych w standardzie energooszczędnym i pasywnym.

Nasz zespół prowadzi prace badawcze, zgłasza patenty, stosuje innowacyjne rozwiązania i wyróżnia się ekologicznym podejściem stosując „zdrowe” materiały. Wszystkie te starania zostały dostrzeżone przez internautów i zaowocowały pierwszym miejscem w kategorii najbardziej innowacyjnej pracowni w Polsce w konkursie „Innowacje w Architekturze”, organizowanym przez czasopismo Murator.

W dniu dzisiejszym budynki realizowane przez nas należą do najbardziej zaawansowanych i innowacyjnych obiektów budowlanych o konstrukcji drewnianej na świecie.

Więcej na www.aplushouse.eu.

Rozwijamy nasz zespół wykonawczy i szukamy osób, które dołączą do nas.

Prosimy o dopisanie klauzuli:
      „Na podstawie art. 7 ust. 1 RODO oświadczam, iż wyrażam zgodę na przetwarzanie przez administratora danych osobowych, którym jest AJD STUDIO Jakub Dalek, moich danych osobowych w celu przeprowadzenia procedury rekrutacji na w/w stanowisko. Powyższa zgoda została wyrażona dobrowolnie zgodnie z art. 4 pkt 11 RODO.”
       Informujemy, że skontaktujemy się tylko z wybranymi kandydatami.

• Przez Pumping
      Witam, zastanawiam się nad pompą ciepła Powietrze Woda. Dom z H+H ocieplony 15 cm grafitem, podłoga 13 cm styro, dach dwu spad 20 cm wełny. dwa okna dachowe. Wszędzie podłogówka, komin mam bo jak zaczynałem to myślałem tylko o pellecie ale może jak by były ceny podobne  to bym się skusił na PC.
       Pytanie pierwsze czy takie cudo podłączy zwykły hydraulik?  Bo z tego co wiem jakieś uprawnienia gazowe trzeba mieć.
      i pytanie czy takie cudo https://allegro.pl/oferta/powietrzna-pompa-ciepla-lg-therma-v-9kw-z-montazem-7642825526 jest coś warte? 
      Czy potrzebuje do tego bufora?
      Co jak braknie prądu? Agregat zwykły jedno fazowy pociągnie?
      Co ile serwis i jakie koszta?
      Jak sprawa z częściami?

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.