Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zatkany kanał wentylacyjny, a wybijanie dymu z kotła.


DeIntegro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, otóż mam problem z kotłem który wybija dym. Po otwarciu klapy zasypowej od góry gdy się pali to strasznie wybija i bucha. Od dołu gdy jest otwarta klapa to też potrafi dym wychodzić dolną klapą. Piec jest przeczyszczony i kanał w kominie z którego leci dym także, lecz to nie pomogło. Jeden kanał wentylacyjny jest zatkany sadzą na amen, czy to może być powód wybijania? Jeśli tak to jak go wyczyścić? Za piecem są 3 otwory rewizyjne i drożne, lecz ten zatkany jest za tymi drożnymi, nie ma do niego rewizji. Apropo drzwiczek rewizyjnych to mam 3 sztuki za piecem, czy one muszą dolegać szczelnie? Są stare betonowe i nie dolegają już. Jest jeszcze rewizja u góry w pokoju w kanale niepalnym, powinna być szczelnie zatkana? Ma to jakiś wpływ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 11 miesięcy temu...

Całe otwarte okno 40x100 cm nie daje tyle powietrza co zetka? 

Temat reaktywuję. Przyszedł sezon i jest kicha. Co z tymi rewizjami za piecem? Środkowa rewizja od wybierania sadzy z kanału od pieca ma być szczelnie zamknięta, a rewizja z prawej i lewej wentylacyjne mają być otwarte?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, DeIntegro napisał:

Środkowa rewizja od wybierania sadzy z kanału od pieca ma być szczelnie zamknięta, a rewizja z prawej i lewej wentylacyjne mają być otwarte?

Nie wiesz która jest od Twojego komina czy jak ? Wszystko szczelne , powietrze ma wchodzić do kotla i wychodzic do komina . Poszukaj czy w twoim kominie po drodze np na poddaszu też nie ma rewizji , jeśli jest zaslep ją . Dodatkowo jeśli masz jakiś dłuższy odcinek rury na połączenie kocioł komin , warto owinąć tą rurę wełna by do komina szły cieplejsze spaliny . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no wszystko jest w jednym kominie. Po prostu te po bokach są wentylacyjne. Jedna na poddaszu ma rewizję (Zaślepię ją). No i w kuchni jest kratka wentylacyjna też od komina, no ale ta ma być jak mniemam. Zaś drugi kanał wentylacyjny jest zasypany sadzą gdzieś w połowie kanału. Uszczelnię wszystkie rewizje koło pieca i ten na poddaszu i dam znać. No i rurę też owinę. A no i dodam że w piwnicy jest drugie okienko które jest uchylone. Może być tak że jest przeciąg i powietrze wchodzi jednym oknem a wychodzi drugim? Zostawić jedno otwarte?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze inaczej zrób bo od nie wiem i zdaje mi sie jest daleko do pewności . Majac dostep do dachu , a mam nadzieję że masz . Gasisz kociol ,idziesz na dach i w kanał wpuszczasz linke , nawet przedłużacz ogrodowy byle by obciążone zeszlo do dolu ( obciążyć to możesz jakimś ciężarkiem,śruba) . Rozbierasz rure łącząca kocioł z kominem i zerkasz.  Jak widzisz ow "sznur" masz pewność że to twoje . Kolejnie wyczystke i juz . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś tutaj odniosłem inne wrazenie 🙂

kanał powinien być szczelny i pracować jak do niego nalezy . Czyli powietrze idzie przez kociol . Nieszczelna wyczystka oslabia tą prace , Tak samo jak wyczystka np na poddaszu . Co jeszcze . I szczelnosc całego ukladu podajacego musi być bardzo dobra . Bo dmuchawa tloczy powietrze które musi iść w komin a nie uciekac bokami np pod zasobnikien . Jeszcze jedno to wpiecie innego pieca w kanał kominowy , to nie powinno mieć miejsca .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadpal cudów nie zdziala ,on to bardziej profilaktyczny jest . Mam jeszcze jedną myśl . To przebicie miedzy kanalami . Moze jest gdzieś dziura i wpuszcza lewe powietrze w kanal kominu przez co osłabia jego ciąg . Trzeba by zatkac wszystkie kratki wentylacyjne w pionie kominowym . I sprawdzic czy ciąg się poprawia .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamknąłem i uszczelniłem wszystkie 3 rewizje za piecem. Owinąłem szczelnie rurę między piecem, a kominem. Uszczelniłem także drzwiczki które prowadzą do drugiego pomieszczenia z otwartym oknem aby nie było między pomieszczeniami przeciągu. A więc jest wlot powietrza przez okno otwarte w pomieszczeniu z piecem i powinien być wylot tylko przez piec. Gdy są uchylone drzwiczki od pieca dolne to gdy się podkłada rękę to czuć jak zasysa i jest lepszy ciąg. Sprawdzałem tez palącą sie gazeta i zasysa dym od dołu elegancko. Dołem już dymu nie wybija. Natomiast nadal gdy otwiera się górne drzwiczki żeby podrzucić opału to dym wybija przez te drzwiczki, zamiast ssać w rurę od komina. Zatkałem wszystkie kratki w domu kartką i okleiłem taśmą szczelnie, nic to nie zmienia w stosunku do paleniska. Wybija dym górnymi przy dokładaniu. @FAFAŁ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedno i to troche głupie pytanie . Czy masz jakąś klapke na czopuchu tj na wyjsciu spalin z kotla . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest i na rurce między kotłem a kominem, oczywiście wyczyściłem w środku przed uszczelnieniem z zewnątrz wełną. (Po wyczyszczeniu gdy była otwarta ta klapka na tej rurce, sprawdziłem ciąg w tym miejscu zapalniczką i mocno ciągnęło)

No i jest z tyłu kotła taka rewizja, też odkręciłem i wyczyściłem, po czym zakręciłem i uszczelniłem.

Znalazłem takie coś w necie. Według nich rewizja od kanału wentylacyjnego powinna być otwarta czy jak?image.png.bee21904b2624254be62e7dea884cad3.png

Co to znaczy że wentylacja kotłowni musi być grawitacyjna? Może w tym jest problem że wpuszczam powietrze oknem które jest wyżej od kotła i kocioł nie zasysa wystarczająco powietrza? A może powinienem zasysać kanałem wentylacyjnym obok kanału palnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://static.sobik-kotly.com.pl/assets/sobik-kotly.com.pl/items/czupuch-komplet-kielar-eco-2.png?1496673840

Jeśli jest coś podobnego to to powinno być otwarte , czyli klapka nie ma zasłaniać przelotu spalin .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, DeIntegro napisał:

Co to znaczy że wentylacja kotłowni musi być grawitacyjna? Może w tym jest problem że wpuszczam powietrze oknem które jest wyżej od kotła i kocioł nie zasysa wystarczająco powietrza? A może powinienem zasysać kanałem wentylacyjnym obok kanału palnego?

Grawitacyjna to jest samoczynna . Czy powietrze wpada oknem czy pod drzwiami nie ma to za duzego znaczenia bo idzie w wentylacje ktora powinna być u góry pomieszczenia . Ogolnie dziwne że się dymi przy otwieraniu drzwiczek . Jest dość chlodno i ciąg powinien być bardzo dobry . Moze przed pełnym otwarciem uchyl je na kilka sekund i później na maksa . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uchylam trochę najpierw ale to nic nie daje, od razu widać jak dym idzie obok drzwiczek. Jak się pali drewno np to widać że trochę dymu idzie na komin, trochę przez drzwiczki. Ciąg jest od dołu bo czuć, to czemu wybija górą?.. Nie wiem co jeszcze możnaby zrobić.. Spróbuje tym sadpalem. Tylko pytanie czy to https://www.castorama.pl/preparat-hearth-sadpal-1-kg-id-14387.html to jest to samo co ten zielony preparat w woreczku z allegro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbować możesz to nie zaszkodzi . Dziwne jest to że wszystko masz drożne , tu owiniecie wełna rury to już jest nadstan 🙂 I mimo wszystko dym wylatuje . Nie wiem co jeszcze Ci doradzić . Może palenie od góry 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pale od góry weglem i przy rozpalaniu ciagnie w komin rzeczywiscie, ale to pewnie dla tego ze mało dymu. bo jesli jest malo dymu to komin ciagnie full a jak duzo to ciagnie tyle ile moze a reszte puszcza drzwiczkami?  Moze to jest konkluzja do tego ze za maly przekroj komina? (w sensie jest sadza w srodku, albo oblepiony smołą)tyle ze czyscilem komin i z dwa wiadra wypadly.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej mocy jest kociol i jaki masz ten komin w przekroju .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.