Skocz do zawartości
Dominika38

Pompa ciepła powietrze - woda - czy to się opłaca?

Rekomendowane odpowiedzi

Grzałki są tanie i proste, ale będą zużywać średnio trzy razy więcej prądu niż pompa ciepła , więc możesz zainwestować w trzy razy większą instalację fotowoltaiczną i koszty ogrzewania będą podobne. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może niekoniecznie trzeba stawiać farmę z panelami.Przez tydzień w miesiącu jestem w domu i ten tydzień mogę użytkować kociołek,to dla mnie jest przyjemność,dla żony niekoniecznie,choć przy spalaniu węgla chwali sobie minimum obsługi.Na dniach policzę ile energii będę musiał dokupić z sieci,żeby pokryć różnicę w zapotrzebowaniu prądu dla grzałek.Może sie okazać że,załóżmy 20tys.zł wydane na PC starczą na dopłaty na prąd grzałek na 10-15 lat.Wtedy raczej pójdę w grzałki i poczekam na moment gdy będzie można zakupić może wydajniejszą PC w korzystniejszych cenach.Na dzień dzisiejszy tak bym to widział.

Plusem rozwiązania z grzałkami będzie bezproblemowy sprzęg z kotłem i bezproblemowe osiąganie dowolnych temperatur.Koszt ewentualnych przeglądów okresowych monobloka tez trzeba będzie wliczyć w wydatki związane z zakupem pompy.Nie liczę ewentualnych usterek i napraw pompy,które mogą wystąpić lecz nie muszą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Błędnie zakładasz, że prąd nie drożeje a przecież wszyscy wiemy, że drożeje mocno. Robienie kalkulacji na 15 lat zakładając stała cenę prądu to nieporozumienie żeby nie nazwać tego mocniej. PC powietrzne to też średni pomysł ale to moje zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na gruntową nie mam miejsca,wszystko zagospodarowane,więc ten rodzaj pompy odpada.Mieszkam w okolicy polskiego bieguna ciepła,klimat mam sprzyjający dla wymiennika powietrznego.Jednak gdybym za kasę przeznaczoną na pompę dołożył trochę paneli w to pewnie podwyżki cen prądu byłyby nieistotne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Montuj panele, zamontuj grzałki ze zmywarek. Po sezonie podliczysz koszty. Jak wyremontuje budynek gospodarczy montuje panele ~10kW i grzałki. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak dla mnie srednioopłacalna sprawa z tymi grzałkami. Obecnie grzeję pompą powietrze powietrze. I ostatnie dni zżera mi do 15 kWh na dobę. Na takich grzałkach zużyłbym do 60 kWh. I żeby osiągnąć cel jaki sobie założyłem musiałbym wywalić na dach 20 kWp paneli zamiast 5. Gdzie sens? Gdzie logika?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
47 minut temu, Outsider napisał:

Jak dla mnie srednioopłacalna sprawa z tymi grzałkami. Obecnie grzeję pompą powietrze powietrze. I ostatnie dni zżera mi do 15 kWh na dobę. Na takich grzałkach zużyłbym do 60 kWh. I żeby osiągnąć cel jaki sobie założyłem musiałbym wywalić na dach 20 kWp paneli zamiast 5. Gdzie sens? Gdzie logika?

Pompę zawsze zdążę kupić. Grzałki to śmieszny wydatek...

25 minut temu, maniek83 napisał:

Ja nawet nie komentuje takich pomysłów :)

No i słusznie ! Po co masz z siebie .... robić !

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No właśnie wystarczy, że autorzy takich pomysłów robią z siebie...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, maniek83 napisał:

Ja nawet nie komentuje takich pomysłów :)

Uzasadnienie poproszę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Outsider napisał:

O grzałkach myślę jako o tymczasowym rozwiązaniu.W planach jest PC ale teraz sami wiecie jak wygląda sytuacja na rynku.Też używam obecnie dwóch klimatyzatorów z funkcją grzania,ale grzeją tylko część pomieszczeń a chciałbym jednak w zimniejsze dni ogrzewać całość.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Outsider napisał:

Uzasadnienie poproszę.

Ale czego tutaj nie rozumiesz?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, carinus napisał:

O grzałkach myślę jako o tymczasowym rozwiązaniu.W planach jest PC ale teraz sami wiecie jak wygląda sytuacja na rynku.Też używam obecnie dwóch klimatyzatorów z funkcją grzania,ale grzeją tylko część pomieszczeń a chciałbym jednak w zimniejsze dni ogrzewać całość.

Mi potrzeba raptem ~6kW w największe mrozy, więc nie jest źle. Zamontuję fotowoltaike to będę kombinował dalej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi