Skocz do zawartości
IGNOROWANY

instalacja CWU - problem z ciepłą wodą


JacekFF

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mam mały problem z ciepłą wodą w mojej instalacji. Na razie nie mam założonej pompy cyrkulacyjnej ale mimo wszystko bardzo dziwnie to wszystko działa. Problem polega na tym iż w łazience gdy w umywalce puszczam ciepłą wodę to pojawia się ona po ok 10 sekundach. Zaraz obok jest prysznic i gdy puszczę wodę pod prysznicem to muszę czekać półtorej minuty by zaczęła lecieć ciepła woda. Musi zlecieć z 20L wody by pojawiła się ciepła woda.

Podobna sytuacja jest ze zlewem w kuchni. Puszczam wodę , czekam półtorej minuty i zaczyna lecieć ciepła woda. wtedy pod prysznicem po kilku sekundach pojawia się ciepła woda.Taka sama sytuacja jest na odwrót tzn puszczam wodę pod prysznicem i gdy zacznie lecieć ciepła woda to w kuchni również po kilku sekundach się pojawia.

Rury które biegną do łazienki na górze są zaślepione bo jeszcze nie ma ma tam gotowej łazienki.

Rozmawiałem ze znajomym hydraulikiem i sam był zdziwiony że tak długo muszę czekać na ciepłą wodę. Powiedzial że może prysznic ciagnie wodę z cyrkulacji ale cyrkulację mam przy bojlerze zakręconą. 

Może wy podpowiecie w czym może być problem?

Na zdjęciach zaznaczyłem gdzie jest ciepła i zimna woda i cyrkulacja oraz zaznaczyłem gdzie jest jakie pomieszczenie. Czerwona strzałka to ciepła woda czarna to zimna woda a zielona to cyrkulacja.

IMG_20180426_162337.jpg

IMG_20180426_162346.jpg

IMG_20180426_164058.jpg

IMG_20180427_180727.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam napisałeś że nie masz podłączonej pompy cyrkulacji. Więc nie oczekuj że od razu po odkręceniu kurka w kranie poleci ciepła woda. Ciepła woda musi najpierw wypchać zimną wodę zalegającą w rurach,a to chwilę trwa.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ale zastanawiam się dlaczego w umywalce trwa to10 skund a pod prysznicem który jest obok trwa to 1,5 minuty. Gdyby tu i tu trwało to porównywalnie długo to ok nawet bym nie poruszał tematu. Ale różnica grubo ponad minutę mnie zastanawia. Wygląda to tak jakby kran w umywalce ciągnął ciepłą wodę z innej strony niż prysznic. Czy to jest wogóle możliwe? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie cyrkulacja połączona z CW przy baterii prysznicowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wiem gdzie jest wpięta cyrkulacja. Albo przy prysznicu albo w kuchni. Ale jakie to ma znaczenie jeśli cyrkulacja w bojlerze jest zakręcona?  Ciepła woda nie powinna płynąć najbliższą drogą czyli umywalka, prysznic, kuchnia? Bo rozumiem że mówiąc o cyrkulacji chodzi wam o to że prysznic ściąga wodę z cyrkulacji zanim dopłynie ciepła woda? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, JacekFF napisał:

Bo rozumiem że mówiąc o cyrkulacji chodzi wam o to że prysznic ściąga wodę z cyrkulacji zanim dopłynie ciepła woda? 

nie, chodzi o to, ze jej nie masz i aby popłynęła ciepła woda, to najpierw musi spłynąć zimna.

 

Jakbys miał cyrkulację, to obieg cyrkulacyjny wypełnił by rury ciepłą wodą, a zimna przepchną do bojlera. wtedy miałbys ciepła wode prawie od razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.09.2020 o 08:28, JacekFF napisał:

zastanawiam się dlaczego w umywalce trwa to10 skund a pod prysznicem który jest obok trwa to 1,5 minuty. Gdyby tu i tu trwało to porównywalnie długo to ok nawet bym nie poruszał tematu. Ale różnica grubo ponad minutę mnie zastanawia. Wygląda to tak jakby kran w umywalce ciągnął ciepłą wodę z innej strony niż prysznic. Czy to jest wogóle możliwe? 

@Gonzo19 Kolega rozumie jak działa cyrkulacja CWU, nie rozumie zaś fenomenu opisanego wyżej.

Tu trzeba wiedzieć jak to jest ze sobą pospinane. Przebiegi rur, średnice, odległości. Wtedy można dumać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po to  żeby jak najrzadziej załączać cyrkulacje , a tym samym oszczędzać ciepłom wodę w bojlerze ;

1- kuchnia jako najczęściej używana (no chyba że tylko zmywarka pracuje ) - to najbliżej bojlera

2- prysznic   umywalka - pewnie są koło siebie w dolnej łazience

3- piętro- i tu już bez cyrkulacji są straty - ale  dobre zaprogramowanie pompy cyrkulacyjnej do trybu życia domowników  powinno je złagodzić

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to rzecz NADRZĘDNA , bo na razie ta rura cyrkulacyjna to tylko dłuższa nitka wody (zimnej )do spuszczenia , ale samo obrócenie spowoduje mniej wody zimnej do spuszczenia zanim popłynie ciepła

W dniu 6.09.2020 o 17:26, JacekFF napisał:

Musi zlecieć z 20L wody by pojawiła się ciepła woda.

to lekkie przegięcie i straty , bo tyle zimnej z sieci potem trzeba zagrzać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gonzo19    a jak rozumiesz post #10

Dla mnie ona jest o wiele za blisko bojlera

W dniu 6.09.2020 o 17:26, JacekFF napisał:

Problem polega na tym iż w łazience gdy w umywalce puszczam ciepłą wodę to pojawia się ona po ok 10 sekundach.

no to ma  z 2 metry

W dniu 11.09.2020 o 05:23, JacekFF napisał:

Faktycznie do prysznica jest spory kawałek. Z kotłowni leci ciepła woda na piętro,

i ten odcinek powinien służyć za cyrkulacje

A zobaczymy czy jak @JacekFF  podepnie pompę to wszędzie będzie taki sam czas oczekiwania na ciepłą 2sekundy -pół szklanki wody ? Może da znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wspomniałem prześledziłem gdzie płynie ciepła woda a gdzie cyrkulacja. Mimo to i tak bardzo mnie zastanawia długi czas oczekiwania na ciepłą wodę pod prysznicem. Nie chcę za bardzo drążyć tematu ale powiem wam że z bojlera do umywalki jest ok 8 m rury. Woda tam pojawia się po ok 10 sekundach. Od umywalki przez kuchnię i z powrotem do prysznica (bo myślę że w takiej kolejności jest to podpięte a jeśli nie to i tak najdłuższy odcinek) jest kolejne max 18 metrów a woda płynie tam jeszcze ponad minutę. I to mnie najbardziej zastanawia. No ale tak czy inaczej nic z tym nie wskóram i jedynie może pomóc pompa cyrkulacyjna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.