Skocz do zawartości
IGNOROWANY

PV + kocioł elektryczny co, cwu


Rekomendowane odpowiedzi

Zaczynam budowę domu z poddaszem użytkowym bez garażu o powierzchni po podłodze 150m2 minus wiatrołap i kotłownia to 140m2 do ogrzania. Obecnie stan zero. Planuje ocieplenie 20cm styropianem, okna zwykłe 2 szybowe, skosy zalewane, brak okien dachowych, brak wentylacji mechanicznej. CO tradycyjne, wszędzie na grzejnikach bo wykonam je we własnym zakresie, takie też bardziej mi odpowiada. Brak kominka(Małopolska więc od 2023 i tak będzie zakaz) Od początku planowałem ogrzewaniem ekogroszkiem / miałem + dokładanie drewna od czasu do czasu przy większych mrozach(mam trochę lasu, sprzęt, miejsce, umiejętności i chęci do jego przygotowania). Do cwu Solary + grzałka w 2 taryfie jeśli solary nie nagrzeją.

Teraz zastanawiam się co gdyby zainwestować w fotowoltaikę 10kWp i ogrzewanie kotłem elektrycznym. Czy można na chwilę obecną oszacować jakie mogły by być koszty energii elektrycznej w takim układzie? Piec elektrodowy to też nie jest duży wydatek. Przewiduję instalację kotłowni za około 2 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przy takiej np. gruntowej pc koszty ogrzewania spadłyby cztero-pięciokrotnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.09.2020 o 21:43, mateo1995 napisał:

Teraz zastanawiam się co gdyby zainwestować w fotowoltaikę 10kWp i ogrzewanie kotłem elektrycznym. Czy można na chwilę obecną oszacować jakie mogły by być koszty energii elektrycznej w takim układzie? Piec elektrodowy to też nie jest duży wydatek. Przewiduję instalację kotłowni za około 2 lata.

Nie rób tak - bo wybierasz nowoczesne rozwiązanie (fotowoltanika) ze starym i wyjdzie to sumarycznie jak ten przykład: https://www.youtube.com/watch?v=SfQ315JoiF0  niby nowoczesne a jednak nie... 

Zrób jak koledzy mówią - foto plus pompa ciepła.

1. Plusy:  Pozbywasz sie kosztów rurek /grzejników i pracy hydraulika na poczet PC.  i zrob sobie ogrzewanie powietrzem kanałowe bez żadnych rurek i wody. Przy nowym projekcie to super bo można coś zmodyfikować .

2. Też mam fotowoltanike - 4kw  ale jak liczyłem czy mogę dogrzać tym naddatkiem dom 170m  przy grzalce 6kw to braknie mi tego darmowego prądu po ok 1.5 ~  2 miesiącach jej pracy po 12h/dobę  a potem lipa...   Przy PC albo nawet mocnej klimatyzacji to się zwyczajnie opłaca tak grzać.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prądem sie nie grzeje bo to bez sensu i za drogo. Nie zwracaj uwagę na przepisy bo są nielegalne (tymczasowe), kominek zawsze możesz mieć, komin to podstawa zwłaszcza w tak niestabilnym kraju jak Polska. Po pierwszej ostrej zimie wszystkie te idiotyczne i szkodliwe ustawy pójdą w kosz a komina już nie dobudujesz. Na teraz do nowego domu to PV plus PC gruntowa i komin jako rezerwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Co Wy na to, foto plus folia grzewcza, o folii grzewczej mało wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.