Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Węgiel - Gaz - Grzejniki Kondensacyjne


Michał

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie,

 

Bardzo proszę o pomoc w podjęciu decyzji jakie ogrzewanie zastosować. Kupiłem mieszkanie 82m2, w piwnicy stoi stary piec węglowy, który o dziwo działa. (produkcja 1981r. - jeśli dobrze odczytałem). Niestety piec ten, jak się dowiedziałem jest podłączony przez poprzednich właścicieli bez zezwolenia i administracja spółdzielni nakazała go odłączyć.

 

Tutaj pojawia się pytanie na które nie umiem znaleźć jednoznacznej odpowiedzi, dlatego bardzo Was proszę o pomoc w podjęciu decyzji.

 

Mieszkanie w kamienicy ma 82m2 (3 duże pokoje + duża kuchnia + łazienka ), wymienione okna, sciany około 45cm (raczej cegła). Ponieważ będę robił kapitalny remont chciałbym wykonać nową instalację CO.

 

Ponieważ jest to parter, to koszt wyciągnięcia komina aby podłączyć piec gazowy do ogrzewania mieszkania i wody jest dość spory. Zastanawiam się nad zainstalowaniem grzejników akumulacyjnych - ale niestety nie znam nikogo kto ma takie rozwiązanie u siebie. Ogrzewanie prądem nie należy do najtańszych ale mam wybór tylko pomiędzy gazem a prądem. Piwnica nie spełnia warunków na zorganizowanie tam kotłowni węglowej - a pieca węglowego w mieszkaniu nie chcę ...

 

Czy ktoś z Państwa może podać jakieś szacunkowe ceny ogrzewania takiego mieszkania zarówno gazem jak i przy pomocy grzejników akumulacyjnych. Co lepiej wybrać ? czym się kierować ?.

 

 

Będę wdzięczny za każdą radę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dla mnie nie taka prosta. Czy grzejniki akumulacyjne nie wyjdą taniej w eksploatacji ?. Niestety jak wspomniałem mieszkam na parterze 5-cie piętrowego budynku - robocizna i materiały żeby wyciągnąć komin poza linię dachu to spory wydatek .. i cały czas nie wiem czy opłacalny. Do tego jeszcze wymiana kaloryferów (teraz są żeliwne) no i oczywiście piec gazowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że w piwnicy pod twoim mieszkaniem jest kocioł węglowy, czyli masz komin który można wykorzystać trzeba tylko zamontować wkład. Musisz przedewszystkim dogadać się z zarządcą budynku, z którym musisz ustalić sposób ogrzewania mieszkania( przejrzeć dokumentację, ustalić gdzie się znajdują i jakie mają wymiary kanały wentylacji, a może są jakieś wolne kanały spalinowe po ogrzewaniu piecowym które można wykorzystać ). Twoi sąsiedzi też w jakiś sposób maja ogrzewne mieszkania czyli i twoje napewno można ogrzać. Co do ogrzewania akumulacyjnego to może być atrakcyjne finansowo jeżeli dostawca energii zgodzi się zamontować licznik dwutaryfowy (ogrzewanie uruchamia się na tańszej energii nocą), ale podobno są z tym problemy (rozmowa z dostawcą energii).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że w piwnicy pod twoim mieszkaniem jest kocioł węglowy, czyli masz komin który można wykorzystać trzeba tylko zamontować wkład.

 

Tutaj właśnie nie pamiętam. Kojarzę, że niestety nie mogę wykorzystać tego komina (nie pamiętam co było powodem), dzisiaj zadzwonię do spółdzielni albo kominiarza i zapytam o co dokładnie chodziło ..

 

 

Co do ogrzewania akumulacyjnego to może być atrakcyjne finansowo jeżeli dostawca energii zgodzi się zamontować licznik dwutaryfowy (ogrzewanie uruchamia się na tańszej energii nocą), ale podobno są z tym problemy (rozmowa z dostawcą energii).

 

Jestem klientem vattenfall - pytałem u nich i raz w roku (usługa bezpłatna) mogę zmienić system naliczania zużycia prądu z jedno na dwutaryfowy i odwrotnie.

 

 

Twoi sąsiedzi też w jakiś sposób maja ogrzewne mieszkania czyli i twoje napewno można ogrzać

 

Tu właśnie jest problem, bo są to starsi ludzie, którzy do ogrzewania używają pieców kaflowych lub jeśli mieszka gdzieś młodsze małżeństwo budują kominki ( bez zezwolenia ). Ja chciałbym aby wszystko w co chce inwestować było unormowane prawnie więc nie chce "kombinować". Cały czas zastanawiam się jakie rozwiązanie będzie tańsze w eksploatacji, czytałem wiele postów ludzi, którzy strasznie narzekali na rachunki za gaz .. a nadal nie znam nikogo kto wykorzystuje systemy akumulacyjne.

 

 

 

EDIT: a może zastanowić się nad ogrzewaniem podłogowym ?? W trakcie remontu mógłbym położyć instalację w całym domu (podobno takie ogrzewanie radzi możliwe jest do zamontowania nawet pod panelami)

 

 

Dziękuję za wszelkie odpowiedzi,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas zastanawiam się jakie rozwiązanie będzie tańsze w eksploatacji

Dziękuję za wszelkie odpowiedzi,

 

U mnie na dzień dzisiejszy:

 

II taryfa - 72zł/GJ

Gaz - 59zł/GJ

Gaz kondensacyjnie - 53zł/GJ

Ekogroszek - 37zł/GJ

 

Fizyki nie przeskoczysz i takie niuanse jak to czy grzejniki są stalowe czy żeliwne albo czy dasz podłogówkę nie wpływają zasadniczo na ekonomię grzania (chyba że mamy jakiś straszny błąd projektowy i pomieszczenia są przegrzewane). Policz sobie w OZC roczne zapotrzebowanie na energię tego mieszkania (GJ) i będziesz wiedział na jakie ogrzewanie cię stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.