Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba o wybór kotła


Lukaszdela

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Noszę się z zamiarem zakupu kotła na ekogroszek (dofinansowanie z gminy więc musi być 5 klasa), oto mój wynik audytu z cieplo własciwe: https://cieplowlasciwie.pl/wynik/800j , chciałbym kocioł z możliwością sterowania nie tylko zaworem czterodrogowym ale też sterowaniem z aplikacji/strony internetowej zaworem trójdroznym podłogówki i zaworem trójdrożnym samej łazienki, Ze względu na ciasna kotłownię raczej piec z wymiennikiem poziomym. Myślałem o wyborze między Zębiec koral 18 lub sas efekt 17 (obrotowa retorta) lub ogniwo eko plus 16, jakie macie opinie o tych kotłach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic z tego co podałeś . Powód ? 

11,0kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza

Tu jest maks 11 więc nie ma powodu brać o połowę z tego większy kocioł . Co wybrać hmm pomysl czy nie lepiej brać  kocioł peletowy .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak nie mam problemu z mocą kotła, tylko z zastosowanymi rozwiązaniami u różnych producentów kotła, niestety zapisałem się na ekogroszek i nie mogę zmienić tego na gaz czy kocioł pelletowy. Panowie w sklepie powiedzieli mi że do mojego domu musze mieć kocioł 25-30 kw (nie będę wspominał w którym żeby nie robić im reklamy :)). Chodzi mi o to który kocioł jest lepszy/czyszczenie/materiały/wykonanie/sterowanie online (może ktoś to sumiennie przeanalizował), i która automatyka jest lepsza, analiza spalania na wykresach ewentualna arhiwizacja, sterowanie online itd. Może skoro to 5 klasa to kotły niewiele się różnią miedzy sobą i  nie warto się zanadto zastanawiać  tylko rzucić monetą przed zakupem :)

Z audytu wyszło:

Kocioł automatyczny na ekogroszek lub pellet 14-16kW

Jakiej mocy kotła potrzebuje budynek

15kW to niezbędna łączna moc grzewcza (C.O. + CWU)

Wlicza się w to ogrzewanie budynku z rozsądnym zapasem przewidzianym normami oraz ciepłą wodę (CWU).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile? 30kW? Jak wychodzi 11 z ciepłowłasciwe i kolega Pieklorz doradza max 15 to max 15kW. 30-stką to byś takie dwa domy obgonił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych panów pozdrów serdecznie jak Jaś fasola w jednym że swoich filmów :) . Tu problemem jest to doliczanie na cw 4 kw zawsze będzie więcej mocy i tylko kilka razy będzie potrzebny ten zapas mocy . Zapomina się o osobach będących w domu , o sprzęcie który działa np komputer to wszystko wspomaga nam kociolek bo tez generuje cieplo . Więc tak 11 to maks bez tych 4 na cw . Już bym wolal dac te 2kw na cw . Wychodzi nam 13 lub najczesciej koło 7 ah niech będzie 8 . Wszystkie palniki dzialajace poniżej swojej maksymalnej mocy tracą na swojej sprawności tak czy siak . Więc branie krowy jaką polecaja Panowie nie ma sensu . 

Więc jak mamy brac już te 11+4 pomyślmy o kotle spalajacym oba paliwa . @Pieklorz tu może dużo powiedzieć I podać parametry .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Lukaszdela napisał:

Może skoro to 5 klasa to kotły niewiele się różnią miedzy sobą i  nie warto się zanadto zastanawiać  tylko rzucić monetą przed zakupem :)

No nie. Kocioł to kocioł, ale bierz to co z czym będziesz miał najmniej roboty i który będzie czysto spalał nawet te trudniejsze groszki. Tutaj bezkonkurencyjny jest jest Skamp PV z czyszczakami kanałów pionowych i palnikiem SV200. W skrócie różni się tym od większość innych konstrukcji że nie musisz co tydzień czy 2 bawić się w kominiarza, przy tym czysto i efektywnie spalając węgiel.

Aha, warto dopłacić do zapalarki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Mam ten sam dylemat :) Wg projektu dobór kotła mam 9 kW ( obciążenie cieplne budynku 5,7 kW + cwu 120 litrów) Dom nowy po podłogach 125m2 pow. użytkowa 114m2, ocieplony 20cm styropianu 0,038,  podłoga 15 cm 0,036,  poddasze wełna gr 35 cm ( 20cm +15cm ) Strona "ciepło właściwe" doradza 12kW.

Kocioł chcę na pewno na ekogroszek z palnikiem SV 200 tylko teraz który wybrać Skamp PV 13kW czy Technix 12kW a może jakiś mniejszy ? Pomóżcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się zdecydowałeś na ekogroszek to OK, wg mnie SV200 jak najbardziej. Można pomysleć o 12 kW.

Jednak ja szczerze nie szedłbym w ekogroszek w takim domu. Ocieplony jak marzenie, tylko gaz (nie wiem czy masz) lub pellet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że chodzi o taki kociołek: https://allegro.pl/oferta/kociol-kotly-piec-skamp-pv-13kw-do-170m2-zapalarka-9179612512 ; chociaz nie wiem czy na moje 280 metrów nie będzie jednak nieco zamały, nastepny w typoszeregu jest 20 KW, swoją drogą to niezbyt ciężka ta trzynastka 345 kg, może dlatego że nie ma tego szamotu w sobie. U nas małopolska/świętokrzyskie w ogóle nie ma pleszewskich kotłów  szczerze to trochę taka egzotyka...... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może pomyśl o czymś w stylu Technix 15kW z SV200 i Argos PID Plus? Ja teraz bym się nad takim zastanawiał albo Skamp-PV, ale skoro 15kW to może ten Technix. Ja też z Małopolski i mam kocioł z Pleszewa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejscowość Gaj, czy Bilczyce..

Wg mnie na to co było opisane moc 15kW z ekogroszkiem.

++++++

Marcin40psx 9-10kW 

U Ciebie to taki na pellet TechnixPel 10 kW z powodzeniem na to 114m2 i większego nie trzeba. Jak stwierdzisz, że pelletem za drogo, to jest możliwość zejścia do palenia ekogroszkiem po demontażu kilku spraw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.06.2020 o 23:07, Lukaszdela napisał:

. U nas małopolska/świętokrzyskie w ogóle nie ma pleszewskich kotłów  szczerze to trochę taka egzotyka...... 

No u nas to sas i defro do niedawna najbardziej popularne , ale wszystko to się zmienia producentów że głowa boli .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co od domu 114m2, to sąsiad kupil w zeszłym roku  Kołtona z pionowym wymiennikiem do domu 130m2 , ocieplony styropianem 5 cm i jest zdecydowanie zadurzy......... fakt że i zimy nie bylo w tym roku..............

Panowie napiszcie mi gdzie te Pleszewskie kotły można sobie pooglądać w okolicach np. Miechowa/Olkusza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.06.2020 o 14:34, shogunzlasa napisał:

Tylko trza poczekać parę dni (mam nadzieję) aż się nowy sterownik do groszko-pelleciaka ukaże...

Do mojego klienta kocioł z takim dzisiaj pojechał ;-)

W dniu 9.06.2020 o 23:07, Lukaszdela napisał:

Rozumiem że chodzi o taki kociołek: https://allegro.pl/oferta/kociol-kotly-piec-skamp-pv-13kw-do-170m2-zapalarka-9179612512 ; chociaz nie wiem czy na moje 280 metrów nie będzie jednak nieco zamały, nastepny w typoszeregu jest 20 KW, swoją drogą to niezbyt ciężka ta trzynastka 345 kg, może dlatego że nie ma tego szamotu w sobie. U nas małopolska/świętokrzyskie w ogóle nie ma pleszewskich kotłów  szczerze to trochę taka egzotyka...... 

Ja wiem, że taki Skam-PV 13 spokojnie da radę a jeśli masz komin z cegieł to będzie wprost idealny.

W okolicy o której piszesz są i pracują kotły Skam u moich klientów ...

W dniu 9.06.2020 o 12:24, Marcin40psx napisał:

Witam !

Mam ten sam dylemat :) Wg projektu dobór kotła mam 9 kW ( obciążenie cieplne budynku 5,7 kW + cwu 120 litrów) Dom nowy po podłogach 125m2 pow. użytkowa 114m2, ocieplony 20cm styropianu 0,038,  podłoga 15 cm 0,036,  poddasze wełna gr 35 cm ( 20cm +15cm ) Strona "ciepło właściwe" doradza 12kW.

Kocioł chcę na pewno na ekogroszek z palnikiem SV 200 tylko teraz który wybrać Skamp PV 13kW czy Technix 12kW a może jakiś mniejszy ? Pomóżcie :)

Na pewno mniejszy i Skam Technix PEL 10 tu wg mnie będzie najlepszy bo przy tak małym zużyciu opału nawet jak nie masz miejsca na paletę z big bagiem peletów i będziesz kupował na worki to i tak różnica w kosztach niewielka, a wygoda i czystość większa.

Kolega w takim domu pali peletami i na pewno drugi raz też bym mu kocioł na pellety załatwił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, shogunzlasa napisał:

To pochwalcie się jakimis zdjeciami owego cuda... 

To może i ja się zainteresuje takim rozwiązaniem......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok

1408581846_GreendoSkamBIO.thumb.jpg.c47e7642952504272cafdd55baa8eda8.jpg1314479727_GreendoSkamBIO2.thumb.jpg.e71af95488d6845e66ffb8b56d1806a5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to patrząc wizualnie skzp jest pozamiatany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest konkurencja do skzp.

Ten sterownik tj Argos PID max kolorowy w pierwszej serii produkcyjnej jest dedykowany do pelletowej wersji palnika SV200pel, obsługuje dwa podajniki (górny, dolny pelletu), czujnik pojemnościowy pelletu, zapalarkę ... itd. Wielki, czytelny 7calowy ekran posiada także zaimplementowaną podstawową instrukcję.

Jest zaimplementowany soft do przełączenia na ekogroszek z tego względu,że kotły technix maja podwójne, osobne badania na palnik w wersji ekogroszkowej oraz na uzbrojona wersję pelletową. W ostatnim czasie było więcej testów na agropelecie ze słomy, szło to bardzo fajnie, ale wymaga jednak wkładu kominowego, na zwykły ceglany komin nie odważyłbym się pelletu sypać.

SKZP02 dedykowany jest do ekogroszku, to inna grupa docelowa, inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy to oficjalnie pojawi się w sprzedaży? Ma ktoś instrukcję tego cuśa, żeby postudiować jakie to ma funkcje?

Fajny ekran, bo osobom starszym na Argosie Pid ciężko się poruszało - brakowało jednak 1 cala do konkurencji.
Internet pewnie na tej samej platformie co black - czyli jest.
jeszcze jak pojawi się porządny regulator pokojowy to się całkiem fajny zestawik zrobi.

Ciekawe co z SKZP05 - dni mijają, sezon na zakupy w pełni a tu ani widu ani słychu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.