Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rodzaj ogrzewania.. jakie źrodlo ciepla.


Karszenik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W planie mamy sie budowac. Machina ruszyla. Projekt wybrany " Lisa" od flaka i abramowicza.  I juz musimy sie zdecydowac czym ogrzewac . Chodza nam po glowie dwie opcje  : albo pompa ciepla powietrze woda, albo gazowe( kociol kondensacyjny ) dlaczego pompa ciepla powietrze woda ?  Nie ukrywam ze to tansza opcja od gruntowej. Oczywiscie myslimy ja polaczyc z fotowoltaika.. i tez tak koszta by sie zamkly ok 50 tysi. Sa pewne dylematy z ta pompa.. czy da rade.. czy grzalka dodatkowa bedzie sie czesto zalaczac,jesli tak..to pewnie dlugoletnia sprawa ze zwracaniem sie nadplaty w porownaniu z gazowym kotlem. No i ta fotowoltaika.. tak pieknie to brzmi ,prad za darmo... ale umowy z sieciami energetycznymi mozna podpisywsc do 2035.. pozniej nie ma jeszcze regulacji prawnych, a i niech jeszcze cos sie zepsuje.. falownik.. czy cos tam.. ehhh... w sumie jakby wszystko pasowalo, nic sie nie psulo, to by sie zwrocilo to w te 10..15 lat... jeszcze troszke by sie zaoszczedzilo przy budowie juz.. likwidacja komina brak przylacza, odbiorow itd.. ale z gazowym ogrzewaniem tez by moze nie bylo tak zle.. gaz przy ulicy, zaraz przy dzialce, dobry kociol, w sumie wszytko gdzies kolo 25 tysi.. no moze 30. Wiec mam pytanie do was wszystkich forumowiczow, instalatorow , tych co maja juz takie instalacje czy gazowe, czy tez pompy ciepla.. ktora opcje byscie wybrali ? Np jeszcze raz jakbyscie mieli wybor, oczywiscie kazdy chwali swoje.. ale szukam obiektywnych odpowiedzi :) zaznaczam ze nie bedzie rekuperacji, jestem na nie.. bedzie naturalna wentylacja. Dziekuje i czekam na ciekawe i wazne wskazowki. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perspektywa 15 lat na zmiany przepisów.... A w tym czasie co...nie zamierzasz używać ogrzewania. Psuć się psuje wszystko, chyba że ognisko na środku chaty rozpalisz. Jak masz dylemat przelicz koszty montażu w stosunku do eksploatacji. Zakładając że PV wytrzyma 20-25 lat, PC też ma swoje ograniczenia. Gaz w sumie przy montażu kosztowo wyjdzie mniej, ale rachunki za gaz mogą zaskoczyć( choć nie koniecznie) ja bym doinwestował w porządne ocieplenie chaty, zwróci się szybko. Reszta do przeanalizowania. Widziałem budynek gdzie gość dowalił 50 cm styropian ( tak tak ktoś powie ohujał) po wprowadzeniu się, acha dopowiem że wstawił kocioł na ekogroch chata ok 220 m2. Wracając do tematu pierwszy sezon grzewczy i niecałe 800 kg ekogrochu ( 2017-18) w tym CWU. Potem śmialiśmy się z niego że kupił by 2 farelki i miał to samo.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba tez myslec dlugoterminowo, 15 lat zleci szybko, w tym czasie bardzo duzo ludzi zamontuje sobie pompy, panele foto, i jak b.duzo ludzi juz bedzie to mialo, to czasami dostawcy energii moga nam sie odwrocic du..pą i moga kasowac nas za zmagazynowanie naszego pradu, i oddac nam nie 80% a 50 % ... ale o tym teraz nikt nie mowi bo jest moda na eko.. i dotacje, i szereg innych plusow.. przypomne tak samo bylo z parkingami i stacjami do ladowania aut elektrycznych, byly za darmo,mozna bylo ladowac autka za darmo, teraz juz sie placi za to. Moze za bardzo sie zaglebiam ? He he.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.