Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Komiz Sztoker+ 8kW - brak komunikacji kotła ze modułem Alligator


wiceqq

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Dwa dni temu w domku 50m2 uruchomiony został zakupiony w OBI kocioł Komiz Sztoker+ 8kW
https://www.obi.pl/kotly/sztoker-kociol-c-o-lewy-8-kw/p/3499084

Kocioł działa, natomiast mam problem z dodatkowym modułem Alligator, zakupionym w celu płynnej regulacji zaworem 4-drogowym. Sterownik Mini-Ster PID nie widzi się z modułem Alligator, przy połączeniu przez RS 485. Nie świeci się dioda świadcząca o komunikacji RS na module. Pomijam fakt, że na kotle występuje literówka na etykiecie - 'RS 458'.

Włączając kocioł z wciśniętym przyciskiem 'enter', i wejściem w menu kontroli w pozycję sterowania zaworem lewo/stop/prawo również brak reakcji ze strony modułu Alligator.

Czy komunikację należy włączyć gdzieś w menu serwisowym? Czy wobec w/w literówki, mam przypuszczać, że wejścia A i B mogą również być zamienione? 
Czy ktoś spotkał się z takim problemem, a może pozostaje jedynie reklamacja?

Pozdrawiam serdecznie.

IMG_20200529_180743.jpg

IMG_20200529_180754.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit:

Słuszne moje przeczucia były z tą literówką - jest zamieniona polaryzacja A i B i kolory nie odpowiadają sobie na sterowniku i module. Należało zmienić kolejność kabli, i Mini-ster PID i Alligator widzą się. Jutro rozpalę i sprawdzę czy wszystko hula :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Sprzedałem ten 'moduł'. Kupiłem tylko dlatego że byłem laikiem, i myślałem, że dedykowany sprzęt do kotła będzie dobrym rozwiązaniem. 

Moduł nie oferuje żadnych opcji, jest bo jest i można jedynie ustawić temperaturę za zaworem. Aż tyle funkcjonalności za chyba 300zl rok temu. 

Warto rozejrzeć się za innym sterownikiem. Kupiłem techa, jako że mój kocioł nie posiada żadnych funkcji dodatkowych. Aczkolwiek uważam, że najlepiej mieć jeden kompleksowy sterownik na kotle, który obsłuży mieszacze, pompy, pogodę, komunikację internetową, termostaty pokojowe itp. 

Ja zostaję z dwoma urządzeniami, bo wziąłem najtańszy kocioł z marketu, bo nie miałem potrzeby inwestować więcej w tymczasowe rozwiązanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztoker 8kw z obi, na kotle mini-ster pid, na ścianie tech i-1. Kocioł steruje procesem palenia i załącza pompę cwu. Tech steruje zaworem mieszającym i pompą CO, pracuje w trybie ochrony powrotu i bierze pod uwagę temp na zewnątrz ustawiając odpowiednią temp na wyjściu z zaworu na CO. 

Nie jest to rozwiązane na tip top tak jak mówię i nie ma to wiele wspólnego z inteligentnym domem czy sterowaniem z telefonu. Jakbym budował nowy dom to rozwiązałbym to inaczej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik jaki jest montowany na Sztokerze jest najprostszy z możliwych.

Sam w sobie obsługuje podajnik, dmuchawę, pompa c.o., cwu oraz dodatkowa cyrkulacyjna.

Jedna nastawa temperatury na grzejniki, jedna nastawa temperatury na CWU. Sam dobiera priorytety pracy pomp.

Sugeruję, aby nastawa C.O. była wyższa od CWU ok 5-7st.C, wówczas praca jest płynna

 

Alligator pozwala na obsługę mieszacza i kolejnej pompy, ma czujnik za mieszaczem i pozwala na ustaweinie jednej konkretnej temperatury za mieszaczem.

 

Do sterownika można dodać jakiś termostat pokojowy, który przy osiągnięciu temperatury powietrza rozłączy pompę c.o.

lub moduł internetowy, który pozwoli na zdalną nastawe C.O. i CWU, dojdą wykresy.

Moim zdaniem dwa ostatnie dodatki są zbędne dla tak prostej wersji sterownika.

 

Jak kolega oczekuje prostej pracy, to podstawa wystarczy, jak ma być mieszacz, to dochodzi ten alligator, ale tu też praca najpeostsza z możliwych, tj zadanie temperatury za mieszaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Masz na myśli jakiś konkretny sterownik?? Miałem właśnie dokupić moduł alligator ale może pomyśle nad zmianą sterownika..

8 minut temu, Pieklorz napisał:

Sterownik jaki jest montowany na Sztokerze jest najprostszy z możliwych.

Sam w sobie obsługuje podajnik, dmuchawę, pompa c.o., cwu oraz dodatkowa cyrkulacyjna.

Jedna nastawa temperatury na grzejniki, jedna nastawa temperatury na CWU. Sam dobiera priorytety pracy pomp.

Sugeruję, aby nastawa C.O. była wyższa od CWU ok 5-7st.C, wówczas praca jest płynna

 

Alligator pozwala na obsługę mieszacza i kolejnej pompy, ma czujnik za mieszaczem i pozwala na ustaweinie jednej konkretnej temperatury za mieszaczem.

 

Do sterownika można dodać jakiś termostat pokojowy, który przy osiągnięciu temperatury powietrza rozłączy pompę c.o.

lub moduł internetowy, który pozwoli na zdalną nastawe C.O. i CWU, dojdą wykresy.

Moim zdaniem dwa ostatnie dodatki są zbędne dla tak prostej wersji sterownika.

 

Jak kolega oczekuje prostej pracy, to podstawa wystarczy, jak ma być mieszacz, to dochodzi ten alligator, ale tu też praca najpeostsza z możliwych, tj zadanie temperatury za mieszaczem.

Ważne żeby wszystko działało poprawnie.. zima grzanie grzejników i cwu, a w lato cwu z termy.  Nic więcej nie oczekuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Dolo napisał:

Dzięki za info. Masz na myśli jakiś konkretny sterownik?? Miałem właśnie dokupić moduł alligator ale może pomyśle nad zmianą sterownika..

Taka cena za ten moduł to dla mnie nieśmieszny żart. Moim zdaniem lepiej dołożyć 100zl i mieć choćby tego klasycznego techa i-1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wiceqq napisał:

Taka cena za ten moduł to dla mnie nieśmieszny żart. Moim zdaniem lepiej dołożyć 100zl i mieć choćby tego klasycznego techa i-1

Jak on jest podłączany pod sterownik mini ster pid?? Czy prosto idzie do zaworu 4d i jakiś czujnik temperatury??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniekąd można łaczyć stykiem beznapięciowym, czyli sterownik instalacyjny (np. i-1) może włączyć kocioł gazowy, grzałkę lub dać sygnał do kotła węglowego identyczny, jak regulator pokojowy. O ile ten kocioł współpracuje z regulatorem pokojowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.