Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec na pellet + grzałki + panele fotowoltaiczne


Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

 

Posiadam piec seko Maxx pellet ,który sam w sobie ma już zamontowana grzałkę o mocy 2kw grzałka służy do awaryjnego podgrzewania pieca . Myślę wkrótce o panelach fotowoltaicznych . Chciałbym jakoś wykorzystać ta możliwość i ogrzewać dom w ten sposób za pośrednictwem grzałki . Oczywiście grzałka by była zmieniona na mocniejsza . Proszę mi napisać jak z własnością takiego systemu ? Dziękuję za odpowiedź

 

Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł ciekawy. Zwróć uwagę na jedno. Że grzejąc kocioł grzałką pewna ilość ciepła ucieknie do komina. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prąd będę czerpać z paneli także nie będzie kosztów. Jestem ciekawy jak to będzie wyglądać przy zadanej temp np 65 kiedy to piec przejdzie w stan czuwania i tu będzie trzeba grzałkę z termostatem lub jakaś zaawansowana..

Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gonzus1989 Już gdzieś o tym pisałeś. Jeżeli ma to być zrobione z głowa to powinieneś pomyśleć o buforze ciepła. Wielkość bufora w pierwszej kolejności powinna zależeć od mocy PV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam bufor jest w piecu 80l nie potrzeba mi większego . Chodzi mi o sterowanie sama grzałka strikta ze sterownikiem . Śmiem twierdzić że będzie słaba kontrola i może dojść do przegrzania . Sama grzałka powinna mieć termostat .

Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umówmy się, że 80 L pojemności wodnej kotła to nie jest żaden bufor. A jaka będzie moc szczytowa PV? 

Edycja

A po drugie to temat o palniku Kipi. I zaśmiecamy wątek

Poczekajmy aż moderacja przeniesie posty do odpowiedniego działu. Mogę dać wtedy kilka wskazówek. Bo miałem podobny układ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież zadałem pytanie jak będzie Palnik współpracował z takim systemem więc o co chodzi ? Mam kipi 20 kw . Moderator oceni, usunie lub zostawi - To wszystko ...

Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadaleś pytanie. Ale niestety masz całkowite błędne założenia. A nikt  do błędnego systemu nie poda wskazówek, żeby go jeszcze bardziej spieprzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam błędnego założenia . Jeżeli ktoś ( czyt. producent ) z tego co orientuje się- nie tylko seko idzie w tym kierunku posiada w swoim systemie grzałkę jako alternatywne paliwo ,śmiem twierdzić że pasywność tego układu będzie funkcjonowała .

Dziwne bo w moim temacie napisałeś że jest to "całkiem niezły pomysł" . Jak widać człowiek zmienny szybko jest.

Btw nie odbiegając od tematu czy miał ktoś doczynienia praktykując taką konfigurację ?

Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście napisałem, że to fajny pomysł. Przyszedłeś po poradę. Pomysł masz jednak góry ugruntowany. I jeżeli liczysz na jakąś pomoc to może odpowiedź co to za PV. Jakiej mocy. Czy już jest na dachu czy nie. Czy PV będzie tylko tylko wspomagało ogrzewanie czy tez prąd będzie produkowany na potrzeby domu. Mając orientacje można coś doradzić, jeżeli cię to jeszcze interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko sie zgadza. Z tym, że nie da się grzałki podłączyć bezpośrednio z inwertera. Musi być dedykowany układ stetrujący. Taki ma np. Fronius, Ohmpilot. Jeżeli znowu PV będzie pracowało tylko na potrzeby CO, to bez sensu jest wstawianie inwertera. W takim układzie sprawdzi sie najlepiej grzałka prądu stałego z trójstopniowym poziomem grzania. Zależnym od chwilowej mocy PV sterowanym odpowiednim sterownikiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prąd będzie na potrzeby domu . Nie ma jeszcze paneli na dachu. Wstępne założenie to 7kw/8kw .

28 minut temu, sambor napisał:

Jak Biawar brał od Nibe licencję na kocioł pelletowy to w tym kotle była przewidziana grzałka 6-9kW, 

Zrobiłem test na 2kw grzałce to woda nagrzewała się do momentu gdy pompka nie ruszyła na całość ogrzewania - spadek był natychmiastowy aż do momentu wyłączenia się pompki przy zadanej 55 stopni .  Także 2kw to jest tylko na podtrzymanie jak producent zapewnia. Myślałem o 6kw - rozmawiałem z firmą ,która zajmuję się produkcją grzałek od podstaw i jest to wykonalne podając im odpowiednie wymiary itd itp. Kwestia sterowania układem pozostaje do ogarnięcia. Grzałke być może uda się na 230v ogarnąć ( w co wątpie) jeżeli nie to na 3 fazy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gonzus1989 napisał:

Prąd będzie na potrzeby domu . Nie ma jeszcze paneli na dachu. Wstępne założenie to 7kw/8kw .

I to są już jakieś konkrety. Zastanów się nad Inwerterem Froniusa z dodatkowym modułem Ohm-Pilot. Układ może być trójfazowy. Ohmpilot obsługuje grzałki dużej mocy. Może jednocześnie sterować dogrzewaniem kotła, który będzie traktowany jak bufor i  boiler. Można go wysterować w ten sposób, żeby dogrzewał układy wtedy, kiedy panele PV będą generowały odpowiednią moc I nie będzie się to działo kosztem zużycia normalnego prądu.  6 w twoim przypadku to kocioł. 10 zasobnik CWU.

To jeden z przykładów konfiguracji z grzałką jedno i trójfazową.

 

Fronius Ohmpilot schemat z buforem.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam że jest to czarna magia - to co wysłałeś .

Rozumiem że sprzedajesz/pracujesz w tej o to branży stąd inwertor proponowany ? :)

W jaki sposób mam to rozumować?  Prąd stały ->Panele->Inwertor-> grzałka do pieca ?? inwertor ma za zadanie sterować i pobierać w odpowiednim czasie ,tak? Czy jeżeli po kilku miesiącach będę miał nadwyżkę inwertor nie będzie mi potrzebny ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nic nie sprzedaje. Taka pasja żeby swój mały domek zrobić samowystarczalnym. Niemal. Jak wchodzę w jakiś temat to od a do z. I różnię sie od wielu sprzedawców na forum, którzy zrobią wszstko żeby wcisnąć ci swój produkt. Posiedzisz dwa lata na forum to sie nauczysz wszystkiego w tamecie dawek, pidow, fuzzy logickow, korekcji, histerez. itd. Dzis kupiłbym kocioł duński albo włoski  miał coś na poziomie obsługi gazowca. Ale nieważne, do meritum. 

Montujesz panele na dachu. One wytwarzają prąd stały o różnej mocy, napięciu i natężeniu zależnym od warunków nasłonecznienia. To jest jasne. Inwerter ma za zadanie zmienić prąd stały na zmienny.  Inwerter zarządza zużyciem prądu w domu. Tak żeby w pierwszej kolejności pobierać prąd z dachu. Gdy będzie go za mało dobierze brakującą ilość z sieci. Jeżeli będzie ciemno to prąd masz tylko sieciowy. Znowu jeżeli sa warunki a zapotrzebowanie jest mniejsze niż produkcja to nadwyżkę oddajesz do sieci. 

Do tego wszystkiego możesz sobie zaaplikować takiego ohmpilota. To dodatkowy moduł sprzężony z inwerterem. Ma za zadanie przekierowanie nadwyżek energii elektr. na dogrzewanie bufora - w twoim przypadku kotła- i bojlera. Wszelkie temperatury włączeń, wyłączeń, czasy i priorytety można zdefiniować według preferencji użytkownika.

Nikt chyba poza Froniusem nie oferuje tak spójnego systemu zarządzania wszystkim. Sam prawie zdecydowałem się na ten układ. Zrezygnowałem dlatego, że u mnie nadwyżki oddane do sieci chce chcę wykorzystać na dogrzewanie multisplitem. 

Dwa sezony wspomagałem dogrzewanie bufora przy kotle, grzałką na prąd stały  sterowaną dedykowanym sterownikiem a zasilany ośmioma panelami na dachu. Takie rozwiązanie się sprawdzało ale generowało masę niewykorzystanej energii el. latem pomimo dogrzewania bojlera tylko z PV.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mi napisać coś o grzałce jaką miałeś ? W jaki sposób była kontrola nad nią i nad całym piecem ? Pytam gdyż sam termostat może nagle odmówić pracy wtedy woda może się zagotować.

Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem u siebie PV Off Gird bez inwertera.. I nie były podpięte pod sieć domową. Panele zasilały grzałkę prądu stałego z trzema modułami grzewczymi, które załączał odpowiednio sterownik zależnie od mocy chwilowej paneli i wbudowanym termostatem. Ponadto sterownik miał ustawioną max temp grzania na 80 stopni. Moc szczytowa paneli to 2,4 kWp a maks moc grzałki jak pamiętam to było 1,7 kW. Układ zagrzewał bufor 300 L i osiągal on maks 68 stopni.

Sterownik ISG 3 Selfy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem . Chyba sporo czasu poświęciłeś na na to ? Albo poświęcasz bo imponujące rozwiązanie.

A teraz przełóżmy to na moje rozumowanie ! :)

Piec- 1x grzałka o mocy 6 kw
Bojler 200 l 1x grzałka o mocy 6 kw

Obydwie grzałki kupuje pod 230v czy 3fazy ? Teraz te dwie grzałki spinam poprzez sterownik , sterownik integruje z inwertorem , inwertor z panelami ? Dobrze rozumuje ? Myślę że z tego co widziałem to maks może być pod ten sterownik 1,6 kw czy tak ?

Dziekie za odpowiedź

Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Gonzus1989 napisał:

Rozumiem . Chyba sporo czasu poświęciłeś na na to ? Albo poświęcasz bo imponujące rozwiązanie.

Mój instalator, który zajmuje się kotłami, fotowoltaika i pompami ciepła przyznał, że moja kotłownia w takim układzie była pierwszą jaką robił. Teraz odłączyłem wszystko od bufora i dostawiłem jeszcze 10 paneli. Czekam tylko na przyklep wszystkiego przez energę. A oddaną energie do sieci chcę wykorzystać dogrzewając kwadrat klimatyzatorem mltisplit z jednostkami wewnętrznymi w każdym pomieszczeniu. Tzn. pięcioma.

W twoim przypadku musisz sobie dobrze wszystko przemyśleć. Zbyt mocna grzałka w kotle to niekoniecznie dobre rozwiązanie. W okresie jesiennym i wiosennym uzyski i wspomaganie mogą być naprawdę znaczące przy takich 8 kWp. Alezimą uzyski mogą być już mizerne. I zbyt mocna grzałka może nie wydolić

A co do grzania bojlera. Wyprodukowany przez PV prąd zużywasz w stosunku 1 do 1. Jeżeli masz mieć te PV i masz czystą kotłownię to pomyśl o czymś takim... Tu z jednej kwh zużytej energii el uzyskujesz ok 3 kWh ciepła przekazanego do wody. Pomyśl czy to ci sie na dłuższą metę nie opłaci. 

Generalnie musisz pogadać z fachowcem. Który naprawdę się zna na rzeczy i wszystko profesjonalnie dobierze. Nie wpuszczaj tylko do kotłowni Januszy.

https://www.ariston.com/pl/nuos_primo_sys

https://galmet.com.pl/pl/produkt/spectra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam .

 

Wracając do wątku ..

 

Zamówienie zostało zrealizowane na grzałkę 9kw 3 fazy . Grzałka specjalna pod mój piec czyli długość 700 mm/38/ 5,4 gwint .

Grzałką bedzie sterować specjalny sterownik rozbudowany o Histerezy co do 1 stopnia  , sterowanie tygodniowe itd itp w tym zabezpieczenia oczywiście . 

Aby było łatwiej planuje stykiem beznapięciowym zintegrować ten sterownik z sterownikiem plum-a tak aby przy włączaniu/Wyłączaniu pieca równocześnie sterownik grzałki wyłączył się aczkolwiek tu będzie troche kombinacji ,ale jestem dobrej myśli.

Piec będzie w trybie postoju 24/h w tym samym czasie grzałka będzie wykonywać swoją pracę z założoną HIsterezą 60 - 65 stopni .  Reszt zrobi mieszacz oraz sterowanie pogodowe ,które to bedzie zintegrowane z mieszalnikiem . Piec bedzie tylko buforem !

 

Chętnie wysłucham alternatywne rady ewentualnie minusy mojej koncepcji.

Panele fotowoltaki będą 10 kw wraz oczywiście z inwertorem  ,który bedzie zarządzał całą energią w domu .

 

 

Panele będą ok 10 kw na dachu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Cześć,

Możesz wysłać kilka zdjęć jak to rozwiązanie ci się sprawdza? Myślę o czymś podobnym mam piec na pellet 20kw + bufor 300l, instalacje PV 5 kw.  W całym domu mam ogrzewanie podłogowe. 

Moj pomysł to zamontowanie grzałki 3-5kw która by ten piec tylko dogrzewała. Gdy piec wygrzeje bufor przełączy się w stan czuwania a grzałka będzie tylko utrzymuwała temperaturę na piecu. Zawsze trochę mniej peletu spali a na większą instalacje PV nie ma miejsca. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.