Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wstępne porównanie 3 rodzajów ekogroszku


Piotr451

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem w tym roku tj.2020 trzy ekogroszki o podobnych deklarowanych parametrach różnych producentów w celu porównania.  Przez ostatnie 3 lata paliłem Sobiankiem - do tej pory oceniam go jako najlepszy, z tych co używałem, chociaż według mnie parametr < 5% popiołu jest zaniżony  , spala się super, nie ma spieków, pozostaje biały pył i sporo ciężkiej frakcji podobnej do piachu. Na 100kg węgla wyrzucam ok. 8-10 kg popiołu. Kaloryczność rzeczywista jest w mojej ocenie również niższa od deklarowanej. Chociaż nie badałem spalam ok 20% więcej niż poprzedniego węgla o deklarowanej wartości opałowej 29Mg/kg. Obecna dostawa :Węgiel dość suchy. Po otwarciu worka, worek suchy, węgiel zimny w środku nie grzeje się.  Wybrane 3 worki - waga worków  25,5kg każdy.  Worki wystarczająco solidne do przeniesienia.
Węgiel J30 -  mokry, węgiel gorący w środku, worki mokre po otwarciu. Materiał worków byle co, ciężko przenieść aby się nie rozwalały, waga dokładnie 25 kg. na worku i w ofercie kupna do 3% popiołu w deklaracji zgodności z fakturą zawartość popiołu 12% nie wiem jak to rozumieć. Cena 50 zł wyższa od Sobianka i  Eco Premium Plus firmy NajleprzyEkogroszek.
 Eco Premium Plus firmy NajlepszyEkogroszek - suchość Ok. porównywalny do Sobianka, jakość worków również Ok. Waga niestety najniższa trzy zważone worki równo po 24,86 kg każdy. 
porównanie spalania - niestety dopiero za rok - wstępnie porównanie po dostawie wygrywa Sobianek -plus za wagę, suchość, jakość worków , pakowanie na palecie i najszybsza dostawa.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Ponieważ obiecywałem wystawić opinie do powyższych ekogroszków po teście spalania więc krótkie podsumowanie:

Sobianek -

minus: potwierdza się niższa kaloryczność węgla w porównaniu z J30 i ECO Premium Plus, na 7 dni ok 15-20 kg spalam węgla więcej w porównaniu do pozostałych dwóch dla porównywalnych warunków pogodowych , również popiołu  min. 2x więcej ok. 10kg na 100kg - 1 pełna węglarka

Plus: za to najmniej sadzy osadza się w piecu, brak szlakowania, spieków, węgiel suchy - suchy zasobnik węgla, mało sadzy

 Eco Premium Plus firmy NajlepszyEkogroszek-

minus: okresowo, tendencja do pojawiania się niewielkich spieków, dużo sadzy osadzającej się w piecu (konieczność czyszczenia min. raz na dwa dni), węgiel mokry, pomimo iż przeleżał w workach w przewiewnym zadaszonym pomieszczeniu zasobnik mokry, na ścianach i klapie wykrapla się i  spływa woda.

Plus: dobra kaloryczność ( w mojej ocenie zgodna z deklarowaną), mało popiołu ze spalanego węgla ok. 4kg na 100kg, ale dochodzi sporo sadzy z czyszczenia pieca - co powoduje, że objętościowo  wyrzucam 2/3 węglarki na 100kg

Węgiel J30

minus: okresowo, tendencja do pojawiania się niewielkich spieków, najwięcej sadzy osadzającej się w piecu (konieczność czyszczenia min. raz na 1,5 dnia), węgiel dość suchy (pośrodku pomiędzy ECO Premium i Sobiankiem, zasobnik lekko mokry, po ściankach nie spływa woda.

Plus: dobra kaloryczność ( w mojej ocenie zgodna z deklarowaną), mało popiołu ze spalanego węgla ok. 4kg na 100kg, ale dochodzi sporo sadzy z czyszczenia pieca (najwięcej z porównywanych) - co powoduje, że objętościowo  wyrzucam 3/4 węglarki na 100kg.

Podsumowanie:

TEST przeprowadzony był na piecu ECO DUO 20KW  firmy DEFRO, sterownik K1P

Niestety nie udało mi się wyłonić faworyta.

Zaskoczyło mnie, że przy dostawie węgiel J30 wydawał się wizualnie najbardziej mokry, a po zasypaniu do zasobnika (co jest najbardziej wiarygodne) okazało się, iż najbardziej mokry był ECO Premium.

Negatywnie jestem zaskoczony ilością sadzy wydzielającą się podczas spalania J30 i ECO Premium. Musiałem zdecydowanie zmienić nastawy kotła (najlepsze rezultaty osiągnąłem poprzez zmniejszenie podawania ilości węgla  i zwiększenie ilości powietrza), ale i tak sadzy jest trzy razy więcej niż przy spalaniu Sobianka.

Co wybrać - gdyby nie sadza to J30, a tak niestety nie mogę Wam poradzić, każdy ma swoje priorytety wyboru.

Sobianek -najtańszy, ale najmniej kaloryczny więc w efekcie cena za ogrzewanie wyjdzie porównywalna + dodatkowo dużo popiołu.

Jakie Wy macie doświadczenia, może ktoś się podzieli. Ciekawe czy zbieżne z moimi czy odmienne?

Pozdrawiam 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych trzech mogę coś powiedzieć o Sobianku. Lew zakupiony w maju. Kaloryczność jest raczej mniejsza niż deklarowana. Popiołu mało. Przy niskim nadmuchu jest dużo sadzy, trzeba zwiększyć powietrze, ale wtedy zapada się kopczyk i trzeba zwiększyć podawanie, przez co spalanie trochę wzrasta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2021 o 11:05, Piotr451 napisał:

Dodaję dodatkowe informacje ze zdjęciami na razie Sobianek, ale sukcesywnie dodam zdjęcia z J30 i Premium.

Sobianek -

 Trzy pełne dni palenia (72h) temp. na zewnątrz średnio -6 st. C dom 180m2 , ściana pustak max + 10cm styropianu. temp. wewnętrzna 22,5st.C poszło 55kg węgla, powstało 5,5 kg popiołu. Wypala się wzorowo, jak na zdjęciach, nie ma sadzy.  Wychodzi 10% popiołu zamiast deklarowanego poniżej 5%. Dołączam zdjęcia.

 

 

 

IMG_20210201_151119.jpg

Sobianek 1.jpg

Sobianek 2.jpg

Sobianek 3.jpg

Sobianek 4.jpg

Sobianek 5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2021 o 14:30, deepblade napisał:

Z tych trzech mogę coś powiedzieć o Sobianku. Lew zakupiony w maju. Kaloryczność jest raczej mniejsza niż deklarowana. Popiołu mało. Przy niskim nadmuchu jest dużo sadzy, trzeba zwiększyć powietrze, ale wtedy zapada się kopczyk i trzeba zwiększyć podawanie, przez co spalanie trochę wzrasta. 

Dziękuję za wypowiedź i potwierdzenie moich opinii. U mnie nie mam takiego problemu mam sterownik PID, który sam dozuje (dostosowuje) ilość powietrza i podawanie węgla do zapotrzebowania na energię cieplną kotła w celu utrzymania zadanych parametrów jak i optymalnych parametrów kotła (takich jak np. temperatura spalin wylotowych). Nie mam możliwości jako użytkownik korekty ilości podawania paliwa w trybie pracy auto.  Jak spalam  węgiel  o kaloryczności 29MJ/kg (prawdziwej nie deklarowanej), a temperatura na zewnątrz  powyżej 0 st. C wtedy  muszę wprowadzić korektę w postaci zmniejszenia mocy kotła (min 10%), w przeciwnym wypadku dochodzi do przesypywania - niedopalania węgla. Ale przy Sobianku o deklarowanej kaloryczności 27-29MJ/kg  (ja  używam GOLD ale to chyba obecnie nazywa się LEW bo worek ten sam kolor i te same parametry) nie ma takiej konieczności. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również palę w PID, tylko przy sterowniku SKZP-02 mam możliwość wprowadzenia korekty - zmniejszam w ustawieniach kaloryczność opału, przez co podawanie jest większe. Dodam, że mam raczej przewymiarowany kocioł - 25kW, a z moich obliczeń wynika, że powinno to być 18kW. Tak więc to też wpływa na spalanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś podsumowanie ekogroszek J30. Również test 3 dobowy. Temperatura na zewnątrz średniodobowo -8st C.

Spaliłem 85 kg ekogroszku. Popiołu (z czyszczeniem pieca) 7,2 kg. Co daje 8,5% popiołu na deklarowane poniżej 3% przez producenta ekogroszku. Udało mi się wyregulować i wyczyścić piec , także obecnie nie mam problemów z nadmiernym  wytwarzaniem i osadzaniem sadzy. Tak jak pisałem na początku mojego testu. Obecnie osadza się niewielka ilość szarobrązowego osadu sadzy - czyszczenie kotła wymagane co ok. 7 dni. Czarnej sadzy w ogóle nie ma. Problem tkwił w zablokowanym kanale dystrbucji powietrza małymi drobinkami węgla i popiołu. Wymagało odkręcenie wentylatora nadmuchu i odkręcenie palnika retorty, aby przeczyścić dokładnie całość. Węgiel wypala się wzorowo. W popiele jak zauważycie jest więcej brązowawo-czarnej frakcji sadzy niż wsady z węgla Sobianek. Wigoltość węgla ok. widać delikatne pocenie się na bokach zasobnika, ale nigdzie sie nie skrapla inie kapie. Wegiel wypala się wzorcowo podobnie jak Sobianek, brak jakichkolwiwk spieków. Zaskoczyło mnie tak duże zużycie węgla w stosunku do poprzedniego testu na Sobianku (więcej o 30kg). Czyżby  2st niższa temperaura w czasie testu miała tak duży wplyw??  Dobowe zużycie ekogroszku węgla wyszło 26,7 kg.

IMG_20210208_173244.jpg

IMG_20210208_172216.jpg

IMG_20210208_173535.jpg

IMG_20210208_172233.jpg

IMG_20210208_172539.jpg

IMG_20210208_172600.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, HarryH napisał:

Chyba mocny wiatr wypadł w czasie testu, to mogło mieć wpływ na spalanie. Ale chyba tych 30 MJ/kg nie ma:-)

Rzeczywiście wiało jak cholera. Obecnie nie wieje więc zobaczę jak czy wiatr miał wpływ bo temperatura na zewnątrz porównywalna. 

12 godzin temu, moshica napisał:

Popiół z Sobianka jak marzenie, szkoda że taki drogi, prawie 1k zł za tone to, za tyle można już  gazem slabo docieplony dom dogrzać.

No cóż obecnie za t dobrego ekogroszku trzeba zapłacić ponad 950 zł - Sobianek Lew 989 zł/t. No ale jak się przeliczy kaloryczność słabszego węgla to wychodzi porównywalnie, a tutaj mniej spalonego węgla więc tylko z tego powodu mniej popiołu.  Przy Sobianku kaloryczność 29MJ/kg wychodzi 34,5 zł za MJ  a np. tygrys 26MJ/kg cena obecna 879zł/t wychodzi 33,8 zł z MJ więc bardzo zbliżona. Dodatkowo z reguły węgle o niższej kaloryczności mają  więcej popiołu Lew deklarowana poniżej 5% versus  tygrys poniżej 9%.

Oczywiście gaz jest alternatywą i przede wszystkim komfortem użytkowania. Dla mojego domu przeliczyłem, iż zapłacę za ogrzewanie do 30% więcej niż obecnie na węglu. Obecnie grzanie CO i CWU przez średnio-rocznie 7 miesięcy spalam 3,5 tony ekogroszku (dom 180m2) - cena 3 500 zł/rok. Przez pozostałe 5 m-cy CWU mam z pompy ciepła. Z moich wyliczeń na gazie (ziemny) nie powinno być drożej jak 4500zł/rok. Obecnie czekam na instalację rurociągu gazowego, który mają dociągnąć do naszej miejscowości do końca przyszłego roku. Jeżeli stać nas na dołożenie 1000 zł to gaz jest dobrą alternatywą nie trzeba pieprzyć się ze składowaniem węgla, popiołem, sprzątaniem kotłowni po każdym czyszczeniu pieca i oczywiście usmotruchaniem samego siebie. Dodatkowo czyszczenie komina z sadzy:))

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr451 napisał:

Moje proste przeliczenia opłacalności grzania ekogroszek/gaz /prąd bez uwzględniania sprawności przemian energii i innych parametrów które wnoszą kosmetyczne zmiany do poniższych wyników.

Ekogroszek    
Ilość węgla na rok węgiel (29MJ/kg) w kg 3 500,0000  
1MJ=kWh 0,2778  
29 MJ = kWh 8,0562  
Ilość kWh ze spalenia 3500kg węgla 28 196,7000  
Godzinowe zapotrzebowanie średnio roczne na energię dla 7 miesięcy) w kWh 5,5946  
Cena1 t węgla zł 980,0000  
Cena 3500 kg w zł 3 430,0000  
     
GAZ    
Cena 1m3 gazu w zł z opłatami przesyłowymi 1,8600  
wsp. konwersji m3/kWh 11,3460  
Ilośść gazu do wyprodukowania energii równej  3500kg węgla  w m3 2 485,1666  
Cena gazu odpowiadająca spaleniu 3500kg węgla 4 622,4098  
     
Prąd    
cena 1kWh w zł 0,6000  
Cena za 28 196,7kWh w zł 16 918,0200  
     
Cena ogrzewania Węgiel w zł GAZ w zł Prąd w zł
3 430 4 622 16 918

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś ostatnia opinia - test węgiel Eko Premium Plus  wartoś opałowa deklarowana 26-29Mj/kg, popiołu 3-5%.

Przy temperaturze średniodobowej na zewnątrz -9 st C kocioł w ciągu 4,5 doby połknął 135kg węgla co daje 30kg ekogroszku na dobę.   Więc więcej niż J30 co potwierdzałoby jego mniejszą kaloryczność niż J30. Popiołu wyrzuciłem 12kg co daje 8,8% .

Więgiel nieco się poci w zasobniku, ale się nie skrapla - wilgotność akceptowalna.

IMG_20210216_170027.jpg

IMG_20210216_170757.jpg

IMG_20210216_165625.jpg

IMG_20210216_165646.jpg

IMG_20210216_165600.jpg

IMG_20210216_165603.jpg

Końcowe podsumowanie 

Ceny aktualne na 16.02.2021

Sobianek - 989zł/tonę

J30 - 999 zł/t

Eko Premium Plus - 989 zł/t

Więc ceny bardzo zbliżone.

Test potwierdził nieco lepszą kaloryczność węgla J30 od pozostałych dwóch. Kaloryczność Eko Premium i Sobianek - porównywalna. Spalanie wszystkich rodzajów porównywalna i wzorowa. Brak spieków, niedopalonych części i kamieni.

Nie potwierdziła się deklarowana wartość popiołu u żadnego z dostawców. Rzeczywista wartość - Sobianek ok 10%, J30 -8,5% oraz Eko Premium Plus 8,8%.  Wszystkim daleko do 5% a co dopiero deklarowanemu 3%. Jednak wartości zblizone i nie dyskwalifikują żadnego z testowanych węgli. Wiadomo, iż wegiel z jednej kopalni potrafi się różnić w zależności z którego chodnika jest wydobywany.

Wilgotność- akceptowalna - najsuchszy był Sobianek.

Podsumowując nie wyłoniłem faworyta. Potwierdziłem jedynie, iż wszystkie trzy typy ekogroszków są dobrej jakości i nie sprawiaja problemów z żużlowaniem. Wszystkie parametry oprócz ceny przemawiają za J30 (tylko 10 zł droższy na tonie).

Okresowo pojawiają się promocje więc cena na pewno ma tutaj decydujące znaczenie.

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

W tym roku kupiłem Sobianka. Fatalnie same spieki, pomimo ponad 30 zmian ustawień. Udało mi się jedynie ustawić na spływającą lawę pumeksową i chociaż teraz nie korkuje palnika i nie wygasza pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.