Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł na 120m2 pomoc


grzybol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Potrzebuję pomocy w doborze kotła do ogrzewania domu piętrowego, każdy poziom po ok. 60-65m2. Nie wiem czy ma to znaczenie ale parter jest cały w ogrzewaniu podłogowym a góra w kaloryferach. Potrzebuję kotła na węgiel i drewno. W hurtowni doradzono mi trzy piece, mianowicie SAS Varmo, Klimosz IRON oraz Kamen WDS. Każdy o mocy 15kw. Proszę o poradę który byłby najlepszy a może jakaś inna propozycja była by lepsza? Proszę o pomoc i z góry wielkie dzięki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fachowcem od kotłów nie jestem ale trochę czasu na tym forum spędzam. Musisz napisać coś więcej o swoim budynku. Lata budowy, ocieplenie, okna. W innym sklepie doradza ci co innego. Ciepłowłaściwe.pl od tego zacznij. Fajna, pomocna stronka. Chyba że pewny jesteś co do doboru mocy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zacznij może od obliczenia zapotrzebowania na ciepło dla twojego domu na stronie https://cieplowlasciwie.pl/start ,bo jeśli kupisz przewymiarowany kocioł 5klasy może to powodować wiele problemów ze spalaniem i będziesz musiał spędzić sporo czasu w kotłowni by nauczyć się obsługiwać taki kocioł.

Piszesz, że szukasz kotła na węgiel i drewno, niestety tutaj jest problem, jedynym znanym mi kotłem z certyfikatem 5klasy również na drewno jest MPM DS14kW (AD2019r) i to tylko na drewno liściaste.

Kotły które wymieniłeś mają certyfikat tylko na węgiel kamienny orzech i musisz jeszcze wiedzieć, że decydują się na kocioł zasypowy musisz do niego zamontować bufor ciepła inaczej certyfikat 5 klasy troci ważność, a wiadomo, że to dodatkowy wydatek i potrzebne jest na niego miejsce w kotłowni.

Możesz jeszcze obejrzeć ofertę kotła Szafir (12kW) to ciekawa konstrukcja, choć mało popularna, a w zasadzie molo znana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczyłem zapotrzebowanie na ciepło na tej stronce i wyszło mi CO + CWU, że zapotrzebowanie jest na 15kw przy czym na jesień będę ocieplał dom z zewnątrz więc troszke może się zmniejszyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób jeszcze obliczenia z ociepleniem, by potem nie było problemów z kotłem, on jednak będzie ogrzewał ten dom przez kilka, jeśli nie kilkanaście lat. Dodam jeszcze, że norma przewiduje dobór kotła na najzimniejsze dni w roku -20, -25°C i wtedy potrzebujemy pełnej mocy. Problem w tym, że teraz zimy są ciepłe i takie temp. są rzadkością, więc warto się zastanowić, czy postępować zgodnie z normą, czy kupić trochę mniejszy kocioł, i tutaj zdania wśród użytkowników są podzielone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pozostaje mi się odnieś do wymienionych kotów SAS VARMO odpada, ze względu na ruszt wodny, Klimosz IRON X, kiedyś pomagałem jednemu użytkownikowi nauczyć się go rozpalać, gdy to opanował, temat się urwał, więcej problemów nie zgłaszał, Kamen WDS nie jest mi znany. Po za tym niewiele mogę powiedzieć o tych kotłach oprócz tego, że wszystkie te konstrukcje są stosunkowo nowe i sprawiają wrażenie  GS-ów przerobionych na DS-y więc pozostaje zwrócić uwagę na detale, chociażby na to jak producenci rozwiązali możliwość czy szczenia pionowego kanału nad palnikiem i poczekać na opinie innych forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic strasznego trzeba tylko rozpalić mały stosik drewna jak na bliżej dyszy palnika, by rozgrzało się trochę powietrze w kanałach wymiennika i kominie, żeby ruszył ciąg, potem wystarczy dorzucić jeszcze trochę drewna i można zasypać kocioł węglem, jedyny problem, to jak nie ma się wprawy można przy takiej operacji zakopcić trochę kotłownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Ryni napisał:

Nic strasznego trzeba tylko rozpalić mały stosik drewna jak na bliżej dyszy palnika, by rozgrzało się trochę powietrze w kanałach wymiennika i kominie, żeby ruszył ciąg, potem wystarczy dorzucić jeszcze trochę drewna i można zasypać kocioł węglem, jedyny problem, to jak nie ma się wprawy można przy takiej operacji zakopcić trochę kotłownie.

A no to w sumie od 10 lat odpalam w każdym piecu podobnie, może sobie poradzę. A jeszcze chcę zapytać tylko o co chodzi z tym rusztem wodnym w Sas, że odradzasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruszt wodny wychładza żar, a to niekorzystne zjawisko, tym bardziej w dolniaku, gdzie do poprawnego spalania potrzebna jest stabilna wysoka temperatura, do tego taki ruszt może przyczyniać się do powstawania niedopałów właśnie w skutek wychładzania żaru pod koniec wypalania się zasypu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nie ma co kombinować,jeśli chcesz kocioł zasypowy V kl. to montuj bufor. Problem jest taki,że minimalny bufor dla kotła 15 Kw to zdaje się 1000 L i tak sugerują ich producenci. Tylko dla MPM 10 kw producent sugeruje 500 L. Jaki by on nie był,jest to wymóg certyfikatu 5 kl. Poza tym,mając mało wody w układzie c.o,trudno bedzie ci sterować takimi kotłami,a bufor nawet 500 L pozwoli spokojnie grzać,bez dławienia. Tyle,że zapomnij,abyś miał palić tylko kilka h dziennie w takim układzie,jeszcze bez ocieplenia.  Będziesz palił np na 70*C a nie dusił, co jest plusem --- raczej bez przepalania, ciągle. Bez bufora z 15 kw musiałbys przepalać,bo praca ciągła nie byłaby możliwa przy tych temperaturach. P.S Dla mnie przepalanie to palenie np 6-18 h na dobę,w  zależności od temp zewnętrznej. Sam bym załozył bufor dla mojego 15 Kw,ale mam układ grawitacyjny na grubych rurach i żeliwne grzejniki,więc one robią za bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Panstan Da się i palić bez bufora(ja jeszcze nie mam), ale trzeba przysiedzieć trochę przy kotle i instalacji, tylko po co jak bufor daje dużą wygodę palenia i certyfikat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, m.in Piecuch doprowadził swój kociołek do perfekcji, ale to godziny spędzone na obserwacji i poprawki. Co do bufora miałem na mysli najprostszy,bez wężownic na cwu, moze na grawitacji? ;D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://czysteogrzewanie.pl/na-zakupach/przeglad-tanich-i-czystych-kotlow-na-wegiel-i-drewno/  już jest z czego wybierać. Ciekawe jak ten Setlans Selvan spisywałby się na węglu.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzień dobry Panowie,

myślę by do swojego domu zamówić piec SAS Varmo, tyle że zastanawiam się czy 15kW czt 20 kW. Powierzchnia grzewcza około 170 m^2, podpiwniczony, ogrzewany parter i piętro, od spodu izolacja 5 cm styropian + folia, od góry ok. 8cm styropian + częściowo wełna mineralna. Mur z pustaka żużlobetownowego z kanałem powietrznym, ok 7 cm, dalej pustak pianowy i styropian 8 cm, łącznie 48 cm. Wysokość pomieszczeń raczej standardowa 2,6 m, na parterze 2,5 m. Do tego stosuję zbiornik na cwu - 120 litrów. Z obliczeń na ciepło właściwe wyszło mi 8 kW na samo ogrzewanie, 3 kW na wodę użytkową, minimalna moc pieca 12 kW, palę węglem i drewnem. Zastanawiam się, czy na pewno 15 kW będzie wystarczające do ogrzania domu, co sądzicie? Będę wdzięczny za każdą odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet 15kW może się okazać za duży, moc maksymalna kotła obliczana jest na najmroźniejszy dzień roku, zależnie od regionu to -20, -25°C średniej dobowej, na szczęście do kotła zasypowego i tak należy zamontować bufor, a on odbierze ewentualne nadwyżki. Więc bierz 15kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.