Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pellduox 18 Kw Kołton - problem z ustawieniem


diakon88

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam pellduox 18kw z firmy kołton. Temepraturą steruje regulator pokojowy ale w domu jest przewaznie 23 a zadane mam 22 stopnie wiec sie nie wlacza podłogówka. Temp zadana C.O 60, C.W.U 45 stopni. Mam ustawione że jak temperatura w domu spadnie do 22 lub w bojlerze do 35 to kocioł się rozpala i dogrzewa. Od głownie w 95% grzeje mi tylko bojler. Ale problem w spalaniu peletu w 3 tyg poszła 1 tona... Nie wiem jaki tryb pracy wybrać ,mam teraz pompy równoległe. Nie wiem jak ustawic modulacje 100/60/30 % jakie czasy podawania, czasy miedzy podawaniem, sile wentylatora. Czy może prace standard. Niestety miałem 2 instalatorów i nikt nie potrafi pomóc. Mówią " Musi Pan sam ustawiac kombinować" Totalnie probuje wszystkiego a spalanie jest masakryczne :(  Za duzo tu ustawien by ogarnąc. Płomień jest mocny bardzo wychodzi go na całą szerokośc przy pracy na 100%. Ale widze ze jakies iskry wywala, widać w czopie kawałki peletu czasami. Poniżej scren z pieca może ktoś ma podobny problem lub podobny piec? Sterownik Tech ST-979. Jakie mam podać informacje to podam. Aby tylko ktoś pomógł bo dla mnie to za duża kombinacja..

 

1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry że zażartuje ale tu jak z piosenka Kazika jest najlepsza ale wygrywa ST ileś tam Techa to może niech Tech ma problem to może zacznie robić coś lepszego. Dzwon do nich niech przyślą serwis. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnij profil. Bo nie wiadomo co ogrzewasz, jaka instalacja, jakie ocieplenie moc kotła itd. Co prawda nie znam tego sterownika ale wrzuć ustawienia dla poszczególnych progów mocy. Koledzy zaznajomieni z Techem powinni pomóc. Wrzuć ustawienia mieszaczy. Bo widać, że podłogówka nie daje nic a na obiegi 50 stopni. Po co aż tyle.. Czy ustawiona jest pogodówka na mieszacze i jakie parametry dla krzywych grzewczych. Ważne co robi ster pokojowy w przypadku dogrzania pomieszczeń. Czy obniża temp na obiegach i w jaki sposób. Zrób foty wnętrza kotła i popiołu. Będzie można ocenić jak przebiega spalanie. Zapoznaj się z instrukcją sterownika. Od dechy do dechy.

Edycja.

Wiadomo, że już po ptakach. Ale kupiłeś Kolego śmciucha z dostawionym palnikiem pelletowym. Wybitnie nietrafiony zakup. Do tego mocno średnie sterowanie Techa. Ten kocioł nie ma niczego co powinien mieć kocioł pelletowy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.05.2020 o 21:08, Outsider napisał:

Uzupełnij profil. Bo nie wiadomo co ogrzewasz, jaka instalacja, jakie ocieplenie moc kotła itd. Co prawda nie znam tego sterownika ale wrzuć ustawienia dla poszczególnych progów mocy. Koledzy zaznajomieni z Techem powinni pomóc. Wrzuć ustawienia mieszaczy. Bo widać, że podłogówka nie daje nic a na obiegi 50 stopni. Po co aż tyle.. Czy ustawiona jest pogodówka na mieszacze i jakie parametry dla krzywych grzewczych. Ważne co robi ster pokojowy w przypadku dogrzania pomieszczeń. Czy obniża temp na obiegach i w jaki sposób. Zrób foty wnętrza kotła i popiołu. Będzie można ocenić jak przebiega spalanie. Zapoznaj się z instrukcją sterownika. Od dechy do dechy.

Edycja.

Wiadomo, że już po ptakach. Ale kupiłeś Kolego śmciucha z dostawionym palnikiem pelletowym. Wybitnie nietrafiony zakup. Do tego mocno średnie sterowanie Techa. Ten kocioł nie ma niczego co powinien mieć kocioł pelletowy.

 

Jutro podam wszystko, to z tym smieciuchem to mnie pocieszyles hehe :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym śmieciuchem to nie przesadzajcie , problem jest w czym innym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet ruszt wodny zabudowany jest szamotem, który wcześniej robił za generator sadzy. Należało tu zawitać przed zakupem. Podejrzewam, że dom jest nowy. A zafundowałeś sobie produkt z najniższej półki. Za nieadekwatnie wysoką cenę. Należało wybrać coś minimum ze sterowaniem Pluma.

Teraz, Kordjano napisał:

Z tym śmieciuchem to nie przesadzajcie , problem jest w czym innym .

 

Nikt nie przesadza. Popatrz na przekrój Tam siedział wcześniej najwyżaj palnik ekogroszkowy. I kocioł pewnie kosztował 8K. Teraz 14. A że problem jest gdzieś indziej to wiadomo. Janusz instalator nie ustawił kotła ani odbioru. Bo sie na tym nie zna. Albo nawalił bubli w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ja ogrzewam tunel foliowy i wcześniej był palnik tłokowy od czterech lat jest założony palnik kipi 36 kw kocioł stary z półkami poziomymi i spaliłem 4 tony pelletu tej zimy utrzymując temperature 7 do 10 st  tunel 7 metrów na 20 wysoki w szczycie 4 metry i po prostu nie moge pojąć jak ktoś spala w domu  w okresie wiosennym tonę w 3 tygodnie , nawet jak jest to lichy kocioł .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ilu klientów ma nick @Kordjano o to tu chodzi. Nie każdy ma ochotę robić doktorat z Techa. Załóżmy temat vademecum sterownika Tech i omówmy funkcje i która z którą jest powiązana i na co ma wpływ i może gdzie są błędy. Skorzysta może Tech i użytkownicy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Kordjano napisał:

i po prostu nie moge pojąć jak ktoś spala w domu  w okresie wiosennym tonę w 3 tygodnie , nawet jak jest to lichy kocioł .

Wszystko się da. Zaczynając od kotła generującego sadzę i jego złe ustawienie poprzez spartoloną i, albo żle ustawioną instalacje. Obniżenia nocne. Za mocny ciąg kominowy. Wysokie zużycie CWU. Odłączanie pomp od termostau.

Wszystko musi pracować w równowadze. Kocioł musi pracować bez żadnej sadzy i wyciągnąć z paliwa tyle ile sie da. A instalacja ma zapewnić stałą dystrybucje ciepła w ilości jaka jest potrzebna.

Dlatego stosuje sie bufory gdzie kocioł ma okazje pracować na mocy nominalnej czyli najsprawniej. Po to stosuje się podłogówki żeby dystrybucje prowadzić niskotemperaturowo według krzywych grzewczych.  A regulatory pokojowe maja wprowadzać korekty pogodówki. Stosuje sie też regulatory ciągu kominowego. Dlatego też należy stosować zasadę stałego grzania całą dobę. 

Pellet daje wyraźnie mniej ciepła niż taki węgiel. Jakieś 30 procent. Dlatego każdy błąd, zła nastawa czy to na kotłe czy w obiegu mści się ze zdwojonym negatywnym efektem w postaci zawyżonego spalania. Ale pellet w prawidłowym układzie może często pracować ze zużyciem na poziomie takim samym jak węgla. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niekonieniecznie. Mój dawny kocioł na ekogroch był przewymiarowany. I latem dogrzewałem CWU bezpośrednio z kotła. Teraż ogrzewam pelletem. Kocioł grzeje bufor. Najlepsze efekty daje dogrzewanie go do 55 stopni. Wyżej straty są już za wysokie. Teraz jak i dawniej instalacja pogodowa, pokojowa. Stała temp w domu. CWU teraz grzane panelami.

Zużycie pelletu na rok 2,5 tony. Zimę mieliśmy ostatnio lekka. Ale jeszcze sie nie kończyła. Bo stale trzeba grzać. Węgla szło mi kiedyś 2,8 do 3 Ton. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu zmienię temat jak zwykle ale w Twoim przypadku trzeba by się zastanowić nad lepsza praca mieszacza i dystrybuowania ciepła nie w trybie ciągłym. To jest jak ze spalaniem najefektywniejszym, szybko i mocno tu moim zdaniem też powinno być podobnie. Może się mylę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglada instalacja przy piecu

C8F240C0-7774-449E-8A51-3622EC84F239.jpeg

3426873A-A324-43AC-8AEE-A828537924BD.jpeg

2458617E-9784-4A22-8699-10074F1D42ED.jpeg

CDEFC6AD-C46A-4514-9F9E-164F0BECCD43.jpeg

5070C5AE-BDE4-4B99-B248-9543936C870F.jpeg

043FB0D9-9AA5-4CC4-B115-B7FA088D86FD.jpeg

4941A573-7478-486F-968F-A5DA8C887B09.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, pospisz napisał:

Znowu zmienię temat jak zwykle ale w Twoim przypadku trzeba by się zastanowić nad lepsza praca mieszacza i dystrybuowania ciepła nie w trybie ciągłym. To jest jak ze spalaniem najefektywniejszym, szybko i mocno tu moim zdaniem też powinno być podobnie. Może się mylę.

 

Nie  wiem czy Cię dobrze zrozumiałem , ale ja tak grzeje szybko i mocno instalacja grzejnikowa bez bufora , zużycie tego sezonu 3tony , w sezonie letnim schodziło mi 800 kilo na grzanie cwu 300l , 7 osób jakieś 120 kl na miesiąc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kordjano u Ciebie powoduje to większą ilość odpaleń ja za to zauważyłem fajną zależność w działaniu mieszacza w kotłach zachodnich polegająca na tak jakby cyklicznym dopuszczaniu wrzątku w instalację i zamykaniu się w celu ochrony powrotu .Okazuje się że nie musi być utrzymana zadana na mieszaczu tylko parokrotne wrzucenie ciepłej wody powoduje dogrzanie pomieszczenia przy zamkniętym mieszaczu od strony kotła czy bufora jak w przypadku kol @Outsider.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz rozumiem co miałeś na myśli , ciekawe rozwiązanie z tym cyklicznym dopuszczaniem wrzątku , jednak u mnie to nie tak jest .Kolego @diakon88 możesz napisać jaki tam palnik siedzi w tym kotle kipi czy skiepko ? i sam palnik jaką ma moc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Kordjano napisał:

No teraz rozumiem co miałeś na myśli , ciekawe rozwiązanie z tym cyklicznym dopuszczaniem wrzątku , jednak u mnie to nie tak jest .Kolego @diakon88 możesz napisać jaki tam palnik siedzi w tym kotle kipi czy skiepko ? i sam palnik jaką ma moc .

palnik kipi a jak spawdzic moc ?

Czy można tu przeslac filmiki ? Bo nagrałem z ustawieniami i z ogniem jak sie pali

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robin60

@diakon88 omów się z Tym Panem na telefon 506261746, przedstaw mu swój problem i powinieneś być zadowolony. Kocioł masz jak najbardziej OK , jak zamierzasz się bawić i przepalać drewnem na ruszcie. Zdejmujesz ceramikę i palisz.  Głowa do góry. Jak mieszkasz na południu to najlepiej poproś o wizytę i Pan Ci powie jakie masz błędy w instalacji itp , itd. Ponadto ustawi Ci ten palnik i powie co i jak.

Moc palnika sprawdzisz na samym palniku z jego boku powinna być naklejka znamionowa. , albo w samym sterowniku Tech. A jak masz problem to otwórz drzwiczki i zmierz średnice otworu palnika po zewnętrznej jak ma poniżej 114 mm to palnik 16 kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmiki z ustawien i ognia prześle zaraz dyskiem google wstawie linka. Tam wszystko bedzie i kazdy film podpisany.

60% praca ogien 2.JPG

60% praca ogien.JPG

IMG_3930.JPG

ogien praca na 100%.JPG

popiół p wygaszeniu 3.JPG

popiół po wygaszeniu 2.JPG

popiół po wygaszeniu.JPG

praca 30% poltora h po rozpaleniu .JPG

praca 100 % ogien.JPG

praca na 60%.JPG

praca na 100$ ogien 2.JPG

praca na 100% start 1842.JPG

6 minut temu, robin60 napisał:

@diakon88 omów się z Tym Panem na telefon 506261746, przedstaw mu swój problem i powinieneś być zadowolony. Kocioł masz jak najbardziej OK , jak zamierzasz się bawić i przepalać drewnem na ruszcie. Zdejmujesz ceramikę i palisz.  Głowa do góry. Jak mieszkasz na południu to najlepiej poproś o wizytę i Pan Ci powie jakie masz błędy w instalacji itp , itd. Ponadto ustawi Ci ten palnik i powie co i jak.

Moc palnika sprawdzisz na samym palniku z jego boku powinna być naklejka znamionowa. , albo w samym sterowniku Tech. A jak masz problem to otwórz drzwiczki i zmierz średnice otworu palnika po zewnętrznej jak ma poniżej 114 mm to palnik 16 kw.

jestem z północy z pomorskiego. Ale zadzwonie popytam, dzis dzwoniłem prosto do kołtona ale nic ciekawego nie uzyskałęm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooj czy dobrze widzę, 412° spaliny???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, gilal napisał:

Oooj czy dobrze widzę, 412° spaliny???

tam nawet widzialem juz ponad 800 liczbe 

link do filmików ustawien i płomieni ognia wszystko podpisane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robin60

Na podstawie filmików za duży wiatr w kotle płomień bardzo poszarpany i krótki palnik totalnie do ustawienia. Tak jak powiedziałem skontaktuj się telefonicznie i poproś o ustawienia. Powinien Ci pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze @robin60

A może w tym okienku na panelu to jest inne wskazanie niż temp. spalin. Może to wartość płomienia. U mnie w tym miejscu jest temp. spalin tylko nie taka wartość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, robin60 napisał:

Na podstawie filmików za duży wiatr w kotle płomień bardzo poszarpany i krótki palnik totalnie do ustawienia. Tak jak powiedziałem skontaktuj się telefonicznie i poproś o ustawienia. Powinien Ci pomóc.

Filmiki nagrane po ustawieniach jakie podał mi koleś z Kołtona, wogole 2h nagrzewał bojler z 44 do 50 stopni.. na moje długo. 

 

9 minut temu, gilal napisał:

Tak jak pisze @robin60

A może w tym okienku na panelu to jest inne wskazanie niż temp. spalin. Może to wartość płomienia. U mnie w tym miejscu jest temp. spalin tylko nie taka wartość

nie wiem czy to nie czasem "jasność płomienia" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.