Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Automatyzacja ogrzewania podłogowego


mercucio1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zaczynam budowę domu parterowego ok 142m2 powierzchni użytkowej, który będzie ogrzewany systemem podłogowym poprzez piec gazowy kondensacyjny (jeszcze się nie zdecydowałem na markę) z wbudowanym regulatorem pogodowym. Moim końcowym celem jest możliwość sterowania każdej nitki ogrzewania podłogowego zdalnie za pomocą smartfona (awaryjnie na głównym sterowniku jak smartfony się rozładują - mało prawdopodobne w dzisiejszych czasach).

Po zakupie odpowiedniej mocy pieca gazowego kondensacyjnego (jednofunkcyjny) z regulatorem pogodowym, zbiorikiem na wodę (ok 120l) i rozdzielnicy zaworowej, przyjdzie czas na automatyzację systemu podłogowego i tutaj wasza pomoc, wiedza i doświadczenie naprawdę się przydadzą.

W związku z tym, że dopiero buduję mój dom to od pomieszczenia gospodarczego / kotłowni w którym będzie rozdzielnia z piecem gazowym, planuję rozciągnąć kable podtynkowo od Przewodowowego sterownika zaworów termostatycznych z dostępem do internetu (Sterownik L-7e) do każdego pokoju w którym zainstaluję Przewodowy czujnik pokojowy (Tech sterowniki - czujnik pokojowy C-7p). Oczywiście wspomniany sterownik będzie także podłączony do pieca gazowego, pompy podłogowej oraz do rozdzielni zaworowej (wszystko kablami), na której na powrotnym zaworze będzie założony Siłownik termoelektryczny STT (Siłownik STT-2302-s) przeznaczony do automatycznego zamykania i otwierania zaworów zamontowanych na rozdzielaczach grzewczych. Żeby osiągnąć zamierzony efekt końcowy (czyli sterowanie przed smartfona) to dodatkowo do głównego sterownika musi zostać podłączony Moduł WiFi (Moduł RS). Opcjonalnie jeśli poza smartfonem chciałbym mieć alternatywne sterowanie to mogę zamontować Panel Kontrolny (Panel kontrolny M-7).

Teraz kilka pytań:

  1. Czy w powyższym opisie o czymś zapomniałem/pominąłem co powinno zostać uwzględnione, żeby system działał bez zarzutu?
  2. W powyższym opisie użyłem przykładów tech sterowniki, jaką firmę polecacie żeby wszystko działało bez awaryjnie i było jak najtańsze?
  3. Czym się kierować podczas wyboru piec gazowy kondensacyjny vs system sterowania ? Kompatybilność to napewno, ale czy są też jakieś inne parametry na które powinienem zwrócić uwagę?
  4. Czy mając na każdej nitce siłowniki termoelektryczne które będą otwierać i zamykać każdy zawór osobno, to czy potrzebuję Moduł zaworu mieszającego (Modul i-1m) czy jest on już zbędny przy tak rozbudowanym systemie sterowania?
  5. Jak znacie i polecacie jakieś konkretne piece gazowe, które świetnie sobie radzą z komunikacją z takim system automatyzacji i ogarnąc 142m2 powierzchni użytkowej to też będę bardzo wdzięczny za info.

Dzięki z góry za pomoc i pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.05.2020 o 12:41, berthold61 napisał:

Najlepsza automatyzacja podłogówki to brak automatyzacji     bezwład za duży i szkoda kasy.

Ale jak w takim razie wyregulować system żeby w sypialniach (strefa nocna) było chłodniej, a w strefie dziennej (salon/jadalnia/kuchnia) troche cieplej, a w nocy najlepiej żeby nie grzało wogóle w tej strefie dziennej?

Przy braku sterowania, Piec w takim razie działa na zasadzie jednego czujnika, który powinienem umieścic w najchłodniejszym pomieszczeniu np korytarzu ?

Czy w takim razie kupowanie pieca gazowego z regulatorem pogodowym też jest bezsensu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, berthold61 napisał:

Normalnie przepływy na rotametrach raz na całe życie a reszta to wiadomo 

Dzięki za odpowiedź. Czyli jak dobrze rozumiem masz piec gazowy który podaje stałą temperature wody na całą podłogówkę, rotametrami kontrolujesz przepływ w każdej nitce (w ten sposób możesz obniżyć lub zwiększyć temp w danym pokoju), a sterownik (jesli masz) to powinien być zamontowany w najzimniejszym pokoju (pewnie korytarz/hol), który najprościej włącza i wyłącza piec gazowy jak osiągnie zadaną temperaturę, tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł gazowy nie podaje stałej temp.na instalację OP tylko w danej chwili taką jaką dyktuje mu sterowanie pogodowe.Chłodniej na zewnątrz(czujnik zewn.) podawana jest wyższa  temp. na OP,cieplej niższa.Przy projekcie instalacji OP powinno to pójść bezpośrednio z kotła(bez sprzęgła) np.Termet Ecocondens Gold

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mercucio1 napisał:

co powinno zostać uwzględnione, żeby system działał bez zarzutu

Jak to co?

Po pierwsze prawidłowo policzona i wykonana podłogówka z dobrze dobranym kotłem

Po drugie prawidłowa regulacja 

Po trzecie prawidłowe nastawy kotła 

I to wszystko, a te rzeczy o których piszesz to gadżety dla naiwnych, potrzebne jak świni kamizela.

Jak chcesz więcej to pisz na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , kolega Sambor ma dużo racji i spokojnie mogę Ci go polecić, bo dobrze to liczy , zgodzę się z tymi punktami 1,2,3 , ale uważam, że warto sobie zrobić sterowanie strefowe , a przynajmniej przygotować pod nią instalację, czasami się bardzo przydaje wszystko zależy od tego kto co potrzebuję , już nieraz tutaj pisałem, że czasami jest taka potrzeba aby w jednym, czy  dwóch pomieszczeniach była różna temperatura pomiędzy nocą, a dniem, lub miedzy dniami roboczymi a weekendem , są różne sytuacje. Ja zawsze radzę, aby przynajmniej zrobić prostą instalację elektryczną pod sterowanie , lub same peszle porozkładać , tak aby była komunikacja pomiędzy skrzynkami z rozdzielaczem a kotłem , jakieś zasilanie 230 v i tyle , przy budowie domu to żaden koszt ,a zawsze może się przydać . Po jednym sezonie grzewczym klient sam sobie zdecyduje, czy odpowiada mu takie rozwiązanie , czy chce wydać kasę na gadżety za pomocą może dostać troszkę komfortu, oraz trochę oszczędności .:)   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @mercucio1 zapoznaj sie z oferta i rozwiazaniami firmy Danfoss Link. Przy czym tego zalozenia:

3 godziny temu, mercucio1 napisał:

... i było jak najtańsze

nie bedzie spelniac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.