Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór kotła na eko groszek


pablo32

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy ktoś pomoże wybrać mi kociol na ekogroszek do nowego domu. Zastanawiam się nad firma Kołton mogą być inne kotly chodzi o to żeby był bez awaryjny. Może mieć ruszt awaryjny ale nie jest to konieczne. Dom 150m2. 

Pozdrawiam 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://cieplowlasciwie.pl/start

Wypełnij jak najdokładniej I daj wynik . Ruszt awaryjny już nie jest akceptowany zgodnie z prawem :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to tu pelet miałby sens :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na forum często polecane są kotły od kolegi @Pieklorz 

Tylko Ty potrzebujesz optymalne 3.6 kw jeśli to co podałeś na stronie było dobrze wypelnione to nawet maly kociolek chyba 9kw będzie się w większości czasu nudzil . 

Jak coś to proponowałbym taki kocioł dwu paliwowy . Tu najmniejsza moc to 10kw.

https://sekom-pleszew.com.pl/technix-bio/

Poczekaj też na porady innych kolegów . Tu można wiele źródeł ciepła wybrać nie koniecznie kociol :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Technix 9KW, prosty, z poziomymi półkami z palnikiem SV200, ale radził bym Ci pomyśleć nad dwupaliwowym Technix Pel 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Łukasz121 napisał:

Polecam Kocioł 5 klasy z firmy Pawlak. Kocioł jest mało obsługowy i bezawaryjny. Super produkt. Mogę polecić każdemu który zastanawia się nad nowym kotłem

REJESTRACJA

9 minut temu

Warto było  ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
1 minutę temu, Łukasz121 napisał:

 spalanie roczne wychodzi na śmiesznym poziomie. 

A ile wychodzi do " śmieszne" spalanie?, bo ja tu czytam o śmiesznym stwierdzeniu :) 

Wystarczy tej reklamy Pawlaku :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładne @Trener40 też mi to smierdoli reklamą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, FAFAŁ napisał:

To na forum często polecane są kotły od kolegi @Pieklorz 

Tylko Ty potrzebujesz optymalne 3.6 kw jeśli to co podałeś na stronie było dobrze wypelnione to nawet maly kociolek chyba 9kw będzie się w większości czasu nudzil . 

Jak coś to proponowałbym taki kocioł dwu paliwowy . Tu najmniejsza moc to 10kw.

https://sekom-pleszew.com.pl/technix-bio/

Poczekaj też na porady innych kolegów . Tu można wiele źródeł ciepła wybrać nie koniecznie kociol :)

Mam mury 30cm z porotherm. Okien dużo nie mam. Dach ocieplony 25 wełny o lambdzie 33. Styropian będzie 15 grafit. Piwnice ocieplone styrodur 8cm. Wszystkie stropy ocieplone styro 8cm. Tylko balkony od góry nie ocieplone. Myślałem też o pompie ciepla. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dobrze myślałeś, przy 3.6kW kocioł węglowy to frajerstwo. Wiem z pierwszej ręki, bo zmuszony byłem w to bagno się wbić przy identycznym zapotrzebowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, pablo32 napisał:

Myślałem też o pompie ciepla

Teraz bym to rozważał . O grochu już myslalbym w dalszej kolejnosci . Tu serio może być fajną opcja dwu paliwowy kociol . Ciepłą wode z czego chcesz mieć ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlugo ogrzewalem ekogroszkiem. Kilkanascie lat. Obecnie drugi sezon pelletem. I powiem, że do węgla już nie wróciłbym za żadne pieniądze.

Przemśl sobie dobrze. Zalety i wady ogrzewania ekogrochem

zalety: Wyższa wartość opałowa, węgiel ciężko podrobić

wady: sadza, degradacja ceglanego komina ze względu na chłodne spaliny, duża ilość popiołu, problemy w doborze nastaw. im bardziej rozbudowany sterownik tym wymagana wiedza większa, problemy w przypadku węgla spiekającego, degradacja kotła jeżeli wrzucamy wilgotny węgiel, ślimaki do wymiany średnio co trzy, cztery sezony, cotygodniowa procedura czyszczenia kotła. Generalnie potrzebna jest duża wiedza i umiejętności. Nie są to kotły bezobsługowe.

U siebie marnowałem węgiel przez pierwsze dwa trzy sezony zanim nauczyłem się kotła i palnika

Kocioł pelletowy

zalety: prosta mechaniczna budowa kotła, dużo mniej czynności obsługowych,  1 kg popiołu na tydzień lub dwa, brak sadzy w kotle i w kominie, brak jakiegokolwiek syfu w kotle i w kotłowni, cicha praca kotła, popiół to dobry nawóz do ogrodu, całkowita bezobsługowość co do sterowania w przypadku kotła włoskiego, czy duńskiego a ich ceny są zbliżone do wielu kotłów krajowych, dużo wyższa sprawność spalania, kocioł sie rozpala i nie marnuje paliwa w podtrzymaniu. Opcjonalna obecność sondy lambda. Ta reguluje wartościami pracy wentylatora. Dzięki niej brak dymienia i niepotrzebnego przechładzania kotła. 

wady: niższa wartość opałowa pelletu, dużo byle jakiego paliwa na rynku, konieczność składowani pelletu w suchym miejscu. Potrzebna wiedza przy ustawieniu parametrów spalania w przypadku sterowania krajowego.

Z mojego doświadczenia powiem, że pelletu spalam tyle samo co wcześniej wegla.  A biorąc pod uwagę zestaw solarny to rok do roku jakieś 25/30 % finalnie mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, FAFAŁ napisał:

Teraz bym to rozważał . O grochu już myslalbym w dalszej kolejnosci . Tu serio może być fajną opcja dwu paliwowy kociol . Ciepłą wode z czego chcesz mieć ? 

Na początek z kotła. Potem pomyślę o fotowoltanice. Dodam że w domu mam jeszcze kominek. 

Jaki bojler wybrać ile litrów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym podwójnym masz opcje że zimą sobie palisz grochem . Jeśli masz odrobine pojecia i zdolności manualne w chwile przejdziesz z paliwa jednego na drugie . Przy cieplejszych dnia cyk myk i masz pelecik . Sam się pali gasi czeka I nie kopci w tym czasie . 

Tu jest nsjlepszy palnik na rynku czyli sv . Palnik który nie potrzebuję tony ceramik I zawirowywaczy :) .

A I przy pv to już całkiem skreslilbym kociol na rzecz pompy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Łukasz121 napisał:

Jak możesz spalać tyle samo pelletu skoro jest mniej kaloryczny. To nie realne

Sprawność spalania kolego reklamodawco. Nowoczesna konstrukcja wymiennika, sondy lambda. Obecność bufora a co za tym idzie praca optymalna tylko na mocy maksymalnej kotła. Czy brak fajczenia opału w podtrzymaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, FAFAŁ napisał:

To na forum często polecane są kotły od kolegi @Pieklorz 

Tylko Ty potrzebujesz optymalne 3.6 kw jeśli to co podałeś na stronie było dobrze wypelnione to nawet maly kociolek chyba 9kw będzie się w większości czasu nudzil . 

Jak coś to proponowałbym taki kocioł dwu paliwowy . Tu najmniejsza moc to 10kw.

https://sekom-pleszew.com.pl/technix-bio/

Poczekaj też na porady innych kolegów . Tu można wiele źródeł ciepła wybrać nie koniecznie kociol :)

Skończy się na ekogrochu i tak. To są dwie inne techniki spalania. Może nam kolega Pieklorz wyjaśni różnice w sterowaniu. 

Screenshot_20200510_103151.jpg

Niskie spalanie jest zasługa prawidłowego sterowania a tylko po części prawidłowej budowy wymiennika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.