Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła na pellet,


Joanka73

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Stoję przed wyborem kotła na pellet. Z analizy wykonanej na www.cieplowlasciwe.pl wynika, że dla domu parterowego z użytkowym poddaszem w technologii porotherm 44 wybudowanym w 2005 r. o pow. zabudowy 104 m2 przy 2 osobach potrzebny jest kocioł o mocy 15 kW (z czego ~11 kW ogrzewanie i  3kW na ciepłą wodę). Grzejniki tradycyjne.

https://cieplowlasciwie.pl/wynik/7s7n

Rozważam kotły:

Kotłon Biopell kompakt 16 kW 

Defro Gamma 15 kW

Oczywiści jestem otwarta na inne możliwości (budżet  17 000 na kocioł z montażem)

Mam jednak wątpliwości - co instalator to inna opinia, że potrzebuję 20 kW.

Obecnie użytkuję kopciucha Zębca i w sezonie grzewczym spalam ok. 3,5 t węgla kamiennego, latem woda ogrzewana prądem.

Poradźcie proszę, bo nie chciałabym stać się ofiarą nieuczciwych pseudofachowców.

 

 

 

IMG_20200422_182203.jpg

IMG_20200422_182246.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję odpuścić sobie podane propozycje.  Kup sobie Koleżanko coś włoskiego lub duńskiego. Wtedy będzie to kocioł pelletowy bez przedrostka pseudo. Włoskie Redy, Edilkaminy, Duńskie RTB i blackstary. Nie beddzyie w nich sadzy. Bedzie za to właściwa bezobsługowość i modulacja mocą oparta na sprawnie działającym algorytmie.

Przestrzegam przed przeróbkami naszych kotlarzy i jeszcze bardziej pryed tzw. producentami wiodącymi na krajowym rynku.

Edycja

https://www.pelletexpert.pl/product-page/kopia-kocioł-na-pellet-rtb-16-120kg-3-16kw

https://www.pelletexpert.pl/product-page/kopia-kocioł-na-pellet-blackstar-16kw-zasobnik-280l

https://ekoflam.pl/sklep/kociol-na-pellet-edilkamin-laguna-p-18/

https://www.fuego.pl/manufacturer/red/red-selecta-15.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też jestem na etapie wyboru kotła. Powierzchnia użytkowa 145m plus garaz 42m sporadycznie dogrzewany. Bardzo mocno się zastanawiam nad dwiema propozycjami.

BIOWAR 12 KW oraz BLACKSTER+ 12kw/16kw

wcześniej po głowie chodził mi Kostrzewa oraz Kotłospaw ale po delikatnym zagłębieniu się w temacie skłaniam się ku opinii podobnej co @Outsider.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biawar byłby kotłem prawie idealnym gdyby posiadał sterowanie  włoskie z oprogramowaniem Leonardo. Lub innym podobnym. Nasz Plum jest dobry jak na krajowe warunki. Sterowanie nie jest zablokowane w praktycznie żadnym zakresie. Niestety trzeba wiele wiedzy i doświadczenia żeby sterownik prawidłowo ustawić. Wtedy kocioł działa w miarę poprawnie. Palnik spala ekonomicznie a kocioł nie generuje żadnej sadzy.  W kotłach jakie podałem wyżej użytkownik nie musi się martwić o działanie kotła i nieustanne w nim grzebanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Joanka73 napisał:

Witam. Stoję przed wyborem kotła na pellet. Z analizy wykonanej na www.cieplowlasciwe.pl wynika, że dla domu parterowego z użytkowym poddaszem w technologii porotherm 44 wybudowanym w 2005 r. o pow. zabudowy 104 m2 przy 2 osobach potrzebny jest kocioł o mocy 15 kW (z czego ~11 kW ogrzewanie i  3kW na ciepłą wodę). Grzejniki tradycyjne.

https://cieplowlasciwie.pl/wynik/7s7n

Rozważam kotły:

Kotłon Biopell kompakt 16 kW 

Defro Gamma 15 kW

Oczywiści jestem otwarta na inne możliwości (budżet  17 000 na kocioł z montażem)

Mam jednak wątpliwości - co instalator to inna opinia, że potrzebuję 20 kW.

Obecnie użytkuję kopciucha Zębca i w sezonie grzewczym spalam ok. 3,5 t węgla kamiennego, latem woda ogrzewana prądem.

Poradźcie proszę, bo nie chciałabym stać się ofiarą nieuczciwych pseudofachowców.

 

 

 

Kolego tego 3KW na CWU nie wliczaj. Po spalaniu w kopciuchu można poznać że potrzebujesz kociołka który nisko moduluje. Szukaj takie które będą startować od 3-4KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Joanka73 napisał:

o pow. zabudowy 104 m2

Wynik z ciepło właściwe jest wtedy błędny. Tutaj wystarczy 10 kW. Tym bardziej patrząc na dotychczasowe zużycie węgla spalanego z kiepską sprawnością. W dobrym kotle pomimo niższej wartości opałowej pelletu jego zużycie powinno utrzymać sie na podobnym lub niższym poziomie. Wszyscy, którzy doradzają 20 kW przy tak ocieplonym domu są zwykłymi dyletantami o zerowej wiedzy w temacie. 

Jeżeli pozostałe wyliczenia na ciepło właściwe są w miarę poprawne to ten dom potrzebuje ok 8 kW maksymalnej mocy grzewczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, sambor napisał:

A może Koleżanko?

A mój błąd, przepraszam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, eliks napisał:

A mój błąd, przepraszam. 

Nie ma sprawy :-) 

 

4 godziny temu, Outsider napisał:

Wynik z ciepło właściwe jest wtedy błędny. Tutaj wystarczy 10 kW. Tym bardziej patrząc na dotychczasowe zużycie węgla spalanego z kiepską sprawnością. W dobrym kotle pomimo niższej wartości opałowej pelletu jego zużycie powinno utrzymać sie na podobnym lub niższym poziomie. Wszyscy, którzy doradzają 20 kW przy tak ocieplonym domu są zwykłymi dyletantami o zerowej wiedzy w temacie. 

Jeżeli pozostałe wyliczenia na ciepło właściwe są w miarę poprawne to ten dom potrzebuje ok 8 kW maksymalnej mocy grzewczej.

Moją wątpliwość budzi właśnie moc kotła i to czy do ogrzewania wody potrzebuję dodatkowej. Na mój babski rozum w zimie i tak kocioł pracuje więc nie powinno to mieć większego znaczenia (chyba że byłaby zima stulecia i musiałby pracować na maksa). Bardziej zaprząta mi głowę to jaka musi być minimalna moc kotła. Z tego co wyczytałam kocioł nie powinien pracować na mniej niż 30% mocy a to oznacza że przy moim zapotrzebowaniu na wodę w lecie pracowałby z mocą 3kW - czyli jeśli dobrze rozumuję taka powinna być min. moc pracy kotła który wybiorę. Z tego co się zorientowałam tak pracują kotły o mocy 10-12 kW. Czy dobrze rozumuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę źle rozumujesz - kocioł w lecie ma szybko nagrzać wodę i się wygasić (czyli powinien pracować raczej na max mocy, a nie pyrkać całą dobę na 3kw)

Jeśli kocioł pelletowy sprawnie moduluje na mocach rzędu 3kw, to oczywiście zaleta... Tylko nie każdy to potrafi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

14 minut temu, Benton661 napisał:

Tylko nie każdy to potrafi

zawsze możesz podpowiedzieć koleżance które to potrafią robić sprawnie. Myślę , że by sie ucieszyła a i reszta odwiedzających/szukających pomocy skorzystają :) m.in. ja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega @Outsider wyjawił wszystko w 2 poście tego tematu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Benton661 napisał:

Trochę źle rozumujesz - kocioł w lecie ma szybko nagrzać wodę i się wygasić (czyli powinien pracować raczej na max mocy, a nie pyrkać całą dobę na 3kw)

Jeśli kocioł pelletowy sprawnie moduluje na mocach rzędu 3kw, to oczywiście zaleta... Tylko nie każdy to potrafi

Ok. Dzięki za oświecenie. Jednak żadna farba nie ukryje blondynki :-) teraz już kapuję.

13 godzin temu, Outsider napisał:

Proponuję odpuścić sobie podane propozycje.  Kup sobie Koleżanko coś włoskiego lub duńskiego. Wtedy będzie to kocioł pelletowy bez przedrostka pseudo. Włoskie Redy, Edilkaminy, Duńskie RTB i blackstary. Nie beddzyie w nich sadzy. Bedzie za to właściwa bezobsługowość i modulacja mocą oparta na sprawnie działającym algorytmie.

Przestrzegam przed przeróbkami naszych kotlarzy i jeszcze bardziej pryed tzw. producentami wiodącymi na krajowym rynku.

Edycja

https://www.pelletexpert.pl/product-page/kopia-kocioł-na-pellet-rtb-16-120kg-3-16kw

https://www.pelletexpert.pl/product-page/kopia-kocioł-na-pellet-blackstar-16kw-zasobnik-280l

https://ekoflam.pl/sklep/kociol-na-pellet-edilkamin-laguna-p-18/

https://www.fuego.pl/manufacturer/red/red-selecta-15.html

 

Outsaider dzięki, ale jak z dostępnością serwisu tych firm? Jestem ze śląska (okolice Rybnika) i przyznam że u lokalnych dystrybutorów kotłów nie spotkałam tych marek. Poza tym czy obsługa sterowników jest intuicyjna? Kocioł ma być obsługiwany przez kobiety, które nie są zafascynowane najnowszymi technologiami itp, ale generalnie dają radę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor sam chwalisz swoje sterowanie a w tych kotlach polecanych przez @Outsider o to głównie chodzi. Ktoś ma czas i chęci zostać brygadzistą w kotłowni to musi kupić te wcześniej proponowane przez autorkę tematu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Joanka73 napisał:

 Poza tym czy obsługa sterowników jest intuicyjna? Kocioł ma być obsługiwany przez kobiety, które nie są zafascynowane najnowszymi technologiami itp, ale generalnie dają radę. 

Dlatego właśnie poleciłem te a nie inne. Przy dobrym pellecie popiół raz na miesiąc, dwa. Czyszczenie kotła na upartego dwa razy w sezonie.  Poza tym trzeba dosypywać czasami pellet. W jakimkolwiek produkcie krajowym o tych dogodnościach mogą Panie spokojnie zapomnieć.

Co do serwisu. Podałem linki wystarczy poczytać na stronach, podzwonić. Trochę własnej inicjatywy droga Koleżanko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, pospisz napisał:

@sambor sam chwalisz swoje sterowanie

Ale u mnie jest to rozdzielone - palnik ma ster ,którego się nie dotykam, nawet nie wiem jak on działa- jakie dawki, nadmuchy i inne zmienna.

Natomiast instalacją i samym kotłem steruje inny sterownik- dla mnie wystarczający.

Zauważ jedno, że nie polecam swojego rozwiązania ani kotła innym - po prostu nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.05.2020 o 21:54, Joanka73 napisał:

Witam. Stoję przed wyborem kotła na pellet. Z analizy wykonanej na www.cieplowlasciwe.pl wynika, że dla domu parterowego z użytkowym poddaszem w technologii porotherm 44 wybudowanym w 2005 r. o pow. zabudowy 104 m2 przy 2 osobach potrzebny jest kocioł o mocy 15 kW (z czego ~11 kW ogrzewanie i  3kW na ciepłą wodę). Grzejniki tradycyjne.

https://cieplowlasciwie.pl/wynik/7s7n

Rozważam kotły:

Kotłon Biopell kompakt 16 kW 

Defro Gamma 15 kW

Oczywiści jestem otwarta na inne możliwości (budżet  17 000 na kocioł z montażem)

Mam jednak wątpliwości - co instalator to inna opinia, że potrzebuję 20 kW.

Obecnie użytkuję kopciucha Zębca i w sezonie grzewczym spalam ok. 3,5 t węgla kamiennego, latem woda ogrzewana prądem.

Poradźcie proszę, bo nie chciałabym stać się ofiarą nieuczciwych pseudofachowców.

Kwestia ile chcesz wydać na bajery bo przy tym zużyciu węgla wystarczy np. Skam Technix BIO 15, mocy na pewno wystarczy a z niską też bardzo dobrze pracuje - czyszczenie raz na miesiąc, prosta i trwała konstrukcja palnika i samego kotła, polski producent i serwis od każdego kotła podajnikowego go ogarnie.

Jak chcesz mieć automatyczne czyszczenie itp. bajery za 30-50%  więcej wtedy masz do wybory włoskie i duńskie tu polecane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robin60
W dniu 3.05.2020 o 21:54, Joanka73 napisał:

Rozważam kotły:

Kotłon Biopellkompakt 16 kW 

Poradźcie proszę, bo nie chciałabym stać się ofiarą nieuczciwych pseudofachowców.

Koleżanko kup kocioł który wymieniłaś w swym poście. Ma on ponad 100 litrów poj, wodnej w sam raz do tej powierzchni użytkowej Twego domu. Mało razy się odpali , i będzie Pani bardzo zadowolona. Poza tym ten kocioł ma sprawność w okolicach 95 %.

Niestety na tym forum są nie tylko pseudo fachowcy ale i zwykli naganiacze na produkty  którzy nimi handlują. Poza tym są też kółka różańcowe oraz kółka wzajemnej adoracji, które promują nie wiedzieć czemu wynalazki , sięgające kwot  ponad 15 tyś zł, gdzie bardzo przyzwoity kocioł z papierami powinien się zamykać kwotą max. 12000 zł.

 Nie daj się namówić na jakieś kotły hybrydowe spalające wszystko. Wyrzucisz pieniądze w błoto.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestan Pan strzelac z ta sprawnoscia jakby ktos perpetum mobile wynalazl... Zeby dostac papiery kociol misi byc sprawny. Kropka. 

Co do wielopaliwowej SV. Ma badania na wunglu i pellecie, czyli sprawny jest na 2 paliwach. Zanim zaczniesz cos osadzac sprawdz jak to dziala a nie opieraj sie na wydaje mi sie ze... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.