Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocieplenie Komina


witus

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj,

 

W zestawach kominów systemowych jest gotowa wełna do tych celów (około 5cm). trochę droga o ile pamiętam około 50zł za metr bieżący - ale może zainteresuj się tematem. Będziesz miał taką wełnę jaka powinna tam być. Moi panowie murarze, od strychu zażyczyli sobie taką wełnę, a nawet odmówili murowania kominów bez ocieplenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

pozwolę się podpiąć pod temat... :)

czy ocieplenie komina ponad dachem(tradycyjny, murowany,otynkowany) można wykonać czymś takim:

 

http://www.allegro.pl/item806438506_zapraw..._porotermu.html

 

czy to ma sens, czy jednak tylko wełna

 

za info dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kumam :) , komin powinien być ocieplony na całej długości...

im kocioł posiada wyższą sprawność tym spaliny moga być chłodniejsze(aktualnie zjechałem na 120)

różnica w temperaturze komina np. mieszkanie i zimny strych powoduje wykraplanie wilgoci w kominie.

...a jak wiadomo wilgoć w kominie to prędzej czy później jego zgon

 

u mnie komin wystaje jakieś 160 ponad dach - dodatkowo to najwyższa chałupa w okolicy - tak więc wiaterek zawsze dmucha na komin i go wychładza

 

myślałem jeszcze o folii aluminiowej na 5mm styropianie - bo aktualnie mam coś takiego w chacie :) , przykleja się to za grzejniki - powoduje odbijanie ciepła(ściana go nie pochłania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mnie się wydaje ,że ocieplanie komina to trochę bez sensu zabieg, jeżeli komin leci przez środek domu to jest to dodatkowe ogrzewanie, u mnie działa on jak wielki piec kaflowy, od parteru do strychu ma jakieś 6 metrów, i ściana jest tak ciepła, że w kuchni , pokoju na piętrze i na klatce schodowej nie potrzeba kaloryferów. Większość domów z tego co widzę na dachu mają kominy porobione z cegły klinkierowej i nikomu do głowy nie przychodzi ich ocieplać, prędkość oddawania ciepła czy wychładzania cegieł jak tak niewielka ,że raczej mało prawdopodobne żeby wystąpiło skraplanie tak wielkie żeby komin się zaklejał, co innego przy kominach metalowych. Bardziej problem zaklejania komina leży chyba po stronie jakości procesu spalania i wilgotności palonych materiałów. Ja trzeci rok palę i komin czyściutki że aż miło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z EdisonIras, u mnie komin też nad dachem z klinkieru, nic nie cieknie, jest suchy w środku i na zewnątrz.

Zdarzało się, że paliłem nie do końca suchym drewnem, jednak nie samym, zawsze z węglem.

Komin murowany z cegły 27x27, siedem lat i nigdy nie czyszczony, bo niema takiej potrzeby, po sezonie wybieram tylko pył i sadzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i bardzo dobrze Panowie,że tak macie :) :)

...a swoją drogą..jakie temperatury macie na wylocie z czopucha i komina - bo o to się przecież rozchodzi???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Kaczy!

Ja trzymam temp. spalin ok. 100-150st, jak kocioł dochodzi do zadanej temp. to max 230st, jednak trwa to bardzo krótko. Jestem zwolennikiem prostych i w miarę tanich rozwiązań, opartych na długoletnich doświadczeniach. Widzę stare domy mające po 150 lat, w których kominy ze zwykłej cegły, używane są do dzisiaj, bez żadnego remontu.

Tajemnica, tkwi w spalaniu i temperaturze, dym widać tylko przy podkłdaniu opału i to bardzo krótko.

Sam wiesz o co chodzi, bo doszedłeś do konkretnych wyników, metoda prób i błędów, a to najcenniejsza wiedza, której nie można w inny sposób nabyć.

Pozdrawiam ludzi wytrwałych, w dążeniu do czystego i bezdymnego spalania! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdarzało się, że paliłem nie do końca suchym drewnem, jednak nie samym, zawsze z węglem.

Komin murowany z cegły 27x27, siedem lat i nigdy nie czyszczony, bo niema takiej potrzeby, po sezonie wybieram tylko pył i sadzę.

 

Ostatnio obserwuję tendencję do zmniejszania przekrojów przewodów dymowych, co jest dużym błędem.

Przy prawidłowej eksploatacji kotła komin z cegły jest niezastąpiony. Komin 27x27 - polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ocieplenie komina ponad dachem(tradycyjny, murowany,otynkowany) można wykonać czymś takim:

 

http://www.allegro.pl/item806438506_zapraw..._porotermu.html

 

czy to ma sens, czy jednak tylko wełna

 

za info dzięki

 

Też szukam jakiejś prostej do wykonania alternatywy do docieplenia wełną, ale zaprawa tego typu, jak podaje sprzedawca, ma współczynnik przewodzenia na poziomie 0,21 W/m*K, podczas gdy wełna ma ok. 0,035 W/m*K czyli dobre kilka razy mniej. W takim wypadku zaprawa ciepłochronna prawdopodobnie to będzie za mało.

 

Pozdrawiam,

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie zaglądałem do tego tematu ostatnio....

 

U mnie było tak: komin wybudowany w 1964r. Do 2002 roku był podłączony kocioł OGNIWO z 1980r - górnego spalania. Bardzo dobrze wygrzewał komin; ale nie był "ekonomiczny i nowoczesny". Padł po 22 latach bezawaryjnej eksploatacji. Do tej pory komin z cegły pełnej (kiepskiej jakości), otynkowany i "pobielony" wapnem stał sobie w stanie nienaruszonym.

 

W 2002r zakupiony został nowy "ekonomiczny" kocioł dolnego spalania, z miarkownikiem ciągu mechanicznym - bez dmuchawy. No i zaoszczędziliśmy ;) Po dwóch latach zaczęły pojawiać się na nieocieplonym strychu od góry komina brunatne plamy. Z biegiem czasu zaczęły się pojawić coraz niżej i do tego strasznie "śmierdziały". W obawie żeby nie dotarło to do pomieszczeń mieszkalnych i dodając do tego kiepski już stan techniczny komina (zaprawa pisakowowapienna) została podjęta decyzja o odbudowie. W związku z tym że nie wolno łączyć w połowie dwóch różnych technologi (domek przeszedł gruntowny remont w środku oprócz komina; a o ryciu wszystkiego od nowa nikt nawet nie myślał) w tym roku komin został rozebrany do stropu i odbudowany od nowa cegłą pełną, otynkowany bez zacierania tradycyjną zaprawą. Na to została przyklejona wełna 5cm + siatka z klejem. Od stropu na strychu do samej "czapki".

Czy to słuszne rozwiązanie - nie wiem. Okaże się w praniu tj w paleniu :D Dodam tylko że zawsze w nowym kotle było palone suchym opałem (węgiel z drewnem). Na starym kotle podobnie ale paliło się też "utopionym" w wodzie miale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

W 2002r zakupiony został nowy "ekonomiczny" kocioł dolnego spalania, z miarkownikiem ciągu mechanicznym - bez dmuchawy. No i zaoszczędziliśmy :D

 

No właśnie, z tą ekonomiką bywa różnie. Przeżyłem podobne problemy i wiem jedno - spalanie naturalnym ciągiem, ocieplenie komina, choćby z zewnątrz, odpowiednia temperatura spalin to najbardziej EKONOMICZNE rozwiązanie.

A do tego jeszcze ciągłe podawanie powietrza. Używanie miarkownika dyskusyjne.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ociepliłem wełną całe poddasze: podłoga, ściany i dach. Komin został "goły" i mam nadzieję... wesoły. Koszt spory, ale obawiałem się, że przy "obudowanym" kominie mógłbym nie zauważyć odpowiednio wcześnie wykwitów. Poza tym chyba poprawia to też ogólne "ocieplenie" budynku. Póki co wszystko gra. Oczywiście ciągłe podawanie powietrza, ale to już inny temat.

 

Komin 50-60 lat cegła+zaprawa wapienna.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam

 

Posłuchajcie tego, będzie naprawdę ciekawe:

 

Dom i komi ma około 150 lat.

Komin murowany z cegły i wysokości około 9m, w przekroju kwadrat o przelocie 45 x 45 cm

Komin zaczyna się na poziomie posadzki domu, przechodzi przez parter mieszkalny i nieogrzewany strych.

Na strychu podłączona była przymurowana wędzarnia oraz zainstalowana wyczystka o wymiarach około 40 x 40cm.

Do komina mogły by przyłączone dwa piece w tym jeden kuchenny.

 

Prace modernizacyjne:

 

1. Cześć komina na parterze (dwie ściany) była chyba chyba kiedyś rozebrana i wybudowana na nowo ale trochę bliżej środka narożnika pomieszczenia w którym stoi komi, tak że dwie ściany na strychu wisiały praktycznie w powietrzu i tak ten komi był używany przez ponad 20 lat. Więc cały komin od dołu został na nowo wymurowany.

 

2. Wylot komina ponad dach został wykonany z klinkieru + opierzenie.

 

3. Wędzarnia na strychu została rozebrana, wszystkie otwory od wędzarni i ogromna wyczystka zostały zamurowane.

 

4. Został podłączony nowy piec miałowy 18kW z dmuchawą.

 

 

Komi pracował bardzo dobrze z ogromnym ciągiem do momentu mrozów -15, wtedy zalał się na poziomie strychu "czarnymi łzami".

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

też mam podobny problem po zmianie pieca i używaniu sterownika i dmuchawy (dobrze że tylko na strychu i to na wysokości od 2metrów).

zastanawiam się czy ocieplać, bo jeśli ocieplę to nie mam gwarancji czy dalej nie będzie przeciekać.

Więc skłaniam się ku: otynkowaniu komina na strychu od nowa, najpierw palenie na otwartym piecu, potem po jakimś czasie na dmuchawie, a jeśli będzie ok to w sumie nie potrzeba ocieplać :)

chyba doszedłem do rozwiązania :)

 

Widzę że temat został zaczęty parę lat temu, czy sprawdziło się ocieplenie? można wtedy używać dmuchawy i niższych temperatur? Ktoś mi dziś wspomniał, że przy rozpalaniu i tak jest zimny komin więc skraplanie i tak wystąpi, tylko nie wiem czy nieznaczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Koledzy wczoraj "odwiedziłem" strych. Zaniepokoił mnie specyficzny zapach a raczej smród smoły. Po oględzinach zauważyłem brązowe plamy na górze komina a,że komin niestety nieocieplony to wiadomo od czego pojawiły się te wykwity. Najwyższy czas na ocieplenie komina. Wymyśliłem,że ocieplenie wykonam z wełny:

http://www.rockwool.pl/produkty/superrock/

I tu pytanie. Czy 10cm będzie OK,czy może 8cm wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym robił z twardszej czyli albo frontrock albo fasrock LL. Z tej ostatniej mam ocieplony komin i dałem tylko 5cm, od przejścia przez ocieplenie do czapy kominowej. Na nią dałem siatkę i klej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.