Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł ekogroszek, kominek pw, podłogówka


wirzba123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zaczynam planować instalacje w nowym domu. Dom w standardzie NF40  100% podłogówka ok 200m2. 

W kotłowni będzie kocioł na ekogroszek (brak gazu na wiosce) mam 2 letni kocioł Zębiec 19kw więc chcę go wykorzystać. W przyszłości planuję pompę ciepła na razie brak funduszy.

Do tego zestawu kominek z płaszczem wodnym w salonie. Czy połączenie jak na przykładzie z buforem ciepła to dobry pomysł ? Chcę uzyskać jakieś porady zanim zacznę rozmowę z instalatorami.   

 

combo-smart-co-kominek-UO-kocioł-UO12.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł i kominek winny być zabezpieczone zaworami termostatycznymi na powrotach plus pompy. Oba źródła ciepła winny wtłaczać wodę do bufora przez te same króćce. Dolną wężownice zachowaj sobie np do podłączenia solarów. Naczynie przeponowe zbędne przy obiegach grzewczych. Obieg grzejnikowy tak jak i podłogówka musi mieć zawór 3D. No chyba, że chcesz na grzejnikach mieć nawet 80 stopni bez względu na porę roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerobiłem trochę schemat ideowy. Kocioł i kominek podpięte pod jedno wejście wężownicy. Dodany zawór 3D do ochrony powrotów jak się domyślam? Jedna wężownica ma zostać, bo planuję za parę lat pompę ciepła zamiast ekogroszku.

Grzejników nie będzie są dwa obiegi podłogówki piętro i parter, zasilane grupą pompową z mieszaczem. Jak sterować podłogówką dodać siłownik zaworu 3D i sterowanie pogodowe ?

W ogóle czy taki układ z buforem ciepła jest ok ? Czy może lepiej połączyć to przez sprzęgło hydrauliczne ?

Kominkiem będę dogrzewał się wiosna, lato. Więc bufor zmagazynuje naddatki ciepła. W zimie głównie ekogroszek i co 2-3 dni kominek. 

combo-smart-co-kominek-UO-kocioł-UO12.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi być dlatego napisałem w poście nr 2 że oba źródła ciepła muszą mieć termostatyczne zawory mieszające z pompami na powrocie.

Źródeł ciepła nie podłączasz do bufora przez wężownice tylko bezpośrednio do przestrzeni wodnej. Maksymalnie od góry zasilanie i minimalnie od dołu powrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W układzie z ostatniego postu naczynia przelewowe muszą mieć pojemności ok 50- 100l każde ( zależnie od wielkości bufora i muszą być umieszczone ok 2-3m nad górną krawędzią bufora, chyba że kocioł jest wyżej.- takie wykonanie to duża kasa i spory kłopot,

Wężownice mogą się okazać lepszym i dużo tańszym rozwiązaniem.

Ale jest tyle rozwiązań ilu doradców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.